dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fillip

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Dobczyce
    Kod pocztowy
    32-410
    Posty
    6

    Domyślnie Wycena korytowania drogi dojazdowej - co tu się dzieje

    Cześć,

    przygotowujemy się do utwardzenia długiego odcinka drogi dojazdowej - 450 metrów bieżących na 3 metry szerokości, czyli 1350 metrów kwadratowych, około 50km od Krakowa.

    Zbieram oferty od okolicznych operatorów koparek i stawki godzinowe jakie zwykle słyszę to 150PLN/h za dużą koparkę i 250PLN/h za dużą koparkę i wozidło - na ile widzę są normalne.


    Sąsiedzi polecili mi operatora z mojej wsi, który robił w okolicy różne drobniejsze prace. Poprosiłem go o wycenę tej drogi i tu robi się dziwnie.

    Zleciliśmy mu próbnie małe utwardzenie terenu z naszego kamienia (kilkadziesiąt metrów kwadratowych). Nigdy wcześniej nie zlecałem takich prac i nie miałem pojęcia o czasochłonności, więc umówiliśmy się na 1500-2000PLN za całość i wziął na koniec 1700PLN. Zajęło mu to około 6 godzin w pojedynkę, czyli wychodzi stawka 283PLN za godzinę. Trochę mnie wtedy zatkało - ja rozumiem, że jeśli umawiamy się kasę za robotę, to musi wziąć trochę więcej, żeby się zabezpieczyć i pracuje trochę wydajniej, ale prawie dwukrotność normalnej stawki!?

    Przechodzimy teraz do wyceny zasadniczej drogi i tu też się robi ciekawie - w zależności od odcinka policzył nam od 90PLN do 100PLN za korytowanie metra bieżącego na ~20cm, wysypanie naszym kamieniem i ubicie, czyli mniej więcej 42750PLN.

    Dodatkowo za zbieranie kamienia (mamy go w tak zwanych kępach) liczy 250PLN za godzinę koparki i wozidła, ma wyjść mniej więcej 30 godzin (ryzyko wydłużenia się tej części roboty jest po naszej stronie).

    Całość roboty ocenił na 3 tygodnie pracy po 6 dni w tygodniu, czyli około 180 godzin. Jeśli 30 godzin w tym to zbieranie kamienia, to zostaje 150 godzin pracy koparki, czyli znowu wychodzi 285PLN za godzinę pracy koparki - wygląda na to, że celuje w taką stawkę.

    Pytałem o rozliczanie tej pracy koparki na godziny, ale odmówił mówiąc, że za metr bieżący bardziej mu się opłaca i "wszyscy tak robią".

    Ja tak sobie kombinuję, że jeśli rzeczywiście zrobi to w 3 tygodnie, i byśmy dali 20% margines dla jego bezpieczeństwa (180PLN/h zamiast 150PLN/h), to z 42750PLN zrobiłoby się 27000PLN, czyli prawie 40% taniej.

    Jak to rozumieć? Czy to rzeczywiście musi kosztować tyle? Szukać kogoś, kto zrobi to za stawkę godzinową bez rozwlekania tych godzin?

  2. #2

    Domyślnie

    poszukac alternatywnych ofert i dopiero wtedy rozkminiac. Najlepiej za zrobiona robote a nie za h, bo to jest to, co Cie interesuje. Przy tak duzym zleceniu powinni chciec sie pofatygowac obejrzec co zamierzasz, jezeli tego potrzebuja do wyceny. Jak zlecalem prace koparki to tak robilem i tylko ewentualne dodatkowe prace ktore wynikaly po drodze byly rozliczane za godzine.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cena litra oleju napędowego 8zł. Prognoza e-petrol.pl
    Nasza prognoza cen dla detalicznego rynku paliw na nadchodzący tydzień zakłada dalsze podwyżki a przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,89-7,11 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 8,12-8,31 zł/l dla oleju napędowego i 3,09-3,19 zł/l autogazu.

    Wszystko drożeje - robocizna, serwis maszyn, same maszyny... Ale cena oleju napędowego to kosmos. A maszyny pożerają zaskakujące ilości ON.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fillip

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Dobczyce
    Kod pocztowy
    32-410
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cena litra oleju napędowego 8zł. Prognoza e-petrol.pl
    Nasza prognoza cen dla detalicznego rynku paliw na nadchodzący tydzień zakłada dalsze podwyżki a przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,89-7,11 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 8,12-8,31 zł/l dla oleju napędowego i 3,09-3,19 zł/l autogazu.

    Wszystko drożeje - robocizna, serwis maszyn, same maszyny... Ale cena oleju napędowego to kosmos. A maszyny pożerają zaskakujące ilości ON.

    Ale ja nie kwestionuję jego stawki godzinowej, tylko to, że chce rozliczyć tę robotę tak, żeby mieć prawie dwukrotność stawki, którą normalnie bierze.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fillip Zobacz post
    Ale ja nie kwestionuję jego stawki godzinowej, tylko to, że chce rozliczyć tę robotę tak, żeby mieć prawie dwukrotność stawki, którą normalnie bierze.
    Płacisz z góry, czy ponosi ryzyko kilkutygodniowych zmian ceny i ewentualnie innych nieprzewidzianych kosztów?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fillip

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Dobczyce
    Kod pocztowy
    32-410
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Płacisz z góry, czy ponosi ryzyko kilkutygodniowych zmian ceny i ewentualnie innych nieprzewidzianych kosztów?
    Płacone miałoby być etapami, po zrobieniu jakiejś części.

  7. #7

    Domyślnie

    Ustal stawkę za całość a nie takie rozbijanie tego na roboczogodziny i wtedy porównaj do drugiej wyceny.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    poszukac alternatywnych ofert i dopiero wtedy rozkminiac. Najlepiej za zrobiona robote a nie za h, bo to jest to, co Cie interesuje. Przy tak duzym zleceniu powinni chciec sie pofatygowac obejrzec co zamierzasz, jezeli tego potrzebuja do wyceny. Jak zlecalem prace koparki to tak robilem i tylko ewentualne dodatkowe prace ktore wynikaly po drodze byly rozliczane za godzine.
    Święta prawda. Polecam rady Kolegi.

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Ustal stawkę za całość a nie takie rozbijanie tego na roboczogodziny i wtedy porównaj do drugiej wyceny.
    Mądry chłopak
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dokładnie tak, dogadaj się do całości kwoty i ew. płać etapami. Na tak dużej robocie nikt nie będzie stał przy koparce i pilnował godzin. Wziąłbym najmniej 5 ofert, a przede wszystkim poczekał do stycznia czy nawet lutego, bo wtedy prace ziemne mocno zamierają. Do tego będzie coraz mniej rozpoczętych nowych budów względu na ograniczanie kredytów w bankach. Powiem tak: ja miałem we wrześniu 5 lat temu oferty na wyburzenie starego domu na poziomie 30-50 tysięcy, a jak poczekałem do lutego, to wyburzyłem za ... 20 tysięcy. Facet robił, żeby mieć z czego płacić pensje, taki był przestój w branży. Powodzenia!
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony