dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Łączenie kilku krokwi - czy bezpieczne i praktyczne?

    Witam, od jakiegoś czasu buduje sobie wiatę na drewno jednospadową, około 47m2, o małym nachyleniu około 6 stopni. Konstrukcje stawiam z resztek drewna z budowy + kilku nowych elementów (niektóre słupy np.) Jako iż od początku stawiałem na użycie słabszego materiału, postawiłem łącznie 12 słupów - 3 rzędy po 4 słupy (szkic w załączniku) aby mieć dobre podparcie dla dachu, który okrokwiuję 11 rzędami dech o przekroju ok. 6,5 cm na 14/15 cm.

    I tu jest problem - te bida krokwie są za krótkie - mają od 215 cm do 250cm i nie mogę np. połączyć ich na środkowej belce żeby punkt podparcia wychodził na łączeniu. Musiałbym zrobić z trzech odcinków drewna jedną krokiew tak, że punkty łączenia wypadają przed i za środkową belką - czy to jest możliwe?

    Myślałem już o łączeniu śrubami jedną do drugiej, śrubami + kółkiem dwustronnie zębatym, a nawet zastosowaniem jakich profili metalowych w tym miejscu.

    Byłbym wdzięczny o jakieś sugestie Wiata magazynowa, nie musi być wszystko ładnie i pięknie jeśli chodzi o te połączenia.


    Z dodatkowych informacji dach będzie z blachy, region śląski - opady śniegu raczej nie za duże, wiata przy budynku, nie ma możliwości zastosowania większego kąta niż 6 stopni, słupy środkowe 15x15, reszta 14x14.

    Ostatecznie ma coś takiego wyjść tylko w większą ilością słupów: https://image.ceneostatic.pl/data/pr...-na-2-auta.jpg
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wymiary.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	58,1 KB
ID:	461975  

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Do łączenia krokwi można uzyć płytki kolczaste.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Krokwie należy łączyć na zakład odpowiedniej długości i skręcić śrubami. Mogą też by dołożone płytki kolczaste.
    W domowych warunkach nie jest łatwo poprawnie zainstalować płytki kolczaste.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Nie ma żadnego problemu. Ważne aby połączenie miało zakład około 40 cm. Trzy śruby minimum M10 tylko nie w jednej linii. Pod łeb śruby i pod nakrętkę podkładki bardzo powiększone. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A co z połączeniami doczołowymi + płytka kolczasta z obydwu stron? Nie jest to lepsze rozwiązanie?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Jak rozumiesz połączenie "doczołowe" - czyli koniec do końca a płytki mają przenosić zginanie?
    Nie, to się nie uda.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Prasa do zaciskania płytek kolczastych ma nacisk 18 ton. Nie ma żadnej możliwości aby w warunkach budowy młotkiem wklepać taką blaszkę. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jak rozumiesz połączenie "doczołowe" - czyli koniec do końca a płytki mają przenosić zginanie?
    Nie, to się nie uda.
    Gdy końce są ściśle dociśnięte, to płytka nie przenosi takiego obciążenia, tylko pilnuje, żeby te końce się nie rozeszły.
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Prasa do zaciskania płytek kolczastych ma nacisk 18 ton. Nie ma żadnej możliwości aby w warunkach budowy młotkiem wklepać taką blaszkę. Pozdrawiam.
    I tu pewnie masz rację.

    A tu jest poradnik, jak jednak można sobie radzić na budowie: https://inzynierbudownictwa.pl/bledy...tki-kolczaste/
    (a raczej błędy, które na placu budowy wychodzą)
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 13-11-2022 o 21:00
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Gdy końce są ściśle dociśnięte, to płytka nie przenosi takiego obciążenia, tylko pilnuje, żeby te końce się nie rozeszły.
    Nie ma większego znaczenia czy czoła są dociśnięte.
    Płytka nie przenosi obciążenia tylko siły wewnętrzne elementu a te siły to m.in. zginanie.
    Gdy czoła są ściśle dociśnięte to wystarczy płaskownik od dołu (od strony rozciąganej) przykręcony śrubami w pionie przez całą wysokość przekroju.
    Lepszym rozwiązaniem będzie danie takiego samego płaskownika od góry przekroju który będzie, w miejscu połączenia, przenosił siły ściskające.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie ma większego znaczenia czy czoła są dociśnięte.
    IMHO ma to kluczowe znaczenie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    IMHO ma to kluczowe znaczenie.
    Kluczowe jest dla powierzchni ściskanej łączonych elementów (czyli ok. 1/2 wysokości przekroju).
    Dla części rozciąganej w tym połączeniu nie ma żadnego znaczenia.

    Płytki kolczaste powinny przenosić albo ściskanie albo rozciąganie (ścinanie też) ale jednak nie zginanie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    seb1981

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-168
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cześć, witajcie

    Chciałbym się podpiąć z podobnym problemem. Mianowicie, robię sobie zadaszenie tarasu na ROD o wymiarach ok 6x3 Konstrukcję pod zadaszenie chcę zrobić z kantówek 10x10 wzmacniane zastrzałami z jednej strony i przykręcane do ściany z drugiej. Dodatkowo wzmacniane belkami poprzecznymi na krótszych bokach również z zastrzałami. Można powiedzieć standardowa konstrukcja tarasu czy też wiaty garażowej. Na dach o spadku ok 15-20% planuję dać same krokwie 7x14 co ok 60 cm(10 sztuk), na to albo deski i gonty albo osb16 i również gonty.

    I tu pojawia się problem, bo podobnie jak autor wątku mam za krótkie krokwie. Facet od którego kupowałem z jakiegoś składu drewna powiedział, że nie ma problemu żeby je połączyć na zakładkę ok 40-50 cm tak, jak któryś z Was wspomniał. Chcę tak zrobić, ale nie wiem jak te zakładki zrobić, tzn jak dociąć to tak, śruby m12 albo m14 ok, ale nie wiem po którym boku ma to łączenie być po węższym(poziomo, rys nr 1) czy po szerszym(pionowo rys nr 2) Dodatkowo jeżeli nie ma to znaczenia przy tak małej powierzchni, i nie dużym obciążeniu to chciałbym w wersji z rys1 zrobić ok cm głębokie otwory w których chciałbym schować łby śrub i wypełnić te ubytki klejem z pyłem, żeby "jakoś to wyglądało. Czy nie osłabi to za bardzo takiego połączenia? Zastanawiam się jeszcze czy dodatkowo nie przeciągnąą tego klejem do drewna

    Dodatkowo jeszcze kwestia łączenia belek na konstrukcji na której te krokwie się będą opierały. Słupy planuję dać co około 2m. Belki mam 220-240 czy mogę je łączyć również na zakładkę na słupie, czy obok. Gdzieś wyczytałem, że na podporze w postaci słupa występują najwyższe siły i obniża to wytrzymałość.

    Z góry dzięki za zainteresowanie, wskazówki i rady. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nowy obraz mapy bitowej.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	462169

  13. #13

    Domyślnie

    Ja tylko podziękuję za rady Panowie i powiem że z tą prasą do płytek nie pocieszyliście mnie, aczkolwiek ja mam coś innego na myśli chyba niż wy: chodzi tu o dwustronne łącza typu Bulldog, tutaj link: https://www.strongtie.pl/pl-PL/produ...ronny-c1-c3-c5

    W linku (i w innych źródłach potwierdza się to) napisane jest "Instalacja odbywa się podczas dokręcania śruby, zęby są wciskane w element drewniany" - czyli kółko między dwa drewna, przez to wszystko pręt, zakręcamy do oporu z dwóch stron na podkładkach, otrzymujemy połączony element. Choć nie wiem jak to ma się zagłębiać w 50 letnich dechach

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony