dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej - jakie certyfikaty i ... za ile ?

    Witajcie,

    zgodnie z przepisami raz na 5 lat należy przeprowadzić sprawdzenie instalacji elektrycznej i odgromowej.
    Przypuszczam, że nie każda firma czy człowiek może to zrobić bo są do tego jakieś wymagania - jeśli moje przypuszczenie jest błędne to wyprowadźcie mnie z błedu.
    Jeśli są wymagania wobec takiej firmy (czy człowieka) to o jakie papiery czy certyfikaty muszę pytać aby wiedzieć, że te wymagania są spełnione ?
    Mamy ubezpieczenie na dom i oczywiście gdyby coś się stało (odpukać) to nie chcę aby ubezpieczyciel podważył zasadność wypłaty odszkodowania poprzez czepianie się że firma sprawdzająca nie miała wymaganych dokumentów.

    No i ile kosztuje w przybliżeniu takie sprawdzenie ?
    FORUMowicz

  2. #2

    Domyślnie

    Odpowiedź jest w Ustawie Prawo Budowlane art. 62 p.1 podp.2) oraz w p. 4 i 5.
    Dotyczy rozdziału 6 - Utrzymanie obiektów budowlanych.
    Sprawa cen jest sprawą indywidualną pomiarowca.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli w sumie nie ma żadnych wymagań kto to może zrobić ?

    A jeśli chodzi o cenę to pytałem "jak stoi na rynku" ?
    FORUMowicz

  4. #4

    Domyślnie

    Przecież w Ustawie wyraźnie napisano :
    - albo UB : Kontrole, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5–6a, przeprowadzająosoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
    - albo . Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnychi gazowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c i pkt 2,
    mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacjąurządzeń,
    instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Red face

    Rzeczywiście ...
    FORUMowicz

  6. #6

    Domyślnie

    Wystarczy Ci papier, że instalacja sprawdzona przez osobę z uprawnieniami do instalacji elektrycznych i tyle. Gdyby coś to tylko papier potrzebny, że było sprawdzone. Czyli fikcja jak zawsze u nas.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  7. #7

    Domyślnie

    Może u was. U mnie na pewno nie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Papier jest dla ubezpieczyciela, lecz spali się twój dobytek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Może u was. U mnie na pewno nie.
    Piszę co u mnie, co u was to mnie mało interesuje.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony