dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Drewno budowlane na działce - co zrobić przed zimą?

    Cześć,

    W czerwcu kupiłem drewno na budowę, za namową mojego majstra, ponieważ miał zrobić w tym roku stan surowy otwarty. Jesienią oczywiście mnie wykiwał, wziął kilka budów i nie wyrobił się, zostałem więc z materialami na działce i fundamentem. No i jest drewno, koło 10 m, ułożonych na przekładkę przeze mnie, od góry przykrytych plandeką.

    Pytanie, jak ja mogę zabezpieczyć to drewno na zimę? Żeby na wiosnę jeszcze się do budowy nadawało. Czy impregnować? ( w tartaku nie było to robione, bo było to świeże, więc myślałem że ta impregnacja w kąpieli niewiele da, a sam myślałem że zrobimy impregnację na działce przed jesienią, kiedy to drewno będzie miało być użyte). ?No i nie mam pojęcia co robić, czy teraz impregnować na zimę jakkolwiek aby tylko trochę zabezpieczyć, a przed wiosną i prawdziwą "robotą" na przykład poprawić? Czy oprysk teraz wystarczy czy lepiej od razu kąpiel. Czy nie robić tego, drewno da radę ? Proszę o jakieś porady, podpowiedź. Mój majster mówił, że nie trzeba nawet zabezpieczać tego poza przykryciem, ale średnio już mu wierzę.

    Z góry dzięki

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    przykryj tylko na tyle by osłonić od deszczu. Musi być przepływ powietrza. I może leżeć

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Jak leży na płasko i przykryte to wystarczy. Moje tez od września do lutego leżało pod folią i suche bylo

  4. #4

    Domyślnie

    Jak bylo swieze nie wysuszone z tartaku kupione to nie powygina mu sie do wiosny ?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Najgorsze jest to , że drzewo kupiłeś mokre, obecnie ułożone będzie schło i najprawdopodobniej się wypaczy w mniejszym lub większym stopniu. impregnacja w tej chwili jest "pudrowaniem trupa". Pozostaw tak jak jest zaimpregnujesz przed położeniem. Teraz przekładanie spowoduje dodatkowe wyginanie i zmianę prostolinijności samych elementów - które wykonane z mokrego drewna są lub były proste na tyle na ile wychodziły spod pił w tartaku.
    Tak jak koledzy wcześniej wspomnieli - zabezpiecz je przed opadami atmosferycznymi i pozostaw tak jak są. Materiał będzie bardziej suchy więc zużycie impregnatu będzie większe - musisz mieć jednak nadzieję, że nie ulegnie na tyle "wypaczeniu" , że nadal będzie nadawać się na więźbę.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6

    Domyślnie

    Planujemy budowę w przyszłym roku i nasz wykonawca poradził nam, że warto rozpocząć prace przed marcem, aby uniknąć pośpiechu i zapewnić sobie wykonawców, zanim będą zbyt zajęci. Tutaj, w południowym Ontario, zima spada poniżej zera.

    Nasz konstruktor zapewnia, że ​​przy uruchomieniu zimą nie będzie żadnych dodatkowych kosztów i problemów z jakością. Zapewni koce rozgrzewające na fundację Speed Test https://vidmate.bid/ .

    Czy ktoś ma doświadczenie z rozpoczynaniem budowy w styczniu/lutym? Czy napotkałeś dodatkowe koszty (tj. czy kopanie i fundamentowanie są droższe) lub problemy z jakością?

    Z góry dziękuję za twoje odpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez kjenaneta ; 03-10-2023 o 13:43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony