dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Bednarka a fotowoltaika

    Witam,
    Buduję domek jednorodzinny aktualnie nie mam fotowoltaiki i w najbliższym czasie raczej nie będę miał, ale chciałem sobie przygotować instalację pod nią.

    1. Czy pod falownik i fotowoltaikę wystarczy sama bednarka (25x4) do uziemienia jeżeli pomiar uziemienia będzie wynosił poniżej 10 ohm?
    Bednarkę mam przyspawana do pętu fi12 w ławie i wystawioną bezpośrednio pod rozdzielnią do szyny wyrównawczej, a od niej linką do rozdzielni i do puszki falownik.

    2. Czy jeżeli pod foto tak czy siak będzie potrzebna szpilka, i jeżeli wbiję ją wewnątrz domu, obok bednarki np na 7m i połączę złączem z bednarką, pomiary będą się zgadzały. To czy jak przyjdzie firma montować foto, to czy wykorzysta to uziemienie? Czy i tak będzie sama wbijać nową szpilkę?

    3. Czy jest sens wbijać szpilkę miedziowaną zamiast ocynku (droższa ;c) jeżeli uziemienie mam w garażu i tam bym ją wbijał wewnątrz domu.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof9
    Bednarkę mam przyspawana do pętu fi12 w ławie i wystawioną bezpośrednio pod rozdzielnią do szyny wyrównawczej
    Czy to jest uziom fundamentowy czy coś w rodzaju namiastki?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    fundament, stal w nim jest połączona po całości, a z 4 rogów domu pospawane są kawałki bednarek (25x4)

  4. #4

    Domyślnie

    Niby tak, ale ... jak są łączone pręty zbrojeniowe ze sobą? Przecież, o ile wiem, drutem wiązałkowym.
    Co na to elektryk i kierownik budowy oraz ... jak jest w projekcie?
    Mimo wszystko polecam artykuł doktora Musiała "Uziomy fundamentowe i parafundamentowe".
    Wiele można się dowiedzieć.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Tak drutem wiązałkowym. Elektryk mówi że ok, generalnie to postaram się na pomiary one powinny powiedzieć czy jest ok czy też nie.
    Pomijając tą kwestię jak to się ma do foto? czy taka forma uziemienia tam wystarczy?

  6. #6
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    418

    Domyślnie

    Pospawaj zbrojenie by zachować ciągłość uziemienia na nim.

  8. #8

    Domyślnie

    Jest jedno ale - chodzi o łączenie ze spbą różnych materiałów.
    https://rst.pl/zalecenia-norm-dotycz...towym/#korozja
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli co bednarka w ogóle nie powinna być połączona (pospawana) ze stalą w fundamencie? Nawet jeżeli jest to w suchym miejscu (w garażu) i jest ona zalana betonem?

  10. #10

    Domyślnie

    Nie twierdzę że nie, uprzedzam jedynie o staranności wykonania, nic więcej.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Możesz rozwinąć? Wolałbym wiedzieć na co mam zwrócić szczególną uwagę dopóki mam rozkopane w garażu
    Czy to połączone stali z bednarka w tym betonie będzie korodować? (połączenie mam pryśnięte podkładem). Docelowo takie połączenie chciałem zalać w takim korytku z betonu aż do gsw. A potem dysperbitem maznąć (to korytko z betonu).

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof9
    Czy to połączone stali z bednarka w tym betonie będzie korodować? (połączenie mam pryśnięte podkładem). Docelowo takie połączenie chciałem zalać w takim korytku z betonu aż do gsw. A potem dysperbitem maznąć (to korytko z betonu).
    Na poczatku tak. Później sie ustabliizuje. Pisał o tym doktor Musiał :
    http://edwardmusial.info/pliki/uziomy_fundamentowe.pdf
    str. 8.
    Oczywiście zakonserwowanie samego połączenia oraz przejścia bednarki przez grunt/beton bardzo wskazane.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1144 kopia.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	461792
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Dzięki, a co do pierwotnego pytania odnośnie fotowoltaiki? Czy przy takim uziemieniu szpilka jest nadal wymagana? i czy jeżeli ja wrzucę obok bednarki firma zewnętrzna wykorzysta takie uziemienie?

  14. #14

    Domyślnie

    A nie powinno być, żeby uziemienia były ze sobą połączone?
    A skoro tak, po co dodatkowa szpilka?
    Oczywiście dużą rolę gra tutaj odległość tej szpiki od uziomu fundamentowego, a tego nie wiem.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    Tak one były by połączone, tyle że bednarka schodziła by od gsw do ławy a szpilka wgłąb. Łączenie za pomocą złącza krzyżowego było by zalane w posadzce.
    Dopytuje się tak bo mam rozkute posadzkę w garażu i chciałem ja ponownie zalewać, tylko nie wiem co z tą szpilką czy ją też dodawać. A koszt miedzianej szpilki nie jest mały.

  16. #16

    Domyślnie

    Wiemy na pewno, że różne uziomy powinny być ze sobą połączone pod powierzchnią gruntu.
    Tutaj mamy przypadek łączenia w betonie/posadzce. Czy jest to prawidłowe i czy istniej konieczność dodawania tej szpilki?
    Tego nie wiem.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    A ile to jest pod powierzchnią gruntu? pod chudziakiem? chciałem to zalać w betonie aby bednarka nie korodowała. Niby ocynk, ale zapewne po 10-15 latach już jej nie będzie, a pomysł ponownego rozkuwania nie podoba mi się.

  18. #18

    Domyślnie

    Nieprawda, że tej bednarki już nie będzie po 10-15 latach.
    Będzie tak długo, jak beton.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19

    Domyślnie

    Docelowo ma wyglądać to tak
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uziemienie 2.png
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	5,4 KB
ID:	461798

    i teraz w którym miejscu miało by być ewentualne łączenie szpilki z bednarka?

  20. #20

    Domyślnie

    A co w przypadku jak nie wiadomo jak jest wykonany uziom fundamentowy w kilkuletnim budynku gdzie zmierzona rezystancja uziemienia jest w normie? Robić mimo tego osobny uziom do fotowoltaiki?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony