dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Panowie i Panie !
    Projekt Z386. Rozpoczęcie prac 05 marca 2021 wprowadzka 15 kwietnia 2022.
    Fachowcy wykonali : murowanie , więźba i pokrycie dachu, posadzki betonowe, okna , glazura łazienki. Reszta SAM. Dokładnie sam jak palec.
    Ściany działowe, elektryka, regipsy, szpachlowanie , malowanie, osadzanie drzwi, elewacja itd itp

    Oczywiście roczny urlop.
    Więc nie ma co biadolić można szybko ogarnąć budowę.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał 19TOMEK65 Zobacz post
    Panowie i Panie !
    Projekt Z386. Rozpoczęcie prac 05 marca 2021 wprowadzka 15 kwietnia 2022.
    Fachowcy wykonali : murowanie , więźba i pokrycie dachu, posadzki betonowe, okna , glazura łazienki. Reszta SAM. Dokładnie sam jak palec.
    Ściany działowe, elektryka, regipsy, szpachlowanie , malowanie, osadzanie drzwi, elewacja itd itp

    Oczywiście roczny urlop.
    Więc nie ma co biadolić można szybko ogarnąć budowę.
    A utrzymywała będzie mnie żona i syn jak wróci ze żłobka

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Swierol
    Nie zaglądam nikomu do portfela.
    Mówię że można samemu wybudować dom w ciągu roku. I tyle.

  4. #24

    Domyślnie

    Z pierwszego postu autora tematu wynika, że chce robić sam.
    Później, to wyliczenia dotyczą firm.
    Dział jest o samorobach.
    Więc jak to ma wyglądać w realu?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Z pierwszego postu autora tematu wynika, że chce robić sam.
    Później, to wyliczenia dotyczą firm.
    Dział jest o samorobach.
    Więc jak to ma wyglądać w realu?
    Wygląda tak, że niektórych rzeczy nie warto robić samemu nawet jeśli można.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał bcgarage Zobacz post
    Jako że sam budowałem dom (dom w rododendronach 11n) - od rozpoczęcia do wprowadzki 5lat (ok 3500 roboczogodzin, nie liczę doszkalania się, przeglądania internetu, jedynie robota bez dojazdów). Mam strop monolit, dach deskowany, papa, gont, obecnie wjeżdża karpiówka na to wszystko. Gdybym miał robić jeszcze raz, to wziąłbym parterowy ok 80m2. Klatka schodowa odchodzi, 1 łazienka zamiast dwóch, dach dwuspadowy wybrałbym kolejny raz. Na pewno usadowiłbym dom tak jak teraz - duże przeszklenia od południa i zachodu. Dzięki rekuperacji i dużym przeszkleniom w chłodne dni, ale słoneczne, grzanie choćby klimatyzatorem jest "groszowe". Podłogówki jeszcze w tym sezonie grzewczym nie włączyłem a w domu 22-23stopnie. Na yt jest sporo domków/projektów pokazanych od 63-80m2. Nic więcej nie potrzeba, szczególnie w tych niepewnych czasach nie mając sporej gotówki na koncie.
    jak juz piszesz takie wywody to napisz liczebnosc rodziny, bo moze jako kawaler i 80m2 ci wystarczy, a co jesli ktos ma 4 dzieci i matke do opieki, tez bys wtedy budowal 80m2 dom?

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    jak juz piszesz takie wywody to napisz liczebnosc rodziny, bo moze jako kawaler i 80m2 ci wystarczy, a co jesli ktos ma 4 dzieci i matke do opieki, tez bys wtedy budowal 80m2 dom?
    zanim się napisze taki komentarz to by wypadało poszukać projektu jaki kolega zbudował i potem komentować. Rozumiem że masz z tym problem więc tu masz projekt, zapoznaj się i potem przeproś za pisanie głupot https://www.archon.pl/projekty-domow...m4fd9ebdc9209e. Po drugie kolega zaznaczył dla tego konkretnego projektu ile czasu mu to zajęło i chodzi mniej więcej o czas budowy, a nie jakby sensowność metrażu do wielkości rodziny. w ubiegłym wieku rodziny liczyły ponad 10 osób i potrafili mieszkać w 50m2 więc nie Twój interes kto co buduje dla swojej rodziny. A jak tak Cię to boli, to dołóż komuś grosza by mógł zbudować sobie coś większego.

  8. #28

    Domyślnie

    Nie byłem nigdy przy budowie domu szkieletowego. Za to często przejeżdżałem obok takiej budowy, bo była przy drodze.
    Idzie szybko.
    Z mojej strony, jeśli chcesz szybko i się nie męczyć, przy tradycyjnej ścianie, to beton komórkowy. Bloczki duże i lekkie. Naciagasz klej i kolejny, kolejny.
    Co do parterowy vs piętrowy.
    U mnie 108m² użytkowej, 125m² wylewek na parterze piętrze.
    Generalnie, to mnie słabi chodzenie na poddasze.
    Jakby w moim domku doliczyć klatkę schodową wewnętrzna do piwnicy/piętro, to 70m² by było samego parteru
    Z mojej strony polecam przy tej powierzchni tylko parterowy. A dach, to już zależy. 2 spadowy zrobisz w 2 osoby bez problemu.
    Strop drewniany, choć żelbet można samemu ogarnąć. Dosłownie

    Niestety wszystko zajmuje dużo czasu.
    Najprostsza konstrukcja i do przodu.
    Także mam tylko we własnym zakresie, łącznie z dachem.
    Także da się.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    zanim się napisze taki komentarz to by wypadało poszukać projektu jaki kolega zbudował i potem komentować. Rozumiem że masz z tym problem więc tu masz projekt, zapoznaj się i potem przeproś za pisanie głupot https://www.archon.pl/projekty-domow...m4fd9ebdc9209e. Po drugie kolega zaznaczył dla tego konkretnego projektu ile czasu mu to zajęło i chodzi mniej więcej o czas budowy, a nie jakby sensowność metrażu do wielkości rodziny. w ubiegłym wieku rodziny liczyły ponad 10 osób i potrafili mieszkać w 50m2 więc nie Twój interes kto co buduje dla swojej rodziny. A jak tak Cię to boli, to dołóż komuś grosza by mógł zbudować sobie coś większego.
    Boli mnie zdanie "63-80m2 i nic więcej nie potrzeba" bo jest to kłamstwo.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 13-11-2022 o 22:01

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Boli mnie zdanie "63-80m2 i nic więcej nie potrzeba" bo jest to kłamstwo.
    To jest stwierdzenie. Ja buduje rekreacyjny 70m2 i dochodzę do wniosku, że do wygodnego domu mieszkalnego dla trzech osób może brakować 10-12m2 choć 70m2 w domu zawsze tysiąc razy lepsze niż 50m2 w bloku.
    A jeśli Tobie brakuje to tylko Twój problem i nie próbuj nikomu wciskać swoich filozofii

  11. #31

    Domyślnie

    Bo to kłamstwo, na które może naciąć sie przyszły budowniczy, jeśli przeczyta taką głupotę, zwłaszcza mając trójkę potomstwa. Warto przy takich zdaniach pisać ile osób użytkuje dom, potem naczytają się ludzie pierdół w internecie, budują domy i okazuję się że klops, że jednak za mało, no ale już nie wspomniał, że nic więcej nie potrzeba tyczyło kawalera a nie pary z dziećmi.

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Boli mnie zdanie "63-80m2 i nic więcej nie potrzeba" bo jest to kłamstwo.
    Nie jest to kłamstwo, bo jak się ktoś chce przenieś z bloku do domku i szuka czegoś niskobudżetowego to taki domek do 80m2 w parterze może spokojnie budować nawet dla rodziny 2+3. W takim projekcie są zazwyczaj 3 sypialnie, salon, kuchnia, łazienka, wiatrołap i pom.techn. Od biedy rodzice zamieszkują salon, a dzieci mogą mieć każdy swój pokój. Ja z siódemką rodzeństwa mieszkałem w bloku w mieszkaniu (nie pamiętam dobrze ale coś ok.50m2) i jakoś jak trzeba to się dało. Oczywiście zawsze lepiej jest mieć więcej metrów, ale to jest też większy koszt, co w obecnych czasach nie każdy będzie mógł udźwignąć, a gdzieś trzeba mieszkać. Niestety ale budowa pochłania bardzo dużo czasu, a robiąc samemu trochę się porobi i już nie ma dniówki. Ja jak buduję swój dom to robię przeważnie tak gdzieś do 22, a jak jest ciemno to reflektory idą w ruch, bo robota nie może stać. Na budowę daleko nie mam bo parę metrów, ale niektórzy muszą dojeżdżać na budowę a to też jest czas, plus zbieranie narzędzi. Na pewno warto do grubszych konstrukcji mieć kogoś do pomocy. Szczególnie przy szkielecie przy stawianiu ścian. Ale samemu też się da, ale trzeba mniejsze jakby kawałki ścian skręcać by to potem dźwignąć i ustawić.

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ludzie mieszkają na naprawdę małych metrażach, ale trzeba mieć świadomość, że tak nie powinno być. Generalnie każdy powinien mieć swój pokój, więc dla rodziny 2+3 wychodzą co najmniej 4 pokoje (jedna sypialnia wspólna dla pary dorosłych). Przy 70 metrach nie będzie miejsca na wspólną przestrzeń dzienną. Pytanie czemu ktoś się decyduje na trójkę dzieci, skoro nie ma środków na zapewnienie im odpowiedniego mieszkania.

    Przyjmuje się też mnożnik 30-40 m2 na osobę. Dla 5 osób wychodzi dom 150 m2 mieszkania komfortowego. Mówimy o codziennym bytowaniu.

    Ja osobiście wiem co to znaczy mieszkać w 5 osób na 70 metrach domu, bo za brzdąca tak mieszkaliśmy (2 rodziny!). Bardzo daleko temu do komfortu psychicznego.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    To jest stwierdzenie. Ja buduje rekreacyjny 70m2 i dochodzę do wniosku, że do wygodnego domu mieszkalnego dla trzech osób może brakować 10-12m2 choć 70m2 w domu zawsze tysiąc razy lepsze niż 50m2 w bloku.
    A jeśli Tobie brakuje to tylko Twój problem i nie próbuj nikomu wciskać swoich filozofii
    Idealnie teza pod nas

    Mieszkanie 47kmw , teraz bedzie domek 86m , parterowy , 3 pokoje ( po 12m ) plus salon ( 27m ) z kuchnią ( 8m ) . Moja pani najpierw chciała wiekszy dom ale na szczęscie mnie posłuchała i teraz jak on juz stoi doszła do wniosku że jak dzieciak się wyprowadzi to będzie nawet za duży... Z jednego pokoju robimy sypialnię, z drugiego pokój dla dzieciaka , trzeci będzie wolny lub dla gości. w takim domku mamy łazienke z WC ( 5m ) i osobny kibelek ( 1,5m ) . Do tego wiatrołap i kotłownia w której jest tylko bojler . Ja naciskałem na mały metraż z wygody... Nie chce mi się sprzątać , myć okien , no i przy remoncie po latach będzie mniej roboty. Samo utrzymanie też będzie sporo tańsze

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Nie byłem nigdy przy budowie domu szkieletowego. Za to często przejeżdżałem obok takiej budowy, bo była przy drodze.
    Idzie szybko.

    Co do parterowy vs piętrowy.

    Generalnie, to mnie słabi chodzenie na poddasze.

    Z mojej strony polecam przy tej powierzchni tylko parterowy. A dach, to już zależy. 2 spadowy zrobisz w 2 osoby bez problemu.
    Nasz szkieleciak powstawał 5 miesięcy ( razem z przerwami między ekipami ) ale jak policzyłem dniówki ekip na budowie to wyszło ze dom powstawał :

    fundament 3 dni
    szkielet 4 dni
    dach 1 dzień
    komin 0,5 dnia
    okna i drzwi 0,5 dnia
    elektryk 1 dzień
    hydraulik razem podłogówką 2 dni
    wypełnienie ścian wełną i zamykanie ich płytami 4 dni
    elewacja styro plus tynk 4 dni
    wylewka 0,5 dnia
    szpachlowanie i szlifowanie łączeń płyt KG 2 dni

    Wychodzi 23 dniówki od rana do wieczora , rekordziści dostawali taki domek po 1,5 miesiąca od wbicia łopaty....

    Dom jest gotowy, czekamy na prąd i juz nie żałujemy że to parterówka
    Ostatnio edytowane przez sito ; 14-11-2022 o 11:32

  16. #36

    Domyślnie

    Ja was doskonale rozumiem, że nie każdy ma pieniądze na wille 200 m2 i całkowicie to akceptuje, ale mówienie że 63-80 m2 i nic więcej nie potrzeba jest tożsame ze zdaniem ja mam coupe i nic więcej nie potrzeba. Nie jest to po prostu prawdą.

    Dzieci wyfruną po 18. albo i zostaną do trzydziestki, tego nie przewidzisz, ale głupotą jest ładować oszczędności życia w dom, w którym nadal będzie ciasno. Takie 80m2 domu = 55 m2 mieszkania, bo w domu odchodzi miejsce na wiatrołap, kotłownie i może jakaś spiżarnia, często są też dwie łazienki, więc częsci wypoczynkowo-sypialnianej mamy tyle samo co w ww przywołanym metrażu mieszkania. Przywołany dom w Rodondendonach (chyba sie nie machnalem) ma salon szerokosci 3,5 to jest typowa szerokość salonu w mieszkaniu 40 metrowym. Ładować oszczędności życia by życ dalej jak w bloku? hm...zwłaszcza że między 80 a 100m2 różnica będzie prawie że żadna w ogolnych kosztach budowy domu. W obydwu przywołanych trzeba zrobić łazienke, ławy, ściany, zatrudnic kierownika budowy, kupic projekt a w 100 m przynajmniej dojdzie dodatkowy pokój do wykończenia za niepotężne pieniądze lub szerszy salon.

    Takie metraże to tylko prosty parter, chyba że działka nie pozwala.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 14-11-2022 o 17:15

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Ja was doskonale rozumiem, że nie każdy ma pieniądze na wille 200 m2 i całkowicie to akceptuje, ale mówienie że 63-80 m2 i nic więcej nie potrzeba jest tożsame ze zdaniem ja mam coupe i nic więcej nie potrzeba. Nie jest to po prostu prawdą.

    Dzieci wyfruną po 18. albo i zostaną do trzydziestki, tego nie przewidzisz, ale głupotą jest ładować oszczędności życia w dom, w którym nadal będzie ciasno. Takie 80m2 domu = 55 m2 mieszkania, bo w domu odchodzi miejsce na wiatrołap, kotłownie i może jakaś spiżarnia, często są też dwie łazienki, więc częsci wypoczynkowo-sypialnianej mamy tyle samo co w ww przywołanym metrażu mieszkania. Przywołany dom w Rodondendonach (chyba sie nie machnalem) ma salon szerokosci 3,5 to jest typowa szerokość salonu w mieszkaniu 40 metrowym. Ładować oszczędności życia by życ dalej jak w bloku? hm...zwłaszcza że między 80 a 100m2 różnica będzie prawie że żadna w ogolnych kosztach budowy domu. W obydwu przywołanych trzeba zrobić łazienke, ławy, ściany, zatrudnic kierownika budowy, kupic projekt a w 100 m przynajmniej dojdzie dodatkowy pokój do wykończenia za niepotężne pieniądze lub szerszy salon.

    Takie metraże to tylko prosty parter, chyba że działka nie pozwala.
    Mój domek 86m ma salon 4,7 x 5,7 , widziałeś taki w mieszkaniu 55m ?
    Wiatrołap 1,3 x 3m , byłby mniejszy ale z niego wchodzi sie do dwóch pomieszczeń i do reszty domu

    Oczywiście mały domek trzeba zrobić pod siebie i swoje potrzeby. Nas w razie braku miejsca ratuje 60m strychu do adaptacji . Między 86m a 100m wersją tego samego domu było raptem 15k różnicy a mimo to nie skorzystaliśmy

    Sąsiad dla rodziny 2+2 buduje dom 350m w tym będą 2 kuchnie , 4 łazienki, 6 sypialni , kilka garderób . Okna ma wysokie na 8 metrów. Myślę ze bedzie miał sprzątaczkę na etacie
    Jego syn skończył 18 lat....
    Widocznie ma inne potrzeby

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Bo to kłamstwo, na które może naciąć sie przyszły budowniczy, jeśli przeczyta taką głupotę, zwłaszcza mając trójkę potomstwa. Warto przy takich zdaniach pisać ile osób użytkuje dom, potem naczytają się ludzie pierdół w internecie, budują domy i okazuję się że klops, że jednak za mało, no ale już nie wspomniał, że nic więcej nie potrzeba tyczyło kawalera a nie pary z dziećmi.
    Ty w ogóle potrafisz czytać? Gdzie napisałem o trójce potomstwa?
    Może masz rację. Lepiej wziąć kredyt na 30lat i zazynac się na jego spłatę ale mieć 150m2 go tak napisał jakis.... na forum.

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    W tej chwili to wygląda tak że dom ( taki wymarzony ) z zapasem miejsca i pomieszczeń , pompą, panelami na dachu, reku, smarthołmami , piękną działką wyjdzie pewnie z 1,5 mln . Naprawdę ktoś uważa że przeciętnego Kowalskiego na to stać ? Bardziej bym celował w lekarzy, prawników , ewentualnie kogoś z dobrym biznesem....

    Ja sprzedałem mieszkanie 47mkw za 250k
    Dołożyłem drugie tyle. W cenie 0,5 mln mam działke 822m i domek 86m ze strychem 60m na graciarnię .
    Dom bez czynszu, z darmową wodą i oczyszczalnią. Jedyne grubsze medium do płacenia to będzie prąd....
    Ostatnio edytowane przez sito ; 14-11-2022 o 19:56

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Nasz szkieleciak powstawał 5 miesięcy ( razem z przerwami między ekipami ) ale jak policzyłem dniówki ekip na budowie to wyszło ze dom powstawał :

    fundament 3 dni
    szkielet 4 dni
    dach 1 dzień
    komin 0,5 dnia
    okna i drzwi 0,5 dnia
    elektryk 1 dzień
    hydraulik razem podłogówką 2 dni
    wypełnienie ścian wełną i zamykanie ich płytami 4 dni
    elewacja styro plus tynk 4 dni
    wylewka 0,5 dnia
    szpachlowanie i szlifowanie łączeń płyt KG 2 dni

    Wychodzi 23 dniówki od rana do wieczora , rekordziści dostawali taki domek po 1,5 miesiąca od wbicia łopaty....

    Dom jest gotowy, czekamy na prąd i juz nie żałujemy że to parterówka
    A koszty?
    Tak jak napisałem wcześniej.
    Nie miałem styczności z szkieletowymi domami.
    Miałem, ale ze słomy jako izolacja.
    A.tu trochę inny temat.
    W każdym razie, mały domek, to lepiej parterowy.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony