dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Pompa Daikin Altherma 3R

    Dzień dobry,

    dzisiaj została po raz pierwszy uruchomiona pompa ciepła w nowo wybudowanym domu. w całym domu jest ogrzewanie podłogowe. Dostałem info od instalatora, że na początku pompa uruchomi 2 grzałki 3 i 6KW żeby podgrzać wode zasilającą do 17 stopni. Jak temperatura zostanie osiągnięta, to miały sie wyłączyć grzałki i miał się załączyć kompresor w jedn zewn.
    Niestety przy temp wody 19 st. kompresor nie chodzi, natomiast obie grzałki sa cały czas włączone. Temper. wody na wlocie grząłki BUH ma 14 stopni.
    Czy tem 17 stopni na wlocie grzałki dopiero je rozłączy?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1668790485534.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	30,1 KB
ID:	462196   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1668790485549.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	40,0 KB
ID:	462197  

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Najbezpieczniej będzie zgłosić sprawę instalatorowi - albo podpowie co przestawić, albo sam zrobi co trzeba.

    Odczekaj jeszcze trochę na wygrzanie podłogówki tymi grzałkami. Może wszystko się przestawi jak trzeba.

    Można wejść w ustawienia Instalatora podając hasło i zmienić ustawienia pompy. Jeśli Twój Instalator go Ci nie podał to znaczy że uznał że jeszcze nie czas na to.
    Bez "rozwalenia" posiadanych ustawień możesz nacisnąć na gałkę z lewej strony trzy razy i jak sią ukarze temperatura zadana oraz po prawej stronie "+" "-" i aktywna kreska pionowa po prawej stronie to pokrętłem można skorygować temperaturę w górę lub w dół np o "1", lub "2".
    Jak pisałem - najbezpieczniej będzie gdy Instalator podpowie jak przestawić
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pezet85 Zobacz post
    Dzień dobry,

    dzisiaj została po raz pierwszy uruchomiona pompa ciepła w nowo wybudowanym domu. w całym domu jest ogrzewanie podłogowe. Dostałem info od instalatora, że na początku pompa uruchomi 2 grzałki 3 i 6KW żeby podgrzać wode zasilającą do 17 stopni. Jak temperatura zostanie osiągnięta, to miały sie wyłączyć grzałki i miał się załączyć kompresor w jedn zewn.
    Niestety przy temp wody 19 st. kompresor nie chodzi, natomiast obie grzałki sa cały czas włączone. Temper. wody na wlocie grząłki BUH ma 14 stopni.
    Czy tem 17 stopni na wlocie grzałki dopiero je rozłączy?
    Gdy temp. na powrocie osiągnie 18 oC wtedy zalaczy sie spręzarka.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Najbezpieczniej będzie zgłosić sprawę instalatorowi - albo podpowie co przestawić, albo sam zrobi co trzeba.

    Odczekaj jeszcze trochę na wygrzanie podłogówki tymi grzałkami. Może wszystko się przestawi jak trzeba.

    Można wejść w ustawienia Instalatora podając hasło i zmienić ustawienia pompy. Jeśli Twój Instalator go Ci nie podał to znaczy że uznał że jeszcze nie czas na to.
    Bez "rozwalenia" posiadanych ustawień możesz nacisnąć na gałkę z lewej strony trzy razy i jak sią ukarze temperatura zadana oraz po prawej stronie "+" "-" i aktywna kreska pionowa po prawej stronie to pokrętłem można skorygować temperaturę w górę lub w dół np o "1", lub "2".
    Jak pisałem - najbezpieczniej będzie gdy Instalator podpowie jak przestawić
    dzięki za podpowiedź. Instalator zostawił mi dostęp do do ustawień instalatora ale naarzie nie che tam grzebać. Kocioł Dietricha w poprzednim mieszkaniu ogarnąłem więc jak pozna ta pompę to też nie powinno byc problemu.
    Temperature mam ustawioną na 27 stopni ( poznałem już te 10 stopni zakresu regulacji ). Rozmawiałem z instalatorem i mówił że to sie poukłada, i coś w tym jest bo jak wróciłem po 2 godzinach to temperatura wody na zasilaniu miała już 27 stopni. Jedno co zauważyłem to, że rozłącza grzałkę 1 ale chodzi sprężarka i grzała2 i tak się zamieniają.
    Może rzeczywiście to jest kwestia złapania temperatury przez wylewkę. Jak długo może ona nagrzewać?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Mam tylko grzejniki. Jak sądzę czas nagrzewania zależy od masy (grubości wylewki) oraz od temperatury początkowej.

    U mnie ten model Daikina uruchomiłem pod koniec października. Poprzednia była LT 6 kW z osobnym zbiornikiem. teraz jest 8 kW z zbiornikiem 230 litrów w hydroboxie.
    Sama konfiguracja PC z "czarnym panelem" jest dość łatwa, więc mając doświadczenie z inną na pewno sobie poradzisz.
    Nie używałem grzałek poprzednio i obecnie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #6

    Domyślnie

    Hej,
    Wydaje mi się, że pompa nie chodzi tak jak powinna. Sprawdziłem rotometry i na najdłuższych petlach w salonie ( 3 nieprzekraczające 90 m ) max przepływ jaki da się ustawić to jest 1.5 litra. W mojej opinii układ jest zapowietrzony. Wczoraj widzialem jak instalator włączał tryb odpowietrzania na przemian z grzaniem.
    Znalazłem taką opcję w menu ale jest niekatywna pomimo ustawień instalatora.
    Wiecie może jak włączyć ta opcje odpowietrzania?
    Mam jescze jeden temat, martwi mnie to, że pomimo że woda na wyjściu ma 27 stopni a na powrocie około 23 to chodzą dodatmowe grzałki ( wg instalatora mają się tylko włączać w krytycznych warunkach jak są wysokie mrozy i sama sprężarka nie wydala).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1668861610608.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	462208

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pezet85 Zobacz post
    Wydaje mi się, że pompa nie chodzi tak jak powinna. Sprawdziłem rotometry i na najdłuższych petlach w salonie ( 3 nieprzekraczające 90 m ) max przepływ jaki da się ustawić to jest 1.5 litra. W mojej opinii układ jest zapowietrzony.
    To zależy ile masz pętli, jakie przekroje rur do rozdzielaczy, itp. 1.5 litra jest ogólnie ok.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    To zależy ile masz pętli, jakie przekroje rur do rozdzielaczy, itp. 1.5 litra jest ogólnie ok.
    Mam dwa rozdzielacze, u góry jest 5 pętli a na dole 12. Rury Pex są co 15 cm i to jest standard 16mm.
    Będę dzisiaj jescze na.budowie to zrobię zdjęcie.
    Jaka powinna być temperatura na zasilaniu, obecnie mam 28.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1668880553500.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	462209

  9. #9

    Domyślnie

    Hej,
    czy u Was tez pompa ma problem żeby uzyskać temp. wyższą niż 28 stopni? Ogrzewanie mam włączone od piątku i ani razu pompa nie przekroczyła 28 stopni na zasilaniu pomimo że ma ustalone 35. Oba rozdzielacze są chłodne.

    Zdjęcie temperatur jest zrobione z odstępem około 30 minut.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1669059110402.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	462279Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1669059110390.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	462280
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1669059110377.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	77,4 KB
ID:	462281

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pezet85 Zobacz post
    Hej,
    czy u Was tez pompa ma problem żeby uzyskać temp. wyższą niż 28 stopni? Ogrzewanie mam włączone od piątku i ani razu pompa nie przekroczyła 28 stopni na zasilaniu pomimo że ma ustalone 35. Oba rozdzielacze są chłodne.

    Zdjęcie temperatur jest zrobione z odstępem około 30 minut.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1669059110402.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	462279Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1669059110390.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	462280
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1669059110377.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	77,4 KB
ID:	462281
    Wygrzewanie podłogówki musi trochę potrwać - szybciej by było, gdyby były grzejniki.
    Dodatkowo w temperaturach +4 -4 st.C są częste defrosty.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11

    Domyślnie

    Pezet85

    Dokładnie jak vr5 pisze - musi to potrwać.
    Odparowanie wilgoci z posadzek zabiera ciepło.
    Do tego uruchomiłeś grzanie gdy już od miesiąca chłody trwają i beton ochłódł.
    Byłoby łatwiej i szybciej dybyś uruchomił wygrzewanie wylewek we wrześniu lub pierwszej połowie października, gdy na dworze było jeszcze +15*C / +20*C.

    Na drugim zdjęciu złapałeś moment końcówki defrostu "temp. czynnika -2*C". Potem na trzecim foto już ma czynnik +21*C, w trakcie grzania.
    Nawet mnie to zaciekawiło, u mnie pod koniec defrostu temp. czynnika dochodzi do +1*C, niższej temp. nie zaobserwowałem.
    Ale może wynika to z niskiej temp. wody i wylewki jeszcze nie wygrzane wystarczająco.

    hmm.. możliwa jest opcja, że na 2 zdjęciu złapałeś defrost gdy ciepło z wody zostało pobrane na rozmrożenie wymiennika zewnętrznego, trzecie zdjęcie po 30 minutach - możliwe że PC jeszcze wodę rozgrzewała i nie osiągnęła górnej temp. wody.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 21-11-2022 o 21:43
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Pezet85

    Dokładnie jak vr5 pisze - musi to potrwać.
    Odparowanie wilgoci z posadzek zabiera ciepło.
    Do tego uruchomiłeś grzanie gdy już od miesiąca chłody trwają i beton ochłódł.
    Byłoby łatwiej i szybciej dybyś uruchomił wygrzewanie wylewek we wrześniu lub pierwszej połowie października, gdy na dworze było jeszcze +15*C / +20*C.

    Na drugim zdjęciu złapałeś moment końcówki defrostu "temp. czynnika -2*C". Potem na trzecim foto już ma czynnik +21*C, w trakcie grzania.
    Nawet mnie to zaciekawiło, u mnie pod koniec defrostu temp. czynnika dochodzi do +1*C, niższej temp. nie zaobserwowałem.
    Ale może wynika to z niskiej temp. wody i wylewki jeszcze nie wygrzane wystarczająco.

    hmm.. możliwa jest opcja, że na 2 zdjęciu złapałeś defrost gdy ciepło z wody zostało pobrane na rozmrożenie wymiennika zewnętrznego, trzecie zdjęcie po 30 minutach - możliwe że PC jeszcze wodę rozgrzewała i nie osiągnęła górnej temp. wody.
    Hej,

    niestety wylewki były wylane 21 dni przed montażem pompy i tyle trzeba było czekać. Z wilgocią macie racje, jest jej duża ilość wewnątrz. Nie wiem ile jest tych defrostów na godzine ale obstawiam że kilka skoro rozdzielacze są chłodne a pompa nie może osiągnąć wyzszej temp niż te 28 stopni.
    Czy jak pompa w końcu osiągnie temp. powyżej 30 stopni to jednostka nie będzie się tak często zamrażać?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    trzeba zdawać sobie sprawę, że pompa ciepła to nie kocioł gazowy i specyfika pracy jest zdecydowanie inna.
    Start w zimie, przy nie wygrzanych posadzkach z ogromną ilością wody do odparowania to potrzeba ogromnej ilości energi.
    Większość pomp pracuje najlepiej, gdy temperatura powrotu ma więcej niż 17-18*C, poniżej tej temperatury wspomaga się grzałką.
    Możesz zrobić dwie rzeczy: pogodzić się z tym albo np. zakręcić kilka pętli, wtedy woda w nich szybciej osiągnie wymaganą temperaturę, potem kolejno "dodawać" następne pętle.

    Tu jest to fajnie opisane:
    https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...resie-zimowym/

  14. #14

    Domyślnie

    I jeszcze budynek przewietrzyć, by usunąć z domu wilgoć odparowaną z posadzek.

    Tak, po wygrzaniu posadzek i pozbyciu się wilgoci powinno być lepiej.
    Najmniej energochłonnym rozwiązaniem byłoby lać posadzki w lato - otworzyć okna dla pozbycia się nadmiaru wilgoci.
    Następnie wygrzać posadzki na początku jesieni lub wcześniej w zależności od harmonogramu prac.

    Masz warunki jakie masz - teraz trzeba się pogodzić z tym, że pochłonie ten proces więcej energii.
    Ludzie na forum pisali, że w nowo budowanym i zamieszkałym budynku nawet do trzech sezonów szło więcej energii na ogrzewanie zimą, i od czwartej zimy zużycie energii się ustabilizowało na zbliżonym poziomie w stosunku do kolejnych zim.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #15

    Domyślnie

    Hej,
    odkąd ustawiłem włączanie się grzałek przy temp . -10 zużycie spadło do około 55kwh. Dzisiaj jak byłem na chwilę w domu to akurat włączył sie defrost i włączyły się 2 grzałki .
    Generlanie obecna temp w domu to 15 stopni, dach będzie ocieplany od soboty i liczę że będzie tylko lepiej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1669226886112.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	462344
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1669226886127.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	91,2 KB
ID:	462345

  16. #16

    Domyślnie

    Cześć,
    po zakręceniu jednego rozdzielacza pompa w końcu osiągnęła 30 stopni na zasilaniu i 25 na powrocie. Aktualnie otworzyłem jedną pętlę na górze i tak będę po kolei załączał.

  17. #17

    Domyślnie

    Cześć,
    ostatnio wpadłem na YouTube na filmik Daikina harmonogram osuszania szlichty cementowej.
    Dzisiaj po wyłączeniu ogrzewania i wejścia w tryb Rozruchu utworzyłem harmonogram uruchomiłem program ale go w momencie przerwało. Spróbowałem kilka razy go jeszcze uruchomić ale nie ma.takiej opcji.
    Słychać że w pompie startują jakieś przekaźniki ale za chwilę się wyłączają.
    Czy spotkaliście się z czymś takim?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony