dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Białe plamy z fug

    Początkiem lata postanowiłem wypłytkować płytę betonową w garażu. Została położona wylewka samopoziomująca. Na to płytki gresowe, jeśli dobrze pamiętam na kleju żelowym.

    Jednak problem jest następujący - trochę wody i z fug zaczynają wyłazić paskudne białe plamy. Początkowo myślałem, że może to brud albo wosk, albo ewentualnie jeszcze coś innego spływa z auta, ale nie. Wystarczy woda i pojawiają się plamy. Nie jest to kamień z wody - rozlałem nawet trochę wody destylowanej i plamy też wyszły.

    Plamy zmywają się bez większego problemu podczas mycia mopem. Pytałem o to osobę, która kładła te płytki i stwierdziła, że nie ma pojęcia co to jest.

    Macie jakiś pomysł co to właściwie jest? Wapń wyłazi z kleju przez fugi? Da się jakoś przed tym zabezpieczyć? Bo pół roku minęło i wjadę autem po deszczu i podłoga robi się paskudna - wypadałoby co dwa dni myć... Tak samo woda z parownika i plamy też są...

    Ciekawe czy mi w zimie płytki nie poodpadają...

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Saskian
    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    542

    Domyślnie

    Miałem u siebie coś podobnego, gdy fugi dostały wody, to po chwili robiły się w tym miejscu bledsze. Nie wiem co to było, jednak u mnie pomogło wyczyszczenie wszystkich fug parownicą SC5 z minimalną wilgotnością pary.
    Tego nie pomalujesz (:

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Jakiego producenta fugi macie w garażach ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Saskian Zobacz post
    Miałem u siebie coś podobnego, gdy fugi dostały wody, to po chwili robiły się w tym miejscu bledsze. Nie wiem co to było, jednak u mnie pomogło wyczyszczenie wszystkich fug parownicą SC5 z minimalną wilgotnością pary.
    U mnie nawet nie tyle robią się bledsze, co białe i na płytkę wyłazi biała plama. Przykładowo tak:
    https://ibb.co/DbNycdd

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Jakiego producenta fugi macie w garażach ?
    U mnie miała być fuga epoksydowa, ale gościa, który ją kładł chyba goniły terminy i położył zwykłą. Jeśli dobrze pamiętam to MAPEI Ultracolor Plus.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Fakt, nieciekawie to wygląda. Mapei stosuję od lat i nigdy nie miałem problemów. Jeśli fugi nie były impregnowane, to zacznij od tego na kawałku podłogi i zobaczysz czy będzie różnica.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Wygląda na to, że brakuje hydroizolacji pod podłogą, wilgoć jest podciągana kapilarnie i wypłukuje ze sobą związki mineralne. Wilgoci tej nie ma aż tak wiele, więc na powierzchni fug zdąży odparować zanim wykwity się uwidocznią, ale wystarczy że fuga dostanie wody z góry to wszystko wyłazi.

    Związki te mogą być wypłukiwane z samej gleby, z betonu, masy samopoziomującej, kleju...

    Z fugi raczej nie, bo wg KT ten konkretny produkt nie zawiera takich związków mineralnych. Natomiast może to być polimer zawarty w fudze, który nie związał z resztą masy: fuga mogła być źle wymieszana (np. brak dwukrotnego mieszania), sam produkt był wadliwy (złe przechowywanie w hurtowni, przeterminowany), etc.

    Jeśli te plamy łatwo się zmywają to raczej wskazuje na ten polimer.
    Porada z czyszczeniem parownicą warta wypróbowania. Po kilku cyklach powinna wypłukać zalegajace substancje i problem nie powinien wracać (no chyba, że są one nieskończenie podciągane z głębszych warstw).
    Można wypróbowac, czy fuga jest pełnowartościowa i posiada własności hydrofobowe: kropelka woda na fugę i czy kropla utrzymuje przez długi czas na niej swój kształt czy się rozlewa i wnika w fugę.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Moim zdaniem fugi są źle położone i być może podłoże też nie było dobrze oczyszczone. Obejrzałem je i miejscami widać przebijający klej lub niedociągnięcia (drobne przerwy w fudze).

    Obecnie w skrócie temat wygląda tak - zrobiła się zima, wjechałem kilka razy autem mokrym lub ze śniegiem. Weszło więc trochę wody do środka, dodatkowo cały syf z drogi, włączając sól. Wszedł też mróz. Kilka płytek już wypchnęło do góry. Pod kilkoma innymi słuchać puste. Więc dzieje się to, czego się obawiałem

    Dodatkowy problem, o którym nie pomyślałem, to brak jakiegokolwiek spadu. Po roztopieniu się śniegu stoją więc plamy z wody i trzeba walczyć mopem, żeby się do auta dostać. Eh, dramat ta podłoga...

  8. #8

    Domyślnie

    To nie fugi stanowią problem. Płytki to gres techniczny. On wymaga zaimpregnowania przed fugowaniem ze względu na otwarte pory. Zrobiły się wykwity od kleju. Sposobem na to jest użycie preparatu do usuwania wykwitów z klinkieru. Czasami preparat trzeba nakładać co jakiś czas, bo wykwity potrafią powracać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony