dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Wodomierz - odczyt zdalny

    Mam takie pytanie.

    Otóż zainstalowany u mnie w domu wodomierz ma taką nakładkę do zdalnego odczytu zużycia.
    Niestety ta nakładka całkowicie zasłania mi te malutkie tarcze służące do odczytu litrów.
    Uniemożliwia mi to sprawdzenie, czy przypadkiem nie ma gdzieś minimalnego sączenia.
    To chyba norma, że te nakładki zasłaniają część tarczy, prawda?

    Zastanawiam się w takim razie, czy ja nie miałbym możliwości zdalnego odczytu takiego wodomierza.
    Zależałoby mi, żeby odczytać sobie wszystko po przecinku, np. 6,234 m3.
    Na jakiej zasadzie działa ten odczyta zdalny? Co to za fale?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Zapomnij.

  3. #3

    Domyślnie

    O ile właściciel nie szyfruje, a większość tego nie robi, to wmbusmeters może dać radę.

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Zapomnij.
    A ty wiesz, że są już telewizory z kolorowym obrazem?

  4. #4

    Domyślnie

    OK. Może po prostu za pierwszym wodomierzem zainstaluję drugi, własny.
    I po sprawie.

  5. #5

    Domyślnie

    Powrócę do tematu.
    Czyli są dwie opcje?
    1. Podsłuchać transmisję za pomocą wmbusmeters. Rozumiem, że do tego potrzebny jest jakiś dongle wpięty np. do Maliny, tak? Może ktoś coś polecić? Ale problemem jest tu chyba to, że podobno dane są wysyłane do serwera raz na dobę, mimo że są zbierane co godzinę. Więc nie da mi to chyba stałego podglądu zużycia na bieżąco?
    2. Zakup osobnego wodomierza 3/4" (20 mm) z odpowiednim nadajnikiem. Chciałbym to zintegrować z Home Assistant. Może ktoś polecić coś co spełni moje oczekiwania? Coś takiego jak to?
    https://bmeters.pl/pl/gsd8_r/604/
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 26-01-2024 o 23:00

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Po co własciciel mialby szyfrować tą transmisję.... tam jest tylko zabezpieczenie (jakiś nagłówek) żeby nie podszywać się pod licznik i nie wysylać swoich danych.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Dane są wysyłane po aktywacji. Aktywuje pracownik wodociągów z pojazdzu stojącego na ulicy. Na ulicy 250m staje 2 razy czyli circa co 80m.

  8. #8

    Domyślnie

    Bertha, dane są wysyłane raz dziennie. Widzę godzinowe zużycie na stronie mojego MPGK po zalogowaniu.
    Zatem jakiś tam podgląd zużycia mam, ale jest to opóźnione, a ja chciałbym mieć na bieżąco.
    Np. to jest to co widzę teraz, czyli mam już półtorej doby opóźnienia.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odczyt wody.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	66,8 KB
ID:	467932

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    W naszym lesie takie wynalazki jeszcze zagościly.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Czyli są dwie opcje?
    Co najmniej trzy:

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MarcinMops

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    64

    Domyślnie

    Proszę sprawdzić możliwości urządzenia Gohe sense guard, ma pomiar oraz możliwość zamykania/otwierania wody plus powiadomienia na aplikacje itp.

  12. #12

    Domyślnie

    Grohe Sense Guard wydaje się być fajnym rozwiązaniem, ale cena przytłacza.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Na jakiej zasadzie działa ten odczyta zdalny? Co to za fale?
    Akurat moja szklana kula się zbiła , co to za nakładka ? jakaś nazwa, model ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  14. #14

    Domyślnie

    OK, wodomierz to Diehl, a nakładka to APULSE-W.
    Chyba taka:
    https://aiut.com/rozwiazania/iot/sys...anej/apulse-w/
    Tutaj nie ma pozytywnych informacji:
    https://forum.arturhome.pl/t/licznik...-apulse-w/8426
    Chyba że ktoś wie lepiej?

  15. #15

    Domyślnie

    To jest 868 Mhz więc można pokusić się o sprawdzenie co on tam wysyła (zakładam że będzie szyfrowane bo jest komunikacja dwustronna)
    Do odczytu można użyć rtl_433 i DVBT, jak nie do tego to do innych czujników się może przydać
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  16. #16

    Domyślnie

    rtl_433 i DVBT?
    Chyba muszę coś o tym poczytać.
    Chodzi o tego typu urządzenie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rtl-sdr.com.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	82,0 KB
ID:	468058

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    rtl_433 i DVBT?
    Chyba muszę coś o tym poczytać.
    Chodzi o tego typu urządzenie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rtl-sdr.com.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	82,0 KB
ID:	468058
    tak dokładnie , w tym wątku pisałem jak można odczytać poziom wody w zbiorniku :
    https://forum.muratordom.pl/showthre...r-poziomu-wody

    Akurat ten dongle co znalazłeś to jakoś strasznie drogo , to kosztuje jakieś ~50 zł
    używam właśnie rtl_433, ale akurat ten licznik co pokazałeś to na 99% będzie szyfrowane ( ale warto spróbować)
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  18. #18

    Domyślnie

    Rozumiem, że ważne jest, żeby dongle miał układ RTL2832U?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Rozumiem, że ważne jest, żeby dongle miał układ RTL2832U?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  20. #20

    Domyślnie

    Pogadałem telefonicznie z przedstawicielem producenta nakładki i rzeczywiście w celu oszczędzania baterii nakładka wysyła dane tylko raz na dobę (podobno ten czasokres jest konfigurowalny) mimo że dane gromadzi na bieżąco, zatem sam SDR pewnie nic nie da.
    Jak jednak podpowiedział ten przedstawiciel, rzekomo można ten problem rozwiązać, dokupując jakiś "koncentrator", który będzie podłączony do prądu obok nakładki.
    Rzekomo temat do rozmowy z miejskim przedsiębiorstwem gospodarki komunalnej.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony