dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Kominek z zamknietym dolotem i duzy plomień

    Witam. Przyuczam się palenia w nowo zamontowanym kominku i dziwi mnie taka sytuacja, że przy całkiem zamkniętym dolocie, przy kominku z zewnętrznym dolotem powietrza, ogień się nie wygasza, ale nadal płomienie ostro lecą po drewnie. Pewnie się myle, ale wydawało mi się, że jak przymknę całkiem dolot, to zmniejszam dopływ powietrza na tyle, że powinno wypalić większość tlenu w komorze, a ciąg w kominie nie pozwoli napłynąć świerzemu powietrzu w odwrotną stronę. Rozumiem, że wkład nie jest hermetyczny, ale widząc wysoko buchające płomienie zamiast spokojnego płomienia mam wrażenie, że coś jest nie tak z tym domykanimem dopływu. Czy ktoś podpowie, czy to normalne, czy faktycznie coś by należało sprawdzić?

  2. #2

    Domyślnie

    Fabryczna regulacja nie służy do zmknięcia dolotu, bo btłoby to niebezpieczne. Wszystko jest w porządku, jeżeli po kilku minuach od ustawienia na "min" ogień w palenisku się uspokoi i wyraźnie zmniejszy, ale bez tendencji do gaśnięcia. Jeżeli jest inaczej, to albo masz zbyt restrykcyjny dolot świeżego powietrza z zewnątrz (za małe przekroje), albo faktycznie coś jest nie ak z wkładem.

  3. #3

    Domyślnie

    Uspokoiło się tak po godzinie, kiedy drewno już się dobrze przepaliło. Przy niemal pełnym załadunku 4 godziny palenia i coś tam się jeszcze dopala. Drewno jesion. Chyba moja technika szwankuje, bo układam ciasno po jednej stronie, ale po drugiej już nie wejdzie poziomo więc poukładałem niby ciasno, ale w pionie. Zapalam od góry. To właśnie pomiędzy tą poziomą i pionową warstwą szedł cały czas ostry płomień w górę, gdzie dość szybko od odpalenia znalazł sobie drogę w dół.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Czy ktoś podpowie, czy to normalne, czy faktycznie coś by należało sprawdzić?
    Masz bardzo nieszczelny kominek i/lub przepustnicę. To standard i dowodzi, jaką ściemą jest namawianie inwestorów do kupna "szczelnego" kominka. Możesz zweryfikować, czy to sam dolot, czy kominek pobiera powietrze z wnętrza zatykając dolot uprzednio uchyliwszy drzwiczki. Jeżeli przy zatkanym dolocie płomień szybko przygaśnie jak zamkniesz drzwiczki - znaczy sam kominek jest w miarę szczelny i wystarczy dołożyć szczelna przepustnicę na dolocie. Gorzej, jak niewiele sobie będzie robił z zatkanego dolotu i zamkniętych drzwiczek.

    Jeszcze się zastanów, ile ciepła będzie uciekało przez taki kominek 24/7 (gdy nie palisz w nim również).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-12-2022 o 23:28

  5. #5

    Domyślnie

    Kominek już jest więc za późno się zastanawiać. Faktycznie, po zatkaniu dolotu pali się powoli, ale też szyba się mocno smoli. Z kosztem ogrzewania, to przy tych podwyżkach (już 10-krotna w minionym roku), to i tak nie dojdzie jaki wpływ ma kominek. Z pozytywów jednak, teraz zamiast siedzieć wieczorami na YT to siedzę z żoną przy kominku a potem świetnie się śpi

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony