dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Reduktor cisnienia - roznice w nastawie i manometrze

    Witam serdecznie.

    W zyciu kazdego biedaka budujacego dom nadchodzi moment w ktorym skonczyly sie pieniadze a jest jeszcze pare rzeczy do zrobienia. Dlatego tez zainstalowalem dzis samodzielnie reduktor cisnienia z filtrem w miejscu zwyklego filtra, ktory byl zalozony przez hydraulika, ale chcialbym zrozumiec jak to dziala, bo jedna rzecz mnie zastanawia.

    Podam wszyskie informacje, ktore wydaja mi sie istotne.
    * reduktor calowy z filtrem i manometrem (jak na zdjeciu)
    * instalacja wodociagowa zbudowana na rurach PEX 25x2.5
    * woda przeplywa zgodnie ze strzalka na korpusie filtra
    * dom pietrowy (parter + 1 pietro)

    A moje pytanie brzmi: skad roznica ok. 1 bara miedzy tym co ustawiam na pokretle reduktora, a tym co pokazuje manometr (oczywiscie obieg jest zamkniety, nie ma uplywu wody np. przez kran)? Fabrycznie bylo 3 bary, manometr pokazywal ok. 1.8. Zeby na manometrze bylo 2.5, pokretlo musi byc miedzy 3.5 a 4.
    Jaki moze byc powod? Straty cisnienia w instalacji?

    Ja to rozumiem tak, ze jesli przez calowy otwor tloczymy np. 4 bary, a potem na drodze wody sa roznego rodzaju zalamania, zmniejszenie srednicy rurek, roznice poziomow, ..., to cisnienie w takim obiegu bedzie mniejsze... Ale byc moze nie jest to madre rozumowanie.

    Podpowiedzcie...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot from 2022-11-18 20-02-18.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	12,0 KB
ID:	462198
    Ostatnio edytowane przez alfisti ; 18-11-2022 o 19:16

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeśli nie ma przepływu wody, nie ma strat ciśnienia, mierzysz wtedy ciśnienie statyczne, które teoretycznie powinno być takie jak na pokrętle, sęk w tym, że to nie są zbyt precyzyjne urządzenia więc czasem masz taką różnicę.
    Oczywiście warto zweryfikować poprawność wskazań manometru
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony