dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23

Temat: Vitodens 100 - pytanie o modulację

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100 - pytanie o modulację

    Dzień dobry,
    od niedawna użytkuję ten kocioł, posiłkując się aplikacją ViCare. Instalacją steruje czujnik pogodowy. W aplikacji w informacjach diagnostycznych dotyczących palnika jest pozycja Modulacja z opisem "Podaje aktualną wartość modulacji palnika". Zauważyłem, że kiedy palnik jest wyłączony, modulacja wynosi 0%. Natomiast kiedy palnik działa, modulacja wynosi 8% (jak dotąd żadnej innej wartości niż 0% albo 8% nie widziałem). W danych technicznych jest informacja, że dla mojego kotła (25 kW) zakres znamionowej mocy grzewczej wynosi od 3,2 do 25 kW, a zakres modulacji 1:10 (choć to pewnie dotyczy najmocniejszej wersji 32 kW - wtedy ten stosunek 1:10 byłby zrozumiały). W każdym razie chciałbym zapytać, co oznacza te 8%? Skąd akurat taka wartość? I co ona mówi o pracy kotła? Cieszyć się, że pokazuje 8%? Czy może pokazać mniej lub więcej? Do jakiej wartości dążyć? Czy może to wartość stała, na którą nie mam wpływu? Pozdrawiam!

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Kocioł sam dobiera wielkośc mocy chwilowej na podstawie różnicy temperatur miedzy wymaganą a rzeczywistę temepraturą zasilania.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli modulacja polega na tym, że "kocioł sam dobiera wielkość mocy chwilowej na podstawie różnicy temperatur miedzy wymaganą a rzeczywistą temperaturą zasilania". Niestety nadal nie wiem, co oznacza wartość 8% i czy należy na nią zwracać uwagę. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Cytat Napisał gstroy Zobacz post
    Dzień dobry,
    od niedawna użytkuję ten kocioł, posiłkując się aplikacją ViCare. Instalacją steruje czujnik pogodowy. W aplikacji w informacjach diagnostycznych dotyczących palnika jest pozycja Modulacja z opisem "Podaje aktualną wartość modulacji palnika". Zauważyłem, że kiedy palnik jest wyłączony, modulacja wynosi 0%. Natomiast kiedy palnik działa, modulacja wynosi 8% (jak dotąd żadnej innej wartości niż 0% albo 8% nie widziałem). W danych technicznych jest informacja, że dla mojego kotła (25 kW) zakres znamionowej mocy grzewczej wynosi od 3,2 do 25 kW, a zakres modulacji 1:10 (choć to pewnie dotyczy najmocniejszej wersji 32 kW - wtedy ten stosunek 1:10 byłby zrozumiały). W każdym razie chciałbym zapytać, co oznacza te 8%? Skąd akurat taka wartość? I co ona mówi o pracy kotła? Cieszyć się, że pokazuje 8%? Czy może pokazać mniej lub więcej? Do jakiej wartości dążyć? Czy może to wartość stała, na którą nie mam wpływu? Pozdrawiam!
    8% to moc wysterowania palnika.
    Jeśli zakres mocy to 3,2 - 25kW to oznacza ze 25 - 3,2 = 21,8 : 100 = 0,218kW
    Każdy 1% mocy to 218 W
    Jeśli zatem wskaźnik pokazuje 8% to ( 8 x 0,218 )+3,2 = 1,744 + 3,2 = 4,944 kW
    Zatem 8% to moc palnika ok 5 kW

    Tak jak zaznaczył to Konsultant moc jest dobierana tak aby z wody o temperaturze powrotu uzyskać na wyjściu temperaturę wody zadaną na zasilaniu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki! Powoli zaczynam to rozumieć. Chociaż muszę przyznać, że to dziwne, że kocioł nie wyświetla innych wartości niż 0% lub 8%. Skoro moc palnika jest dostosowywana do potrzeb, można by oczekiwać, że te wartości będą się zmieniać odpowiednio do zapotrzebowania na grzanie albo ciepłą wodę.

    Aktualizacja: Postanowiłem przekonać się, czy te wartości ulegną zmianie, kiedy wymuszę na piecu podgrzanie wody do wyższej temperatury i rzeczywiście wartość skoczyła na 26%!

    Miałbym prośbę do użytkowników Vitodensów 100 i aplikacji ViCare. Czy moglibyście u siebie sprawdzić wartość modulacji? W aplikacji wystarczy dotknąć na ekranie głównym kafelka Stan instalacji grzewczej, u dołu kolejnego ekranu Informacje diagnostyczne i sprawdzić, pozycję Modulacja. Czy u Was też pokazuje 0% albo 8%? Będę bardzo wdzięczny, bo nie daje mi to spokoju Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez gstroy ; 26-10-2022 o 17:50

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał gstroy Zobacz post
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli modulacja polega na tym, że "kocioł sam dobiera wielkość mocy chwilowej na podstawie różnicy temperatur miedzy wymaganą a rzeczywistą temperaturą zasilania". Niestety nadal nie wiem, co oznacza wartość 8% i czy należy na nią zwracać uwagę. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
    na zewnątrz jest na tyle cieplo ze widocznie budynek ni epotrzebuje więcej ciepła i kociol pracuje z moca minimalną. Wartośc bedzie isię zmieniała. Prosze patrzec na komfort w pomieszczeniach to chyba on jest ważny a nie cyferki w kotle.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    8% to moc wysterowania palnika.
    Jeśli zakres mocy to 3,2 - 25kW to oznacza ze 25 - 3,2 = 21,8 : 100 = 0,218kW
    Każdy 1% mocy to 218 W
    Jeśli zatem wskaźnik pokazuje 8% to ( 8 x 0,218 )+3,2 = 1,744 + 3,2 = 4,944 kW
    Zatem 8% to moc palnika ok 5 kW

    Tak jak zaznaczył to Konsultant moc jest dobierana tak aby z wody o temperaturze powrotu uzyskać na wyjściu temperaturę wody zadaną na zasilaniu.
    do Mareks77
    To kiedy kocioł będzie pracował z mocą 3,2 kW skoro poniżej 8% następuje wyłaczenie ??

    Może Konsultant nam to wyjaśni?
    Ostatnio edytowane przez sygmunt ; 12-03-2023 o 17:56

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał gstroy Zobacz post
    Miałbym prośbę do użytkowników Vitodensów 100 i aplikacji ViCare. Czy moglibyście u siebie sprawdzić wartość modulacji?
    Mi wyświetla różne wartości. Największe są na starcie, sekundy po odpaleniu palnika. Potem się normuje. Przy mrozach miałem ok 13. Jak Tobie działa na 8% i wystarcza na ogrzanie, to bardzo dobrze.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał sygmunt Zobacz post
    do Mareks77
    To kiedy kocioł będzie pracował z mocą 3,2 kW skoro poniżej 8% następuje wyłaczenie ??

    Może Konsultant nam to wyjaśni?
    MAreks77 popełnił błąd w swoich rozważaniach odejmując moc minimalną licząć wartość 1%
    Jeśli zakres mocy to 3,2 - 25kW to oznacza ze 25 - 3,2 = 21,8 : 100 = 0,218kW

    1% to 32kW (bo tyle wynosi moc ogniwa grzewczego kotłów Vitodens 100) dzielone na 100, Czyli 0,32 (0,29) kW.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 17-03-2023 o 13:47
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10

    Domyślnie

    czyli bez względu na to czy mamy kocioł 19, 25, 32 kW to jeżeli pracuje z mocą np.11% to pracuje z mocą 3,52kW, a 20% to 6,4 kW?
    Co to jest to 0,29 w nawiasie?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    0,32 = 0,29 .......0,29 wzięło się z mocy minimalnej 2,9kW jaką kocioł ma przy temperaturach 60 - 80

    Cytat Napisał sygmunt Zobacz post
    czyli bez względu na to czy mamy kocioł 19, 25, 32 kW to jeżeli pracuje z mocą np.11% to pracuje z mocą 3,52kW, a 20% to 6,4 kW?
    Co to jest to 0,29 w nawiasie?
    1 : 10 to zakres modulacji palnika
    Skoro dla kotła o mocy maksymalnej 32kW moc minimalna wynosi 3,2kW to dla 25kW powinna wynosić 2,5kW natomiast dla 19kW konsekwentnie 1,9
    Niestety dwie niższej mocy wersje nie posiadają już modulacji 1 : 10
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-03-2023 o 09:41
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    0,32 kW lub 0,29 kW w zależności przy jakich temeparturach pracuje kocioł.
    proszę też czytać dokładnie i ze zrozumieniem co piszemy w informacjach: modulacja "DO" bo źródłao ciepła dla wszystkich Vitodensów jest jednakowe i to jego zakres mocy jest podawany.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13

    Domyślnie

    a jak wygląda modulacja obrotów pompy, wg instrukcji zależy od temp. zewnętrznej, ale nawet w okolicach 15 st. C nie spada poniżej 60%.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    pompa moduluje tylko w zakresie 60-100%
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15

    Domyślnie

    Dane z instrukcji dla ustawień fabrycznych

    Znamionowa moc grzewcza w kW Min. wydajność tłoczenia Maks. wydajność tłoczenia
    11 40 60
    19 40 65
    25 40 75
    32 40 100

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    to jest parametr do ustawienia krzywej wg której zmieniana jest predkość obrotowa pompy. Jenak minimum wydajności to 60%. Niestety nie mogę wklić rysuku ilustrującego- forum z jakiś względów od jakiegoś czasu blokuje wstawianie grafik.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #17

    Domyślnie

    Ja od dłuższego już czasu używam zewnętrznych serwerów do wklejania zdjęć, np. Fotosik.
    Tutaj tylko wklejamy link.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Tu widzimy jak działa pompa przy ustawieniu parametru "4" na 40 %.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	11,4 KB
ID:	464437

    Jak już wspomniano minimum to 60% jednak zmiana parametru "4" zmienia przebieg (nachylenie) krzywej pracy pompy .

    Warunek działania parametru "4" to brak zakodowanego w uruchomieniu sprzęgła .
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    PLC_00 dzięki za pomoc
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie
    ale z instrukcji wynika, że min. prędkość pompy to 40% (nigdzie nie znalazłem zapisu, że min to 60%).
    Teraz się dowiaduję, że kocioł 11 kW przy ustawieniach fabrycznych ( jak rozumiem optymalnych) tej regulacji w zasadzie nie ma

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony