dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 7
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 137
  1. #101
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A mnie denerwuje wciskanie naiwnym inwestorom .....

    Dopiero jak jest gotowe, to "zamawia" u podwykonawcy świadectwo energetyczne (teraz chyba musi być to świadectwo i trzeba mieć uprawnienia do jego sporządzenia - jak ja kupowałem projekt to wymagane było PCHE do sporządzenia którego żadnych uprawnień nie trzeba było mieć) .......
    A mnie denerwuje jak sie ktos wypowiada na temat na ktory ma niewielkie pojęcie. Swiadectwo wykonuje sie zawsze po zakonczeniu budowy i kolejne po terminie waznosci poprzedniego swiadectwa jezeli takie było wczesniej wykonane.Na etapie projektu tylko charakterystyka energetyczna.

  2. #102
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    A mnie śmieszy dyskusja pt. za wszelką cenę jak najtaniej.
    Dom nigdy nie był, nie jest i w dającej się przewidzieć przyszłości tanim sposobem na mieszkanie. Dla osób nie mogących sobie z tym poradzić są mieszkania lub współnajem.
    Poza tym absurdem jest dyktowanie wszystkiego pod koszt. Znowu dochodzi się do wniosku, że lepsze mieszkanie lub nie budować się wcale.
    Jeśli ktoś lubi mieszkać w bunkrze, najlepiej bez okien (i dzięki temu) zaoszczędzi na ogrzewaniu - spoko. Gratuluję.
    Inną sprawą jest świadome podejmowanie decyzji i optymalizowanie niektórych rzeczy.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #103

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A mnie denerwuje wciskanie naiwnym inwestorom montażu w warstwie ocieplenia, całych scian przeszkleń, 20cm EPS + PC + kolektory + PV i innych kombinacji kosztujących majątek nie uświadamiając ich, jakie to niesie za sobą koszty inwestycyjne i utrzymania (czy też jak wydatek w czasie inwestycji wpływa na oszczędności w przyszłości).
    Nie wiem, ile bym zapłacił - ja robiłem to sam (choćby w sygnaturce temat o płycie fundamentowej czy PC) bo nie słyszałem, żeby ktokolwiek oferował takie analizy (a było to na długo zanim natrafiłem na bdb). Wiem natomiast, że są niezbędne do podjęcia racjonalnych decyzji co jest ładnie wytłumaczone na filmiku.



    Prawie cztery lata temu tak pisałem:


    Projektant projektuje przelewając na papier pomysły swoje i inwestora bez przeliczania ich na zł i kWh. Dopiero jak jest gotowe, to "zamawia" u podwykonawcy świadectwo energetyczne (teraz chyba musi być to świadectwo i trzeba mieć uprawnienia do jego sporządzenia - jak ja kupowałem projekt to wymagane było PCHE do sporządzenia którego żadnych uprawnień nie trzeba było mieć) a jak inwestor chce, to kupuje jeszcze kosztorys który już w momencie sporządzenia jest nieaktualny, a przecież budowę zacznie za jakieś pół roku a skończy za dwa-trzy lata. Ale jakby inwestor wiedział, ile trzeba dopłacić za montaż w warstwie ocieplenia i ile kWh to zaoszczędzi czy ile kosztuje przepiękna szklana ściana (i ile kWh pociągnie klima, żeby to latem schłodzić) - to mógłby podjąć racjonalną decyzje. Niestety, jak chcesz wiedzieć, to najlepiej uderzyć do wykonawcy i poprosić o wycenę już na etapie projektowania i na bieżąco przeliczać kWh w różnych wariantach czy to przez audytora, czy samodzielnie się jednak zdoktoryzować.
    Dla przykładu mnie zabawy kalkulatorkiem MSOkna doprowadziły do fiksow (zaskoczyło mnie, o ile cieplejsze i tańsze są od okien otwieranych).

    A ekipom trzeba patrzeć na ręce i kontrolować. Samo patrzenie i robienie fotek poprawia jakość. Ich wrzucanie na FM a tym bardziej powrót z uwagami czy pochwałami jeszcze bardziej.



    Masz strasznie duże zużycie jak na te parametry. I nawet WG tego nie uzasadnia.
    Ale jak masz np. instalację CWU z cyrkulacja chodzącą długo położona na chudziaku, to już masz drugiego winnego. I właśnie takich rzeczy też nikt nie analizuje i nie ocenia i ciekawe, czy w którymś projekcie jest napisane, żeby instalację CWU położyć w połowie czy w 2/3 termoizolacji podłogi?
    Tak własnie jest u mnie . Rury leżą na chudziaku. Natomiast cyrkulacja w sumie około godziny na dobę. Temperatura w domu 23 st.
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  4. #104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Tak własnie jest u mnie . Rury leżą na chudziaku. Natomiast cyrkulacja w sumie około godziny na dobę. Temperatura w domu 23 st.
    Godzina na dobę przy pompie o jakiej wydajności?

    Od długości czasu pracy ważniejsze są przerwy. Bo jak puścisz i będzie pracowała przez godzinę non stop to po kilku minutach będzie do zasobnika wracała woda niewiele zimniejsza, niż z niego wyjdzie, więc strata będzie w sumie niewielka.

    Ale jak puścisz na 5 minut i zatrzymasz i tak co godzinę, to za każdym razem zdąży wystygnąć w rurach i do zasobnika wróci o temperaturze chudziaka - straty znacznie większe, niż gdy chodzi ciągiem przez tyle samo minut.

    Jak chcesz oszczędzać energię, to trzeba puszczać "na żądanie":
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...cyrkulacja-CWU

  5. #105

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    .
    Nie rozumiem natomiast, co masz na myśli, że " inwestor miał związane ręce bo składał do PnB konstrukcje i instalacje " ?
    Przecież i tak jest opracowywany Projekt Techniczny z konstrukcją i instalacjami. To że PT nie jest weryfikowany przez urząd ( słusznie ), nie zwalnia Inwestora od zatrudnienia projektanta konstrukcji, projektanta instalacji sanitarnych, elektrycznych dla opracowania tej części Projektu, który dopiero z częścią A stanowi całość Projektu Budowelanego.
    Podaję przykłady z mojego pozwolenia na budowę:
    Opracowany projekt komplety (po staremu) czyli PZT, architektura, konstrukcja, instalacje.
    Złożony do urzędu. Urząd odrzuca projekt, bo zgłosił się sąsiad, że za blisko budynku sąsiada (ma nielegalnie postawiony budynek drewniany 2,5 m od mojej granicy! ale MA) i lista życzeń do mojego projektu. Architekt przesuwa projekt o 2 metry. Lepiej i prościej byłoby załamać ścianę, ale mówi, że wtedy konstrukcję trzeba by przeliczać od nowa. Druga sprawa to dach. Gdybym zmienił kąt dachu, to nie miałbym również problemów z odległością, ale nie mogę zmienić, bo konstrukcja lanych skosów i dachu do przeliczenia od nowa. Kolejna sprawa to wentylacja zaprojektowana w sufitach podwieszanych. Szukam wykonawcy instalacji i instalator przekonuje mnie, do wentylacji prowadzonej w styropianach zamiast w podwieszanym stropie. A to oznacza zmianę wysokości stropów, kondygnacji, schodów. Wtedy jeszcze (rok 2018 ) zmiana kubatury była zmianą istotną (teraz na szczęście już nie jest). Pytanie do projektanta instalacji. Zrobi zmianę, ale oczywiście "za dodatkową kasę". Czyli przez to, że przed pozwoleniem na budowę miałem zawartość Projektu Technicznego, zmiana tej zawartości wymagała dodatkowych kilku tysięcy za projekt (i to nie dla architekta, tylko dla jego podwykonawców)

    Ileż to razy na forum widzę, jak ludzie w trakcie budowy chcą zmienić wentylację na mechaniczną, albo dołożyć klimatyzację, albo przesunąć słup itp. To wszystko wymaga zmiany konstrukcji, a więc ponownego udziału konstruktora. A tak to najpierw dowiaduję się, czy mogę postawić budynek w tym miejscu, a potem jak już zabieram się do roboty bez kontaktu z urzędem opracowuję sobie Projekt Techniczny.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 04-12-2022 o 18:52
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jak chcesz oszczędzać energię, to trzeba puszczać "na żądanie":
    [url
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132577-Inteligentna-cyrkulacja-CWU[/url]

    Czy używasz tego? Albo ktoś z forum używa? Czy to działa? Jak długo czeka się na ciepła wodę?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  7. #107
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Czy używasz tego? Albo ktoś z forum używa? Czy to działa? Jak długo czeka się na ciepła wodę?
    Używam. Mam nesta w każdym pokoju ale działa też z telefonem - praktycznie każde chińskie smart gniazdko wystarczy. Oczywiście możesz jednocześnie korzystać z harmonogramu i z automatu przepychać wodę w typowym czasie korzystania.
    Ile trwa przepchanie to zależy od grubości i długości rur oraz wydajności pompy cyrkulacyjnej.

  8. #108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Używam. Mam nesta w każdym pokoju ale działa też z telefonem - praktycznie każde chińskie smart gniazdko wystarczy. Oczywiście możesz jednocześnie korzystać z harmonogramu i z automatu przepychać wodę w typowym czasie korzystania.
    Ile trwa przepchanie to zależy od grubości i długości rur oraz wydajności pompy cyrkulacyjnej.
    Jakie masz gniazdko? I jak rozwiązałeś problem, żeby z każdej łazienki właczać gniazdko? Czy są takie zestawy , że jest kilka pilotów do jednego gniazdka?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  9. #109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Jakie masz gniazdko? I jak rozwiązałeś problem, żeby z każdej łazienki właczać gniazdko? Czy są takie zestawy , że jest kilka pilotów do jednego gniazdka?
    Mam rożne. Nie pamiętam, do którego producenta/modelu podpięta cyrkulacja. To bez znaczenia.
    Pilotem jest każde urządzenie z asystentem Google czy Alexą i/lub zainstalowana apką od gniazdka (może być Smart Life, eWeLing czy inne).

  10. #110

    Domyślnie

    Jak to wygląda w praktyce? Potrzebujesz wziąć prysznic i musisz w tym celu otworzyć aplikację w telefonie? A co z wyłączeniem cyrkulacji? Musisz o tym pamiętać?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  11. #111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Jak to wygląda w praktyce? Potrzebujesz wziąć prysznic i musisz w tym celu otworzyć aplikację w telefonie? A co z wyłączeniem cyrkulacji? Musisz o tym pamiętać?
    Siedzę sobie... Jak mam telefon w zasięgu, to mowie po polsku, jak w zasięgu jest tylko nest, to muszę powiedzieć po angielsku "OK google, turn on cyrkulacja". Mogę też odpalić apkę i w niej kliknąć. W regułach mam ustawione, że po trzech minutach od włączenia sam się wyłącza.

  12. #112
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Siedzę sobie... Jak mam telefon w zasięgu, to mowie po polsku, jak w zasięgu jest tylko nest, to muszę powiedzieć po angielsku "OK google, turn on cyrkulacja". Mogę też odpalić apkę i w niej kliknąć. W regułach mam ustawione, że po trzech minutach od włączenia sam się wyłącza.
    Dla gości masz przygotowaną instrukcję co mają mówić aby miec uruchomioną cyrkulację gdy zechcą skorzystac z łazienki/wc? Przeprowadzasz jakies wstepne szkolenie i czy one dotyczy tylko dorosłych czy równiez dzieci?

  13. #113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dla gości masz przygotowaną instrukcję co mają mówić aby miec uruchomioną cyrkulację gdy zechcą skorzystac z łazienki/wc? Przeprowadzasz jakies wstepne szkolenie i czy one dotyczy tylko dorosłych czy równiez dzieci?
    Szpanuję przy nich "inteligentnym" domem.
    Ale jak chcesz, to możesz sobie dopiąć czujniki ruchu odpalające cyrkulację (mogą być na baterie).

  14. #114
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Ja budowałem dom 8 lat temu. Zwykły dom, ale poprosiłem architekta, żeby , na ile było to możliwe, zaprojektował dom zużywający jak najmniej energii. Z OZC z projektu wyszła energia końcowa 35kwh/m2/rok , a energia pierwotna 79kwh/m2/rok. Czyli jak na tamte czasy całkiem nieźle. Ale rachunki za prąd na pompę ciepła gruntową tego nie odzwierciedlają. Moje gruntowa pompa ciepła zużywa rocznie 4500-4800kwh na co i cwu. I zastanawiam się, czy był błąd w OZC, czy błędy przy budowie, czy kiepskie odwierty lub pompa ciepła?
    Czy też macie takie rozbieżności między OZC a realnym kosztem?
    35kWh/m2*140m2=4900kWh. Co Ci się nie zgadza?

    Przede wszystkim jeśli możesz podaj zużycie w rozbiciu na CO i CWU. Bo może masz 6-cio osobową rodzinę i wszyscy codziennie biorą kąpiel w 300 litrowej wannie i takie zużycie nie jest niczym dziwnym. A może mieszkasz sam i kąpiesz się tylko w sobotę i wtedy jest coś nie tak.
    Śledziłeś kiedyś jak rozkłada ci się zużycie w czasie miesięcy? Bo może faktycznie jest tak że odwierty są zwalone i na koniec sezonu masz już wychłodzone dolne źródło i wydajność leci na łeb.

    Chociaż jakoś bardzo zawyżone to zużycie mi się nie wydaje. Ja w mniejszym, lepiej ocieplonym domu zużywam na CO i CWU 2800-3000 kWh na sezon, temperaturę utrzymuję ok 24 stopni. I to jest w miarę normalne zużycie, prześledź sobie wątek że zużyciem prądu przez pompiarzy i porównaj. U Ciebie jest większy budynek, dodatkowo garaż (pytanie czy odizolowany od domu) no i 20 cm wełny na stropie szału nie robi. Tym bardziej, że to parterówka i strop rozległy. Z drugiej strony masz gruntówkę to COP powinien być trochę lepszy niż u mnie. Ale też pytanie jaką gruntówkę, bo może się okazać że 10-letnia PG on/off niekoniecznie jest oszczędniejsza niż nowa PW
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #115
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Szpanuję przy nich "inteligentnym" domem.
    ...
    Nabierają sie na to??
    A co jak goscie są wtedy kiedy nie ma Ciebie w domu?

  16. #116
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Dużo lepszym wyjściem niż cyrkulacja jest takie zrobienie instalacji, żeby wody było w niej jak najmniej ot truizm ale u mnie się sprawdza.
    Mam porównanie z mieszkania w bloku gdzie była cyrkulacja i u siebie w domu, gdzie mam zastosowany system rozdzielaczowy i wszystkie rurki na PERT 16mm przyktyte po 10cm xps z każdej strony - komfort ten sam. Wanna jest najdalej i trzeba czekać max 4-5 sekund żeby leciała ciepła z zasobnika (przy wannie to nie istotne). W tym czasie czuć zmiany temperatur (najpier leci ciepła z rurek, potem trochę chłodniejsza z rozdzielacza, potem znowu ciepła już ze zbiornika).
    Z czasem, jak będzie potrzeba, dodam cyrkulację pomiędzy zbiornikiem a rozdzielaczem na piętrze, uruchamianą na czujnik ruchu w łazience na górze ale to jak latorośle przeniosą się pernamętnie na piętro.

  17. #117
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Dużo lepszym wyjściem niż cyrkulacja jest takie zrobienie instalacji, żeby wody było w niej jak najmniej ot truizm ale u mnie się sprawdza.
    Mam porównanie z mieszkania w bloku gdzie była cyrkulacja i u siebie w domu, gdzie mam zastosowany system rozdzielaczowy i wszystkie rurki na PERT 16mm przyktyte po 10cm xps z każdej strony - komfort ten sam. Wanna jest najdalej i trzeba czekać max 4-5 sekund żeby leciała ciepła z zasobnika (przy wannie to nie istotne). W tym czasie czuć zmiany temperatur (najpier leci ciepła z rurek, potem trochę chłodniejsza z rozdzielacza, potem znowu ciepła już ze zbiornika).
    Z czasem, jak będzie potrzeba, dodam cyrkulację pomiędzy zbiornikiem a rozdzielaczem na piętrze, uruchamianą na czujnik ruchu w łazience na górze ale to jak latorośle przeniosą się pernamętnie na piętro.
    Projektowac pomieszczenia tak aby rury cwu były jak najkrótsze, a funkcjonalnosc taka sobie to bez sensu, a jak są 2 łazienki, czasem oddzielne wc?. Nawet bliskosc zasobnika cwu nie spowoduje ze rurki bedą miały tylko metr długosc, czasem jest to 4, 5 m, a łazienka graniczy z kotłownią. Zawsze musi byc jakis kompromis

  18. #118
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nabierają sie na to??
    A co jak goscie są wtedy kiedy nie ma Ciebie w domu?
    Nie wiem. Nigdy nie zostawiałem gości samych. Zawsze był jakiś domownik.
    Ale wypowiedzenie jednego polecenia nie wymaga specjalnych umiejętności.

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Mam porównanie z mieszkania w bloku gdzie była cyrkulacja i u siebie w domu, gdzie mam zastosowany system rozdzielaczowy i wszystkie rurki na PERT 16mm przyktyte po 10cm xps z każdej strony - komfort ten sam. Wanna jest najdalej i trzeba czekać max 4-5 sekund żeby leciała ciepła z zasobnika
    Ja tam oszczędzam i mam perlatory, które wymagają takiego czekania na umycie rąk, jak w rurach woda zimna:



    A to nie jest najdalszy punkt z oszczędnym perlatorem.
    Trzeba pamiętać, że woda, która startuje z zasobnika gorąca płynąc przez zimne rury stygnie - i żeby poleciała gorąca trzeba przepchać więcej, niż pojemność rur.

  19. #119
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Projektowac pomieszczenia tak aby rury cwu były jak najkrótsze, a funkcjonalnosc taka sobie to bez sensu, a jak są 2 łazienki, czasem oddzielne wc?. Nawet bliskosc zasobnika cwu nie spowoduje ze rurki bedą miały tylko metr długosc, czasem jest to 4, 5 m, a łazienka graniczy z kotłownią. Zawsze musi byc jakis kompromis
    1mb rurki to 200ml wody, 5mb to raptem 1l, przy myciu rąk zleci momentalnie a nie jest to woda lodowata tylko ma te min. 20*C. Przy napełnianiu wanny niezauważalne, prysznic wymaga tych kilku sekund przeczekania. To naprawdę mało wody. Dopiero przy rozległych instalacjach cyrkulacja ma sens, no chyba, że ktoś naprawdę oczekuję, że od razu poleci "wrzątek", wtedy tak. Ekonomicznie słabo się to spina.

  20. #120
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    1mb rurki to 200ml wody, 5mb to raptem 1l, przy myciu rąk zleci momentalnie a nie jest to woda lodowata tylko ma te min. 20*C. Przy napełnianiu wanny niezauważalne, prysznic wymaga tych kilku sekund przeczekania. To naprawdę mało wody. Dopiero przy rozległych instalacjach cyrkulacja ma sens, no chyba, że ktoś naprawdę oczekuję, że od razu poleci "wrzątek", wtedy tak. Ekonomicznie słabo się to spina.
    Ekonomicznie to słabo się spina spuszczanie wody o temperaturze 20* do kanalizacji czekając, aż popłynie ciepła wpuszczając o temperaturze ok. 8* do zasobnika.

Strona 6 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony