dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Ano tak że ja ogrzewam dzisiaj solarami i nie mam potrzeby wychładzania zbiornika o godz 7:00 co nie oznacza że jest mi zimno ( polecam wątek o dogrzewaniu solarami , tam załączyłem temperatury) , teraz mam 23 stopnie w salonie.
    Powtórzę pytanie - jaki trigger odpala Ci pompy CO? Temperatura w zbiorniku?

    A jeszcze coś mi się nasunęło...
    Czy Ty PC i solarami ładujesz zbiornik do temperatury potrzebnej do CWU? I jak trzeba ogrzewać dom, to włączasz pompki podłogówki?
    Co steruje temperaturą zasilania podłogi?


    Już pominę, jak realne jest 23* w salonie. Każdy może sobie popatrzeć na swój termometr i stan swojego CO i ocenić,

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    "Aplikacja włączy pralkę lub zmywarkę? Maksymalizacja wykorzystania energii z fotowoltaiki"

    https://globenergia.pl/aplikacja-wla...-fotowoltaiki/
    Słabe rozwiązanie. Nadmiar prądu trzeba zużywać od razu i najlepiej grzałka czy innym odbiornikiem którego mocą łatwo sterować. Od odpalenia zmywarki czy pralki do włączenie w niej grzałki trochę czasu mija więc mogą przyjść chmury i/lub pojawić się inny odbiór.
    Rozwiązania typu wattrouter/HEMS/EMS są od dawna i działają w czasie rzeczywistym. Jest nadmiar - puszczają np. prąd w grzałkę. Tyle, ile zbywa. Przestaje zbywać - odłączaja albo zmniejszają moc odbioru.
    https://sklep.pvmonitor.pl/ems-moj-p...wifi-plus.html
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-10-2022 o 21:47

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Powtórzę pytanie - jaki trigger odpala Ci pompy CO? Temperatura w zbiorniku?
    Na dzisiaj tak , bo nie rozpocząłem sezonu grzewczego a jedynie dogrzewam się. Mam 4 różne źródła zasilania, do tego spore zyski ze słońca stąd mam termostaty w pokojach (tam najbardziej to odczuwam zyski ze słońca) . Więc obecnie przy solarach włączają się obiegówki na podstawie temperatury ( termostaty regulują temperaturę) , jak włączę PC będzie podobnie ale sterowanie będzie z temperatury z czujników w domu, ale nie wiem czy to zrozumiesz, dzisiaj mam temperaturę 22-24 stopnie (zależy od pomieszczenia) i dwa dni bez słońca - jeszcze nie mam potrzeby włączania ogrzewania,

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czy Ty PC i solarami ładujesz zbiornik do temperatury potrzebnej do CWU?
    Nie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co steruje temperaturą zasilania podłogi?
    Termostaty pokojowe + czujnik PC w domu jak używam PC do ogrzewania ( w ub sezonie praktycznie nie włączałem pompy bo robiłem test wydajnościowy mojego cudaka (piecokuchnia w płaszczem wodnym) w efekcie zapłaciłem za pół roku ~1MWh prądu ( to są wszystkie koszty jakie ponoszę a mam wszystko na prąd, ale mam PV)

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Już pominę, jak realne jest 23* w salonie. Każdy może sobie popatrzeć na swój termometr i stan swojego CO i ocenić,
    Ale że jak ? sugerujesz że moje termometry nie pokazują prawdy ? to masz z dzisiaj , sterownik termostatyczny z salonu (wcześniej termometr pokojowy do którego miałeś wątpliwości ) z obecną temperaturą :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	termostat.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	21,1 KB
ID:	461835
    i z innego pokoju
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Temp2.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	19,1 KB
ID:	461832

    Do tego z dokładnym czasem ( też różne pomieszczenia) :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp1.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	38,0 KB
ID:	461833
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp3.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	32,9 KB
ID:	461834

    Mam dwa pomieszczenia gdzie mam niżej ale nikt tam obecnie nie przebywa ( córka na studiach) i mam tam niżej ustawioną temperaturę
    Temperatura zewnętrzna na tę chwilę : 13,3 stopnia

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Słabe rozwiązanie.
    Dla Ciebie wszystko czego nie wymyśliłeś jest słabe
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 23-10-2022 o 10:13
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    w garażu wzdłuż ścian jest jedna linia/rząd podłogówki coś na zasadzie kształtu podkowy - nie chciałem aby garaż całkiem się wyziębiał i to się sprawdza, w domu 22 a w garażu około 10- 13 gdzie na zewnątrz około 10-15 na minus
    Ok, rozumiem , ja mam położoną pełną podłogówkę w garażu (nie tak gęsto jak w domu) ale do dzisiaj jej nie włączyłem , może dlatego że nie przebywam tam często i temperatura 14 stopni mi nie przeszkadza.
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Na dzisiaj tak , bo nie rozpocząłem sezonu grzewczego a jedynie dogrzewam się.
    Grzejesz podłogę z wykorzystaniem zbiornika, który PC zaladowaleś do temperatur potrzebnych do CWU? I nazywasz to dogrzewaniem?
    I dziwisz się, że masz duże zużycie jak PC pracuje na powrocie powyżej 40*?

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Termostaty pokojowe + czujnik PC
    I jak one zmieniają TZ?

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Ale że jak ? sugerujesz że moje termometry nie pokazują prawdy ?
    Już wyżej wyjaśniłeś, że nie grzejesz, ale dogrzewasz... Nie zacząłeś sezonu grzewczego, ale podłogę masz ciepłą...

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzejesz podłogę z wykorzystaniem zbiornika, który PC zaladowaleś do temperatur potrzebnych do CWU? I nazywasz to dogrzewaniem?I dziwisz się, że masz duże zużycie jak PC pracuje na powrocie powyżej 40*?

    .
    Wcześniej podejrzewałem teraz juz wiem : ty naprawdę masz problem z czytaniem ze zrozumieniem, gdzie napisałem że mam duże zużycie PC ??? gdzie napisałem że mam na powrocie powyżej 40 ???? Czy ty wiesz w ogóle jak działa zbiornik multiwalenty ? zaczynasz bredzić .....

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I jak one zmieniają TZ?
    .
    A od kiedy zadaniem termostatów pokojowych jest sterowanie TZ ?? pomijam fakt pomysłu sterowania solarami naprawdę przezabawne


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Już wyżej wyjaśniłeś, że nie grzejesz, ale dogrzewasz... Nie zacząłeś sezonu grzewczego, ale podłogę masz ciepłą...
    No i ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    A od kiedy zadaniem termostatów pokojowych jest sterowanie TZ
    Ty mi powiedz.
    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co steruje temperaturą zasilania podłogi?
    Termostaty pokojowe

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ty mi powiedz.
    postaram się wytłumaczyć najprościej jak się da : podłoga w konkretnych pomieszczeniach jest sterowana przez czujniki termostatyczne nie trzeba być mistrzem intelektu aby to ogarnąć (po to są te czujniki w pomieszczeniach aby oprócz tego co idzie w podłogę uwzględniać tez np. zyski ze słońca i nie przegrzewać pomieszczeń) , zasilanie całości (TZ - temperatura zasilania jak mniemam bo w większości postów trzeba się domyślać co ci chodzi po głowie) jest z solarów póki co , solarów nie da się sterować .

    Swoją drogą kolejny już raz uprawiasz manipulację, pełna odpowiedź brzmiała :"Termostaty pokojowe + czujnik PC w domu jak używam PC do ogrzewania".
    No ale widzę że to taki sposób dyskusji jak zapasy ze świnią w błocie: nie mam szans, brak mi doświadczenia

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzejesz podłogę z wykorzystaniem zbiornika, który PC zaladowaleś do temperatur potrzebnych do CWU? I nazywasz to dogrzewaniem?
    I dziwisz się, że masz duże zużycie jak PC pracuje na powrocie powyżej 40*?
    .
    No i gdzie te informacje o dużym zużyciu PC i powrocie ? coś ci się potentegowało ?

    EDIT : kolejny wątek zamieniłeś w shitstorm
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 23-10-2022 o 16:50
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    postaram się wytłumaczyć najprościej jak się da
    Ciągle nie na temat.
    Chodzi o Twój p.3 cały czas.
    Ze względu na to że mam zbiornik multiwalenty ogrzewanie CWU podnosi temp. w całym zbiorniku co włączało pompki obiegowe podłogówki
    Zaciekawiło mnie, jaka to temperaturę wpuszczasz w podłogę i co nią steruje, skoro z zasobnika o temperaturze zdolnej do ogrzania CWU puszczasz to w podłogę.

    Temperaturę zasilania można w prostym systemie prosto sterować źródłem ciepła. Ale jak nakomplikowałeś, to dopytuję, czym to sterujesz. Bo chyba nie wpuszczasz wody o temperaturze takiej, jak woda CWU w podłogę?
    Na to mi odpowiedziałeś, że termostatami...

    Tak, TZ to temperatura zasilania - każdy wie, co ten skrót oznacza w kontekście ogrzewania.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo chyba nie wpuszczasz wody o temperaturze takiej, jak woda CWU w podłogę?
    .
    gdybyś wiedział jak działa zbiornik multiwalentny to byś nie pytał o takie rzeczy.
    Ale nie będę taki , abyś użył trochę szarych komórek przykładowa instalacja z takim zbiornikiem :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	multi.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	58,4 KB
ID:	461845

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na to mi odpowiedziałeś, że termostatami...
    .
    No bo solarami ( o których tu rozmawiamy) się nie da tak trudno to zrozumieć ?, solary dają tyle energii ile dają ani więcej ani mniej i są dość kapryśne (pogoda) i trzeba to ogarnąć więc sterowanie podłogówką (a nie temp. zasilania ) dla solarów może być jedynie na podstawie termostatów , nie wiem jak to prościej wytłumaczyć ( do PC mam dedykowany czujnik o czym tez napisałem)


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Tak, TZ to temperatura zasilania - każdy wie, co ten skrót oznacza w kontekście ogrzewania.
    Wiesz co to PTS ?

    w celu ustalenia uwagi tutuł wątku : Pomysły na oszczędzanie energii

    PS i co z tym zużyciem pompy i temperaturą 40 stopni na powrocie ? odnalazłeś się w końcu ?
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 24-10-2022 o 07:37
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    gdybyś wiedział jak działa zbiornik multiwalentny to byś nie pytał o takie rzeczy.
    Jakbyś nie wiedział, to pytam o to, czym sterujesz zawór czterodrogowy z Twojego schamtu. Tak trudno odpowiedzieć? Przestawiasz go ręcznie? Masz jakaś (jaką? Od czego uzależnia TZ?r) automatyke do tego?



    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Wiesz co to PTS ?

    w celu ustalenia uwagi tutuł wątku : Pomysły na oszczędzanie energii
    W branży ogrzewania - nie.

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    PS i co z tym zużyciem pompy i temperaturą 40 stopni na powrocie ? odnalazłeś się w końcu ?
    Naprawdę nie wiesz, że PC ustawia temperaturę zasilania na kilka stopni wyższą od powrotu? Więc jak zbiornik grzejesz do 45*+ to powrót też ma ponad 40* i COP tragiczne. Więc nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego takie grzanie i mieszanie potem na zaworze przed wpuszczeniem wody w podłogę.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    czym sterujesz zawór czterodrogowy
    Przecież to nie jest moja instalacja, podałem ją aby uzmysłowić ci jak działa zbiornik multiwalentny, nigdzie wczesnej nie pytałeś o "zawór czterodrogowy" (pytaleś o sterowanie temperaturą zasilania na co już odpowiedziałem) , powtarzam jeszcze raz dogrzewanie solarami działa inaczej niż ogrzewanie pompą która jest sterowana temperaturą domu , przy solarach tak to nie działa.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Naprawdę nie wiesz [cut]
    No niezła ekwilibrystyka manipulacji , dla przypomnienia :

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I dziwisz się, że masz duże zużycie jak PC pracuje na powrocie powyżej 40*?
    pytam kolejny raz : gdzie napisałem że mam duże zużycie PC , zachowujesz się jak klasyczny troll
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  12. #32

    Domyślnie

    Ile ta pompa zjada w sezonie grzewczym i całorocznym?
    Masz tam jakieś dane?

    Oczywiście z uwzględnieniem CO i CWU?
    Podałeś, ile masz.calkowitego zużycia na dom z gratami?
    Jakoś tego nie widziałem w 1 poście. A kolejne, przeleciałem na szybko.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 28-10-2022 o 00:38
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ile ta pompa zjada w sezonie grzewczym i całorocznym?
    Masz tam jakieś dane?
    .
    od grudnia 2015 do dzisiaj CO+CWU to 17 049,31 kWh nie mam w rozbiciu na miesiące ( mam licznik zapięty pod PC), a moja Malina się wywaliła jakiś czas temu ( padła karta) i jej jeszcze nie postawiłem

    EDYTA :

    dzisiaj zrobiłem odczyt ponowny i mam 17062,73 kWh wczoraj pompa chodziła prawie cały dzień na ogrzewaniu domu (celowo ją włączyłem) , czyli od piątku (godz. 8:31 bo z tej godziny mam odczyt) do dzisiaj (niedziela 9:25) mam zużycie CO+CWU 13,42kWh. Temperatura zewnętrzna ok 12 stopni, temperatura w domu 22-23

    EDYTA 2

    co do tematu wątku dzisiaj zmniejszyłem obroty rekuperatora w sobotę i niedzielę. W te dni miałem ustawiony 3 bieg (normalnie jest 2). Różnica na watomierzu to 70W. Jak potrzebuje to włączam ręcznie.
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 30-10-2022 o 09:13
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony