dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Budowa Budynku gospodarczego od czego zacząć?

    Witam jestem zielony w budowaniu dlatego chciałem się dopytać kilka rzeczy. W roku 2023 chciałbym się podjąć budowy budynku gospodarczego, który będzie mi służył do przechowywania maszyn różnych gratów itp. Plan jest taki żeby ten budynek miał 5x7m i wysokość do płatwi 3m,chciałbym go zbudować na słupach drewnianych i pod dachem jakieś mieć miejsce aby tez w razie wu cos tam zmagazynował pytanie moje jest takie jak dobrać wymiary słupów krokwi płatew aby to miało ręce i nogi, ile słupów dać do tak długiej konstrukcji z góry dziękuje za odpowiedzi.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Są w sieci gotowe projekty domów gospodarczych, altan itd. Koszt przy całości razem znikomy, czasem nawet za darmo można znaleźć (widziałem altanę). Ja bym jednak kupił projekt przeliczony pod obciążenie własne i śnieg/wiatr.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Zacznij od zajrzenia na stronie gminy co masz zapisane w MPZP - czytasz ogólne założenia, potem lokalizujesz działkę i numer jednostki i doczytujesz szczególy dla jednostki w której leży twoja działka. Mogą byc zapisane ograniczenia (odległości, wskaźniki itp) lub zakazy np. zabronione jest ...

  4. #4

    Domyślnie

    Bertha to już sprawdziłem także ogólne te informacje także to wiem tylko mi bardziej chodziło właśnie o te rzeczy techniczne jak wymiary słupów itp. Przeglądałem kilka rożnych projektów tylko nie pasują pod to co mam na działce. Chyba ze zrobić rysunek taki który mniej więcej przypomina to co tam by miało być i dać komuś do przeliczenia ?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Wskazane jest aby tak zrobić.

  6. #6

    Domyślnie

    A nie ma jakies metody zeby to na kolokwialnie mówiąc chlopski rozum policzyc ?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Oszacujesz błędnie, to sa dwie możliwości: jesli niedoszacowałeś konstrukcji to może ci się zawalic na głowę, lub jesli przeszacowałeś to pójdziesz w koszty aczkolwiek bez gawarncji że będzie dobrze. Widziałem kiedyś halę produkcyjną, zwykły klocek coś 18 x 20 m i bodajże ze dwie kondygnacje, konstrukcja stalowa słupy heb większe niż 200mm, w szklankach, konstrucja wyglądała bardzo solidnie. Przez hale wiódł szlak komunikacyjny, śmigały widlaki i kiedyś załadowany 1,5 do 2 ton widlak, z nieprzepisową szybkością przydzwonił w słup. Huk, łomot, ładunek (ceramika) się rozsypał, operatorowi nic się nie stało ale heb się zdeformował. To znaczy w pionie był prosty lecz nieco profil się skrzywił i było to widać. Ponieważ to była nocna zmiana więc wyścigowiec wymyslił, że palnikiem się podgrzeje i naprostuje i takie tam, aby po cichu. Na szczescie w butli gazu zabrakło, warsztay były zamkniete, więc plan upadł, lecz słup mało że skrzywiony profil, to jeszcze był opalony. Rano na pierwszej zmianie oczywiście afera, operator - dyscyplinarka za złamanie przepisów BHP oraz ogólnych przepisów o ruchu na terenie zakładu, techniczny sprawę potraktował poważnie i natychmiast ściągnieto projektanta. Projektant obejrzał, dla spokoju zlecił trochę pomiarów i kazał nie ruszać, bo robota z wymianą bardzo skomplikowana. Powiedział że pomysł z palnikiem był najgłupszy z możliwych, gdyż gdyby (ale to musiałoby być kilka palników) udało sie podgrzać tego heba, to obiekt mógłby runąc. Słupów było kilkanaście, lecz akurat naruszenie sztywności na węźle skończyło by się fatalnie. Nic na oko, po to są projektanci. Minęło kilkanascie lat, obiekt stoi, ale chyba już pusty jak widziałem z szosy.

  8. #8

    Domyślnie

    Rozumiem a jaki może być koszt takiego policzenia ?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Według umowy stron. Więcej nie wiem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony