dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie Pomysły na oszczędzanie energii

    Po tym co się dzieje z nośnikami energii zacząłem się zastanawiać co mogę zrobić aby ograniczyć zużycie energii w swoim domu. Wiem że to dużo zależy od każdego z domów (ocieplenie, źródła ciepła, taryfa itd) ale może Wasze pomysły natchną innych
    Ze swojej strony :

    1. Gniazdka sterowane - większość gniazdek ( RTV, komputery, zasilacze, drukarki itd) mam wyłączone od 0:00 do 6:00 ( sterowanie z HomeWizard)
    2. Grzanie wody włączyłem tylko rano ( przed 6:00 - mam taryfę G12W) , wieczorem wodę trzeba włączyć ręcznie np. do kąpieli - wada : trzeba poczekać aż się nagrzeje ( dotychczas miałem ogrzewanie rano i wieczorem automatycznie)
    3. Ze względu na to że mam zbiornik multiwalenty ogrzewanie CWU podnosi temp. w całym zbiorniku co włączało pompki obiegowe podłogówki - wyłączyłem je w godzinach w których zwykle korzystam z wody CWU (są włączone od godz 10:00 do 18:00 i od 22:00 do 5:00) w efekcie nie wychładza wewnętrznego zbiornika CWU mam dłużej ciepłą wodę.
    4. Wyłączyłem całkowicie NAS (34 W) - włączam go jak coś potrzebuje
    5. Mam PV więc staram się planować zmywarkę, pralke, suszarkę w godzinach produkcji PV - zwiększam auto konsumpcje ( dotychczas nie zwracałem na to uwagi)
    6. Zrezygnowałem z podgrzewania wody CWU przez solary i wszystko obecnie pakuję w podłogówkę do ogrzewania (niestety trzeba mieć dostosowaną do tego instalacje) - póki co nie włączyłem normalnego ogrzewania a dzisiaj miałem -1 stopień w nocy.

    Macie inne swoje pomysły ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  2. #2

    Domyślnie

    Pompę ciepła też wyłączysz aby nie grzała? Moja zapierdziela aż miło w chałupie 23*C.
    Na cholere mieścić się w jakiś dziwnych limitach - zamiast tego kupisz agregat prądotwórczy i nim będziesz zasilał dom - droższa opcja ale może w limicie się zmieścisz.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z ciekawości, mierzyłeś pobór tych urządzeń RTV itd w spoczynku? Czy rzeczywiście pobierają dużo więcej niż smart gniazdko?
    Myślałem nad wyłaczaniem drukarki na noc, ale wtedy ona za każdym razem po włączeniu się rozgrzewa biorąc więcej niż gdyby była całą noc na czuwaniu.

    Optymalizuję, ale tylko rzeczy, które nie wpłyną na komfort. Czyli głównie zwiększam autokonsumpcję pod warunkiem, że nie jest to jakoś uciążliwe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    co mogę zrobić aby ograniczyć zużycie energii w swoim domu.
    Trzeba zacząć od tego, że trzeba zmierzyć co ile prądu pobiera. To pierwsze i najważniejsze. Jakbyś od tego zaczął, to byś takich cudów nie wymyślał.

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Ze swojej strony :

    1. Gniazdka sterowane - większość gniazdek ( RTV, komputery, zasilacze, drukarki itd) mam wyłączone od 0:00 do 6:00 ( sterowanie z HomeWizard)
    Kompletny bezsens. Zasilacze ciągną pomijalne wartości (pięć wpiętych w listwę dalej pokazywało mi zero w mierniku pokazującym z dokładnością do 1W).
    A ile ciągnie takie gniazdko podpięte do WiFi sprawdziłeś? Idę o zakład, że więcej, niż te zasilacze, które odłączasz (chyba, że znajdziesz jakiś zabytkowy zasilacz nie impulsowy).

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    2. Grzanie wody włączyłem tylko rano ( przed 6:00 - mam taryfę G12W) , wieczorem wodę trzeba włączyć ręcznie np. do kąpieli - wada : trzeba poczekać aż się nagrzeje ( dotychczas miałem ogrzewanie rano i wieczorem automatycznie)
    To chcesz w końcu oszczędzać energię, czy pieniądze? Bo to nie idzie w parze.
    Wielu grzejących PC a pewnie wszyscy prądem z COP=1 grzeją CWU w 100% w taniej strefie.

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    3. Ze względu na to że mam zbiornik multiwalenty ogrzewanie CWU podnosi temp. w całym zbiorniku co włączało pompki obiegowe podłogówki - wyłączyłem je w godzinach w których zwykle korzystam z wody CWU (są włączone od godz 10:00 do 18:00 i od 22:00 do 5:00) w efekcie nie wychładza wewnętrznego zbiornika CWU mam dłużej ciepłą wodę.
    No genialne. Nikt wcześniej nie wpadł na to, żeby nie grzać CO gdy tego nie potrzebuje? Co to za kuriozalne sterowanie, gdzie ogrzewanie zależy od temperatury w buforze, a nie od potrzeb grzewczych domu?

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    4. Wyłączyłem całkowicie NAS (34 W) - włączam go jak coś potrzebuje
    U mnie z NASa tyle rzeczy korzysta automatycznie (i sam NAS też wiele rzeczy robi), że takie rozwiązanie jest nieakceptowalne. Np. robią się backupy zdjęć z telefonów gdy są one podpięte do ładowania.
    Tu ewentualne oszczędności to upgrade sprzętowy - np. wymiana dysków na oszczędniejsze (a jeszcze lepiej kilku na jeden oszczędny).
    Zestawienie dosyć stare, więc nie uwzględnia nowszych dysków - ale widać, ile jest do ugrania:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3004159.html
    Co najmniej połowę z tych 34W da się oszczędzić.

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    5. Mam PV więc staram się planować zmywarkę, pralke, suszarkę w godzinach produkcji PV - zwiększam auto konsumpcje ( dotychczas nie zwracałem na to uwagi)
    Jak oszczędzasz nie pieniądze, a energię - to ma to sens.

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Macie inne swoje pomysły ?
    Szukać winowajców i z nimi działać. U mnie np. okazało się, że TV nie przechodzi w stan uśpienia, jak ma podpięty dysk. I ciągnie 20W. Wystarczyło odpiąć dysk - i miernik pokazuje 0W (wg producenta 0,4W ma pobierać). Podobnie już dawno u mnie wyleciał fajny skaner Agfy jeszcze na SCSI, jak się okazało, że też ciągnie 20W niby to wyłączony.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-10-2022 o 10:15

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trzeba zacząć od tego, że trzeba zmierzyć co ile prądu pobiera. To pierwsze i najważniejsze. Jakbyś od tego zaczął, to byś takich cudów nie wymyślał.
    TV - ~ 1W
    Aplituner - 2,7W
    Xbox - 14W / 1W ( w zależności jak zostanie wyłączony)
    Blueray - 0,5W
    Tuner sat - 1 W
    Nintendo Switch - 0,1W
    Switch Netgear - 4W ( do 28W jak jest podłączone do USB urządzenie - mam tam chromcasta)
    Orbi Netgear - 6,1 W jak nic nie robi 35W jak jest obciążony
    Rzutnik : 2W/0,5W ( zależy czy ma włączone WIFI)
    jest jeszcze kilka innych urządzeń których nie mierzyłem (np. Słuchawki bezprzewodowe, ekran do rzutnika, monitorowanie temperatury szafki RTV, transmiter 4K do rzutnika itp.)

    czy zawsze trzeba udowadniać tobie że nie jest się wielbłądem ?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A ile ciągnie takie gniazdko podpięte do WiFi sprawdziłeś? Idę o zakład, że więcej, niż te zasilacze,
    No to się możemy założyć , kto ci powiedział że to po WIFI ? nie wiesz ale się wypowiesz ech .....

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To chcesz w końcu oszczędzać energię, czy pieniądze? Bo to nie idzie w parze.
    eeeee że jak ? zgodnie z opisem jeśli nie włączę PC 2x to spali mniej energii za którą płacę czego nie rozumiesz ?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wiem w czym grzejesz, ale ale wielu grzejących PC a pewnie wszyscy prądem z COP=1 grzeją CWU w 100% w taniej strefie.
    Nie przeczytałeś wyżej , napisałem

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No genialne. Nikt wcześniej nie wpadł na to, żeby nie grzać CO gdy tego nie potrzebuje? Co to za kuriozalne sterowanie, gdzie ogrzewanie zależy od temperatury w buforze, a nie od potrzeb grzewczych domu?
    oh my gowd ....naprawdę nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem tego co napisałem ? dodam że obecnie mam 21,9 stopnia w salonie i nie włączałem dedykowanego ogrzewania jeszcze


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    U mnie z NASa tyle rzeczy korzysta automatycznie (i sam NAS też wiele rzeczy robi), że takie rozwiązanie jest nieakceptowalne.
    cecha osobnicza , napisałem jak mam u siebie , każdy ma swoje potrzeby, wątek jest do dzielenia się pomysłami

    I na koniec mam prośbę , daruj sobie wycieczki ad personam , naprawdę to niewiele wnosi
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 21-10-2022 o 11:08
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Pompę ciepła też wyłączysz aby nie grzała?
    .
    ja do dzisiaj nie mam takiej potrzeby he ?

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Na cholere mieścić się w jakiś dziwnych limitach - zamiast tego kupisz agregat prądotwórczy i nim będziesz zasilał dom - droższa opcja ale może w limicie się zmieścisz.

    Dla przypomnienia tytuł wątku : Pomysły na oszczędzanie energii ( dopowiem , a co za tym idzie zmniejszenie kosztów bo chyba nie wszyscy zrozumieli)
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Z ciekawości, mierzyłeś pobór tych urządzeń RTV itd w spoczynku?
    Tak

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Czy rzeczywiście pobierają dużo więcej niż smart gniazdko?
    Tak , zaznaczam że mam jedno takie gniazdko do wielu urządzeń (patrz wyżej) . Mój watomierz nie drgnie przy gniazdku (musi być mniej niż 0,1W bo taką ma dokładność mój watomierz )

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Optymalizuję, ale tylko rzeczy, które nie wpłyną na komfort. Czyli głównie zwiększam autokonsumpcję pod warunkiem, że nie jest to jakoś uciążliwe.
    Mam podobne podejście i na razie nie wygląda to źle, może wieczorem woda nie jest gorąca ale do umycia wystarczająca, jeśli ktoś potrzebuje np. prysznic musi włączyć to może jak na razie jedyna niedogodność.
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 21-10-2022 o 11:41
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post

    1. Gniazdka sterowane - większość gniazdek ( RTV, komputery, zasilacze, drukarki itd) mam wyłączone od 0:00 do 6:00 ( sterowanie z HomeWizard)
    Ładowaki komórek a nawet wiekszych sprzetów prawie nic prądu nie biorą, taki duży TV w standby też często bierze mniej niż 2W. Wiele nie zaoszczędzisz bo pewnie z kilkanascie zlotych na rok. A jak masz tv z zaawansowanym systemem np na adnroidzie to bedziesz czekał kilka minut zanim sie włączy.

    2. Grzanie wody włączyłem tylko rano ( przed 6:00 - mam taryfę G12W) , wieczorem wodę trzeba włączyć ręcznie np. do kąpieli - wada : trzeba poczekać aż się nagrzeje ( dotychczas miałem ogrzewanie rano i wieczorem automatycznie)
    Odradzam, też tak kombinowałem i tez mam G12w, skonczyło sie na tym że zaległy mi się bakterie w baniaku i ciezko było się pozbyć bo nie mam dodatkowej grzałki w nim. Woda capiła mi przez 2 miesiące.

    3. Ze względu na to że mam zbiornik multiwalenty ogrzewanie CWU podnosi temp. w całym zbiorniku co włączało pompki obiegowe podłogówki - wyłączyłem je w godzinach w których zwykle korzystam z wody CWU (są włączone od godz 10:00 do 18:00 i od 22:00 do 5:00) w efekcie nie wychładza wewnętrznego zbiornika CWU mam dłużej ciepłą wodę.
    Nie odniosę się, ale pompkę od cyrkulacji wody CWU ustawiłem żeby chodziła tylko rano - przed 6tą i przed wieczornym myciem - kolo 19tej.


    4. Wyłączyłem całkowicie NAS (34 W) - włączam go jak coś potrzebuje
    jakaś oszczednosc to jest bo np moj NAS kolo 30W potrafi brać, tyle że włącza sie to dziadkostwo (mam qnapa) dobre 5 minut.

    5. Mam PV więc staram się planować zmywarkę, pralke, suszarkę w godzinach produkcji PV - zwiększam auto konsumpcje ( dotychczas nie zwracałem na to uwagi)
    używam tych urządzen tylko w taniej taryfie.

    Macie inne swoje pomysły ?
    Ludzie podobno przelewają wodę wodę z czajnika do termosu żeby mieć na zapas...
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 21-10-2022 o 11:52

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Nintendo Switch - 0,1W
    Nic nie napisałeś o tym, że pomierzyłeś i ile kWh czy zł/r zaoszczędzisz wydając ile pieniędzy na te gniazdka?

    To najlepsze. Odcinasz switcha, żeby rozładowywał baterię i zużył jeszcze więcej, jak dostanie zasilanie (bo żadne rozładowywanie i ładowanie baterii nie ma 100% sprawności).
    Czym mierzysz z taką dokładnością?
    I te wszystkie urządzenia odcinasz jednym gniazdkiem sterowanym?

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    No to się możemy założyć , kto ci powiedział że to po WIFI ? nie wiesz ale się wypowiesz ech .....
    Nie takie było pytanie - ile to gniazdko ciągnie? Jak nie jest na WiFi to jeszcze ile ciągnie bramka/serwer do niego?


    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    eeeee że jak ? zgodnie z opisem jeśli nie włączę PC 2x to spali mniej energii za którą płacę czego nie rozumiesz ?
    Jak chcesz oszczędzać energię, to montujesz podgrzewacze przepływowe przy źródłach poboru - brak strat postojowych i na transporcie. Grzejesz - gdy potrzebujesz ciepłej wody i zużywasz najmniej kWh.
    Jak chcesz oszczędzać złotówki - grzejesz wyłącznie w taniej strefie taki zasobnik, żeby starczyło na całą drogą strefę. Tracisz kWh na przesył i straty postojowe - ale znacznie więcej oszczędzasz złotówek przez tańsze kWh prądu.

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    oh my gowd ....naprawdę nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem tego co napisałem ? dodam że obecnie mam 21,9 stopnia w salonie i nie włączałem dedykowanego ogrzewania jeszcze
    A jak inaczej zrozumieć ogrzewanie CWU podnosi temp. w całym zbiorniku co włączało pompki obiegowe podłogówki

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    cecha osobnicza , napisałem jak mam u siebie , każdy ma swoje potrzeby, wątek jest do dzielenia się pomysłami
    Być może. To w czym w Twoich zastosowaniach NAS jest lepszy od dysku na USB?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-10-2022 o 12:39

  10. #10

    Domyślnie

    Dużo uwagi zostało poświęconej trybom czuwania urządzeń a co z ich używaniem?
    Czy telewizor ma włączone oszczędzanie energii? U mnie na wyłączonym oszczędzaniu brał 180 W, a na maksymalnym 60 W także gdy słucham na nim muzyki ekran jest wyłączony i wtedy pewnie bierze jeszcze mniej jak te 60, a wieczorami pilnuję aby mieć włączone oszczedzanie i to już jest o wiele większy zysk niż wyłączanie z prądu mikrofalówki żeby nie czuwała...

    Czy lodówka musi chłodzić do tylu ile jest ustawione czy można podnieść trochę temperaturę skoro i tak jest zapełniona w 1/4 a otwartych rzeczy jest bardzo mało i są zużywane na bieżąco?

    Tych dwóch niżej nie mierzyłem ale może ktoś robił pomiary u siebie?

    Wielu ludzi robi obiady na zapas, ale czy jak je sobie odgrzewają to odgrzewają cały garnek zupy czy może tylko tyle ile zjedzą? Tutaj też można zaoszczędzić trochę watów przy płycie indukcyjnej oczywiście. Pytanie ile watów się zaoszczędzi zagotowując 0,5 l zupy zamiast 2 l?

    Używanie ciepła resztkowego w piekarniku, tutaj pytanie ile zaoszczędzimy watów wyłączając piekarnik ustawiony na 180 5 minut przed wyjęciem potrawy?

    Pompy CO i CWU nie muszą chodzić na najwyższym biegu, a mogą na niższym. To też warto sprawdzić.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_kopaczewski Zobacz post
    Dużo uwagi zostało poświęconej trybom czuwania urządzeń a co z ich używaniem?
    Słuszna uwaga. Akurat TV ma gorszy obraz (mniejszy kontrast, jasność) - więc tu nie włączam oszczędzania energii. Ale jest włączony tylko jak oglądam (u większości znajomych i rodziny chodzi non stop - czasami po kilka w różnych pomieszczeniach).

    Do słuchania to mam sprzęt audio - najczęściej gra radyjko internetowe w google nest.

    Najwięcej energii zużywamy na grzanie. I tu też jest sporo do ugrania np. przez nalewanie do czajnika tylko tyle wody, ile zużyjemy czy odgrzewanie tylko takiej ilości dania, jaką zjemy (a nie cały gar bigosu za każdym razem). A przy rzeczach wyjętych z lodówki oszczędzamy energię dwa razy - raz na ogrzanie, drugi raz na schłodzenie jak wróci do lodówki. Chociaż tu też można uznać, że straty chociaż częściowo to ogrzewanie pomieszczenia - ale pod warunkiem, że nie przegrzewamy kuchni. Podobnie z tym ciepłem z piekarnika - ogrzewa kuchnię. A wyłączanie wcześniej, gdy piekarnik i jego zawartość jest rozgrzana kilka minut wcześniej to znikoma oszczędność - więc raczej nie ma sensu ryzykować pogorszenia jakości potrawy.

    Oszczędzanie na prądzie do lodówki może kosztować zepsucie jedzenia - więc temperaturę należy ustawiać tak, żeby zmaksymalizować czas przydatności. Za to warto pilnować, żeby miała dobrą wentylację tam, gdzie grzeje (coraz częściej nie z tyłu, a bokami grzeją). No i jak najmniej trzaskać drzwiami lodówki.

    Cytat Napisał michal_kopaczewski Zobacz post
    Pompy CO i CWU nie muszą chodzić na najwyższym biegu, a mogą na niższym. To też warto sprawdzić.
    A to już zależy od źródła ciepła. Dla źródeł, gdzie temperatura zasilania i/lub powrotu robi różnicę w sprawności (PC i kotły kondensacyjne) może to przynieść odwrotny efekt. Ale też wydajność grzejników i podłogówki zależy między innymi od przepływów. Za małe przepływy trzeba będzie nadrabiać wyższą temperaturą zasilania - i jeszcze bardziej spada sprawność wspomnianych źródeł ciepła a i straty rosną (np. przegrzane korytarze - tak miałem w bloku, gdzie w sezonie grzewczym było koszmarnie gorąco na korytarzach którymi szły rury do CO i CWU i miały tylko otulinę - analogicznie może być w domu).

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nic nie napisałeś o tym, że pomierzyłeś i ile kWh czy zł/r zaoszczędzisz wydając ile pieniędzy na te gniazdka?
    Gniazdka już miałem, ale jakiś czas temu kosztowały mnie 14 zł za szt.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To najlepsze. Odcinasz switcha, żeby rozładowywał baterię i zużył jeszcze więcej, jak dostanie zasilanie (bo żadne rozładowywanie i ładowanie baterii nie ma 100% sprawności).
    To najlepsze : uczepiłeś się urządzenia które zużywa ( UWAGA !) 0,1 W , mogłem dodać do : pozostałe

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czym mierzysz z taką dokładnością?
    Napisałem wyżej , zanim zaczniesz się kolejny raz czepiać przeczytaj uważnie wątek

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I te wszystkie urządzenia odcinasz jednym gniazdkiem sterowanym?
    Tak (te wymienione) to też napisałem wcześniej

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie takie było pytanie - ile to gniazdko ciągnie? Jak nie jest na WiFi to jeszcze ile ciągnie bramka/serwer do niego?
    Bramka też jest wyłączana ( czasówka) z przesunięciem 10 min ale jakby co mam piloty do gniazdek

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak chcesz oszczędzać energię, to montujesz podgrzewacze przepływowe przy źródłach poboru - brak strat postojowych i na transporcie. Grzejesz - gdy potrzebujesz ciepłej wody i zużywasz najmniej kWh.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak chcesz oszczędzać złotówki - grzejesz wyłącznie w taniej strefie taki zasobnik, żeby starczyło na całą drogą strefę. Tracisz kWh na przesył i straty postojowe - ale znacznie więcej oszczędzasz złotówek przez tańsze kWh prądu.

    To zależy od instalacji , mój zbiornik nie radzi sobie z akumulacją, rano grzeje CWU (to też napisałem wcześniej) do 6:00 czyli przy g12W ( to też napisałem) oznacza tanią taryfę. Natomiast w zimie o tej godzinie jest zwykle najzimniej i nie mam przekonania że będzie kosztowało to w sumie mniej - ale nie liczyłem tego.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jak inaczej zrozumieć ogrzewanie CWU podnosi temp. w całym zbiorniku co włączało pompki obiegowe podłogówki
    Ano tak że ja ogrzewam dzisiaj solarami i nie mam potrzeby wychładzania zbiornika o godz 7:00 co nie oznacza że jest mi zimno ( polecam wątek o dogrzewaniu solarami , tam załączyłem temperatury) , teraz mam 23 stopnie w salonie.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Być może. To w czym w Twoich zastosowaniach NAS jest lepszy od dysku na USB?

    RAID i naprawdę nie mam ochoty rozwodzić się do czego i jak używam NAS, ja nie używam go cały czas więc mogę go wyłączyć
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Ładowaki komórek a nawet wiekszych sprzetów prawie nic prądu nie biorą, taki duży TV w standby też często bierze mniej niż 2W.

    Na jednym włączniku mam kilka urzadzeń ( np. cały szprzęt RTV w salonie - liste podałęm wyżej) , jest tego trochę

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    A jak masz tv z zaawansowanym systemem np na adnroidzie to bedziesz czekał kilka minut zanim sie włączy.
    Mam , a o godz 6:00 włącza się w tryb standby i potem już normalnie , nie odczuwam że sprzęt jest wyłączany . Moze to akurat moje modele tak działają ale po włączeniu do prądu bardzo szybko się włączają( SONY na Androidzie) . Jedyne co czasem słysze jak już nie spię to delikatne "pyknięcie" jak włącza się włącznik

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Odradzam, też tak kombinowałem i tez mam G12w, skonczyło sie na tym że zaległy mi się bakterie w baniaku i ciezko było się pozbyć bo nie mam dodatkowej grzałki w nim.
    Ja tez nie mam ale przez te 2-3 miesiące nic się nie dzieje. Wyłączenie obiegówek jedynie dłużej utrzymuje temp. CWU to sprzyja akurat eliminacji bakterii. Dodam że mam wodę z własnej studni więc tym bardziej .
    Warto zaznaczyć że jak skończy się grzanie solarami (pewnie na początku listopada) to od czasu do czasu spalam resztki drewna (od 5 lat ) jeszcze z budowy więc wtedy temp skacze do 70 stopni na zbiorniku , więc raz na miesiąc mam wybijanie bakterii( czyli w sumie ze 2 - 3 razy) . Potem przychodzą już ciepłe dni i solary robią swoją robotę. Więc zależy to od konkretnej instalacji ale dzięki za zwrócenie na to uwagi innym.


    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    ale pompkę od cyrkulacji wody CWU ustawiłem żeby chodziła tylko rano - przed 6tą i przed wieczornym myciem - kolo 19tej.
    Ja mam podobnie ale do tego mam sterownik który działa okresowo na podstawie odkręcenia wody ( metoda gradientowa czy jakoś tak )

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    jakaś oszczednosc to jest bo np moj NAS kolo 30W potrafi brać, tyle że włącza sie to dziadkostwo (mam qnapa) dobre 5 minut.
    Mój pewnie podobnie ale mam WakeOnLan więc mogę go odpalić zdalnie. Ale ja okazjonalnie korzystam z NAS więc nie musi chodzi cały czas ( do tej pory chodził w ciągu dnia na podstawie harmonogramu)

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    używam tych urządzen tylko w taniej taryfie.
    Zwykle też ale teraz planuje jak będzie lepsza pogoda , niestety moje urządzenia ( jak zmywarka) nie mają sterowania zewnętrznego aby na podstawie np. falownika odpalić zmywarkę.

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Ludzie podobno przelewają wodę wodę z czajnika do termosu żeby mieć na zapas...
    O i to jest koncepcja ! ja ostatnio grzeje wodę w czajniku na tyle ile będą robił herbat, do tej pory nalewałem ok. 1 litr nawet jak robiłem herbatę tylko dla siebie - dzięki za przypomnienie
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Po tym co się dzieje z nośnikami energii zacząłem się zastanawiać co mogę zrobić aby ograniczyć zużycie energii w swoim domu. [...]

    Macie inne swoje pomysły ?
    Ja przyjąłem inną "filozofię". O oszczędzaniu energii myślałem na etapie planowania budowy i wykonawstwa. Nie wszystko jest perfekt, ale np. nieogrzewany garaż poza bryłą budynku przytulony do ocieplonej ściany zewnętrznej części mieszkalnej. Podobnie spiżarnia - wejście z kuchni, ale poza ocieploną bryłą budynku - w zimie to darmowa lodówka. Dobre (jak na ówczesne realia) ocieplenie, zwarta bryła części ogrzewanej, ograniczona kubatura, rekuperacja itp. Energooszczędne źródła ciepła (PC gruntowa), świetlówki zamiast żarówek, LED-y (ale tylko te sprawniejsze od świetlówek). To już za mną. Gdybym budował teraz pomyślałbym o powietrznej pompie ciepła z czerpnią na strychu i wydmuchem w spiżarni. A wszystko to po to, żeby w przyszłości nie wydać całej emerytury na utrzymanie chałupy. Dzisiaj skupiam się na pozyskaniu taniej energii - przy małym zapotrzebowaniu komfort cenniejszy od drobnych oszczędności. Po spłaceniu kredytu szarpnąłem się rzutem na taśmę na PV. Udało się w ostatnim momencie. Wprawdzie na dofinansowanie się nie załapałem, ale na net-metering jak najbardziej.
    Tym sposobem wystarcza mi energii z własnego źródła. Oby tylko nie dłubali przy warunkach umowy prosumenckiej, albo dowaleniu składników stałych do rachunku....
    Ostatnio edytowane przez niedowiarek ; 21-10-2022 o 18:17

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    monitorowanie temperatury szafki RTV
    A co to jest?

  16. #16

    Domyślnie

    Ja nie zamierzam oszczędzać prądu, jeśli braknie dokładam PV. Skoro zapomnieli o tych co grzeją z COP=1,i o tych co grzeją pompami ciepła i mają PV nieRząd ma ich w poważaniu ja również mam ich w poważaniu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    A co to jest?
    Mam zamkniętą szafkę gdzie jest dużo sprzętu (wyżej pisałem) więc musiałem zrobić jej wentylację. Po przekroczeniu jak pamiętam 40 stopni włącza się wentylacja szafki na cichych wolnoobrotowych wentylatorach :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szafka.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	69,1 KB
ID:	461827

    A wracając do tematu wątku , takie coś znalazłem przypadkiem :

    "Aplikacja włączy pralkę lub zmywarkę? Maksymalizacja wykorzystania energii z fotowoltaiki"

    https://globenergia.pl/aplikacja-wla...-fotowoltaiki/
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 22-10-2022 o 16:00
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Mam zamkniętą szafkę gdzie jest dużo sprzętu (wyżej pisałem) więc musiałem zrobić jej wentylację. Po przekroczeniu jak pamiętam 40 stopni włącza się wentylacja szafki na cichych wolnoobrotowych wentylatorach :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szafka.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	69,1 KB
ID:	461827

    A wracając do tematu wątku , takie coś znalazłem przypadkiem :

    "Aplikacja włączy pralkę lub zmywarkę? Maksymalizacja wykorzystania energii z fotowoltaiki"

    https://globenergia.pl/aplikacja-wla...-fotowoltaiki/
    moim pomysłem na oszczędzanie było/jest :
    1. ponad 50 cm celulozy na stropie
    2. porządne 3 szybowe okna
    3. dobrej klasy i dobrze zrobiona elewacja
    4. porządne drzwi wejściowe
    5. jedna linia rurek podłogówki + porządne zaizolowanie garażu na ścianach graniczących z wnętrzem (garaż w bryle)
    6. dobrej klasy rekuperator
    7. PV na dachu ( 9) - zapłaciłem z góry r-ki za prąd na 23 tys. pln - tyle mnie kosztowała PV po odjęciu dofinansowania od rządu oraz zwrotu podatku
    ...
    i teraz praktycznie nawet nie włączyłem PC do ogrzewania, baniak z CWU grzany do temperatury 45 stopni cały czas, pompka obiegowa rano działa jakieś 4 h i tak samo po południu, telewizor chodzi cały czas wieczorem, zmywarka włączana na noc, pralka+suszarka też raczej wieczorami... etc, w domu wszystko na prąd, nie przejmuję sie lampkami stand by urządzeń , ładowarki na stałe włączone do gniazdek - wszystko robione z rozsądkiem , bez rozrzutności ale i też bez działań utrudniających codzienne życie

    we wrześniu miałem roczne rozliczenie prądu : G11, parterówka 150m2, zużyliśmy 5600 pradu, PV na czysto wyprodukowała grubo ponad 7000 , więc domontowaliśmy jeszcze klimatyzację 7 kw ale to już z wykorzystaniem od przyszłego roku.
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 22-10-2022 o 19:12

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    5. jedna linia rurek podłogówki
    dzięki za koment, ale możesz rozwinąć powyższe ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    dzięki za koment, ale możesz rozwinąć powyższe ?
    w garażu wzdłuż ścian jest jedna linia/rząd podłogówki coś na zasadzie kształtu podkowy - nie chciałem aby garaż całkiem się wyziębiał i to się sprawdza, w domu 22 a w garażu około 10- 13 gdzie na zewnątrz około 10-15 na minus

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony