dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Temat: Vitodens 100-W-B1HF-19

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100-W-B1HF-19

    Witam,
    w tym roku założyłem piec Vitodens 100 -W-B1HF-19 do pieca podłączona jest poprzez sprzęgło instalacja grzejnikowa, podłogowa z mieszaczem oraz zasobnik CWU. sterowanie pogodowe. Wydaje mi się , że cała instalacja działa wadliwie. Po ustawieniu oddzielnie krzywych grzewczych dla grzejników 1,0, -6 oraz podłogówki o,4;0 mam taką sytuację, że:
    1. przy włączonych samych grzejnikach piec grzeje zgodnie z zadaną krzywą grzewczą grzejników, w tym przypadku zużycie gazu przy krzywej 1.0;-6 w październiku na poziomie 0.7 - 1.2 m3 gazu na dobę przy zadanej temperaturze w domu 20 stopni w nocy 18
    2. po włączeniu grzejników i podłogówki piec nie reaguje na krzywą grzewczą grzejników i podaje na grzejniki wodę o temp około 15 stopni wyższej niż wynika to z krzywej.
    Temperatura wody na podłogówce wydaje się zgodna z krzywą dla instalacji podłogowej
    W tym wariancie sterowanie krzywymi traci sens, zw tym przypadku zużycie gazu na poziomie 8m3
    Prośbą o poradę, czy można temu zaradzić, coś jest źle wykonane, ustawione czy ten piec tak ma, jak ustawić parametry.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Po pierwsze. kocioł spalił gaz a energie z jego spalenia przekazał do wody instalacyjnej, ta z kolei oddało ciepło do pomieszczeń. Kocioł bierze tyle gazu ile ciepła potrzebuje dom.
    Po drugie kocioł na zasilaniu utrzymuje taką temperaturę by zagwarantować parametr jaki potrzebuje najcieplejszy obieg. Przy obecnych temperaturach zewnętrznych wymagana temp zasilania dla krzywej 1.0 z przesunięciem -10 jest dużo niższa niż wymagana temperatura zasilania dla krzywej 0.4 z przesunięciem 0. Zatem normalne ze kocioł wybrał obieg mieszaczowy. Tym bardziej, że obieg mieszaczowy ma tzw temperaturę różnicową podnoszącą dodatkowo wymaganą temperaturę przed mieszaczem
    Ostatnio edytowane przez redox7 ; 14-10-2022 o 19:05

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, ale nie do końca się zgodzę w temacie krzywych grzewczych.
    Grzejniki mam ustawione na 1, -6 a nie 1,-10. to powoduje , że temperatura wynikając z krzywej grzejników jest wyższa od krzywej podłogówki, ale dodatkowo piec podaje wodę na grzejniki wyższą o około 15 stopni od wskazanej w krzywej grzejników i to jest problem, który uniemożliwia mi sterowanie krzywymi.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    przepraszam moja wina źle napisalem przesunięcie ale to nic nie zmienia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywe.JPG
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	85,8 KB
ID:	461702

    pomarańczowa linia to krzywa grzewcza grzejników - 1.0 z przesunięciem -6K
    szara to teoretyczna krzywa podłogowa 0.4 z przesunięciem 0K
    w rzeczywistości aby mieszacz pracował prawidłowo automatyka dodaje do krzywej grzewczej tzw temperaturę różnicową - 8K
    czyli dla ogrzewania podłogowego wymagana temperatura dla kotła jest wyznaczana wg żółtej lini
    kocioł oczywiście wybiera najwyższą z temperatur czyli wymagana temperatura dla kotła będzie wg krechy zielonej poniżej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywe2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	74,1 KB
ID:	461703

    więc twój kocioł działa całkowicie poprawnie
    przy tak zbliżonych krzywych aby obiegi były całkowicie niezależne należało wykonać 2 obiegi z mieszaczami

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cięzko mi się odnoić do zużycia gazu. Czy w budynku następuje przegrzew pomieszczeń?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    przepraszam moja wina źle napisalem przesunięcie ale to nic nie zmienia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywe.JPG
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	85,8 KB
ID:	461702

    pomarańczowa linia to krzywa grzewcza grzejników - 1.0 z przesunięciem -6K
    szara to teoretyczna krzywa podłogowa 0.4 z przesunięciem 0K
    w rzeczywistości aby mieszacz pracował prawidłowo automatyka dodaje do krzywej grzewczej tzw temperaturę różnicową - 8K
    czyli dla ogrzewania podłogowego wymagana temperatura dla kotła jest wyznaczana wg żółtej lini
    kocioł oczywiście wybiera najwyższą z temperatur czyli wymagana temperatura dla kotła będzie wg krechy zielonej poniżej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywe2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	74,1 KB
ID:	461703

    więc twój kocioł działa całkowicie poprawnie
    przy tak zbliżonych krzywych aby obiegi były całkowicie niezależne należało wykonać 2 obiegi z mieszaczami
    Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź, która umożliwiła mi zrozumienie działania pieca w mojej instalacji. Wszystko jasne.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Cięzko mi się odnoić do zużycia gazu. Czy w budynku następuje przegrzew pomieszczeń?
    Witam, w budynku nie ma praktycznie przegrzewu zgodnie z krzywymi ok 1 stopień. zastanawia mnie dla czego jest taka duża różnica w zużyciu? Przy samych grzejnikach 0,7 - 1.2 a z podłogówka ok 8 m. przy temperaturze 10-15 stopni Może wynika to z krzywej zielonej, którą wyjaśnił Redox7.
    Ostatnio edytowane przez tomek11 ; 21-10-2022 o 13:09

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Andy2022

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    57

    Domyślnie

    Mam identyczną sytuację. Na grzejniki idzie przy 13 C na zewnątrz 33 C. Na podłogę 20 C.
    Pytanie : po co na grzejniki idzie tak wysoka temperatura skoro wymagana z krzywej jest 23 C. Nie tłumaczy tego tzw. najcieplejszy obieg.
    Ciekawie jest w temperaturach zasilania i powrotu na kotle ,odpowiednio 40 C i 33 C powrót.Roznica 7 C utrzymuje się stale.
    Planuje założyć elektroniczny pomiar temp.zasilania i powrotu na podłodze. Na dziś wygląda jakby różnica była 1 C. Dziwne.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek11 Zobacz post
    Witam, w budynku nie ma praktycznie przegrzewu zgodnie z krzywymi ok 1 stopień. zastanawia mnie dla czego jest taka duża różnica w zużyciu? Przy samych grzejnikach 0,7 - 1.2 a z podłogówka ok 8 m. przy temperaturze 10-15 stopni Może wynika to z krzywej zielonej, którą wyjaśnił Redox7.
    Skoro nie ma przegrzewów tzn, że budynek potrzebuje taką ilość energii.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andy2022 Zobacz post
    Mam identyczną sytuację. Na grzejniki idzie przy 13 C na zewnątrz 33 C. Na podłogę 20 C.
    Pytanie : po co na grzejniki idzie tak wysoka temperatura skoro wymagana z krzywej jest 23 C. Nie tłumaczy tego tzw. najcieplejszy obieg.
    Ciekawie jest w temperaturach zasilania i powrotu na kotle ,odpowiednio 40 C i 33 C powrót.Roznica 7 C utrzymuje się stale.
    Planuje założyć elektroniczny pomiar temp.zasilania i powrotu na podłodze. Na dziś wygląda jakby różnica była 1 C. Dziwne.
    Instalator powinien mieć wiedzę nt dzialania kotła który montuje (zresztą tak działaja wszystkie kotły) i jeżeli wymogiem użytkownika jest zachowanie dokładnej temperatury na zasilaniu obiegu to gdy mamy więcej niz jeden obieg nalezy wykonywac tylko obiegi z podmieszaniem.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11

    Domyślnie

    Również w listopadzie miałem zamontowany z polecenia montażysty vitodens 100 W z nierdzewnym zasobnikiem 140l (byłem raczej za Vailantem) ale nie wiem dokładnie jaki mam kocioł czy to 19 czy 25 kw. Nie wiem jak to sprawdzić, bo nie ma jasnych oznaczeń na tym kotle, a z tego co teraz doczytałem to chyba jest kilka wersji tak ??? Czy te 25 KW są większe ??? Teraz nie wiem czy mnie instalator nie nabił w butelke bo te 19kw są tańsze. Jedynie co sprawdziłem w menu to moc palnika i tam jest 17.
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 19-11-2022 o 21:56

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    Również w listopadzie miałem zamontowany z polecenia montażysty vitodens 100 W z nierdzewnym zasobnikiem 140l (byłem raczej za Vailantem) ale nie wiem dokładnie jaki mam kocioł czy to 19 czy 25 kw. Nie wiem jak to sprawdzić, bo nie ma jasnych oznaczeń na tym kotle, a z tego co teraz doczytałem to chyba jest kilka wersji tak ??? Czy te 25 KW są większe ??? Teraz nie wiem czy mnie instalator nie nabił w butelke bo te 19kw są tańsze. Jedynie co sprawdziłem w menu to moc palnika i tam jest 17.
    wszystko jest jasno napisane na tabliczce znamionowej, masz tam: Vitodens 100-W B1HF-19 gdzie 19 oznacza moc (może być 11, 19, 25 a może być 32). Do kotła mizłeś również etykietę energetyczną gdzie jest podana moc .... naucz się czytać, to ułatwia życie..

  13. #13

    Domyślnie

    Jest 25kw, kocioł jest teraz w trybie wygrzewania i moc palnika spadła z 17 do 13 ale temp na wejściu jest nadal 45 stopni. W domu jednak chłodniej i po pomiarach z kilka stopni mniej na podłodze.
    Myślałem że jak zmniejsza moc to i temp na wejściu jest mniejsza.
    Czy tak ma być, że na wejściu do sprzęgła jest 40 st. ,a na wyj tylko 33 ???
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 20-11-2022 o 22:52

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Moc i temperatura zasilania nie są ze sobą powiązane. Kociol moze pracowac pelna moca z temperatura minimalną jak i z minimalną mocą i maksymalna temperaturą.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 21-11-2022 o 07:40
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Jeżeli woda powracająca do kotła ma odpowiednio niską temperaturę a piec musi nagrzać ją do powiedzmy 40 stopni to musi odpowiednio zwiększyć moc palnika .

    Stopniowo woda powracająca do kotła robi się cieplejsza z uwagi na zmniejszającą się różnicę temperatury otoczenia i źródła ogrzewania ( grzejnik, podłogówka )
    Inaczej mówiąc zdolność odbioru ciepła robi się coraz mniejsza.

    Gdy do pieca poprzez powrót wraca już cieplejsza woda nie potrzeba tyle mocy co wcześniej i palnik musi zmodulować w dół. Inaczej temperatura na wyjściu zacznie rosnąć .

    To tak jakbyśmy pchali zapusty samochód. Gdy jest lekko pod górkę potrzebujemy np 3 osób ale im górka się zmniejsza potrzeba jest mniej siły żeby go pchać. Jeżeli cały czas będziemy przykładać taką samą siłę samochód zacznie się rozpędzać . Żeby zachować taką samą prędkość pchanego samochodu musimy zmniejszyć przyłożoną siłę .

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie teraz niby OK, podłogi mają po 20-22 stopnie , na kotle moc palnika oscyluje od 4 do 7 kW ale spalanie gazu dobowe aż 18 m3. Razem 320m2 ogrzewanych podłogówką, garaż i piwnica.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    U mnie teraz niby OK, podłogi mają po 20-22 stopnie , na kotle moc palnika oscyluje od 4 do 7 kW ale spalanie gazu dobowe aż 18 m3. Razem 320m2 ogrzewanych podłogówką, garaż i piwnica.
    bardzo dobry wynik, obliczeniowe niecałe 50W/m2 niestety 320 m2 potrzebuje sporo energii do ogrzania.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18

    Domyślnie

    Zapomniałem dodać że poddasze nie ocieplone jeszcze ... ale czy za rok jest szansa zejścia do 10 m3 ??? w mieszkaniu w bloku 5 m3 dobowo

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    poddasze nieocieplone ale czy ogrzewane? 320 m2 to naprawde duża powierzchnia i nie liczyłbym na rachunki jak za mieszkanie w bloku, gdzie jeszcze sąsiedzi grzeją przez ściany.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20

    Domyślnie

    Cały dom grzany (po wygrzewaniu jastrychu) , poddasze 150m2 w zasadzie to piętro, w trakcie już ocieplania. Piec jest na pogodówce ale widzie że sprzęgło ma chyba jakiś czujnik bo jest kabelek i to spięte jest z piecem. Czyli gdy np. podłoga jest wychłodzona u góry i woda powraca chłodniejsza to piec podbija temp. pomimo pogodówki ???

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony