dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 137
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Moim zdaniem dom pasywny to pomyłka. Duże koszty budowy (które mogą nigdy się nie zwrócić), dbałość o jakość prac (trzeba się znać i pilnować ekip), odpowiednie usytuowanie przeszkleń względem stron świata, odpowiednia bryła budynku, grubość ścian (jak w bunkrze ) itd. jak dla mnie dyskwalifikuje budownictwo pasywne.

    Mając dużo przeszkleń od strony południowej w domu pasywnym - ok pozyskamy sporo energii cieplnej zimą. Problem w tym, że latem również, więc to co zaoszczędzimy na ogrzewaniu zimą wydamy na chłodzenie latem (chyba, że rolety zewnętrzne ratują sprawę, ale nie wiem, nie znam się).

    Uważam, że współcześnie budowane domy energooszczędne to taki zdrowy kompromis. Koszty ogrzewania takiego domu są u mnie niższe niż 5 razy mniejszego mieszkania w bloku.
    • Duże koszty budowy - nieco wyższe niż dla WT2021
    • dbałość o jakość prac (trzeba się znać i pilnować ekip) - a normalnie tego nie trzeba robić? Konieczne jest uszczelnienie budynku, reszta bez zmian.
    • odpowiednie usytuowanie przeszkleń względem stron świata - czyli? Na stronie passive haus institut widziałem ostatnie opis budynku z wieloma przeszkleniami od północy, czyli nie jest to obecnie aż takie krytyczne
    • odpowiednia bryła budynku - pokaż bryłę swojego budynku, a powiem Ci od ręki, czy mógł by być pasywny
    • grubość ścian (jak w bunkrze ) - u mnie 48 cm, tyle co w przeciętnym domu ze ścianami 3W. Wg planu miałem mieć 43 cm, ale Illbruck namieszał ze swoim MOWO

    Mając dużo przeszkleń od strony południowej w domu pasywnym - ok pozyskamy sporo energii cieplnej zimą.
    Żeby w grudniu czy styczniu pozyskać wiele energii ze słońca trzeba mieć naprawdę bardzo dobrze usytuowany dom. W akumulacji głównie chodzi o to, żeby w okresach przejściowych kumulować tę energię na czas po zachodzie słońca. Słońce operuje wtedy na tyle wysoko, że jest co łapać i wlicza się to w bilans całego sezonu grzewczego.
    Problem w tym, że latem również, więc to co zaoszczędzimy na ogrzewaniu zimą wydamy na chłodzenie latem (chyba, że rolety zewnętrzne ratują sprawę, ale nie wiem, nie znam się).
    Każdy dom można przegrzać! Przed tym należy się chronić zwyczajnym zacienieniem: drzewami liściastymi, łamaczami światła, roletami, żaluzjami, okapem (!) itd itp. Często pomija się GWC, który może dostarczyć do domu konkretne ilości chłodu. No i pomaga akumulacja i nocne przewietrzanie domu, co zresztą jest oficjalnie zalecane w domach pasywnych.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Ale chyba do pozwolenia na budowę nie są potrzebne przeliczenia ani energetyczne, ani konstrukcyjne?
    Projekt techniczny (PT) – w nim powinny znaleźć się między innymi: projektowane rozwiązania konstrukcyjne wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, charakterystyka energetyczna, rozwiązania techniczne oraz materiałowe, inne opracowania – w tym instalacyjne.
    Tak.
    Poza tym z Prawa Budowlanego wynika, że PT nie może odbiegać od Projektu Architektoniczno Budowlanego ! Jednym słowem projektowanie obiektu w oderwaniu od jego rozwiązań konstrukcyjnych, instalacyjnych, energetycznych, ... innych - jest nieporozumieniem.
    Budynek nie projektuje się dla PnB, tylko dla jego realizacji.
    To że Ustawodawca podzielił tak dokumentację projektową : na część wymaganą do PnB i część niewidoczną dla Urzędu ( PT ) - cóż, " taki mamy klimat "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #43
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    nie rozumiem, co ma " piernik do wiatraka " ?
    Architekt ma uprawnienia do projektowania w zakresie architektury. Projektant konstrukcji uprawnienia konstrukcyjno budowlane.
    Projektant konstrukcji ( z racji przygotowania zawodowego ) ma blade pojęcie o projektowaniu architektonicznym, podobnie jak architekt ma blade pojęcie o obliczeniach z zakresu konstrukcji obiektu. Ale cieszę się, że nie wsadzasz wszystkich do " jednego worka "
    I to właśnie jest pomyłka - bo jeden jest "malarzem" maluje coś pięknego na papierze, a drugi jest konstruktorem i potem sprowadza to na ziemie i mówi "no nie tu trzeba dać 2 dodatkowe filary, tu zrobić większe nadproże itd" i finalnie to co wydawąło się oh ah w rzeczywistości jest niemozliwe do wykonania w skrajnyh przypadkach z uwagi na tajemna sile dla architekta jaką np. jest grawitacja, albo realna możliwosc wykonania mocno wplywa na poczatkowy projekt. Gdyby architekt wiedzial co i jak to by to policzyl i przedstawił realną wersję od wizji przez obliczenia.
    Ostatnio edytowane przez Dzeus86 ; 24-11-2022 o 10:46

  4. #44
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Kiedys na poczatku wprowadzania domow pasywnych rzeczywiscie trzebabylo sie godzic na wymuszone strony swiata - najlepiej pozbycie sie okien i mieszkanie w jaskini.
    Swiat poszedl do przodu, materialy i rozwiazania takze. Mozna miec ogromne przeszklenia, nie zwazac na strony swiata i miec dom o swietnych parametrach termicznych.

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    ... finalnie to co wydawąło się oh ah w rzeczywistości jest niemozliwe do wykonania.
    Czyli kiepski konstruktor, jeśli nie jest w stanie dostosować konstrukcji obiektu do uzgodnionej z Inwestorem architektury. Dla każdego konstruktora ( przykładowo ) kolumna grecka to tylko słup przenoszący obciążenia do gruntu.
    Dzeus86 :
    wyobrażasz sobie dowolną świątynię grecką pozbawioną kolumn lub z prostokątnymi słupami zamiast nich ? - dramat ! to wyróżnia pracę Architekta od Konstruktora ( tak w dużym skrócie i uproszczeniu ).
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... dodam, że kolumny greckie nie " lewitują "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #47
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Czyli kiepski konstruktor, jeśli nie jest w stanie dostosować konstrukcji obiektu do uzgodnionej z Inwestorem architektury. Dla każdego konstruktora ( przykładowo ) kolumna grecka to tylko słup przenoszący obciążenia do gruntu.
    Dzeus86 :
    wyobrażasz sobie dowolną świątynię grecką pozbawioną kolumn lub z prostokątnymi słupami zamiast nich ? - dramat ! to wyróżnia pracę Architekta od Konstruktora ( tak w dużym skrócie i uproszczeniu ).

    Swietnie - a po co to rozgraniczac? Czemu ten ktory ma zamaszysty-artystyczny pomysl z miejsca nie moze miec wiedzy czy ma on racje bytu i jak to zrobic by sie dalo i czy to w ogole sie uda a jak tak to jakim kosztem i czy jest to cos w postaci kosztu ( czy to pienieznego czy estetycznego) na co inwestor moze sie zgodzic?

    Ja na początku swojej przygody budowy domu natrafiłem na architekta, ktory uwazał, że projekt jaki kupilem, gdzie salon ma 7x6 metrow oraz garaz ma 7 x 6 metrow i nie obejdzie się bez 2 słupów prawie na środku owego salonu oraz na srodku miejsc przypadajacych na miejsca ostojowe by moc go w ogole wybudowac...

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Swietnie - a po co to rozgraniczac? Czemu ten ktory ma zamaszysty-artystyczny pomysl z miejsca nie moze miec wiedzy czy ma on racje bytu i jak to zrobic by sie dalo i czy to w ogole sie uda a jak tak to jakim kosztem i czy jest to cos w postaci kosztu ( czy to pienieznego czy estetycznego) na co inwestor moze sie zgodzic?

    Ja na początku swojej przygody budowy domu natrafiłem na architekta, ktory uwazał, że projekt jaki kupilem, gdzie salon ma 7x6 metrow oraz garaz ma 7 x 6 metrow i nie obejdzie się bez 2 słupów prawie na środku owego salonu oraz na srodku miejsc przypadajacych na miejsca ostojowe by moc go w ogole wybudowac...
    Hehehe, jakbym widział swoją drogę przez biura architektoniczne. Mi pewien już znany architekt chciał postawić dwa słupy na środku garażu 8x7 m. Co by to zrobiło z tym pomieszczeniem chyba nie muszę mówić. W końcu trafiłem do gościa, który umiał sam przeliczyć konstrukcję i nagle okazało się, że nie potrzebuję słupów w garażu czy ścianach zewnętrznych. Za to dorobił wieniec pośredni ze słupami co 2,5 m w piwnicy, ponieważ w dużej części ziemia napiera na jej ściany. Dzeus86, masz całkowitą rację.

    Między architektami i konstruktorami jest niekończąca się wojenka i wzajemne opluwanie i wyzywanie od debili. Traci na tym tylko inwestor, który odbija się od ściany do ściany, a na koniec ma kompromisowy dom.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Policzyłeś? To przedstaw wyniki.
    Oczywiście. Już w tym wątku odsyłałem do sygnaturki.

    A Ty nie policzyłeś podejmując decyzję?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-11-2022 o 13:42

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oczywiście. Już w tym wątku odsyłałem do sygnaturki.

    A Ty nie policzyłeś podejmując decyzję?
    Policzyłeś dla mojego domu? Szacun za jasnowidzenie
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Swietnie - a po co to rozgraniczac? Czemu ten ktory ma zamaszysty-artystyczny pomysl z miejsca nie moze miec wiedzy czy ma on racje bytu i jak to zrobic by sie dalo i czy to w ogole sie uda a jak tak to jakim kosztem i czy jest to cos w postaci kosztu ( czy to pienieznego czy estetycznego) na co inwestor moze sie zgodzic?

    Ja na początku swojej przygody budowy domu natrafiłem na architekta, ktory uwazał, że projekt jaki kupilem, gdzie salon ma 7x6 metrow oraz garaz ma 7 x 6 metrow i nie obejdzie się bez 2 słupów prawie na środku owego salonu oraz na srodku miejsc przypadajacych na miejsca ostojowe by moc go w ogole wybudowac...
    Jestem Architektem i takich dylematów nie mam. Opracowuje przykładowo Projekt Koncepcyjny budynku ( przed Projektem Budowlanym ), który uzgadniam z Inwestorem, ale również mam na bieżąco pomoc projektanta konstrukcji, instalacji sanitarnych, elektrycznych, audytora energetycznego. Zawsze mogę do nich przedzwonić lub przesłać pytanie lub wskazać jakiś punkt krytyczny budynku, którego na tym etapie projektowania nie jestem pewien, uzyskać konkretną odpowiedz, wprowadzić zmiany w projekcie budynku i przekazać informację Inwestorowi, że możemy rozwiązać dany problem tak lub tak. Normalna praca projektowa z prawidłową wyminą informacji.
    W przypadku kupna projektu gotowego – nie mam zdania, bo nie adaptuję obcych projektów typowych.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Policzyłeś dla mojego domu? Szacun za jasnowidzenie
    Nawet więcej. Dla każdego policzyłem. Bo policzyłem U przegrody - to wystarczy do udowodnienia, że 5cm EPS to za mało, żeby zrekompensować użycie silki zamiast BK.

    To Ty kwestionujesz twierdzenie "silikaty, czyli przeciwieństwo energooszczędności. "
    A nie podajesz żadnych dowodów, obliczeń czy argumentów. Zresztą już twierdzenie, że trzeba dodać EPS jest potwierdzeniem mojego twiwerdzenia.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Przy dobrym projekcie i minimalnej dbałości o wykonanie dom energooszczedny sam przechodzi w pasywny.

    Jaka grubośc ścian jak w bunkrze? Ja mam 43cm. To chyba nie jest specjalnie grubo? A to że trzeba się znać to zawsze było normą. Jak chcesz kupować kota w worku to bierz developerke , albo najtanszy "pod klucz".
    Jakie duże koszty budowy?
    + odpowiedz dla Ratpaw bo piszecie o tym samym.

    Nie wiem jak Ci wyszła ściana 43cm. Ja mam 24cm ściany nośnej, 2cm powiedzmy, że tynk wewnętrzny + klej, siatka, tynk zewnętrzny + 20cm styropianu to już daje 46cm. Rozumiem, że budowałeś w jakiejś innej technologii.

    Napisze tak... u mnie jest 20cm XPS pod płytą, 20cm grafitu w ścianach, 30-45cm wełny w dachu o dobrej lambdzie. Do tego wentylacja mechaniczna, okna typu pasywnego (3 szyby, ciepłe ramki, folie), drzwi wejściowe nawet w nazwie miały pasiv.

    Cudu nie ma, zimą budynek pochłania około 8tyś kWh energii na ogrzewanie. Śmiem wątpić, że gdybym dodał 5cm grafitu, trochę więcej wełny w dachu itd to bym nie musiał tej zimy ogrzewania włączać

    Piszecie, że budowy trzeba pilnować... nie wszystko przypilnujesz (jak jesteś w pracy możesz nie widzieć jak fachowcy robią ocieplenie dachu, elewacji itd), nie na wszystkim się znasz (moim zdaniem nawet sporo architektów nie potrafi zaprojektować dobrze zaizolowanego domu nie pisząc już o pasywnym). Teoria a praktyka to dwa różne światy.

    Pytanie powinno brzmieć: ile jest wart Twój czas na naukę o budownictwie pasywnym? Ile wart jest Twój czas na dopilnowanie wszystkiego? Ile będzie kosztować zrobienie budynku pasywnego? Ja tamtej zimy płaciłem te powiedzmy 1000zł za ogrzewanie, budynek nie jest pasywny, ale czy to problem? Kiedy kasa za pasywny by mi się zwrócił? 50 lat po śmierci?
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 24-11-2022 o 15:15

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Tak.
    Poza tym z Prawa Budowlanego wynika, że PT nie może odbiegać od Projektu Architektoniczno Budowlanego ! Jednym słowem projektowanie obiektu w oderwaniu od jego rozwiązań konstrukcyjnych, instalacyjnych, energetycznych, ... innych - jest nieporozumieniem.
    Budynek nie projektuje się dla PnB, tylko dla jego realizacji.
    To że Ustawodawca podzielił tak dokumentację projektową : na część wymaganą do PnB i część niewidoczną dla Urzędu ( PT ) - cóż, " taki mamy klimat "
    Nie rozumiem czego dotyczy ten uśmiech? Uważasz, że lepiej było jak inwestor miał związane ręce bo składał do PnB konstrukcje i instalacje?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nawet więcej. Dla każdego policzyłem. Bo policzyłem U przegrody - to wystarczy do udowodnienia, że 5cm EPS to za mało, żeby zrekompensować użycie silki zamiast BK.

    To Ty kwestionujesz twierdzenie "silikaty, czyli przeciwieństwo energooszczędności. "
    A nie podajesz żadnych dowodów, obliczeń czy argumentów. Zresztą już twierdzenie, że trzeba dodać EPS jest potwierdzeniem mojego twiwerdzenia.
    Podałem argumenty, np że silikat bardzo trudno przegrzać w porównaniu do BK. Silikat ładnie kumuluje energię w okresach przejściowych.

    EPS dodałem, bo w ten sposób chciałem przykryć wszystkie niedociągnięcia z mojej czy wykonawców strony. Tak żeby było jasne: dodatkowe 5 cm kosztowało mnie tysiąc kilkaset zł, co jest śmieszną kwotą przy cenach MOWO.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    + odpowiedz dla Ratpaw bo piszecie o tym samym.

    Nie wiem jak Ci wyszła ściana 43cm. Ja mam 24cm ściany nośnej, 2cm powiedzmy, że tynk wewnętrzny + klej, siatka, tynk zewnętrzny + 20cm styropianu to już daje 46cm. Rozumiem, że budowałeś w jakiejś innej technologii.

    Napisze tak... u mnie jest 20cm XPS pod płytą, 20cm grafitu w ścianach, 30-45cm wełny w dachu o dobrej lambdzie. Do tego wentylacja mechaniczna, okna typu pasywnego (3 szyby, ciepłe ramki, folie), drzwi wejściowe nawet w nazwie miały pasiv.

    Cudu nie ma, zimą budynek pochłania około 8tyś kWh energii na ogrzewanie. Śmiem wątpić, że gdybym dodał 5cm grafitu, trochę więcej wełny w dachu itd to bym nie musiał tej zimy ogrzewania włączać

    Piszecie, że budowy trzeba pilnować... nie wszystko przypilnujesz (jak jesteś w pracy możesz nie widzieć jak fachowcy robią ocieplenie dachu, elewacji itd), nie na wszystkim się znasz (moim zdaniem nawet sporo architektów nie potrafi zaprojektować dobrze zaizolowanego domu nie pisząc już o pasywnym). Teoria a praktyka to dwa różne światy.

    Pytanie powinno brzmieć: ile jest wart Twój czas na naukę o budownictwie pasywnym? Ile wart jest Twój czas na dopilnowanie wszystkiego? Ile będzie kosztować zrobienie budynku pasywnego? Ja tamtej zimy płaciłem te powiedzmy 1000zł za ogrzewanie, budynek nie jest pasywny, ale czy to problem? Kiedy kasa za pasywny by mi się zwrócił? 50 lat po śmierci?
    Nie brałem pod uwagę grubości tynku czy kleju i siatki, bo to ma każda typowa dzisiaj ściana. Skąd taka grubość? 18 cm silikatu + 30 cm styropianu.

    Skąd wziąłeś te 20 cm XPS, 20 cm grafitu i 45 cm wełny?

    Dlaczego pomijasz to, o czym piszę tu ja i inni z uporem maniaka - blower door test? Ile wynosi n50 Twojego domu? Na pierwszym miejscu jest szczelność, dopiero potem termoizolacja i odzysk ciepła w rekuperatorze!!

    Mi Asolt wyliczył w OZC mniej niż 2 MWh rocznie na domek 113 m3 (samego mieszkania, bez piwnicy). Ile będzie w praktyce się zobaczy.

    Mój czas jest sporo wart, ale budowanie swojego domu to również moje hobby. Tak jak siedzenie na tym forum i odpowiadanie na posty.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Czytałem i:

    1. Autor "zakłada", że ma dobrego architekta - takie stwierdzenie używa się, gdy nie ma się co do przedstawianej sprawy pewności, bądź dywaguje się hipotetycznie
    Ale tak założył i nie pytał o architekta ale o ekipy.

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post

    2. W cytowanych przez Ciebie słowach wyjaśniam Ci, że dom pasywny to nie tylko spasowanie i więcej styro na ściany
    Wymóg zakupu elementów budowlanych i instalacyjnych (typu stolarka, rekuperator) z certyfikatem pasywności nie dotyczy pytania autora o ekipę.
    Moja odpowiedz po prostu była stricte na temat, bez dywagacji czy to opłacalne, czy ma sens lub czy autora stać.


    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    3. Żaden dom nie będzie zrobiony zgodnie z projektem "i tyle".
    Pesymista. Wykluczasz istnienie domów pasywnych?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    (chyba, że rolety zewnętrzne ratują sprawę, ale nie wiem, nie znam się).
    .

    Rolety nie są jedynym sposobem na osłonę przed słońcem.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie brałem pod uwagę grubości tynku czy kleju i siatki, bo to ma każda typowa dzisiaj ściana. Skąd taka grubość? 18 cm silikatu + 30 cm styropianu.

    Skąd wziąłeś te 20 cm XPS, 20 cm grafitu i 45 cm wełny?

    Dlaczego pomijasz to, o czym piszę tu ja i inni z uporem maniaka - blower door test? Ile wynosi n50 Twojego domu? Na pierwszym miejscu jest szczelność, dopiero potem termoizolacja i odzysk ciepła w rekuperatorze!!

    Mi Asolt wyliczył w OZC mniej niż 2 MWh rocznie na domek 113 m3 (samego mieszkania, bez piwnicy). Ile będzie w praktyce się zobaczy.

    Mój czas jest sporo wart, ale budowanie swojego domu to również moje hobby. Tak jak siedzenie na tym forum i odpowiadanie na posty.
    Kolega wcześniej napisał coś w stylu, że wystarczy dodać "5cm styropianu", więc napisałem jaki ja mam dom i w domyśle czy bym dodał do tych 20cm jeszcze 5cm to by niewiele zmieniło.
    Jaka jest szczelność mojego budynku nie wiem.

    Obliczałeś ile kosztowało Cię zrobienie tego domu w standardzie pasywnym? Ile czasu zajęło zdobycie wiedzy/przypilnowanie budowy (pomińmy, że to Twoja pasja)? Czy ten swój dom pasywny ogrzewasz? Czy dopiero jesteś na etapie budowy bo pisałeś o OZC a nie o faktycznym zużyciu więc domyślam się, że jeszcze nie mieszkasz?

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Kolega wcześniej napisał coś w stylu, że wystarczy dodać "5cm styropianu", więc napisałem jaki ja mam dom i w domyśle czy bym dodał do tych 20cm jeszcze 5cm to by niewiele zmieniło.
    Jaka jest szczelność mojego budynku nie wiem.

    Obliczałeś ile kosztowało Cię zrobienie tego domu w standardzie pasywnym? Ile czasu zajęło zdobycie wiedzy/przypilnowanie budowy (pomińmy, że to Twoja pasja)? Czy ten swój dom pasywny ogrzewasz? Czy dopiero jesteś na etapie budowy bo pisałeś o OZC a nie o faktycznym zużyciu więc domyślam się, że jeszcze nie mieszkasz?
    Faktycznie, jeszcze nie mieszkam, ale wiem co muszę dopilnować, żeby spełnić założenia. Póki co jakoś idzie, choć zauważyłem poważne mostki cieplne przy drzwiach wejściowych. Już tego nie cofnę, szkoda, jakoś będę z tym żył. Reszta w miarę idzie zgodnie z planem, np dziś dostarczono mi pompę ciepła, którą niedługo zamontuję w kotłowni. Ta pompa ciepła kosztowała 8300 zł - kto dziś kupuje pompy za takie pieniądze? A mi taka wystarczy.

    Napisałem, że wystarczyło dodać 5 cm EPS, bo zgodnie z wyliczeniami to miało zrównoważyć nadmierną ucieczkę ciepła innymi drogami. Wymóg szczelności pozostał.

    Ile mnie to kosztowało? Liczyłem nie raz:
    • GWC ok. 6 tys.
    • termoizolator pod ściany Thermoblock - 11,5 tys.
    • grubsza termoizolacja na ścianach, na poddaszu i w podłodze - 10 tys, ale tu akurat najwięcej namieszał Covid i wojna na Ukrainie, a nie sam dom pasywny

    Najwięcej zapłaciłem za niewiedzę, a raczej za naukę podczas budowania. Część rzeczy musiałem w czasie projektowania zostawić na później, bo już nie było czasu wszystkiego przekazywać projektantowi albo zwyczajnie nie wiedziałem pewnych rzeczy. Przeliczenie sposobu ogrzewania, a potem zaprojektowanie i wykonanie GWC wiązało się z podróżami po Polsce i dosłownie kupowaniem wiedzy od ludzi, którzy w praktyce dom pasywny zbudowali. Te koszty szacuję na 10 tys. zł. Zapłaciłem kilkakrotnie za projekty wentylacji oraz przyłącza wodociągowego, nie z mojej winy.

    Najwięcej czasu spędziłem nad pilnowaniem prac w zasadzie niezwiązanych z domem pasywnym. Jednak sporo czasu poświęciłem na uszczelnianie ścian.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony