dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Sterowanie kotłem gazowym Viessmann Vitodens 100-W B1HF 25kW

  1. #1

    Domyślnie Sterowanie kotłem gazowym Viessmann Vitodens 100-W B1HF 25kW

    Dzień dobry,

    jestem posiadaczem kotła gazowego Viessmann Vitodens 100-W B1HF 25kW.

    Instalacja c.o. składa się w 100% z ogrzewania podłogowego (nie ma żadnego grzejnika).

    Zasilanie z kotła rurą PP32 Stabi wychodzi na sprzęgło hydrauliczne (Afriso BLH 801, które ma możliwość zamontowania czujnika temperatury), następnie przechodzi do rozdzielacza, który rozdziela zasilanie na 2 obiegi grzewcze, przejście na rurę PP40 Stabi gdzie przy każdym obiegu znajduje się pompa obiegowa (bez mieszacza) i przejście rurą PP40 Stabi już do dwóch osobnych rozdzielaczy 11-sekcji.

    W uproszczeniu:

    Kocioł > PP32 > Sprzęgło hydrauliczne (Afriso BLH 801) > Rozdzielacz 2-obiegowy:

    Pierwszy obieg > Pompa obiegowa > PP40 > Rozdzielacz 11-sekcji - Ogrzewanie podłogowe PEX16

    Drugi obieg > Pompa obiegowa > PP40 > Rozdzielacz 11-sekcji - Ogrzewanie podłogowe PEX16


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	co.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	462015

    Jakie elementy dodatkowe powinienem zakupić aby sterować ogrzewaniem podłogowym?
    Dodam że nie chcę sterowania poszczególnymi pokojami - co najwyżej to mogą być dwa sterowniki dla pierwszego obiegu (część dzienna) i drugiego obiegu (część nocna). Myślę o krzywej grzewczej - zakupiłem już czujnik temperatury zewnętrznej. I co z podłączeniem dwóch pomp obiegowych - potrzeba jakiś zewnętrzny sterownik - czy podłącza się je do kotła? Gdzieś też widziałem że można założyć czujnik z kotła do sprzęgła - co to daje?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Dołączam się bo jetem świeżo po montażu takiego samego kotła 25kw i na full podłogówce , również sprzęgło ale jedna dodatkowa pompa prócz tej w kotle. 4 szt rozdzielaczy na każdy poziom ale bez grup pompowych. Nie wiem czy to nie za mało. Pierwsze moje spostrzeżenie to na wejściu do sprzęgła jest 40 st. a na wyj tylko 33 st. i tyle jest na rozdzielaczach. Nie wiem czy to tak ma być ? Sprzęgło też ma jakiś czujnik.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Zgodnie z opisem w instalcji jest tylko jeden obieg grzewczy, niema tuznaczenia ilośc pomp za sprzęglem. Za osobny obieg grzewczy uważa sie taki ktory można zmieniac temeperaturę na zasilaniu nie zależnie od pozostałej części instalacji.
    Można oczywiście przerobic instalację dając grupę pompowa z mieszaczem i elektronikę sterującą - bardziej skoplikowane rozwiązanie ale o wyższym komforcie szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym o dużej bezwładności cieplnej. Można tez zastosowac sterowanie pętlami podłogowki za pomoca systemu SingleRoomControl prostsza bo tylko doozenie sterowania ale przy sterowaniu wł/wył ogrzewaniem płaszczyznowym nalezy się liczyć z minimalnym wahaniem tempertur w pomieszczeniach (hstereza sterownika)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4

    Domyślnie

    dziekuje za odp. Nurtuje mnie jedna sprawa, wcześniej myslałem ze jak wygrzewam posadzke wg programu i jest tam np. 40 st to że na podłoge będzie tyle , a tutaj na rozdzielaczach ledwo jest 32 st. Czy mam zmienić program żeby dawało rzeczywiste 40 st ???

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Należy zamontowac czujnik w sprzegle i automatyka kotła sama wyliczy wyliczy własciwa temeprature zasilania. Bez czujnika w przęgle tylko metoda prób i błędów.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Rozumiem że to 40 odczytujesz z kotła a 33 mierzysz sam ?

    W sprzęgle następuje podmieszanie wody powrotnej i stąd ta różnica temperatur.

    Jeżeli wydajność pompy w kotle będzie znacząco niższa niż pompy na instalacji to będzie taka sytuacja jak u ciebie
    Jeżeli wydajność pompy w kotle będzie równa wydajności pompy na instalacji temperatura zasilania sprzęgła i wyjścia ze sprzęgła będą zbliżone
    Jeżeli wydajność pompy w kotle będzie wyższa niż wydajność pompy na instalacji to temperatury będziesz miał takie same.

    Z punktu widzenia kondensacji pierwszy i drugi stan są bardziej korzystne . W trzecim przypadku kondensacja będzie bardzo ograniczona .


    Jeżeli skonfigurujesz piec do pracy z pogodówką ale bez sprzęgła to praca pompy w piecu będzie zmieniać się w zależności od temperatury zewnętrznej.
    Jeżeli skonfigurujesz piec do pracy z pogodówką i sprzęgłem co wymusi montaż czujnika sprzęgła pompa w kotle będzie miała stałą wydajność a poziom odpowiedni wygrzania sprzęgła uzyskasz odpowiednio dostosowując moc pompy na instalacji.

    Nawet jeżeli będzie u Ciebie występował pierwszy stan a skonfigurujesz kocioł do pracy ze sprzęgłem to piec w oparciu o czujnik sprzęgła będzie znał poziom podmieszania (na podstawie odczytu temperatury) i odpowiednio podbije temperaturę na wyjściu.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Rozumiem że to 40 odczytujesz z kotła a 33 mierzysz sam ?

    W sprzęgle następuje podmieszanie wody powrotnej i stąd ta różnica temperatur.

    Jeżeli wydajność pompy w kotle będzie znacząco niższa niż pompy na instalacji to będzie taka sytuacja jak u ciebie
    Jeżeli wydajność pompy w kotle będzie równa wydajności pompy na instalacji temperatura zasilania sprzęgła i wyjścia ze sprzęgła będą zbliżone
    Jeżeli wydajność pompy w kotle będzie wyższa niż wydajność pompy na instalacji to temperatury będziesz miał takie same.

    Z punktu widzenia kondensacji pierwszy i drugi stan są bardziej korzystne . W trzecim przypadku kondensacja będzie bardzo ograniczona .


    Jeżeli skonfigurujesz piec do pracy z pogodówką ale bez sprzęgła to praca pompy w piecu będzie zmieniać się w zależności od temperatury zewnętrznej.
    Jeżeli skonfigurujesz piec do pracy z pogodówką i sprzęgłem co wymusi montaż czujnika sprzęgła pompa w kotle będzie miała stałą wydajność a poziom odpowiedni wygrzania sprzęgła uzyskasz odpowiednio dostosowując moc pompy na instalacji.

    Nawet jeżeli będzie u Ciebie występował pierwszy stan a skonfigurujesz kocioł do pracy ze sprzęgłem to piec w oparciu o czujnik sprzęgła będzie znał poziom podmieszania (na podstawie odczytu temperatury) i odpowiednio podbije temperaturę na wyjściu.
    juz nie demonizujmy tej 3 sytuacji aby kocioł zauważalnie stracił na sprawności temepratura powrotu musi być powyżej temperatury punktu rosy czyli powyżej 50*C
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8

    Domyślnie

    Szybkie pytanko do eksperta, jak sprawdzić w vitodens 100 , który profil wygrzewania jastrychu jest aktywny ??? bo nie wiem do końca jaki mi ustawił instalator.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Można to sprawdzić w kodowaniu kotła. Kod .5
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony