dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kobrot

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Mazowsze
    Kod pocztowy
    87-640
    Posty
    4

    Domyślnie fotowoltaika znowu opłacalna?

    699 zł za mWh powyżej limitu i to tylko w 2023 r. to kolejny powód aby przyjrzeć się tej fotowoltaice. Prawie jestem przekonany. Mam tylko prośbę do wszystkich, którzy już korzystają i mieli przeprawę z różnymi firmami proszę o wskazówki na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z firma montującą.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kobrot Zobacz post
    699 zł za mWh powyżej limitu i to tylko w 2023 r
    To nie jest cena dla konsumenta.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nie jest cena dla konsumenta.
    To JEST cena dla konsumenta.
    Pozostali mają płacić 785 zł/MWh.

    1kWh do 2000kWh będzie kosztować 0.85zł a powyżej tego limitu 1.28zł.
    Ostatnio edytowane przez qropatwa ; 27-10-2022 o 08:10

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post
    To JEST cena dla konsumenta.
    Cenę dla konsumenta zatwierdza URE - żadnej taryfy jeszcze na przyszły rok nie zatwierdził.

    A spekulacje medialne czy wypowiedzi polityków to między bajki można włożyć.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kobrot Zobacz post
    699 zł za mWh powyżej limitu i to tylko w 2023 r. to kolejny powód aby przyjrzeć się tej fotowoltaice. Prawie jestem przekonany. Mam tylko prośbę do wszystkich, którzy już korzystają i mieli przeprawę z różnymi firmami proszę o wskazówki na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z firma montującą.
    Szeroki temat.
    Należy zwrócić uwagę m.in. na dobór mocy instalacji PV do potrzeb, cenę, gwarancję, modele modułów, falownika, zabezpieczeń, średnice kabli , ustawienie na połaciach dachu, zacienienia...
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    a ja mam tylko kilka pytań laika w tym temcie.
    Załóżmy że założe sobie panele. Niech to bedzie 6KW.
    Mam taryfe G12w. Czy oplaca sie na niej zostać? Teraz grzeje PC (8kW) głównie nocą. Moja pompa pochłania okolo 3-4Mwh rocznie. Raczej ta dolna granica. Rocznie pożeramy okolo 5.5MWh, z czego 73% w taniej taryfie i 27 w drogiej.
    W zimę panele dają może 15% założonej mocy. Czyli większośc prądu i tak będe brał z sieci i płacił cenę hurtową. W zimę prawdopodobnie będzie to 90% z sieci, czyż nie?
    Więc może warto zmienić na G11 i grzać normalnie w dzień? Nie dośc że temp jest wyższa i bedzie wyższa sprawność PC to jeszcze czasami poświeci słonko i parę KWh wpadnie.
    Idealnie byłoby mieć własny bank energii ale ceny są kosmiczne i nieopłacalne nawet przy malutkich pojemnościach.
    Teraz chwilowo cena hurtowa prądu jest wyższa niż ta którą płacimy Tauronowi ale wiadomo że w 2023 wszystko wywróci się do góry nogami i może być cena hurtowana na poziomie 50% detalicznej.
    Tako sobie liczę że od nowego roku np cena hurtowa energii bedzie 0,75zł / kwh a detaliczna np 1.5zł dla uproszczenia obliczeń. Teraz zakładam że zużyje z sieci 85% prądu potrzebnego czyli 0.85 x 6000 x 1,5zł = 7650zł a 15% zjem jako autokonsumpcja. Do sieci oddam powiedzmy te 85% z 6000 czyli 0.85x6000 x 0,75zł = 3825zł Czyli będę musiał i tak dopłacić prawie 4tyś nie licząc opłat za dystrybucję tak ?
    Czy ktoś może mi napisać jaki był stosunek ceny detalicznej do hurtowej przed tym całym szałem z pandemią i wojną?
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 27-10-2022 o 17:15

  7. #7
    Banned
    Remak3

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Nowa Ruda
    Kod pocztowy
    57-402
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kobrot Zobacz post
    699 zł za mWh powyżej limitu i to tylko w 2023 r. to kolejny powód aby przyjrzeć się tej fotowoltaice. Prawie jestem przekonany. Mam tylko prośbę do wszystkich, którzy już korzystają i mieli przeprawę z różnymi firmami proszę o wskazówki na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z firma montującą.
    Ja mogę mieć jedną – nie idź za tłumem i najpopularniejszymi dużymi korporacjami – tam natkniesz się na kolejki i chroniczny brak podzespołów. Szczęśliwie mam już fotowoltaikę od kilku miesięcy. Takie urządzenie daje komfort psychiczny i bezpieczeństwo, szczególnie że w nowym roku naprawdę duże podwyżki i wcale się o tym nie mówi. Jeśli przekroczysz limit to płacisz o 40% więcej iż w limicie a jeśli masz duże zużycie to nawet 60% - zadziwiające że żaden dziennikarz tego nie policzył i się o tym nie mówi. Wiem też że trzeba inwestować w energię odnawialną – obserwuje rynek surowców a tam zupełny krach- dlatego planuję montaż pompy ciepła. Wracam z tym tematem do firmy która wykonała mi instalację to S. Polecam szczególnie, że właśnie uruchomili kalkulator ciepła i tam możesz policzyć ile zapłacisz za ogrzewanie samą pompą ciepła lub pompą podpiętą do fotowoltaiki – tutaj ten kalkulator . Dla mnie przejścia z węgla na oze będzie ogromna zmianą. Mam nadzieję, ze pod koniec listopada będzie już działać
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 28-10-2022 o 11:31

  8. #8

    Domyślnie

    Kolega Remak ma 5 postów i wszystkie spamują, Chyba należy sie ban.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    fotowoltaika znowu opłacalna?

    A kiedy była nieopłacalna ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony