dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Question Ściana 3 warstwowa, piana vs styropian ?

    Witam, to mój pierwszy post tutaj więc wybaczcie jak coś będzie nie tak, szukałem podobnego tematu ale nic nie znalazłem,

    Zastanawiam się jakie rozwiązanie będzie lepsze, w sensie lepiej ociepli budynek...

    Mam dom wybudowany w latach 80, technologia ścian zewnętrznych 3 warstwowa, z pustką powietrzną, czyli:
    1 - warstwa wewnętrza - pustak gr 24 cm
    2 - pustka powietrzna - 4 cm
    3 - warstwa zewnętrzna - połowa pustaka gr 12 cm
    Razem 40 cm

    Pytanie co będzie lepsze:
    1 - Piana PUR zamknięto-komórkowa wstrzyknięta w pustkę powietrzną gr 4 cm
    czy
    2 - Dołożenie 10 cm styropianu z zewnątrz
    ??

    Ktoś może miał podobny dylemat? lub można to jakoś porównać / obliczyć ?
    Dzięki za wszelką pomoc
    Pozdrawiam

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Na zdrowy rozsądek -
    Pustka powietrzna daje bardzo dobra izolacje, która rozważasz by zastąpić purem.
    Czyli izolacje 4 cm zastępujesz izolacja 4 cm. Zysk raczej niewielki.

    10 cm styro da więcej niż 4 cm PUR.
    Zatem lepiej zachować ( nie zastępować purem) pustkę powietrzna i dołożyć 10 cm styro

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał goses Zobacz post
    Pytanie co będzie lepsze:
    1 - Piana PUR zamknięto-komórkowa wstrzyknięta w pustkę powietrzną gr 4 cm
    czy
    2 - Dołożenie 10 cm styropianu z zewnątrz
    ??
    Powietrze ma lambdę 0,025. Jaką konkretnie pianą chcesz to zastąpić?
    Każde dołożenie zamiast zastępowania da lepszy efekt.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Pytaniem jest - dlaczego ktoś w latach 80tych budował tak dom, bo w domach starych była ona stosowana jako zabezpieczenie przed wilgocią. Ciepłe powietrze w pustce pomiędzy murami, usuwało wilgoć poprzez konwekcję szczelinami lub specjalnie murowanymi kanałami na zewnątrz budynku albo nieogrzewane i nieszczelne poddasze.
    Gdyby ktoś chciał stosować powietrze jako materiał izolacyjny, to musi je zamknąć w jak najmniejszych partiach ściany, szczególnie w budynku piętrowym, by konwekcja nie występowała, a jeśli szczelności brak, lambda 0,025 to marzenie ściętej głowy.
    Oczywiście lepiej (pomijając koszty) dołożyć 10cm styro , a pianę stosować wtedy, kiedy dom suchy i ze sprawną wentylacją.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #5

    Domyślnie

    Ok, dziękuje za odpowiedzi, nie wiedziałem że powietrze ma taki dobry współczynnik lambda.. w sumie taki sam jak piana pur, tylko dlaczego są firmy co się tym zajmują i deklarują kilkadziesiąt % oszczędności po takim "dociepleniu"

    gdzieś czytałem że właśnie dołożenie styropianu (lub zbyt grubej jego warstwy) do ściany 3-warstwowej z pustką może powodować zbieranie się wilgoci w tej pustce / brak "oddychania" ściany, przez co może gnić, prawda?

    czysto teoretycznie wyszła mi bardzo duża różnica, o ile moje obliczenia są dobre i o ile powietrze to taki dobry izolator?

    lambda pustaka - 0,160
    gr - 24cm + 12cm

    lambda piany pur - 0,026
    gr - 4 cm

    R = 0,13 + 0,24 / 0,160 + 0,04 / 0,026 + 0,12 / 0,160 + 0,04
    R = 0,13 + 1,5 + 1,538 + 0,75 + 0,04
    R = 3,958

    U = 1 / 3,958 = 0,25 W/m2K

    ---

    lambda pustaka - 0,160
    gr - 24cm + 12cm

    lambda powietrza - 0,025
    gr - 4 cm

    lambda styropianu – 0,033
    gr - 10 cm

    R = 0,13 + 0,24 / 0,160 + 0,04 / 0,025 + 0,12 / 0,160 + 0,10 / 0,033 + 0,04
    R = 0,13 + 1,5 + 1,6 + 0,75 + 3,03 + 0,04
    R = 7,05

    U = 1 / 7,05 = 0,14 W/m2K

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Znam dom, w ktorym dołożenie 10 cm styropianu nie dało absolutnie nic w rachunkach. Też ma ściany 3-warstwowe z pustką. Moim zdaniem zdecydowanie więcej dałoby wpuszczenie pianki w tę szczelinę, tylko nie mam pojęcia jak to zrobić w gotowym domu bez jego dewastacji.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Cytat Napisał goses Zobacz post
    Ok, dziękuje za odpowiedzi, nie wiedziałem że powietrze ma taki dobry współczynnik lambda.. w sumie taki sam jak piana pur, tylko dlaczego są firmy co się tym zajmują i deklarują kilkadziesiąt % oszczędności po takim "dociepleniu" /B]
    Z literatury fachowej - Najniższą wartością współczynnika przewodzenia ciepła charakteryzują się gazy. Nie oznacza to jednak, że gruba warstwa izolacyjna z powietrza będzie stanowić lepszą izolację, niż tak samo gruba warstwa materiału izolacyjnego (np. styropianu). Wynika to z tego faktu, że w przypadku cieczy i gazów oprócz przewodzenia, istotną rolę odgrywa również przekazywanie ciepła na drodze konwekcji. Cieplejsze powietrze unosi się ku górze a zimniejsze opada na dół, w warstwie pustki powietrznej odbywa się więc ciągły ruch powietrza -- nagrzewające się od cieplejszej powierzchni powietrze płynie ku górze, schładzając się od powierzchni zimniejszej, opada w dół.

    Materiały porowate posiadają wartości współczynników przewodzenia ciepła niższe, niż materiały ciągłe. Wynika to z zamknięcia w ich objętości małych porcji gazu (powietrza, dwutlenku węgla). Gdy przestrzenie zawierające gaz będą zbyt duże, zacznie zachodzić w nich konwekcja, co zwiększy współczynnik przewodzenia ciepła przez dany materiał budowlany.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Cieplejsze powietrze unosi się ku górze a zimniejsze opada na dół, w warstwie pustki powietrznej odbywa się więc ciągły ruch powietrza -- nagrzewające się od cieplejszej powierzchni powietrze płynie ku górze, schładzając się od powierzchni zimniejszej, opada w dół.
    Jak jest odizolowane, to gdzie ma oddawać to ciepło? Jak masz termos, to nie ważne, czy masz w nim bitą śmietanę, czy nie bitą. 12cm pustaka + 10 styropianu to całkiem przyzwoita izolacja tego powietrza (oczywiście od góry i od dołu trzeba zaizolować równie dobrze i zapewnić szczelność).

    Co do wilgoci - nie ważne, czy punkt rosy występuje w pustce, czy wewnątrz pustaka. Zwyczajnie nie można do tego dopuścić, żeby w ścianie wystąpił.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak jest odizolowane, to gdzie ma oddawać to ciepło? Jak masz termos, to nie ważne, czy masz w nim bitą śmietanę, czy nie bitą. 12cm pustaka + 10 styropianu to całkiem przyzwoita izolacja tego powietrza (oczywiście od góry i od dołu trzeba zaizolować równie dobrze i zapewnić szczelność).

    Co do wilgoci - nie ważne, czy punkt rosy występuje w pustce, czy wewnątrz pustaka. Zwyczajnie nie można do tego dopuścić, żeby w ścianie wystąpił.
    No właśnie - 'jeśli' jest odizolowane. Uważasz, że 12cm pustaka to dobra izolacja od ZEWNĄTRZ pomijając, czy na górze jest wszystko szczelne, bo mało kto zamykał ściany wieńcem lanym betonem w tamtych czasach.
    Budowałem i remontowałem wiele domów i dziwnym trafem te z pustką (budowane przed i zaraz po wojnie) miały 12cm ściany od WEWNĄTRZ a 24 i częściej więcej, od ZEWNĄTRZ a te ocieplane wełną odwrotnie, budowane w latach późniejszych.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    No właśnie - 'jeśli' jest odizolowane. Uważasz, że 12cm pustaka to dobra izolacja od ZEWNĄTRZ pomijając, czy na górze jest wszystko szczelne, bo mało kto zamykał ściany wieńcem lanym betonem w tamtych czasach.
    Budowałem i remontowałem wiele domów i dziwnym trafem te z pustką (budowane przed i zaraz po wojnie) miały 12cm ściany od WEWNĄTRZ a 24 i częściej więcej, od ZEWNĄTRZ a te ocieplane wełną odwrotnie, budowane w latach późniejszych.
    Nawet miałem taki dom. Od zewnątrz pustak betonowy samorobny 24 cm, od środka cegła czerwona albo, w łazienkach, gazobeton, bo "cieplejszy" od cegły. Dom wyburzyłem, ponieważ nadawał się tylko do ogrzewania kotłem stałopaliwowym.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    No właśnie - 'jeśli' jest odizolowane. Uważasz, że 12cm pustaka to dobra izolacja od ZEWNĄTRZ pomijając, czy na górze jest wszystko szczelne, bo mało kto zamykał ściany wieńcem lanym betonem w tamtych czasach.
    Przecież mowa o dociepleniu 10cm EPS. I przy docieplaniu można ocieplić i uszczelnić ścianę na górze niezależnie od docieplenia stropu, które też warto zrobić.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Znam dom, w ktorym dołożenie 10 cm styropianu nie dało absolutnie nic w rachunkach. Też ma ściany 3-warstwowe z pustką. Moim zdaniem zdecydowanie więcej dałoby wpuszczenie pianki w tę szczelinę, tylko nie mam pojęcia jak to zrobić w gotowym domu bez jego dewastacji.
    Do tego dochodzi jeszcze jeden problem - trzeba mieć wiedzę, jaki jest sposób wiązania murów, bo można się natknąć na system gdzie raz jest 24+12 a po dwóch metrach w górę 12+24 i na dodatek na każdej ścianie inaczej zaczynany.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    dołóż 10-12cm wełny od zewnątrz ale pamiętaj że jezeli szczelina jest obecnie wentylowana to musisz uszczelnić żeby wentylowana nie było. Sugerowałbym wełnę frontrock super lub plus
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony