dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Fundament, przemarzanie, woda

    Witajcie, mam taki problem...

    Grunt nie spoisty, wątpliwie wysadzeniowy. Z ryzykiem kurzawki. Woda w październiku 2021 na 1.2m.
    Posadowienie ławy zaprojektowane na 1.2m poniżej poziomu gruntu.

    Skoro kurzawka to przyjechała mała koparka odkryła może pół metra. Sprawdzono szpadlem, że woda była wyżej niż na 1.2m

    W kwietniu woda była wyżej.

    Wynik jest taki, że mam ławy na głębokości 0.85m. I o 35cm niższą ścianę z bloczka fundamentowego. Jeśli poświęcę cokół 28cm i zrównam grunt z chudziakiem będę miał 1.13m posadowienia.

    Gdybyśmy podnieśli poziom domu o jeden bloczek mielibyśmy jeszcze więcej zapasu ale tak się nie stało.

    Fundament i ławy pokryte izolacją przeciwwilgociową na bazie wody. 10cm xps zaciągnięty klejem i siatką.

    Grunt wokół fundamentów jest wymieniony. Trzecia strefa przemarzania czyli 1.2m. Wg starej normy wg nowych badań to nawet 1.3.

    W glebach nie wysadzeniowch można podobno nie przejmować się strefą przemarzania. Ja jestem stety niestety na wysadzeniowo wątpliwym gruncie.

    Zastanawiam się nad swoją sytuacją. Może za bardzo się przejmuje. Czy trzeba lub dobrze by było coś zrobić dodatkowo?

    Docieplić fundament o 10cm lub 20cm?
    Zastosować geowłókninę?
    Zagęścić ziemię wokół fundamentów?
    Sprzedać dom dla wroga i zacząć budowę następnego?

    PS. Kierownik budowy powinien być przed pierwszym szpadlem.

  2. #2

    Domyślnie

    Hej,
    Nie do końca rozumiem jak głęboko jest teraz fundament? Masz wykop 0,85m plus 0,28m z bloczków? Czyli w tej chwili pod ziemią masz 1,13m? Nie do końca rozumiem czy możesz je zasypać jeszcze wyżej? Nie sądzę, że strefa przymarzania się zwiększa gdy temperatura ostatniej zimy była prawie 2 stopnie wyższa niż średniej wieloletniej temperatury. Mamy podobno "glabalne ocieplenie".

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel2209 Zobacz post
    Hej,
    Nie do końca rozumiem jak głęboko jest teraz fundament? Masz wykop 0,85m plus 0,28m z bloczków? Czyli w tej chwili pod ziemią masz 1,13m? Nie do końca rozumiem czy możesz je zasypać jeszcze wyżej? Nie sądzę, że strefa przymarzania się zwiększa gdy temperatura ostatniej zimy była prawie 2 stopnie wyższa niż średniej wieloletniej temperatury. Mamy podobno "glabalne ocieplenie".
    0.85 plus 0,28 wieniec który powinien być nad poziomem gruntu i stanowić część 50 centymetrowego cokołu przyszłej elewacji.

    Tak w ogóle to ta zniesiona norma z 1.2m to i tak o kant Dulska rozbić bo są badania, że powinno być 1.3m. A I to tylko na gruntach wysadzeniowch. Ja mam o wątpliwej wysadzeniowości temu się zastanawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony