dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Jakie okno tarasowe polecicie?

    Mam problem z wyborem okna tarasowego jaki rozmiar typ. Aktualnie mam w projekcie przesuwne 2.40 już zmniejszone z 3, ale wydaje mi się, że to i tak za dużo. Oczywiście światło jest ważne, ale też utrata ciepła jest ważna i żeby się to nie psuło. Więc wydaje mi się, że jeszcze mniejsze będzie lepsze.

    Jaki byście mi polecili wymiar? Typ. Jakiego producenta?
    Rozważałem nawet ostatnio okno z ruchomym słupkiem.

    Cena też ma oczywiście znaczenie.

  2. #2

    Domyślnie

    To nie jest tak, że rozmiar okna wpływa na wieksze zużycie energii do ogrzania. Ja mam mały salon z kuchnią 36m2 a w nim 5 okien. A w całym domu 17 okien i drzwi wejsciowe PCV przeszklone.

    W kuchni 140x110, dalej 85x235 (fix), 240x235 i dwa wąskie wokół TV 60x235cm(fix). A dom wyszedł pasywny, gdzie salonu praktycznie nie ogrzewam. 4 petle OP mam ustawione na min, mniej niż 0.5l/min, a grzeje tylko w nocy 3 miesiace w roku.

    Jest masa parametrów decydujących o sukcesie. Kierunki świata, ogólna izolacyjnośc domu, kubatura do ogrzania, zyski straty etc, etc...


    Projekt domu to złożony proces. jeśli nie masz o tym zielonego pojęcia zwróć sie do dobrego architekta, a i sam sie doszkól

    Se słupkiem okno to chyba najgorsze rozwiązanie. Ja kupiłbym przesuwne PSK. Tańsze a pewniejsze, choć mniej wygodne od HST
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 10-10-2022 o 14:57

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jak tak się obawiasz kosztów, to zrób większy fix + drzwi balkonowe. Duże przeszklenia jednak powiększają optycznie wnętrza.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Epocz Zobacz post
    Mam problem z wyborem okna tarasowego jaki rozmiar typ. Aktualnie mam w projekcie przesuwne 2.40 już zmniejszone z 3, ale wydaje mi się, że to i tak za dużo. Oczywiście światło jest ważne, ale też utrata ciepła jest ważna i żeby się to nie psuło. Więc wydaje mi się, że jeszcze mniejsze będzie lepsze.
    Niezacienione przeszklenia robią bardzo małą różnicę w kosztach ogrzewania. Im gorszy kierunek i więcej cienia - tym więcej persaldo jest na minus, ale nie ma tragedii.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...jemy-zim%C4%85

    Natomiast istotna jest faktyczna szczelność. Tradycyjne, otwierane drzwi z dociskami dookoła i trzema uszczelkami mają szczelność nie do pobicia. Ale nie robią efektu WOW i nie kosztują majątku - więc prestiż marny. I próg niewygodny (ale bez tego szczelności takiej nie osiągniesz).

    Istotne też możliwości aranżacji. Duże drzwi fajnie wyglądają - ale utrudniają aranżację zwłaszcza przy niezbyt wielkich pomieszczeniach.

    O wyższości jednego producenta nad innym masz sporo. Ale jak wybierasz z kilku topowych to ważniejsze kompetencje ekipy montującej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-10-2022 o 21:20

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Se słupkiem okno to chyba najgorsze rozwiązanie.
    Dlaczego?

    No pewnie słabiej wygląda. Ale za to można wnieść coś większego. Nie wiem jak właśnie ze szczelnością, wytrzymałością itp.
    Różnica ceny do HST jest 3x
    Nie chodzi nawet tyle o samą oszczędność. Nie mam pojęcia co mnie ile wyjdzie, więc no oszczędzam tam gdzie się da.

    Co do architekta no to już mam projekt, więc raczej nie zmienię - architekta. Za bardzo nie mam możliwości manewru jeżeli chodzi o naświetlenie i strony świata. Jest w miejscu, w którym musi być.

    Dla mnie efekt wow to jest przeszklenie w nowoczesnej stodole jak masz jeszcze hektary okolicy na własność lub okolicę, gdzie nie będzie sąsiada. Ja niestety mam małą działkę w mieście. Zanim coś tam urośnie przy płocie to trochę mnie będzie widać i pewnie będzie i tak musiała zasłona wisieć. Szpan średni, bo to okno z tyłu.

    Salon z kuchnią będzie miał przeszklenia z 3 stron - jeszcze okno w kuchni. Na środku będzie Fix i te tarasowe.

    Nie upieram się na nic i nie znam się, dlatego bardzo cenne są dla mnie Wasze opinie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    W otwór 3metry - HS. Jest po prostu najlepszy. Ale jak mnie nie będzie stać to zrobiłbym trójdzielne, w tym ruchomy słupek.
    Dla otworu szerokości 240cm wybory nadal takie same: HS, od biedy "zwykła" przesuwka, potem trzyskrzydłowe. Chyba że dom ma bryłę nowoczesną i będzie pasowało niesymetryczne okno z jednym skrzydłem + większa szyba (to o czym wspomniała Elfir).
    Dla okna dwudzielnego zmniejszyłbym otwór na max 200 (jeśli nie 180cm)

    Straty ciepła pozostawiam poza dyskusją, bo to są różnice głównie hipotetyczne. Jak będzie słabe wykonanie to każde może okazać się nieszczelne.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Straty ciepła pozostawiam poza dyskusją, bo to są różnice głównie hipotetyczne. Jak będzie słabe wykonanie to każde może okazać się nieszczelne.
    Nie mieszaj dwóch bliskich, ale odrębnych tematów. Jakie suwanki mogą, Twoim zdaniem, konkurować szczelnością z tradycyjnymi drzwiami tarasowymi przy okuciach rozwierno-uchylnych (dociskajacych ze wszystkich stron do 2-3 uszczelek tak mocno, jak sobie ustawimy mimośrodami) pod względem szczelności?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie mieszaj dwóch bliskich, ale odrębnych tematów. Jakie suwanki mogą, Twoim zdaniem, konkurować szczelnością z tradycyjnymi drzwiami tarasowymi przy okuciach rozwierno-uchylnych (dociskajacych ze wszystkich stron do 2-3 uszczelek tak mocno, jak sobie ustawimy mimośrodami) pod względem szczelności?
    Wszystkie typu "psk". Mają identyczną zasadę docisku jak klasyczne okno.
    Wszystkie przesuwki z dobrych firm będą miały najwyższą klasę przepuszczalności powietrza 4.
    Jak jesteś taki dociekliwy to znajdziesz badania i udowodnisz wtedy swoją tezę (a znajdziesz). To poproszę byś wtedy przeliczył te różnice na konkretne wartości.

  9. #9

    Domyślnie

    Typ PSK to są te nazywane jako patio?


    Trochę porozmawiałem z ludźmi i standardowo to w tej dziedzinie jest typowe - każdy gada co innego.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Przesuwka, psk, oz, mz, patio.. różne są nazwy, przy czym ta ostatnia to raczej określenie ogólne/marketingowe , a nie techniczne.
    HS, HST to konkretne rozwiązanie.

    Gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania. Tyle że są to opinie, obiegowe zdania. Jak sie formułuje takie poważne zarzuty warto się uwiarygodnić badaniami.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Wszystkie typu "psk". Mają identyczną zasadę docisku jak klasyczne okno.
    Wszystkie przesuwki z dobrych firm będą miały najwyższą klasę przepuszczalności powietrza 4.
    Porównanie najlepszych dwuskrzydłowych z ruchomym słupkiem z najlepszymi PSK.
    TEAM BALANCE MD
    Drzwi balkonowe PSK (uchylno-przesuwne) typ A
    Klasa przepuszczalności powietrza: 4
    Przepuszczalność powietrza Q100l: 0,20
    Klasa wodoszczelności: E750

    T-MODERN
    Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem
    Klasa przepuszczalności powietrza: 4
    Przepuszczalność powietrza Q100l: 0,13
    Klasa wodoszczelności: E1200

    Źródło

    Inne może sobie każdy sprawdzić.

    V90+
    Okno dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem
    Klasa przepuszczalności powietrza: 4
    Przepuszczalność powietrza Q100l: 0,01
    Klasa wodoszczelności: E900

    [...]

    Softline 70
    Okno dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem
    Klasa przepuszczalności powietrza: 4
    Przepuszczalność powietrza Q100l: 0,42
    Klasa wodoszczelności: E900


    42x więcej powietrza przepuszczają - klasa ta sama. Klasy nie pasują do współczesnych okien, skoro każde ma maksa - a tak się różnią.

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Jak sie formułuje takie poważne zarzuty warto się uwiarygodnić badaniami.
    Podasz jakieś dowodzące tej samej szczelności suwanek, co tradycyjnie otwieranych?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-10-2022 o 13:39

  12. #12

    Domyślnie

    Czyli im większe te Q100l tym okno jest gorszej szczelności i przepuszcza więcej powietrza? Dobrze rozumiem?

    Przy porównaniu TEAM BALANCE MD to nie odwrotnie? Te z ruchomym słupkiem przepuszcza 0,23, a PSK 0,20....????

    Czy coś pokręciłem?

    Czy te okna Alsecco to dobre okna, takie mi polecano właśnie i to już 2 osoby.
    Ostatnio edytowane przez Epocz ; 22-11-2022 o 13:03

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Epocz Zobacz post
    Czy coś pokręciłem?
    Faktycznie, to ja pokręciłem. Najlepsze PSK są lepsze od najgorszych z ruchomym słupkiem.

  14. #14

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że najlepiej chyba pomyśleć o oknach pvc, a jakiego producenta ? No jest ich mnóstwo na rynku. Aluplast, Oknoplast, Drutex, tam są jeszcze jakieś inne marki, ale nie pamiętam. Tutaj gdzieś był taki wątek chyba dotyczący okna

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek Pijowczyk Zobacz post
    Wydaje mi się, że najlepiej chyba pomyśleć o oknach pvc, a jakiego producenta ? No jest ich mnóstwo na rynku. Aluplast, Oknoplast, Drutex, tam są jeszcze jakieś inne marki, ale nie pamiętam. Tutaj gdzieś był taki wątek chyba dotyczący okna
    Parę miesięcy temu pisałeś to samo. O ile Aluplast jest uznaną w branży marką profili, Oknoplast znaną i wysoko cenioną przez klientów marką okien, to Drutex jest powszechnie uważany za firmę słabą.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Przesuwka, psk, oz, mz, patio.. różne są nazwy, przy czym ta ostatnia to raczej określenie ogólne/marketingowe , a nie techniczne.
    HS, HST to konkretne rozwiązanie.

    Gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania. Tyle że są to opinie, obiegowe zdania. Jak sie formułuje takie poważne zarzuty warto się uwiarygodnić badaniami.
    mam HST i PSK - PSK to porażka, na szczęście mam je tylko w sypialni, nie wyobrażam sobie PSK jako wyjście na taras - ergonomicznie to dramat, tylko HST

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    mam HST i PSK - PSK to porażka, na szczęście mam je tylko w sypialni, nie wyobrażam sobie PSK jako wyjście na taras - ergonomicznie to dramat, tylko HST
    W pełni się z Tobą zgadzam.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Drutex jest powszechnie uważany za firmę słabą.
    Ok to jeden mi odpadnie, a te Alsecco???

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Porównanie najlepszych dwuskrzydłowych z ruchomym słupkiem z najlepszymi PSK.
    TEAM BALANCE MD
    Drzwi balkonowe PSK (uchylno-przesuwne) typ A
    Klasa przepuszczalności powietrza: 4
    Przepuszczalność powietrza Q100l: 0,20
    Klasa wodoszczelności: E750

    T-MODERN
    Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem
    Klasa przepuszczalności powietrza: 4
    Przepuszczalność powietrza Q100l: 0,13
    Klasa wodoszczelności: E1200

    Źródło

    Inne może sobie każdy sprawdzić.

    V90+
    Okno dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem
    Klasa przepuszczalności powietrza: 4
    Przepuszczalność powietrza Q100l: 0,01
    Klasa wodoszczelności: E900

    [...]

    Softline 70
    Okno dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem
    Klasa przepuszczalności powietrza: 4
    Przepuszczalność powietrza Q100l: 0,42
    Klasa wodoszczelności: E900


    42x więcej powietrza przepuszczają - klasa ta sama. Klasy nie pasują do współczesnych okien, skoro każde ma maksa - a tak się różnią.



    Podasz jakieś dowodzące tej samej szczelności suwanek, co tradycyjnie otwieranych?
    Nie odpisałem od razu ze względu na brak czasu. Nie wątpiłem że znajdziesz badania, cieszę się że po raz kolejny Oknotest nie zawiódł i przedstawił zestawienie z którego można czerpać i interpretować do woli...
    Np.: można akcentować:
    V76
    Drzwi balkonowe PSK (uchylno-przesuwne) typ A
    Klasa przepuszczalności powietrza: 4
    Przepuszczalność powietrza Q100l: 0,08
    Klasa wodoszczelności: A7
    VETREX Sp. z o.o. (więc to chyba to powinieneś wskazać jako najlepsze)
    gdzie szczelność wypadła lepiej niż w większości okien z ruchomym słupkiem. "Problem" w tym zestawieniu tkwi w fakcie, że porównywane są konstrukcje o różnej budowie. Wskazany przez Ciebie okno PSK z Q100 0,23 odnosi się do praktycznie największego gabarytu okna o wielkości 3x2,4m! podczas gdy okno 2 skrzydłowe z wynikiem 0,13 to zaledwie 1,36x2,2m. (tak wąski wymiar praktycznie nie występuje w naszym budownictwie i dziwi mnie że ktoś to badał... a raczej nie dziwi widząc nazwę Budvar - nie mam do nich zaufania).
    Także - danymi można manipulować (i nie mówię tu o Tobie, a producencie).

    Wracając do sedna: przesuwki "typu psk" są zrobione z tych samych profili co okna klasyczne, w tym zasada ryglowania jest identyczna. Inny jest mechanizm otwierania. Różnice wynikają przede wszystkim z wielkości okna.
    Co innego przy oknach typu HS czy innych slajdach. Chociaż jak patrzę na to:

    Vetrex Slide 82
    Drzwi balkonowe HST (unoszono-przesuwne) typ A
    Klasa przepuszczalności powietrza: 4
    Przepuszczalność powietrza Q100l: 0,17
    Klasa wodoszczelności: A6
    VETREX Sp. z o.o.
    to jednak się da (i to wynik dla okna o szerokości 4m !!)
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Parę miesięcy temu pisałeś to samo. O ile Aluplast jest uznaną w branży marką profili, Oknoplast znaną i wysoko cenioną przez klientów marką okien, to Drutex jest powszechnie uważany za firmę słabą.
    A widzisz, to już nawet zapomniałem, że o tym pisałem. Jak sie powtarzam to sorry. Z Oknoplasta moja mama ma u siebie w domu okna. Co do Drutexa, to też czytałem na tym forum czy na grupach na FB , że słabo właśnie.
    Pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony