dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Płyta fundamentowa - hydroizolacja pod czy nad styropianem

    Cześć,
    Mam w projekcie takie warstwy od dołu: piasek, beton podkladkowy z bednarka w środku, XPS 300 20cm (przechodzący w izolacje pionowa), folia PE, płyta 25cm.

    Mam trochę wątpliwości co do hydroizolacji jako, ze w moim terenie przez ostatnie 10 lat wody gruntowe podchodziły na wysokość 60cm pod planowana płyta a w przeszłości zdarzały się tez wyłania rzeki (chociaż planowany dom nie leży na mapach żadnego zagrożenia powodziowego). Chciałbym zabezpieczyć fundamenty według DIN 18533 W2.1 czyli z wodą napierająca do 3m słupa wody. Traktuje moje rozważania jako przygotowanie do technicznej dogrywki z projektantem.

    W związku z tym:
    * co byście polecali zamiast folii PE ? (Trochę niepochlebnych opinii tu znalazłem o niej, ze wyglada jak sito przy zalewaniu), myślałem o EPDM ale to ciężko z przejściami instalacyjnymi pewnie połączyć oraz o czyms typu kmb,fpd,szlam cementowy ale tutaj mam wątpliwości czy mogą one być pod ciężarem domu jednorodzinnego.
    * czy taka izolacja lepiej żeby była pod styropian (na betonie podkladkowym) czy nad styropianem ? Teoretycznie producenci zalecają równe i nośne podłoże (beton chyba lepiej to spełnia) ale wtedy łączenie izolacji pionowej z pozioma nie wiem czy wyjdzie takie szczelne (pionowa malowana by była po położeniu kosztaltek styropianowych) podczas gdy na styropianie byłoby nakładane na raz poziomo i pionowo.

    Co radzicie ? Od razu mówię, ze nic tutaj bez zaakceptowania przez projektanta nie będę zmieniał ale tez jestem ciekaw jakie są inne opcje.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dobrze kombinujesz. XPS też absorbuje sporo wilgoci i warto go przed nią zabezpieczyć.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-do-fundamentu

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph
    Jak nie chcesz kompromisu, to daj papę SBS zgrzaną na zakładach na beton podkładowy. Potem trochę kombinacji jak zrobić hydroizolacje pionowa i ją połączyć z poziomą - ale wszystko do zrobienia.
    p?131340

  3. #3

    Domyślnie

    Skoro masz beton podkładowy, to go wykorzystaj.
    Daj np. BIT 2K lub MB 2K.
    Rewelacja.

  4. #4

    Domyślnie

    Właśnie tak będę próbował, jestem w kontakcie z przedstawicielem remmersa.

    Na razie wiem, że "Materiał jest czy to MB 2K czy BIT 2K potrzebują mocnego i trwałego podłoża (jeśli mowa o wodoszczelności i zastosowaniach podziemnych). W warunkach jest zapis, że podłoże musi mieć min. 1,5 MPa na odrywanie."

    Celuje w coś takiego jak w załączniku (pomijając rury grzewcze, chodzi mi o sam układ warstw).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hdh (1).jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	32,1 KB
ID:	461633

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Felik Zobacz post
    Celuje w coś takiego jak w załączniku (pomijając rury grzewcze, chodzi mi o sam układ warstw).
    Jak już masz całą izolacje pod, to rób płytę grzewczą. Tylko potrzebujesz dobrej ekipy, co ładnie wypoziomuje i zatrze płytę, żeby była docelową podłogą. Odpada EPS i wylewka (czyli sporo kasy i albo zyskasz wysokość pomieszczenia, albo zaoszczędzisz na wysokości ścian, ich izolacji i elewacji). Hydraulikę dajesz wtedy pod/na stropie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak już masz całą izolacje pod, to rób płytę grzewczą. Tylko potrzebujesz dobrej ekipy, co ładnie wypoziomuje i zatrze płytę, żeby była docelową podłogą. Odpada EPS i wylewka (czyli sporo kasy i albo zyskasz wysokość pomieszczenia, albo zaoszczędzisz na wysokości ścian, ich izolacji i elewacji). Hydraulikę dajesz wtedy pod/na stropie.
    Tylko wtedy nie wiem czy okno HS dobrze mi wyjdzie z małym progiem (nie ogarniałem tematu jeszcze). Dodatkowo nie wiem czy psychicznie dobrze czułbym się z rurami pod stropem - wtedy przeciek czy coś i od razu po suficie i do gniazdek itp. Musiałbym się chyba oswoić z myślą. I przypomnieć konkluzję wszystkich wątków n muratorze o przesłaniu "a co jak Ci siezepsuje rurka w plycie" albo "wierzysz, że ta rurka dotrwa do zalewania w całości?". Przez ostatni rok na muratorze wyrobiłem sobie trochę wizję plyty bazując na forumowych mądrościach. Postaram się jeszcze trochę rozluźnić myślenie i wziąć pod uwagę te rady

    Btw. Akurat w kwestii fundamentow staram się kierować podejściem "ich już nigdy nie poprawisz w środku, muszą wyjść najlepiej jak to mozliwe" - mieso mogę kroić na mdf-ie zamiast kamieniu ale hydro w fundamencie musi byc najlepsze a o próg nie mogę się potykać (bo tego też już łatwo nie poprawie).

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Felik Zobacz post
    nie wiem czy psychicznie dobrze czułbym się z rurami pod stropem - wtedy przeciek czy coś i od razu po suficie i do gniazdek itp.
    Same zalety. Od razu widzisz, że cos się dzieje i naprawiasz. Wyciek w wylewce to dopiero problem, jak odkryjesz po miesiącach jak wyjdzie na ściane.

    W bloku byś się bał, że rury masz nad głową?

    Cytat Napisał Felik Zobacz post
    "a co jak Ci siezepsuje rurka w plycie" albo "wierzysz, że ta rurka dotrwa do zalewania w całości?"
    To wrócisz do planu A. Zapomnisz o rurach w płycie. Zrobisz wylewkę z ogrzewaniem.
    A co zrobisz, jak dasz na płycie wylewkę z rurami i się rura zepsuje? Dochodzi koszt kucia i wywozu gruzu.
    A może... da się rurę naprawić robiąc male kucie? W obydwu przypadkach tak samo?

    Dla mnie głównym plusem płyty była akumulacja. Ale wyszło mi, że się nie opłaca. Więcej w sygnaturce.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Sanier.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-214
    Posty
    10

    Domyślnie

    Zamiast folii PE proponuję zastosować mieszankę Hydrostop 209 zapewnia wodoszczelność betonu do 60m słupa wody

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony