dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Pompa ciepła powietrze woda i GWC

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zaphod777

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-140
    Posty
    3

    Question Pompa ciepła powietrze woda i GWC

    Dzień Dobry,

    Chciałbym wspomóc działanie pompy ciepła powietrze woda wstępnie podgrzewając powietrze poprzez GWC.
    Jakie pompy ciepła pozwalają na doprowadzenie powietrza z GWC zamiast bezpośrednio z powietrza atmosferycznego?
    Oczywiście przewiduję przepustnicę, która w razie potrzeby dostarczałyby powietrze atmosferyczne, np latem do podgrzewania wody.

    Dziękuję za podpowiedzi,
    zaphod

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Czyli chcesz żeby ciepło do pompy ciepła było brane z ziemii. Takie urządzenie nazywa się gruntowa pompa ciepła....

    Żeby rozwiązanie o którym mówisz miało sens, GWC musiałby być na tyle duży, że chyba bardziej opłaca się pójść w gruntówkę
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zaphod777

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-140
    Posty
    3

    Domyślnie

    Niekoniecznie. Przewiduje GWC do rekuperacji. Mogę zrobić GWC o większej przepływności niewielkim kosztem. Dom będzie bardzo energooszczędny, przegrody zewn. w parametrach pasywnych. Pompa ciepła pow-wod nie musi być duża. W związku z tym pompa gruntowa jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem niż powietrzna.
    Wiec pozostawiam pytanie: jaka pompa
    powietrzna przyjmie powietrze z GWC zamiast z bezpośrednio z atmosfery?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ja tak robię: powietrze z GWC idzie do pompy i do reku i dodatkowo z reku też do pompy. Pompy to w zasadzie tylko takie przeznaczone do grzania CWU. Innych na rynku nie widziałem, ale może coś przeoczyłem lub pojawił się jakiś nowy model.

    Generalnie patrz na spręż dyspozycyjny pompy oraz wymaganą przepływność powietrza. Trzecia rzecz to moc GWC, która zależy od jego powierzchni i od warunków gruntowych. No i oczywiście od konstrukcji GWC.

    Przykładowe pompy:
    • Stiebel Eltron SHP-F 300 X Premium - ma wszystko co potrzeba !
    • Ariston NUOS PRIMO HC

    i wiele innych.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał zaphod777 Zobacz post
    Niekoniecznie. Przewiduje GWC do rekuperacji. Mogę zrobić GWC o większej przepływności niewielkim kosztem.
    Tu chodzi nie tylko o przepływność, a o pojemność cieplną. GWC będzie musiał być po prostu olbrzymi, inaczej momentalnie go wychłodzisz i korzyści nie będzie z niego żadnych

    Cytat Napisał zaphod777 Zobacz post
    Dom będzie bardzo energooszczędny, przegrody zewn. w parametrach pasywnych. Pompa ciepła pow-wod nie musi być duża. W związku z tym pompa gruntowa jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem niż powietrzna.
    Gruntowa pompa jest droższa od powietrznej ze względu na konieczność zrobienia dolnego źródła. Wydaje mi się, że robienie bardzo dużego GWC cenowo wyjdzie podobnie jak wymiennik poziomy (a może nawet drożej). Jak masz możliwość zrobienia tanio GWC to i wymiennik powinieneś móc tanio zrobić.

    Nie napisałeś jaki duży to dom i ile mniej-więcej będzie zużywał energii. Jeśli to nieduży dom to być może rzeczywiście oblecisz pompą do CWU. Na kanale iZZi instalacje przedstawiali takie rozwiązanie.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zaphod777

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-140
    Posty
    3

    Domyślnie

    Jeszcze nie mam policzonego zapotrzebowania na ciepło i powietrze, ale nie będzie duże przy założeniu, ze dom będzie miał 280 m2.
    Planuje zastosować grzebieniowy GWC i zrobienie go większym jest kosztem plus kilka tysięcy, wiec GWC nie jest ograniczeniem ani nie jest kosztem, w szczególności, ze planuje go zrobić pod płyta fundamentowa, wiec koszt prac ziemnych się niewiele zwiększa i potrzeba tylko więcej żwiru do złoża i więcej Mb rur.
    Myślałem, żeby usprawnić anten sposób pompę i do co i do cwu.
    Może wrócę dom Was niedługo, jak będę miał policzone parametry zapotrzebowania na ciepło i powietrze.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zaphod777 Zobacz post
    Przewiduje GWC do rekuperacji.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132795

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zaphod777 Zobacz post
    Jeszcze nie mam policzonego zapotrzebowania na ciepło i powietrze, ale nie będzie duże przy założeniu, ze dom będzie miał 280 m2.
    Rozumiem, planujesz wybudować "maleństwo"

    Policzmy na szybko: możesz dość łatwo osiągnąć wskaźnik obciązenia cieplnego na poziomie 25 W/m2. Razy powierzchnia daje 7 kW. Żadna znana mi pompa do CWU nie da rady tyle osiągnąć. Możesz oczywiście połączyć kilka pomp (trzy do pięciu), ale czy jest sens?

    GWC dobrej klasy da Ci mniej więcej stałą moc na poziomie 30 W/m2. Żeby zaspokoić potrzeby pompy ciepła GWC musiałby mieć ok. 230 m2 powierzchni aktywnej. Pod domem raczej tego nie wciśniesz, a obok domu koszt jego wykonania nie będzie "dodatkowymi kilkoma tysiącami".

    Nie prościej kupić dobrej klasy tradycyjną pompę ciepła do celów CO i CWU?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony