dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    Załącznik 462190

    u mnie obecnie salon 52% i taki efekt na jednym oknie jak wyżej.
    Ale to okno stare- drutex iglo 5 - 2 szyby
    I się głowie co jest .... zimna szyba ?
    wg ta ramka metalowa przemarza, w sumie widzialem to w kliku domach. Ja mam 2 szybówki kupowane w 2008 roku i robi się tak samo. A wykrapla się tak samo niezależnie czy miałem 40% wilgotności czy 55%. Im zimniej na zewnątrz tym mocniej się rosi

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    nawet z rekuperatorem z odzyskiem wilgoci trzeba nawilzac?
    W tym roku jeszcze nie używałem, ale w zeszłym roku chcać mieć 45% to już w październiku nawilażacz zaczynał pracę.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    czyli mówisz ,że nie ma co się "przejmować " - oczywiście w cudzysłowiu z tym przejmowaniem bo to oznaka słabych okien.
    Ale ja się bałem ,że mam wilgoć za dużą stąd ta rosa na szybach - ale śledzę wilgotność , grzeję - wilgotność po 48% i to samo....

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W tym roku jeszcze nie używałem, ale w zeszłym roku chcać mieć 45% to już w październiku nawilażacz zaczynał pracę.
    czyli co to sciema z tymi rekuperatorami z odzyskiem wilgoci i tak kazdy wysuszy na wior pomieszczenia?

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie, to nie ściema. Zależy od domu, zysków. Ale ERV obniżył zapotrzebowanie na nawilżanie o 2/3 - co w moim przypakdu wiązało się z ogromną ilością wody i energii. Jeśli 40 będzie dla Ciebie wystarczające, to może być tak, że nie będziesz potrzebował nawilżacza.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20221118_220256.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	77,6 KB
ID:	462201

    3 m dalej jest palący się obecnie kominek - w domu upał - wilgotność 51% zatem upał odczuwalny do kwadratu.
    Na zwykłym reku miałbym maks 30%

  7. #27
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    a jaką macie wilgotność w kuchni ?
    Ja mam układ domu jak poniżej - kuchnia otwarta tz. bez drzwi
    Ciągle panuje tam wilgotnośc 60 - 64% - jak temp spada koło zera zaraz zarosiałe okan..... w salonie po drugiej stronie domu mam kozę - jak palę w salonie jest nawet 49% ( jak nie pale maks 55% ) - a wkuchni ciągle powyżej 60%....
    dodam jeszcze ,że jest spora różnica w temp. zwykle pomiędzy kuchnią a np. salonem gdzie jest kominek - w salonie jest np .21,5 stopnia gdzie w kuchni 20,5 - szczególnie wieczorem


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	462420
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1-1.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	84,9 KB
ID:	462421
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 27-11-2022 o 11:35

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Im wyższa temperatura, tym niższa wilgotność względna. Bezwgledna pozostaje. W całym domu raczej równa.
    Jaka wymiana powietrza?

  9. #29
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    wymiana powinna być dobra - reku idzie większość czasu na 42% - zatem ok 160 - 170 m3.
    Sprawdzałem anemostat wywiewny wczoraj w kuchni czy tam nie jest coś nie tak - zupełnie poglądowo - sciągnięty anemostat i przyłożony miernik amatorski do "Dziury" fi 125 ( mam anemostat na ścianie ) - pokazało 1,6 m/3 - zatem wychodzi ok 80m3/h
    Sam nie wiem jaki może być problem ...
    Czy coś może projektowo jest nie tak ? Jak widac pomieszczenia "brudne" mam koło siebie - może kuchnia "przyjmuje" za dużo - jak wspominałem jest "otwarta"

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aaaadom.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	73,4 KB
ID:	462422
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 27-11-2022 o 11:46

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mierzysz tym samym termometrem i higrometrem?
    Jaka jest teraz temperatura i wilgotność w obu miejscach?

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    tak - tym samym
    teraz - 20,3 stopnia kuchnia i 57% - salon 21,1 55%
    "rozjazd się" zaczyna ku wieczorowi jak zauważyłem - szczególnie jak temp, w salonie rośnie znacznie szybciej niż w kuchni ( koza ) - a na zew. temp opada.
    Przy np. rozpaleniu kozy w salonie spada do 50 % oczywiście temp. rośnie - kuchnia zaczyna się "pocić" - koło zera na zew. mam zarosiałe doły szyb ( w kuchni wtedy ok 20,5 stopnia i 61% ) - szyby niestety nie ciepłe bo drutex iglo 5 stare 2 szybowe.
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 27-11-2022 o 12:45

  12. #32

    Domyślnie

    Na wpływ roszenia się okna ma nie tylko wilgotność i temperatura w pomieszczeniu. Ogromny wpływ ma też czy okno jest we wnęce i w jak dużej wnęce. Im większa wnęka okienna tym gorsze wygrzewanie okna i tym większe roszenie.

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Taka różnica wilgotności przy tej różnicy temperatur jest ok.
    Po rozpaleniu kominka może być intensywniejsze parowanie i wilgotność się podnosi, w salonie tego nie widać bo temperatura rośnie.

    Ale roszenie to już problem mostka termicznego i słabej izolacji okna.

  14. #34
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo75 Zobacz post
    Na wpływ roszenia się okna ma nie tylko wilgotność i temperatura w pomieszczeniu. Ogromny wpływ ma też czy okno jest we wnęce i w jak dużej wnęce. Im większa wnęka okienna tym gorsze wygrzewanie okna i tym większe roszenie.
    chodzi o szerokość szpalet okna ? W kuchni mam niestety dwa takie okna z zarąbiście szerokimi - szpalety mają 45cm a parapet z 50.... Stara część domu.....

    W domu jest podłogówka

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zzzokn.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	64,4 KB
ID:	462424
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 27-11-2022 o 16:02

  15. #35

    Domyślnie

    W domu utrzymywane 22-22,5 i jest około 53% wilgotności

  16. #36
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    u mnie salon - 20,5 stopnia - 52%
    Problem mam z kuchnią - 58% i szyby zarosiałe na dole.
    Ale fakt - mam strasznie głębokie szpalety ( stare budownictwo ) ok 45 cm....
    Kolega Olo75 - wspominał ,że może to być problem.

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Masz 2 wyjścia obniżyć wilgotnośc w domu i punkt rosy poniżej temperatury okna i mostków termiczych, albo wyeliminować mostki.

    Mechanimz jest prosty - policz sobie punkt rosy:
    http://dobory.pl/programy-online/wyk...ra-online.aspx
    20@58 to 11,5C.
    Najwyraźniej w miejsach gdzie masz rosę, temperatura pwoierzchni jest niższa. Jeśli przy takich temp zewnętrznych tak jest, to jest raczej słabo.
    20@40 to punkt rosy 6C.

    40 to akceptowalna wilgotność jeśli chodzi o komfort, więc może tędy droga. Zmienić wymiennik na zwykły i obniżyć wilgotność.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jest jeszcze jeden czynnik, często pomijany - cyrkulacja powietrza przy oknie. W końcu dookoła okna mamy mostek. Więc to niedopowiedzenie, że ważna temperatura w pomieszczeniu - ważna temperatura w tym konkretnym miejscu (sprawdźcie temperaturę i wilgotność blisko miejsca skraplania).
    Przy grzejnikach pod parapetem jest mniejszy problem, bo konwekcja unosi tam bardzo ciepłe powietrze do góry, powstają zawirowania na parapecie i glifach - i okno jest bardziej "dogrzane". Przy podłogówce konwekcji brak a i powietrze w tych okolicach zimniejsze. Na poprawę cyrkulacji za bardzo pomysłów nie mam - ale na wielu parapetach bywa psuta przez stawianie kwiatków czy kładzenie czegoś. Oraz, jak widać na obrazku, przez firanki. Wtedy we wnęce okiennej robi się zimniej. Podnoszenie temperatury, jak nie dopuścimy tego ciepłego powietrza do okna niewiele pomoże.

    Firanek nie mam - ale jak zastawię parapet albo zostawię zaciągnięte rolety, to też mi się potrafi skroplić. I to pomimo minimalnego mostka i małego wychłodzenia (BK, taśmy, ciepły parapet, ciepłe ramki i okna o średnim U <0,7).

    Tak czy inaczej, to przy komfortowej temperaturze i wilgotności wewnątrz pomieszczenia w normie walczyłbym z cyrkulacją, szczelnością i mostkiem (żeby podnieść temperaturę okna), a nie z temperaturą czy wilgotnością w pomieszczeniu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-11-2022 o 09:19

  19. #39
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    macie rację - też bym chętnie wypierniczył te "szmaty" z okna no ale....
    dodam ,że jak mierzę wilgotność to na parapecie jest ok 2 - 3% wyższe niż jak postawię na stole w kuchni.
    Także niestety te wnęki jakie mam - a są naprawde wielkie - "robią robotę" w negatywnym oczywiście względu

    Dodam ,że u dzieci w pokoju mam identyczną wnękę - ale tam jest grzejnik pod - zero problem - ale okno też jest 2 x szersze.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony