dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie Nadwyżka produkcji - rozliczenia Tauron

    W roku 2021 miałem nadwyżkę produkcji ( po odjęciu 20 % ) 2300 kW do wykorzystania w 2022 . Czy mógłby mnie ktoś oświecić jak wygląda w praktyce odbiór tej nadwyżki...? Po raz pierwszy mam takową nadwyżkę , dodzwonienie się do doradców Taurona graniczy z cudem... Kiedy będę wiedział czy już wykorzystałem te 2300kW.? Na eliczniku nie ma nic takowego... Bardzo dziękuję za odpowiedź .

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Z elicznika masz możliwość odczytania stanów wskazań energii pobranej 1.8.0 oraz oddanej 2.8.0 z końca okresów rozliczenia, przykładowo : (wsk.180 z końca obecnego okresu minus wsk. 180 z końca okresu poprzedniego) minus [( wsk. 280 z końca obecnego okresu minus wsk. 280 z końca poprzedniego) zrazy 0,8].

    Albo pokaż te wskazania czy też faktury z tymi danymi to wyliczymy

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Wskazania elicznika za rok 2021 , energia pobrana z sieci 3813,1 kWh , energia oddana z sieci 6706,4 kWh . Czy jest możliwość sprawdzenia ile tej nadwyżki mi zostało do końca roku...? Bo jeśli jej nie wykorzystam to przepadnie...

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Nadwyżka przepada po upływie 12 m-cy od końca miesiąca w którym powstała, z wskazań które podałeś na koniec 2021wychodzi że zostało1552 a nie 2300, może jeszcze coś było z wcześniejszego, wylicz sam: wsk. 180 - (wsk.280 X 0,8 ) Albo podaj wskazania obecne to się wyliczy

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Ja tak nie liczyłem ... Produkcja minus pobór z tego 20% ...Stąd mi wyszło 2300 . Stan elicznika na dzien dzisiejszy ( rok 2022) Energia pobrana 3318,8 kWh , energia oddana do sieci 7015,9 kWh .Co nie zmienia mego podstawowego pytania JAK mogę sprawdzić w bieżącym roku ile mi jeszcze zostało z nadwyżki ...

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    To liczyłeś niepoprawnie.

    Z obecnego rozliczenia masz 3319-7016*0,8= 2294 plus z 2021 1552 to razem 3846, sporo pomyśl o jakim grzaniu nawet grzałką bo coś pewnie przepadnie.

    Teraz co do nadwyżki z poprzedniego okresu to na fakturze za 2021 masz podane za każdy z m-cy ile zostawało, a ile zużyłeś z tych nadwyżek to sam byś musiał policzyć biorąc wskazania z końca każdego miesiąca.

    Zakryj dane, wrzuć fakturę to wytłumaczę, chociaż w sieci są też pewnie jakieś filmy z objaśnieniami

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Nie wiem jak miałbym coś stracić z tego rocznej nadwyżki do wykorzystania w przyszłym roku...? Niestety nic nie znalazłem co do objaśnien Taurona... Żona siedziała 20 minut na połączenie i trafiła na jakiegoś tłuka w Tauronie który nie wiedział jak działa ich system . Na fakturze za okres rozliczeniowy od stycznia do czerwca 2022 znalazłem takie coś :Informujemy, że zgodnie z Ustawą o OZE do wykorzystania z bieżącego rozliczenia pozostało 2622 kWh przez 12 miesięcy.
    Informujemy, że zgodnie z Ustawą o OZE z bieżącego rozliczenia Sprzedawca ma do dyspozycji 737 kWh.
    Informujemy, że do wykorzystania ze wszystkich okresów rozliczeniowych pozostaje łączna ilość energii elektrycznej 2622 kWh.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Teraz już wiem że masz rozliczenie półroczne a podałeś pobraną i oddaną od stycznia do dziś a potrzebne są dane od czerwca.
    Więc na koniec czerwca masz już 2622 a na dzień dzisiejszy pewnie znowu przybyło z 1500.
    Do dalszych wyjaśnień potrzebna jest już faktura i stany wskazań licznika

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Najbardziej interesuje mnie ile mam nadwyżki z 2021 do wykorzystania do końca tego roku. Której części ostatniej faktury zrobić skan..? I jakie wskazania licznika chodzi..?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Na stronie elicznika w zakładce odczyty licznika znalazłem to : Pobór:
    Ostatni odczyt licznika:
    15.11.2022 (23:59:59) 016055kWh
    Oddanie:
    Stan licznika na dzień
    15.11.2022 (23:59:59) 023675kWh

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek22 Zobacz post
    Najbardziej interesuje mnie ile mam nadwyżki z 2021 do wykorzystania do końca tego roku. Której części ostatniej faktury zrobić skan..? I jakie wskazania licznika chodzi..?
    Nie musisz robić żadnego skanu.
    Tauron to rozlicza jak należy: pierwsze weszło, pierwsze wyszło...

    Czyli jest wysoce prawdopodobne, że z 2021 roku nie zostało już nic a nadwyżka na koniec czerwca (2622 kWh) jest wyprodukowana od stycznia do końca czerwca tego roku.
    Zakładam że "konsumowałeś" prąd na bieżąco i jest duże prawdopodobieństwo że "zjadłeś" więcej niż to co Ci pozostało z 2021 roku.

    Na fakturze za okres do 31.12.2021 r. przy końcu jest też informacja ile było energii do wykorzystania w kolejnych 12 miesiącach. To jest energia z uwzględnieniem współczynnika "0,8"
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    A więc tak ...Dodzwoniłem się do Taurona i ciut mnie oświecono...Więc nadwyżki są wykorzystywane z miesiąca na miesiąc tzn jeśli jakieś był np w czerwcu 2021 to są odliczone w czerwcu 2022 i tak dalej.. By dowiedzieć się czy na dzień dzisiejszy mam jakiekolwiek nadwyżki to trzeba wystąpić z zapytaniem do Taurona ( odpowiedź za parę dni...) . System bardzo nie przejrzysty...Nadwyżki te powinny być widoczne na eliczniku w rozliczeniu miesięcznym , a nie są. Mamy wierzyć Tauronowi na słowo ...! Rozliczenie dostanę na koniec roku , w którym będzie ujęty magazyn , tylko jeśli tam coś będzie to będzie za późno na jego wykorzystanie...Nadwyżki z produkcji 2022 są do wykorzystania w 2023.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Ręce opadają...
    Stare przysłowie mówi: "umiesz liczyć to licz na siebie".

    Tak na prawdę to w tym wypadku nie musisz liczyć na siebie. Musisz umieć liczyć. I nie musisz operować całkami i różniczkami - wystarczy wiedza ze szkoły podstawowej. Wszystkie dane potrzebne do obliczenia "magazynu" na dzień wczorajszy są do wykorzystania z ostatniej faktury plus odczytanie wartości podanych w E-licznik z poprzedniego dnia.

    Chociaż może się mylę, teraz może jednak nie jest to takie proste.
    Taka wiedza wystarczyła dawniej: jeśli ktoś kończył podstawówkę w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.
    Chyba około roku 2007 można było uzyskać maturę bez znajomości matematyki.

    Nie chwaląc się, czasami sprawdzam swoje stany "magazynowe" EE.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek22 Zobacz post
    A więc tak ...Dodzwoniłem się do Taurona i ciut mnie oświecono...Więc nadwyżki są wykorzystywane z miesiąca na miesiąc tzn jeśli jakieś był np w czerwcu 2021 to są odliczone w czerwcu 2022 i tak dalej.. By dowiedzieć się czy na dzień dzisiejszy mam jakiekolwiek nadwyżki to trzeba wystąpić z zapytaniem do Taurona ( odpowiedź za parę dni...) . System bardzo nie przejrzysty...Nadwyżki te powinny być widoczne na eliczniku w rozliczeniu miesięcznym , a nie są. Mamy wierzyć Tauronowi na słowo ...! Rozliczenie dostanę na koniec roku , w którym będzie ujęty magazyn , tylko jeśli tam coś będzie to będzie za późno na jego wykorzystanie...Nadwyżki z produkcji 2022 są do wykorzystania w 2023.
    Akurat w Tauronie z uwagi na dostep do elicznika jest to najbardziej chyba ludzkie.
    Podałam wzory i jak kol vr5 napisał "licz na siebie" następnie możesz sprawdzić z tym co dostaniesz w odpowiedzi.
    Dodam jeszcze że z uwagi na to iż od kwietnia mamy rozliczanie godzinowe to te własne wyliczenia będą się trochę różnić

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Faktury ze stanem faktycznym są tylko w czerwcu i grudniu...Reszta to faktury rozliczeniowe. Nadwyżki z poprzedniego roku rozliczane w trybie miesięcznym sa niewidoczne na eliczniku. Trzeba by było sobie sprawdzić realny pobór prądu na liczniku i porównać z tym co pokazuje elicznik ...Elicznik pokazuje tylko stan faktyczny licznika ( pobór i oddanie ..) . Biorąc pod uwagę w jaki sposób są rozliczane nadwyżki , to zgadzam sie z opinia powyżej , że stan mego magazynu na połowę listopada jest na zero...Podkreślam jeszcze raz chodzi mi o nadwyżki z 2021 , do wykorzystania do końca 2022.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    ".Podkreślam jeszcze raz chodzi mi o nadwyżki z 2021 , do wykorzystania do końca 2022." to niestety trzeba by z elicznika odpisać wskazania z końca każdego m-ca z 2021, ręcznie policzyć i odnieść to do roku obecnego.

    Ostatni odczyt licznika:
    15.11.2022 (23:59:59) 016055kWh
    Oddanie:
    Stan licznika na dzień
    15.11.2022 (23:59:59) 023675kWh
    odnosząc się do tych wskazań to zostaje do wykorzystania ok. 2900 kWh ale w którym m-cu kiedy przepada nadwyżka z 2021 to tylko liczyć z tych danych miesięcznych jak wyżej wskazałam albo zdać się na to co wyliczy Tauron ale już po 31.12

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    a takiej tabelki na f. nie ma?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elektroda tabela.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	15,3 KB
ID:	462186  

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Pani z Tauronu zapomniałem zadać pytania : Jeśli nadwyżki są rozliczane miesiąc do miesiąca , to np za miesiąc czerwiec 2021 miałem oddane 1305kWh , a w czerwcu 2022 miałem pobrane 200 kWh...? Co sie dzieje z resztą nadwyżki...? Jestem bardzo ciekaw odpowiedzi Tauronu. Jeśli okazało by sie że w magazynie zostało bardzo mało lub nic , to kompletnie nie opłaca sie zostawiać dużych nadwyżek na przyszły rok. Trzeba je skonsumować w bieżącym roku .
    Jest taka tabelka , ale to wszystko jest tylko do czerwca. Oczywiście realne rozliczenie będzie na fakturze grudniowej , ale to będzie już za późno na skonsumowania magazynu , jeśli by w nim coś jeszcze było.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek22 Zobacz post
    Pani z Tauronu zapomniałem zadać pytania : Jeśli nadwyżki są rozliczane miesiąc do miesiąca , to np za miesiąc czerwiec 2021 miałem oddane 1305kWh , a w czerwcu 2022 miałem pobrane 200 kWh...? Co sie dzieje z resztą nadwyżki...? Jestem bardzo ciekaw odpowiedzi Tauronu. Jeśli okazało by sie że w magazynie zostało bardzo mało lub nic , to kompletnie nie opłaca sie zostawiać dużych nadwyżek na przyszły rok. Trzeba je skonsumować w bieżącym roku .
    Jest taka tabelka , ale to wszystko jest tylko do czerwca. Oczywiście realne rozliczenie będzie na fakturze grudniowej , ale to będzie już za późno na skonsumowania magazynu , jeśli by w nim coś jeszcze było.

    T nie jest tak jak powyżej napisałeś. To nie jest z m-ca na m-c. to jest 12 m-cy od końca m-ca w którym powstała nadwyżka.

    To 1305 co było wykazane to suma na koniec czerwca a nie tylko z czerwca a ile było na koniec każdego z miesięcy poprzedzających w tym okresie rozliczeniowym to sam mussisz wyliczyć aby wiedzieć kiedy i ile przepada, np na koniec maja 2021 nadwyżki było 500 to z końcem maja 2022 jeżeli tego nie wykorzystałeś to przepada i to samo z każdym z m-cy ,jak już pisałam.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    To że tabelka jest tylko do czerwca to naturalne, rozliczenie miałeś też tylko do czerwca.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony