dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Podłogówka-jakie ustawienie przeplywow

    Witajcie,
    Instalacja „w pakiecie” to 8 pętli niezależnych od kotła i każda sterowana własnym regulatorem pokojowym z siłownikiem. Do tego jedna drabinka na osobnym rotametrze bez siłownika.
    Jakiepowinienem mieć przepływy aby to wszystko działało najoptymalniej? Pytanie związane z tym ze gdzieś znalazłem kiedyś opis ze jak są siłowniki to rotametry maksymalnie otwarte. Teraz mam ustawienie w okolicach 2,5. A drabinka maks.
    Ostatnio edytowane przez Seboos75 ; 13-11-2022 o 06:46

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Jak tak zostawisz, to przy otwartych dwóch i więcej obwodach, pomieszczenia będą nagrzewać się nierównomiernie, ponieważ pętla o najmniejszym oporze skonsumuje przepływ pętli długiej.
    Na początku tak miałem, potem, znalazłem takie rozwiązanie i się sprawdza....
    Otwierasz wszystkie obwody, aby przez wszystkie pętle był przepływ, Ustalasz na wszystkich obwodach jednakowy przepływ. Na to potrzeba trochę czasu, bo zmiana na jednym wpływa na pozostałe. Ale kilka godzin, cierpliwość i po temacie. Jak to ustawisz, to potem możesz włączyć sterowanie siłownikami.
    Dzięki temu, niezelżenie które obwody będą otwarte, przepływ będzie podobny.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  3. #3

    Domyślnie

    A biorąc pod uwagę,ze kocioł z pogodowka żyje swoim życiem a regulatory swoim, jaki przepływ na rotametrze powinna mieć drabinka?
    Ja otworzyłem na maks żeby coś odbierało moc grzewcza…

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Kocioł niby żyje swoim życiem ale tak naprawdę jest zależny od pętli i ich regulatorów. Gdy wszystkie są zamknięte i nie ma kto odebrać ciepła które wyprodukował to się wyłącza. Odmienna sytuacja jest przy wszystkich pętlach otwartych kiedy pracuje on tak długo aby woda obiegu miała odpowiednią temperaturę. To oczywiście skrajne sytuacje. Nastawa powinna uwzględniać długość pętli tak aby w każdej z nich temperatura narastała równomiernie.
    LDP05 - trochę tu namieszał ponieważ najpierw zaprzeczył sam sobie mówiąc iż pętle są zależne od siebie a następnie nie uwzględniając swoich słów uznał że gdy ustawisz na każdej tyle samo to będzie tak zawsze.

    Otóż nie!..... gdy otworzą się wszystkie długie to przepływ będzie inny niż w przypadku gdy otworzą się wszystkie krótkie.

    Kluczową rolę odgrywa tu nastawa pompy sprzęgła lub mieszacza. Ta powinna być ustawiona na stałe ciśnienie uzależnione od ilości otwartych pętli.
    Po drugie to przy układach z elektrozaworami rozdzielacz powinien posiadać bypass w celu ochrony pompy w przypadku gdy po osiągnięciu wymaganej temperatury zostaną zamknięte wszystkie pętle, lub większość.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    W kotle dwuf. Beretta Quadra nie ma regulacji mocy pompy. A jakie praktyki przy osobnym obiegu dla drabinki?
    Całość jest podłogowa.
    Czyli tak, mamy piec z pogodowka, kilka pętli kazda z regulatorem w trybie PWM, plus drabinka.

    Czy to w ogóle da się pogodzić żeby kocioł pracował optymalnie? Jak się ma rotametr i jego ustawienie przy siłowniku z regulatorem na tej samej pętli.
    Ostatnio edytowane przez Seboos75 ; 14-11-2022 o 11:50

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    .
    LDP05 - trochę tu namieszał
    .
    Nie wiem czy namieszałem, na pewno nie pisałem wszystkiego. Po pierwsze nie twierdzę, że jak przy wszystkich otwartych obwodach ustawimy przepływ na 1 to przy otwartych dwóch będzie też 1, ale powinien być taki sam. Regulacja polega na ustaleniu jednakowego przepływu dla wszystkich pętli. Jaka będzie wartość, zależy od mocy pompy i ilości otwartych obwodów.

    Nie mam sprzęgła, mieszacza a jedyna pompa to ta w piecu i działa. Jako ochrona pompy wpięty jest w grzejnik w drabinkę, Zauważ, że obecne pompy nie są już takie głupie, że kręcą niezależnie od tego co się dzieje. Same regulują moc, mają wbudowane zabezpieczenia i potrafią się wyłaczyć.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  7. #7

    Domyślnie

    A jakie macie zdanie, bo tak jak pisałem dzisiaj mam pogodówkę i niezależną instalację z silownikami i regulatorami. Aktualnie prawie wszystkie siłowniki mam otwarte aby kocioł pracował "plynnie" z minimalną mocą i nie taktował (regulatory na wysoką temp). Temperatury jako tako wyregulowalem na kotle i na rotametrach.
    Istnieje możliwość podłączenia listw z silownikami do on/off kotła po zakupieniu modułu. Czy to jest warte realizacji i czy ktoś ma doswiadczenie jak to z pogodowka wspolgra (Beretta)?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zygit78

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-654
    Posty
    35

    Domyślnie

    U siebie właśnie zakładałem sterowanie strefowe ze sterownikami TECH. Chata ponad 300m2, 12 stref, kocioł stary Buderus GB112-29, ogrzewanie mieszane - podłogowe + kaloryfery.
    Pierwszy etap to wymieniłem m.in. wszystkie zawory kulowe, filtr na ssaniu kotła na magnetyczno siatkowy, rozdzielacze na Prandelli z rotametrami i dodatkowo większe skrzynki na sterowniki TECHa. Cały układ CO i CWU wypłukany i zalany woda z inhibitorem. Przed montażem automatyki, przepływy na rozdzielaczach wyregulowane:
    -podłogówka ok 1,5l/min
    -kaloryfery troche ponad 1l/min
    plus drobne dostrojenie do pomieszczeń tzw. wymagających tj. łazienek, dużych pokoi i pokoi najdalszych.
    Zawór 3D termostatyczny do podłogówki wywalony i wstawiony zawór pod siłownik. Najpierw KVS 4 ale podłogówka podbierała wodę z kaloryferów i zmieniłem na KVS 2.5
    Pompy na kotle i podłogówce trzybiegowe wyregulowane tak żeby miały jak najmniejsza wydajność ale wystarczyły do zasilenia wszystkich pętli
    Aktualnie automatyka wygląda tak:
    Dwie listwy (góra i dol) L-9R spięte kablem do komunikacji RS. Listwa dolna podpięta pod moduł sterowania zaworem 3D i pompa podłogowa i-1m. Panel "operatora" i WIFI M-9r podpięty pod dolna listwę. Sterowanie kotłem z listwy L-9R poprzez styk bez napięciowy. Wybieg pompy kotła przestawiony z ciągłego na drugi z ograniczonym czasem (chyba 40s), Ograniczenie mocy kotła ustawione na 19kW. Założone na rozdzielacze siłowniki termoelektryczne czyli
    albo zamknięte albo otwarte (nic pośredniego)
    Sterowanie temperaturą zasilania kotła i temp zadana na podłogówce jak na razie ręczne. W niedalekiej przyszłości planuje wyciągnąć dwa kable na zew do czujników temp zew: jeden dla kotła, drugi dla modułu i-1m do pogodówki. Niestety sterowanie kotłem przez listwę L-9R jest jedynie tzw. dwustawne ON/OFF (styk bez napięciowy), ale generalnie to nie problem bo palnik kotła ma swój własny regulator (PID chyba) który odpowiednio moduluje moc w zależności od temp na zasilaniu (czasami po załączeniu styku bez napięciowego kocioł załączą tylko pompę obiegowa aż nie nastąpi odpowiedni spadek temp na powrocie). Po podłączeniu czujnika temp zew do modułu sterowania zaworem 3D i pompa podłogową i-1m, będzie można ustalić krzywą grzewcza dla podłogówki. Natomiast u siebie mam problem ze sterowaniem pogodowym dla samego kotła (brak w sprzedaży starego typu sterownika do kotła), wiec wykombinowałem ze zakupię używkę nowego typu sterownik RC310 z komunikacja z kotłem EMS plus, adapter Bosch'a do konwersji sygnału EMS na IRT i to podłączę do kotła. Plus oczywiście czujnik temp zew bezpośrednio do kotła. W ten sposób będę miał możliwość sterowania pogodowego temp zasilania kotła. Troche to skomplikowane ale już widzę oszczędności - aktualnie cala chata grzana i sterowana i zużycie ok 18m3 gazu, Listopad grzanie z wyregulowanymi przepływami tylko i bez sterowania to ok 23m3 ostatnie 2 tyg. Poprzedni rok na starych rozdzielaczach bez rotametrów i sterowaniem na rękę wszystkiego to rachunki listopad i grudzień 1800-2200 i to tylko za grzanie samego dołu. W tym roku listopad przy zużyciu ok 600m3 miesięcznym liczę na rachunek ok 1400PLN. Po włączeniu pogodówki w styczniu i mniejszych temp na zew liczę ze utrzymam te same zużycie.
    Ostatnio edytowane przez zygit78 ; 06-12-2022 o 23:41

  9. #9

    Domyślnie

    u mnie modulacja mocy jest możliwa tylko i wyłącznie kiedy skorzystam z połączenia z dedykowanym (dość drogim) regulatorem pokojowym sterowanym przez opentherm. Taniej wychodzi podlaczenie pod listwy modułu do sterowania siłownikami i połączenia z kotłem. Nie wiem co prawda czy wówczas pogodówka będzie działać z on/off na kotle bo nigdzie o tym nie piszą czy np. kocioł przełączy się w stałą temperature - co było by dla mnie dość dziwne.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zygit78

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-654
    Posty
    35

    Domyślnie

    Ekspertem nie jestem, ale coś mi się wydaje ze wszystkie kotły raczej maja własny regulator PID (lub PD, PI) do modulacji mocy palnika na podstawie uchybu od temp zadanej bezpośrednio na kotle. Jeżeli masz tani regulator pokojowy tzw ON/OFF (regulacja dwustawna) to on będzie tylko i wyłącznie załączał pompę obiegową kotła i sam palnik i to tylko w przypadku jeżeli temp zasilania będzie za niska (jeżeli temp będzie bliska lub równa temp nastawy to palnik się nie załączy i będzie jechać tylko pompa obiegowa). Natomiast sterownik palnika będzie dobierał moc w zależności od różnicy temp zadanej zasilania a aktualnej.
    Ten regulator z komunikacją OpenTherm o którym mówisz (u mnie komunikacja EMS/IRT) otwiera nowe możliwości sterowania kotłem m.in umożliwia sterowanie pogodowe - zmiana temp zadanej na kotle w zależności od temp zew. czyli kompensacja strat domu zależnych od różnicy temperatury wew. i na zew. Przeorałem troche internet przed modyfikacjami u mnie, ale nie spotkałem się z regulatorem ON/OFF który miałby funkcje pogodówki, bo sterowanie ON/OFF z zasady nie ma możliwości zmiany temp zadanej zasilania na kotle - wysyła sygnał jedynie do załączenia lub wyłączenia kotła.
    U mnie mam tak jakby dwa obiegi grzewcze. Pierwszy główny to ten z kaloryferami i drugi podłogówka. Obieg do kaloryferów załączany jest ON/OFF kocioł przez "listwę podłogówki" (sterownik TECH) plus otwierane są zawory termoelektryczne na rozdzielaczu na odpowiednie pokoje. W drugim obiegu podłogowym oprócz kotła załączany jest dodatkowo zawór 3D i pompa obiegowa podłogówki plus oczywiście odpowiednie siłowniki termoelektryczne (przez sterownik TECH). Obecnie temp zasilania kotła i pętli podłogowych ustawiane "na reke". Docelowo montaż czujników temp zew i ustawienie na sterowniku TECH krzywej pogodowej dla ogrzewania podłogowego i na osobnym sterowniku do kotła krzywej dla kotła (Sterownik TECh nie ma możliwości komunikacji z kotłem - sterowanie jedynie ON/OFF)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony