dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Przeciągniecie kabla elektrycznego przez drogę

    Witam, pierwsze żeby opisać moją sytuacje proszę zapoznać się z poniższym zdjęciem

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sadf.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	7,6 KB
ID:	462012

    ogólnie sprawa wygląda ta, że potrzebuje z mojego domu, przeciągnąć kabel elektryczny do garażu. (droga kamień, żadnego asfaltu, jest naprawiana przez właścicieli drogi)
    Droga jest prywatna, tzn. jestem współwłaścicielem tej drogi bo sąsiad też jest właścicielem i ma prawo po niej jeździć

    Myślałem żeby posłać kabel w kratce odpływowej którą wstawię do drogi, kabel do peszla i będzie tam bezpieczny. No ale jak to wygląda od strony prawnej, czy sąsiad może mnie gdzieś zgłosić że tak poprowadziłem sobie kabel? Dom jak i droga i garaż to jest tak naprawdę jedna działka.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał andzejandzej Zobacz post
    Witam, pierwsze żeby opisać moją sytuacje proszę zapoznać się z poniższym zdjęciem

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sadf.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	7,6 KB
ID:	462012

    ogólnie sprawa wygląda ta, że potrzebuje z mojego domu, przeciągnąć kabel elektryczny do garażu. (droga kamień, żadnego asfaltu, jest naprawiana przez właścicieli drogi)
    Droga jest prywatna, tzn. jestem współwłaścicielem tej drogi bo sąsiad też jest właścicielem i ma prawo po niej jeździć

    Myślałem żeby posłać kabel w kratce odpływowej którą wstawię do drogi, kabel do peszla i będzie tam bezpieczny. No ale jak to wygląda od strony prawnej, czy sąsiad może mnie gdzieś zgłosić że tak poprowadziłem sobie kabel? Dom jak i droga i garaż to jest tak naprawdę jedna działka.
    Pytasz o problem prawny czy techniczny? Jeśli chodzi o prawo, to wszyscy współwłaściciele drogi muszą się zgodzić. Dużo was jest? Nie możesz wrzucać instalacji do wspólnej drogi bez zgody pozostałych. Chyba, że na dziko, bo nikt się tą drogą nie interesuje.
    Technicznie to tzw. przewiert sterowany - bezinwazyjnie, bezproblemowo. Jeszcze można górą, kablem pomiędzy budynkami, ale to gorsze rozwiązanie.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3

    Domyślnie

    Sąsiad musi wyrazić zgodę.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Sąd Najwyższy:

    Zgodzić się trzeba z poglądem, że inwestycje, które mają na celu zwiększenie użyteczności innej nieruchomości, na ogół przekraczają zakres zwykłego zarządu, nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy wyłącznym przeznaczeniem nieruchomości jest uzyskanie przez jej właścicieli możliwości korzystania z innych nieruchomości. Wspólna nieruchomość służy współwłaścicielom wyłącznie jako droga dojazdowa do innych ich nieruchomości, toteż przeprowadzenie przez nią instalacji kanalizacyjnej pozostaje w zgodzie z jej służebnym charakterem, dlatego - jako mieszczące się w ramach służebnego przeznaczenia nieruchomości - może być uznane za czynność zwykłego zarządu. Dla oceny, czy zamierzona przez wnioskodawców inwestycja nie przekracza granic zwykłego zarządu, nie jest bez znaczenia, że z dokonanych przez Sąd pierwszej instancji ustaleń faktycznych wynika, iż użyteczność wspólnej nieruchomości jako drogi pogorszy się tylko przejściowo, na czas wykonywania na niej prac, a po ich wykonaniu, przywrócony zostanie poprzedni stan drogi.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-11-2022 o 23:38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony