dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Question Tynk gipsowy a zbliżające się mroze - co robić?

    Witam,
    pierwsze tynki położyli 2 listopada, ostatnie tynki położyli 10 listopada. Tynk ALFA DOLINA NIDY tynk gipsowy maszynowy lekki plus. Tynkowane tylko ściany, bez sufitów. Dom SSZ, choć nad murłatą są otwory, taka konstrukcja dachu.
    Dom nieocieplony. Aktualnie w domu w łazience od północnej strony jest 6*C i 91% wilgotności. Rano od wewnątrz wilgoci nie ma na oknach. Wilgoć jest na zewnątrz. Tynki robiona na koniec od północnej strony po przejechaniu ręką są mokre. Nawet te najpierw zrobione od południa też jeszcze są mokre, choć widać, że zaczynają schnąć narożniki.

    Pytanie co teraz robić jak będą mrozy? Na weekend zapowiedziane jest -7*C.

    Jedni mówią, że olać, inni że grzać. Butla gazu i słoneczko czy od razu z nagrzewnicą?

    Czy jak pada deszcz, albo temperatura jest poniżej +2*C to wietrzyć okna? Ma to wtedy sens? Czy wietrzyć tylko jak na dworze powietrze jest suche?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Grzać i wietrzyć, Padający deszcz i wilgoć na zewnątrz nie ma znaczenia ponieważ dopiero ze wzrostem temperatury wewnętrznej wilgoć zgromadzona w tynkach będzie parować a następnie ulatniać się razem z ciepłym powietrzem na zewnątrz. To samo dotyczy opisu jakoby okna wewnątrz nie były zaparowane. Parowanie odbywa się w wyższych temperaturach więc na razie przy 6*C zostało ono prawie wstrzymane.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Chyba lepszym rozwiązaniem będzie nagrzewnica. Nagrzeje a i przy okazji ruszy trochę powietrze. Jak masz już 3fazy to w zasadzie podłączysz o każdej mocy. Moje tynki gipsowe były robione ubiegłą zimą w najgorszym okresie ale z zewnątrz była już izolacja i czasem paliłem kozą. Schły chyba do kwietnia. Nic im się nie stało.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Ogólnie mówiąc tynki a szczególnie gipsowe robione w listopadzie to bardzo ryzykowana sprawa. Ogrzewanie jest tu raczej obowiązkiem a pytania czy ogrzewać należy raczej zmienić na takie w rodzaju czym taniej oraz jak te tynki uratować przed katastrofą. Do mrozów jeszcze daleko ale długo utrzymująca się wilgoć rodzi obawy grzyba a spadek poniżej 0*C na wiosnę objawi się purchlami.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Ja robiłem tynki gipsowe dwa lata temu w grudniu.

    Ekipa miała nagrzewnice 3f a ja paliłem w kozie . Wszystko wyszło ok

    Słyszałem od wykonawców że gipsowe w zimie robią ale CW już nie.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Ryzykowny czas na tynki, szczególnie gipsowe, wykonawca powinien był odradzać albo przynajmniej poinformować jak się zabezpieczyć.

    Na razie tynki nie zdążyły się jeszcze utwardzić (te z 10.11), więc z tym wietrzeniem to nie przesadzać (bez przeciągów), lepiej nie doprowadzać ich do przesuszenia powierzchniowego, one jeszcze potrzebują wilgoci. Dać im jeszcze tydzień, potem stopniowo otwierać okna uważając na przeciągi. Ze zbyt intensywnym grzaniem z tego samego powodu też uważać. Grunt aby wewnątrz nie zejść poniżej +5stC optymalnie 14-16 i drożną wentylację (niezależnie od warunków na zewnątrz).
    Lokalne okresowe przymrozki nie są groźne. Gorzej jeśli na minus będzie ciągiem kilka dni, wówczas nieocieplone ściany mogą zacząć przemarzać mimo, że w środku będzie grzanie (szczególnie jeśli budynek stoi nieosłonięty w wietrznej okolicy). W tym momencie tynki muszą być już osuszone. Tak że z tym czasem jest dość wąsko teraz.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Robiłem tynki gipsowe w listopadzie, miałem jedną nagrzewnicę która, rotowałem w pomieszczeniach. Temperatura na zewnątrz spadała do -5cm, wewnątrz było zawsze 4-7C.
    Tynki wyszły idealnie.

    Pamiętaj - nagrzewnica elektryczna, nie gazowa, bo ta druga podczas pracy wytwarza parę wodną i podnosi wilgotność powietrza
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Robiłem tynki gipsowe w listopadzie, miałem jedną nagrzewnicę która, rotowałem w pomieszczeniach. Temperatura na zewnątrz spadała do -5cm, wewnątrz było zawsze 4-7C.
    (...)
    Bez ocieplonego dachu dałeś radę na jednej nagrzewnicy? Fajnie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Bez ocieplonego dachu dałeś radę na jednej nagrzewnicy? Fajnie.
    Brawo za czujność
    Strop był prowizorycznie docieplony:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	styro.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	462168

    użyłem do tego styropianu podłogowego, który miałem już wówczas kupiony
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Brawo za czujność
    Strop był prowizorycznie docieplony:
    użyłem do tego styropianu podłogowego, który miałem już wówczas kupiony
    Dobry patent. Jak będzie potrzeba to go wykorzystam.

  11. #11

    Domyślnie

    A co sądzicie o osuszaczu? Firma z okolic wypożyczyła by mi dwa o wydajności 50l/24h + 2 wentylatory za 100zł na dzień. Prąd mam "za darmo" - buduję obok rodziców.

  12. #12

    Domyślnie

    Trochę się wbiję w temat, a czym najtaniej ogrzać poddasze 70 mkw. z ocieplonymi ścianami, ale bez ocieplonego dachu?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    ja bym sugerował użycie nagrzewnicy i wietrzenie. Tylko w taki sposób jesteś w stanie zapewnić odpowiednią temp
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  14. #14

    Domyślnie

    Post mortem: mamy maj. Tynki na razie nie odpadły.
    3 razy tej zimy były mrozy -10. W domu dogrzewałem. Temperatura w zależności od pokoju spadła do -1*C. Przemarzły mi tynki na trzpieniach. Był lód na nich, ale się trzymią. W garażu i kotłowni ze względu na konstrukcję dachu były otwarte i nie dogrzewane. 3 razy tam temperatura spadła do -4*C. Też tynki się trzymają. Co ciekawe (dla mnie, laika) mimo że te tynki tam były kładzione ostatnie to pierwsze wyschły. Pewnie z tego względu, że miały cały czas przewiew. Więc z dwojga złego lepiej nie dogrzewać a wietrzyć.
    Najwolniej schły tynki od północnej strony. Narożniki były mokre tam nawet do marca. Jeden problem jaki się pojawił to w łazience pojawiło się trochę pleśni w narożnikach i na ścianach. Tynki w łazience nie są zrobione na gładko bo mają być płytki i pewnie przez to pleśń złapała.
    Może komuś pomoże.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony