dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie mieszane podłogowka + grzejniki

    Witam

    Mam instalowany piec MPM + bufor i szukam jakiegos sprawdzonego/sensownego rozwiazania na sterowanie grzejnikami i podłogowką.

    Uklad pomieszcen i ogrzewania jak na foto:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrzewanie..jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	25,2 KB
ID:	462118

    czerowne grzejniki - 4szt
    niebieskie podłogowka 2 pętle (parter, pół piętro) 28m2

    Teraz pytanie jak sensownie sterowac podłogowka i grzejnikami?

    Dac zawory 3d z silownikami czy wystarcza zawory 3d termostatyczne. ( instalator twierdzie ze zawor termostatyczny na podłogowce stanie po 2-3 latach, zakamieni sie czy cos w tym stylu??)

    Sterownik pokojowy planuje w salonie gdzie bedzie sie mieszalo powietrze z grzejnika i podłogowki.

    Moj pomysł na sterowanie: grzejniki, zawor 3d termostyczny ustawiam przykladowo na 50' i sterownik wł./wył. pompe aby utrzymac zadana temp.

    podłogowka: zawor 3d termostatyczny ust. np. na 30" i teraz czy pompa musi chodzic caly czas czy mozna ustawic w sterowniku wł./wył. cykliczne po wygrzaniu podłogi np. 1godz grzeje/ 30min. przerwy. W pol godz podłoga nie wystygnie na tyle zeby w godzine sie znowy nie nagrzala.

    Podłogowka jest tak na prawde w pomieszczeniach przechodnich nie przebywa tam sie caly dzien jak np. salon

    Lubie proste instalacje w ktorych nie ma co sie za bardzo popsuc.
    Jak z zywotnoscia pompy ktora miała by byc wł./wył. przez termostat pokojowy?

    Moze pomozecie cos wymyslic lub podpowiecie jak macie u siebie to rozwiązane
    Ostatnio edytowane przez qubek110 ; 14-11-2022 o 08:29

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał qubek110 Zobacz post
    Mam instalowany piec MPM + bufor i szukam jakiegos sprawdzonego/sensownego rozwiazania na sterowanie grzejnikami i podłogowką.
    Szukaj u producenta lub tam gdzie kupiłeś kocioł.

    PS.
    A czy ten kocioł ma jakąś ochronę powrotu?.
    Regulamin forum

  3. #3

    Domyślnie

    Z kotłem nie ma problemu, ma ochrone powrotu 60'.
    Kocial nagrzewa bufor w ok.5 godz i konczy swoja prace.

    Chodzi mi o to jak sensownie wykorzystac ta wode do grzania budynku, czy termostat pokojowy i zawory termostatyczne 3d, czy da sie komfortowo tym sterowac na zasadzie wł./wył pompy przez sterownik.
    Czy zarowy 3d z silownikami i bardziej zaawansowana elektronika, drozsze podzespoly i wiecej elementow ukladanki zeby skompletowac calosc.

  4. #4

    Domyślnie

    Jeszcze co do podlogowki, na korytarzu w tej chwili mam zdjete plytki jak bym dal czujnik temp w podloge i sterownik utrzymywal by temp podlogi opierajac sie o ten czujnik, ma ktos takie rozwiazanie czy moglo by to dzialac?

  5. #5
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 19-11-2022 o 05:35

  6. #6

    Domyślnie

    Kociol lapie temp 70' pompa zaczyna nabijac bufor i od razu cieplo idzre tez na podlogowke i grzejniki, gdy bufor bedzie nagrzany, w piecu sie wypali temp. spadnie do 60' wylacza sie pompa i kociol czeka do nast palenia. A dlaczego pytasz?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał qubek110 Zobacz post
    A dlaczego pytasz?
    Na Info widziałem zdjęcie bufora w którym zegar pokazywał 110*C – przy naczynku przeponowym i że może ten zegar trochę więcej pokazywał niż w istocie było ale tak czy inaczej zostawić w kotle tyle energii by poszła w komin i na kotłownię - trochę szkoda - zwłaszcza w okresie przejściowym - jak tylko z niego starczyło by podgrzać chatę.
    Do tego co nie którzy głośno myślą o tym, by instalacje z buforem tak robić aby najpierw kocioł z energii opróżnić i jak kocioł będzie już pusty, to dopiero wtedy z bufora energię ciągnąć.
    Rzadko ale czasami trafia się ktoś z zapytaniem o instalację z buforem – mamy na FM-ie temat o buforach ale sprawdzonych w boju instalacji nigdy dość i zawsze może wypłynąć coś nowego. Dzięki.

  8. #8

    Domyślnie

    Tez ciekawy pomysl zeby maksymalnie wykorzystac wytworzone ciepło - jestem "ZA" takimi rozwiazaniami.
    Niestety u nas malo popularne te bufory bo telewizory tylko o Pompach Ciepla gadaja i ludzi nic innego nie interesuje. Instalatorow z wiedza tez malo.
    Rok temu jak szukalem info o buforach to nikt nie chcial ze mna o tym gadac hahah tylko pompy ciepla, czlowieku drewnem chcesz palic, czlowieku w jakich czasach ty zyjesz itd

  9. #9

    Domyślnie

    Tez ciekawy pomysl zeby maksymalnie wykorzystac wytworzone ciepło - jestem "ZA" takimi rozwiazaniami. - Z technicznego punktu widzenia problem żaden ale nie wim co na to sucze syny od antysmogowych i od produkcji utylizatorów opału by powiedziały na to gdyby się tego w kotłowni dopatrzyli.
    Niestety u nas malo popularne te bufory bo telewizory tylko o Pompach Ciepla gadaja i ludzi nic innego nie interesuje. - Nie telewizory tylko zaś ci sami – że też zarazy jakiej na nich nie ma.
    Instalatorow z wiedza tez malo. - No nie przesadzaj – na FM-ie w temacie buforów : https://forum.muratordom.pl/showthre...or-ciep%C5%82a i nowych ciągle przybywa.
    Rok temu jak szukalem info o buforach to nikt nie chcial ze mna o tym gadac hahah tylko pompy ciepla, czlowieku drewnem chcesz palic, czlowieku w jakich czasach ty zyjesz itd – Temat mi znany : NIE dla kominów; NIE dla spalania paliw stałych i NIE dla spalania paliw kopalnych - ciekawe czy C19 co z tej hołoty wytłuk czy tylko po rozwolnieniu szokiem wywołanym suszą dupska, by zaś od nowa pieśń zielonego ładu intonować.
    Miałem tu na FM-ie spięcie z suczym synem który poszukującemu kotła do spalania drewna – bo las miał – chciał go przekonać by las sprzedał i PC sobie zainstalował.
    To że szukałeś i nikt gadać z Tobą nie chciał o tym – no nie wiem czy to brak szczęścia czy po prostu odwagi Ci brakło by bić się o to.
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 19-11-2022 o 05:38

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał qubek110 Zobacz post
    Kociol lapie temp 70' pompa zaczyna nabijac bufor i od razu cieplo idzre tez na podlogowke i grzejniki, gdy bufor bedzie nagrzany, w piecu sie wypali temp. spadnie do 60' wylacza sie pompa i kociol czeka do nast palenia. A dlaczego pytasz?
    Opisz lub pokaż schemat instalacji przy kotle.

    PS.
    Z opisu wynika że kocioł zabiera gorącą wodę z bufora.
    Regulamin forum

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał qubek110 Zobacz post
    Rok temu jak szukalem info o buforach to nikt nie chcial ze mna o tym gadac hahah tylko pompy ciepla, czlowieku drewnem chcesz palic, czlowieku w jakich czasach ty zyjesz itd
    Pompa gruntowa jak najbardziej - wydajesz raz i masz "spokój" na 30 lat. Jeśli nie masz tyle kasy lub mieszkanie nie jest przystosowane do takiego rozwiązania kocioł na drewno z buforem jest po pompie ciepła najlepszym rozwiązaniem. Bilans plusów i minusów dostosowany do naszego życia.
    Regulamin forum

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    To PC masz czy miałeś a skoro miałeś to dlaczego nie masz?
    Mam.
    Po co Ci kocioł na węgiel a bufor do niego masz?
    A co Cie to obchodzi - pilnuj swojej piwnicy.
    Regulamin forum

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Znaczy się, że bufora nie masz a ochronę powrotu przy tym MPM-ie - masz?
    Daj sobie spokój z moją instalacją - jest zrobiona i sterowana jak w centrum NASA.
    Regulamin forum

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Daj sobie spokój z moją instalacją - jest zrobiona i sterowana jak w centrum NASA.
    Ciemną stronę mocy badam i dlaczego mam sobie dać z tym spokój - może powiesz dlaczego ten schemat : https://mpm-kotly.pl/assets/media/in...wood-10-kw.pdf jest tak zrypany i jak z kotła wyciągnąć tak jak tu powiedziane zostało oraz co odłączy kocioł jak przestanie bufor ładować jak i co będzie z warunkami gwarancyjnymi jeśli instalacja z bajpasem bufora zrobiona będzie - tego jak bajpas mieć będzie, to czy dalej mpm w 5-tej klasie będzie.
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 19-11-2022 o 05:45

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Z branży jesteś
    Z jakiej branży? - samouk, domator jestem.
    jak i co będzie z warunkami gwarancyjnymi jeśli instalacja z bajpasem bufora zrobiona będzie
    Bufor do gwarancji nic nie ma.
    tego jak bajpas mieć będzie, to czy dalej mpm w 5-tej klasie będzie
    Bynajmniej ja w opisach DTR-ki kotłów nie widzę by kocioł musiał być w jakiś specjalny sposób zespawany na amen z buforem.
    Regulamin forum

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Bufor do gwarancji nic nie ma.
    Znaczy się że ten i temu podobne bez buforów chodzić sobie mogą, bo naklejone jest na nich, że 5-tą klasę posiadają - tak ?
    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Bynajmniej ja w opisach DTR-ki kotłów nie widzę by kocioł musiał być w jakiś specjalny sposób zespawany na amen z buforem..
    To, że bufor mu nie potrzeby, to już chyba wiem tylko po co w DTR-ce instalacja z buforem jest ?
    Do tego w karcie gwarancyjnej jak nic jest, że jeśli kocioł nie zostanie podłączony zgodnie z zaleceniami z DTR-ki, to w razie awarii kotła z gwarancji nici - tak czy nie ?
    W antysmogowych jasno jest o tym, że zasypowy 5-tej klasy jest jak taką klasę ma ale z buforem a tu, że mpm - jak sobie chce - tak czy nie?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Opisz lub pokaż schemat instalacji przy kotle.

    PS.
    Z opisu wynika że kocioł zabiera gorącą wodę z bufora.
    Tak obecnie wyglada instalacja


    Co do rury do naczynia to chyba powinno byc jak na rysunku - przerywana kreska, mam racje? Bo w tej chwili hydraulik chce podlaczyc do powrotu podlogowki (zaznaczone na zdjeciu)- wtedy para przy zagotowaniu musi przejsc przez caly uklad i cos po drodze moze walnac- zgadza sie?
    Drugie pytanie czy przy podlaczeniu rury bezpieczenstwa jak na rysunku pompa nie bedzie pchala goracej wody do naczynia- czy tak ma byc?
    I ostatnie, czy przy takim podlaczeniu woda z bufora nie bedzie sie cofac do kotła?
    Ostatnio edytowane przez qubek110 ; 17-11-2022 o 18:16

  18. #18

    Domyślnie

    No cóż -@Dunia zajmnięty acz może odpowiedzi na pytania unika, to może co ja w tym czasie.

    Zacznijmy od tego :
    https://forum.info-ogrzewanie.pl/top...comment=604481
    https://forum.info-ogrzewanie.pl/top...ls_271260_menu
    Jest przepis który warunkuje jak rura do naczynka powinna iść – tak jak majster chce zrobić – to zrobisz to tylko na swoją odpowiedzialność i faktycznie jak kocioł zacznie wodę gotować to do póki temperatura mu nie spadnie z powodu wypalającego się paliwa – będzie wodę z parą z instalacji wywalał.

    Tu nadmienić warto, że w tym układzie, by wodę zagotować, to by trza się dobrze uprzeć - przy tym nie ma zagrożenia wzrostu w instalacji ciśnienia, bo nie ma nic co by mogło do tego doprowadzić ale tak czy inaczej jest z tym tak jak jest !

    Pompa pracuje w jednym środowisku – z tego środowiska wodę pobiera i do tego środowiska ją pompuje – to niby jak ma ją do naczynka przepompować?

    Rysunek w miarę wiernie przedstawia układ połączeń w kotłowni ?
    1.) CWU jest z buforem połączona równolegle ot tak sobie jak to widać ?
    2.) Masz w tej instalacji jakieś zawory by nimi ręcznie tym sterować ?
    3.) Te : „ZZ” i ‘ZK” - co to jest u ciebie ?
    4.) Żadnych zaworów zwrotnych w tej instalacji nie masz ?
    5.) Instalację w kotłowni w czym masz zrobioną : stal/plastik czy miedzi może ?
    6.) Sam ewentualnie był byś w stanie coś w tej instalacji przerobić czy tylko twój majster by mógłby co zrobić ?
    7.) Te rury od zasilania z kotła, to na co Ci je tak wykombinował czy na twe polecenie tak zrobił ?
    8.) Układ zastanawiający – jak to ma działać i dlaczego tak a nie inaczej zostało, to w ten sposób zrobione ?
    9.) Jakie przekroje rur dałeś od kotła i tak po kolei ?

    Do tego sobie popatrz : https://forum.muratordom.pl/showthre...lowy-z-buforem a znajdziesz w tym i o rurze do naczynka.

    To niech sobie będzie w koszyczku tematu tego : https://forum.muratordom.pl/showthre...ew-Mistal-10kw

    Jeszcze na coś takiego wpadłem : https://forum.info-ogrzewanie.pl/top...%82-na-pellet/
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 19-11-2022 o 05:51

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    No cóż -@Dunia zajmnięty acz może odpowiedzi na pytania unika, to może co ja w tym czasie.]
    A co to @Dunia na jakimś etacie tu jest. Masz ochotę to pomagaj i tyle w temacie.
    Regulamin forum

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    o reszcie wiernych z owczarni Twojej ?
    Na mój rozum jest was dwóch lub odstawiłeś leki.
    Regulamin forum

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony