dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Siłownik do zaworu 4-ro drogowego w piecu na pellet

    Witam
    Posiadam piec Stalmark Eko box 10KW.Walczę z ustawieniami.Zakupiłem sobie siłownik do zaworu 4D.Tak zachwalali wszędzie w internetach,że postanowiłem obczaić co taki siłownik daje.
    Zainwestowałem w TECH-a STZ 120T.Sterownik w piecu to TECH ST 978T.
    Przyglądałem się jak pracuje piec po zamontowaniu siłownika.Pierwsze co zauważyłem,to piec długo osiąga temp.zadaną CO.Przez co raczej zużyje więcej pelletu.Chybe,że mi się zdawo?Co z termostatami na kaloryferach?Chyba zbędne przy siłowniku?Nie bardzo pasuje to mojej żonie,bo przy termostatach regulowała sobie temp. jak chciała.Teraz jak w kopciuchu wszystkie grzeją po równo.Jak w PRL-u.Czy się siedzi czy się leży...

    Dlatego proszę o pomoc w ustawieniu najważniejszych parametrów.Ja posiadam takie jak poniżej:

    Temp.zadana CO-55 /histereza 15st.

    temp.CWU-45/histereza 10st.

    Usstawienia zaworów-zawór wbudowany 2:

    Ustawiony mam zawór jako CO-nie wiem czy nie powinien być jako ochrona powrotu

    minimalna temp.powrotu-35 st.

    przerwa pomiaru-10s.

    czas otwarcia-2min.

    histereza zaworu-2st.

    temp zaworu zadana-40st.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	siłownik na zaworze 4D.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	462180   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacja 2.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	80,1 KB
ID:	462181  
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 19-11-2022 o 00:54

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Zakupiłem sobie sterownik do zaworu 4D
    Nie bardzo pasuje to mojej żonie,bo przy termostatach regulowała sobie temp. jak chciała

    Więc po co to zmieniałeś?.
    1. Ustawiony mam zawór jako CO-nie wiem czy nie powinien być jako ochrona powrotu
    2. minimalna temp.powrotu-35 st.

    Do zmiany:
    1. zmień na ochrona powrotu
    2. ustaw 55'C

    Dodatkowo, pozostając przy głowicach termostatycznych zmieniamy nastawy w sekcji Pompa zaworu / Tryb pompy / Zawsze załączona. Temperatura minimalna kotła 62'C - pozostałe nastawy do korekcji w codziennym użytkowaniu.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 17-11-2022 o 22:40
    Regulamin forum

  3. #3

    Domyślnie

    Oczywiście siłownik do zaworu 4D.
    Co do temp. powrotu...chodzi o temp.na zaworze,bo za pompą kotłową mam 55st.C
    Czy się dobrze rozumiemy?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    [/U]
    Więc po co to zmieniałeś?.

    Do zmiany:
    1. zmień na ochrona powrotu
    2. ustaw 55'C

    Dodatkowo, pozostając przy głowicach termostatycznych zmieniamy nastawy w sekcji Pompa zaworu / Tryb pompy / Zawsze załączona. Temperatura minimalna kotła 62'C - pozostałe nastawy do korekcji w codziennym użytkowaniu.
    Zmieniłem na ochronę powrotu,ale siłownik otwiera się na maxa i nie reaguje.Temp.zadana zaworu to 40 st. a bierząca 62st.Skąd taka różnica?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20221118_120305.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	462189  

  5. #5

    Domyślnie

    Instalacja - cacuchna - zrobił byś co jeszcze zdjęć jej - tak bardziej z frontu niż z profilu, by było wszystko ładnie widać i by mogło to służyć do pokazywania innym jak im fachmany instalację zrypały - a coś byś napisał o niej - tak mniej więcej by było coś wiadomo - proszę.

    Ja to bym ten sterownio odpiął - najpierw bym sprawdził jak układ chodzi zgodnie z tym co zostało zmienione w związku z ochroną powrotu - później by go podłączył jak już wszystko by było wiadomo.

    To że ze sterownikiem kocioł tak a nie inaczej działa, nie musi znaczyć, że więcej paliwa spala - to powinno być widać po tym jak paliwo zużywa - tylko miej to na uwadze, że już z dnia na dzień coraz chłodniej się robi i jeszcze gorzej z tym w nocy oraz, że co kocioł wyprodukuje instalacja z odbiornikami odbiera.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Instalacja - cacuchna - zrobił byś co jeszcze zdjęć jej - tak bardziej z frontu niż z profilu, by było wszystko ładnie widać i by mogło to służyć do pokazywania innym jak im fachmany instalację zrypały - a coś byś napisał o niej - tak mniej więcej by było coś wiadomo - proszę.

    Ja to bym ten sterownio odpiął - najpierw bym sprawdził jak układ chodzi zgodnie z tym co zostało zmienione w związku z ochroną powrotu - później by go podłączył jak już wszystko by było wiadomo.

    To że ze sterownikiem kocioł tak a nie inaczej działa, nie musi znaczyć, że więcej paliwa spala - to powinno być widać po tym jak paliwo zużywa - tylko miej to na uwadze, że już z dnia na dzień coraz chłodniej się robi i jeszcze gorzej z tym w nocy oraz, że co kocioł wyprodukuje instalacja z odbiornikami odbiera.
    Cieszę się,że się podoba i przede wszystkim,że nie jest skopana.Jednak część rzeczy przy montażu musiałem sam dopilnować,jak np pompa na powrocie,no i ten siłownik.Siłownik,to przez czytanie forum
    Co do instalacji to najprostrza z możliwych.Piec na pellet 10KW+grzejniki/100m2.Bez podłogówki.W starej instalacji już była miedź.Wywalone zostały te metalowe rury z lufy czołu za
    i koło pieca.
    Zawór czterodrogowy pracował jakieś pół roku bez siłownika.I poprzez spędzaniu czasu na forum,postanowiłem zainstalować.Zobzę jakie kożyści z tego wypłyną.Siłownik działa trzeci dziń więc trudno cokowiek wysnuć.Narazie obserwuję.Narazie cieszcie oczka moimi zdjęciami
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stara instalacja.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	462205   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pełna instalacja CO.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	462206   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacja 2.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	80,1 KB
ID:	462207  
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 19-11-2022 o 13:34

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne.
    Widzisz – mi chodziło i chodzi o te 35*C co miałeś na powrocie – taka temperatura np. dla DS-a mpm-a to zabójstwo – on przy ochronie powrotu 55*C w nawrotnej (na samym dole wymiennika skąd spaliny idą do czopucha) potrafi się pocić i pewnie stąd takie problemy w nim z ciągiem – dlatego chłopacy 3 D 60*C na ochronę w nim dają.
    W Twoim i w mpm-ie wymienniki podobne :

    Pomijając już tu tą korozję nisko-temperaturową ale twój jak i mpm to nie jest GS - w tych kotłach jest palnik na dole i tu musi być ciepluśo by gazy dobrze się dopalały.

    Dlatego sugerowałem by na tym 4 D ustawić ochronę powrotu 55*C i bez tego sterownika co kupiłeś sprawdzić jak przy takiej temperaturze powrotu kocioł będzie działał. Dokładnie tak jak miałeś przed zakupem sterownika tylko z nastawą 55*C na powrocie.

    Tak z ciekawości z tym sterownikiem jaką masz teraz temperaturę powrotu ?
    Może być tak, że kocioł wolniej temperatury nabiera po założeniu sterownika, bo najpierw grzeje sobie powrót a nie tak jak poprzednio to było - 35*C a 55*C dla kotła to duża różnica i tym samym dla instalacji.
    Raz jeszcze dzięki i pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 19-11-2022 o 21:15

  8. #8

    Domyślnie

    Przestawiłem na 55st.

    Z tym,że mam opcje go załączyć i wyłączyć,czyli jak jest wyłączony to chyba działa jak
    by siłownik nie miał priorytetu utrzymywać temp.powrotu.I narazie chodzi wyłączony.
    Tak to wygląda na załączonych obrazkach
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tpowrotu4.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	462222   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tpowrotu3.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	462223   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tpowrotu2.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	462224   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tpowrotu 1.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	85,6 KB
ID:	462225  
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 20-11-2022 o 11:09

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Przestawiłem na 55st.
    Jak to z tym jest to ja Ci tego nie powiem – foty przejrzałem i to tak wygląda jak by ochrona powrotu wyłączona była ale to tak tylko wygląda.
    Sam sobie to sprawdzić możesz dłonią – znasz temperaturę na kotle – obejmij dłonią rurę zasilającą wychodzącą z kotła i w ten sposób porównaj temperaturę na pozostałych a w tym powrotu na kotle.
    Piszę o rurach a nie o 4 D, bo np. masz z zasilania wyciągniętą rurę z zaworem, który jest zamknięty – do zaworu rura będzie miała temperaturę rury zasilającej ale im dalej od zaworu tym ta rura chłodniejsza będzie.
    Instalacja jest rozgrzana więc pewności nie mam czy to się tak uda u Ciebie (rurki krótkie i plastikowe) ale jeśli różnice będą znaczne, to będziesz wiedział co i jak z tym jest – tak czy inaczej temperatura powrotu powinna mieć wartość taką jak jest ustawiona 55*C a nie taką jak sterownik pokazuje.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8155432
    Jeszcze mam pytanko takie – czy ta twoja cacuchna ma czopuch opomiarowany – ciekawi mnie jakie masz temperatury na czopuchu – temperatury, bo inna będzie jak kocioł instalację grzać będzie a inna jak w stanie czuwania będzie. Jeszcze tak na przyszłość, bo jest zależność po między temperaturą na kotle a temperatura na czopuchu np. jak wymiennik będzie zawalony, to po z porównania temperatury na kotle i czopucha - od razu widać, że trzeba go czyścić - co też się przekłada na zużycie paliwa - kocioł paliwo pochłania jak wściekły ale grzać nie chce.

    Nie zakładam tego u Ciebie ale to tak przy okazji dla tych co tu pomocy szukają – bywają przypadki, że rury do 4 D są odwrotnie wpięte – co skutkuje tym, że 4 D nie działa tak jak powinien.

  10. #10

    Domyślnie

    Temperatura na kotle 60 st.i na czuja taka na na rurze na wyjściu.Podobna temp.na powrocie do kotła.Sterownik pokazuje 50st. na powrocie.Dziesięć stopni różnicy jednak na czuja różnicy nie czuć.
    Co do czopucha...czujek nie mam,ale na czuja, jak rura na wyjściu,no może trochę cieplejszy,
    Niżej zdjęcie z temp,powrotu z pompy kotłowej.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20221118_120325.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	68,8 KB
ID:	462237  
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 20-11-2022 o 18:51

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Niżej zdjęcie z temp,powrotu z pompy kotłowej.
    To jak to odnieść do tego : #8 – trza przyjrzeć się temu lepiej a jeśli o temperaturę spalin idzie : https://www.ceneo.pl/117931479
    Coś takiego zalecam – grosz żaden – z wywierceniem w czopuchu dziurki wiertłem 4.1 mm lub rozborowanie wiertłem 4 mm dziurki – problem żaden a przekonasz się, że to fajne i ciekawe – tak na początku tylko, bo jak już zdobędziesz z tym związaną wiedzę to do niczego już nie potrzebne Ci to będzie i tylko kontrolnie od czasu do czasu jak zaczniesz zauważać coś niepokojącego.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Sterownik pokazuje 50st. na powrocie..
    Nie miałem czasu przyglądać się tej tak chwalonej instalacji lecz na moje oko źle jest założony siłownik zaworu.

    Co do czopucha...czujek nie mam,ale na czuja, jak rura na wyjściu,no może trochę cieplejszy,
    Mało prawdopodobne by ten kocioł miał jakąś stratę kominową.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 20-11-2022 o 22:05
    Regulamin forum

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Nie miałem czasu przyglądać się tej tak chwalonej instalacji lecz na moje oko źle jest założony siłownik zaworu.


    Mało prawdopodobne by ten kocioł miał jakąś stratę kominową.
    Nie mam pomysła jak to założyć inaczej.Może podpięty źle ale jest jak na schemacie w indtrukcji.Jako ochrona powrotu siłownik otwiera się na full.Jako CO domyka się i otwiera w zależności od temperatur.Chyba dobrze?

  14. #14

    Domyślnie

    A jak to wcześniej miałeś – przed założeniem sterownika tego – co na tarczy pokrętła było ?
    https://sklep.auroks.pl/pl/p/AFRISO-...-1348444/34284

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Nie mam pomysła jak to założyć inaczej.Może podpięty źle ale jest jak na schemacie w indtrukcji.
    Spytaj tego co podpinał kocioł - dał zawór z zasilania kotła od dołu.
    Regulamin forum

  16. #16

    Domyślnie

    Tak wyglądało wcześniej na mojej instalacji
    https://diamond.pl/produkt/zawor-regulacyjny-4-drogowy/
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zawór 4D.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	462261  

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Spytaj tego co podpinał kocioł - dał zawór z zasilania kotła od dołu.
    To źle?Nie wystarczy odpowiednio założyć zawór 4D?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    To źle?Nie wystarczy odpowiednio założyć zawór 4D?
    A jak Ty założyłeś?.
    Regulamin forum

  19. #19

    Domyślnie

    Jak jak?...Nie ja zakładałem tylko instalator.Masz na zdjęciu #16

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.267

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Jak jak?...Nie ja zakładałem tylko instalator.Masz na zdjęciu #16
    Jak ty założyłeś siłownik na ten zawór?.
    Regulamin forum

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony