dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Cieniu_xl

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Ożarów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-850
    Posty
    3

    Domyślnie Pomoc w doborze szklenia. Duze przeszklenia szyby od południa.

    Dzień dobry,

    Prześledziłem wiele wątków i mam trochę mętlik w głowie odnośnie szklenia w moich oknach.

    Oprócz szeregu "standardowych" okien (200x160, 200x100, 160x160, 120x150). będę miał kilka większych tj:

    1) 1x HS 400x250 (wschód),
    2) 1x Fix 300x205 (południe),
    3) 2x 180x250 drzwi tarasowe z ruchomym słupkiem (na południe),
    4) 2x 100x250 drzwi tarasowe (północ i południe),
    5) 1x 110x250 otwierane do zewnątrz (pom gospodarcze - południe)
    6) 1x 120x205 (południe) Wszystko wymiary otworów w murze.
    7) Z niestandardowych jeszcze w poddaszu 2 trojkary/trapezy 3 kwaterowe 300x180.

    Próbuję wyważyć pomiędzy budżetem a bezpieczeństwem zarówno użytkowania (zbicie, pęknięcie szyby a dzieci) czy Ochroną przed włamaniem.

    A) Generalnie ze względy na samoistne pęknięcia termiczne szyb widzę że poleca się Szyby Hartowane do dużych przekszkleń. Czy wystarczy je zastosować W HS oraz FIX - pozycje 1 i 2, szyby 6mm, czy powinienem też je rozważyć w pozostałych pozycjach 3-7?
    B) Idąc dalej czy rozważyć również szybę laminowaną w pozycjach 1 i 2 od wewnątrz? pn. 55.2 ESG? Czy może samo 55.2 bez ESG już wtedy.
    C) Do Fixa 300x205 (szyba poniżej 6m2), oprócz standardowego szklenia 3x6mm bez ESG mam 4 warianty propozycjji w wariantach ESG/VSG - co wybrać?

    - 8XN II ESG/12/8PLC ESG/12/8XN II ESG CR JS
    - 6ESG/16/6ESG/14/6ESG JS
    - 6LE/16/6/14/6LE JS
    - 44.2 P2-14-6-14-6
    - ESG 6-16-6-14-ESG 6
    - 55.2-12-6-14-ESG 6
    - ESG 6 - 14 - 6 - 12 - 55.2
    - ESG 6 - 14 - ESG 6 - 12 - ESG 55.2

    D) Ad pokt A, czy w pozostałych przeszkleniach od południa i zachodu, w szczególności w skrzydłąch 100x250 dopłacać do szyb ESG lub VSG ze względu na bezpieczeństwo. Z tego co udało mi się ustalić, szyba ESG jest 5 razy mocniejsza na stłuczenie od zwyklej, a VSG to to samo co zwykła tyle że z folią, przy uderzeniu się stłoczę, ale kawałki zostaną w ramie przyklejone do folii.
    E) Wyczytałem że na piętrach, jeżeli pod spodem nie ma balkonu a chodnik warto dopłącić do szyby Laminowanej, żeby nikomu nie spadło na głowę - prawda czy wystarczy ESG albo nic?
    F) kwestia szyb antywłamaniowych i okuć antywywazeniowych, część okien ma okucia w standardzie, część wymaga dopłaty, część ma w standardzie i można "dozbroić do RC2". Jedno co wiem, to raczej klamek z kluczykiem moja rodzina nie będzie używać, zamierzam zamówić klamki Secustic. Dlatego też RC2 certyfikowane raczej odrzucam, ew. rozważam dołożenie dodatkowych zaczepów, pytanie czy standardowe 3-4 zaczepy antywyważeniowe w standardzie juz wystarczy, czy warto dopłacić (wiedząc że klamek z kluczykiem i tak nikt nie będzie używał).
    G) szyby P4 - Jak wyżej, jedni mówią, że szyb i tak nikt tłukł nie będzie, że lepiej dopłacić do Alarmu (stąd moje dywagacje nt. dopłaty do zaczepów, jak ktoś ma się włamywać to w sumie niech lepiej stłucze szybę niż cale okno powygina) a Alarm powinien zrobić swoją robotę swoją drogą.

    Będę wdzięczny za każdy głos w temacie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Skupiłbym się na punkcie A. Sam sobie odpowiedz, czy potrzebujesz je we wszystkich oknach.
    D - prawda.
    F i G - racjonalne
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony