dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Przejście z propanu na gaz ziemny.

    Z racji tego, że jest to mój pierwszy post na forum chciałbym się najpierw przywitać ze wszystkimi - cześć!

    A teraz do rzeczy. W tym roku kupiłem dom na rynku wtórnym. W związku z tym, że w momencie budowy przez poprzedniego właściciela nie było jeszcze GZ, ten zdecydował się na gaz propan. Aktualnie, na podstawie serwisu geoportal oraz po kilku sąsiadujących domkach można stwierdzić, że GZ jest już dostępny w drodze/ulicy przy domu. Jako, że jestem kompletnym laikiem w temacie, nie wiem od czego zacząć oraz jak powinien wyglądać cały proces. Nie wiem, też gdzie się kończy zakres prac gazowni, która miałaby mnie w przyszłości podłączyć do sieci, a gdzie mój. W związku z tym kilka pytań ogólnych pytań na początek:

    Od czego zacząć?
    Gdzie zadzwonić?
    Gdzie złożyć wniosek? ew. Jak się dowiedzieć gdzie/do kogo złożyć wniosek?

    Z nieco bardziej szczegółowych:
    Czy bazując na załączoncyh zdjęciach można stwierdzić, że:
    Da się wykorzystać istniejącą infrastrukturę od gazu propan?
    Skrzynka gazowa może się znajdować "przed" ogrodzeniem czy musi być w lini ogrodzenia?


    Załączniki na forum nie działają najlepiej, więc wrzucam link do dysku google ze zdjeciami sytuacyjnymi.
    https://drive.google.com/drive/folde...usp=share_link

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PatrykKa Zobacz post
    Od czego zacząć?
    Zbiornik masz na własność, czy dzierżawisz? Ile Cię będzie kosztowało rozwiązanie umowy jak dzierżawisz?
    Wiesz, że z ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw do gazu płynnego jest dopłata, a ziemnego nie?

    Jak możesz się w miarę bezkosztowo pozbyć propanu, to kontakt z gazownia o warunki, zebranie ofert na projekt przyłącza i jego wykonanie, przestawienia kotła i kuchenki na gaz ziemny i pytanie, czy się wtedy nie przeprosisz z propanem.

  3. #3

    Domyślnie

    Udało mi się póki co ogarnąć, gdzie się zgłosić ze sprawą. Szkoda tylko, że przycisk zarejestruj na stronie: https://przylaczenie.psgaz.pl/registration nie działa. Wygląda też na to, że działają dosyć kompleksowo, bo włacznie z projektem skrzynki i przyłączeniem do X metrów.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zbiornik masz na własność, czy dzierżawisz? Ile Cię będzie kosztowało rozwiązanie umowy jak dzierżawisz?
    Zbiornik jest w dzierżawie. Rozliczenie miesięczne wg. zużycia przy stałej cenie za m3. Umowa świeżo przepisana, musze sprawdzić jak to będzie wyglądać.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wiesz, że z ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw do gazu płynnego jest dopłata, a ziemnego nie?
    Masz na myśli ten dodatek 500zł? Wniosek złożony. Tylko przy aktualnych kosztach to kropla w morzu.

    Problem z ogrzewaniem domu i propanem, jest taki, że poprzedni właściciel raczej nie liczył się z kosztami. Ogrzewany garaż i ogród zimowy, który nie był podpięty pod automatykę i zawór trójdrożny - to już poprawiłem. Dom wybudowany w ~2003 wyprzedzający nieco ówczesne normy ciepła. Bez garażu i ogrodu zimowego ma ~160 m2. Piec może nie najnowszy, ale z tego co się doedukowałem w branży uchodzi za dobry - Junkers Cerapur Comfort 28-3E. Z serwisówki doczytałem, że ma minimalną moc 11,6kW przy zastosowaniu propanu, przy ziemnym - 7,1. Rachunki przy tym to jakaś masakra, musiałbym rozkręcić wszystkie odbiorniki, żeby piec nie taktował. Stąd pomysł na przejście na ziemny.
    Ostatnio edytowane przez PatrykKa ; 21-11-2022 o 12:26

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PatrykKa Zobacz post
    Tylko przy aktualnych kosztach to kropla w morzu.
    Przy dzierżawie z pewnością. Chyba, że udało Ci się (mam takich znajomych) co przy montażu zbiornika dzierżawionego dostali gwarancję ceny gazu na trzy lata... A montowali na początku zeszłego roku jak dobrze pamiętam.
    Przeanalizuj dobrze umowę - to może zamknąć temat.
    Jakbyś mógł wybierać sprzedawcę gazu to przy już istniejącej instalacji na gaz płynny bardzo wątpliwa ekonomicznie byłaby opłacalność robienia przyłącza. Do tego w dzisiejszych czasach możliwość zmagazynowania energii jest sporą zaletą pozwalającą zmagazynować energię gdy dostępna i/lub tańsza.

    Na taktowanie względnie tanio poradzi bufor (nietrudno upolować fajną używaną nierdzewkę na jakimś portalu ogłoszeniowym).

  5. #5

    Domyślnie

    W mojej ocenie nie czas teraz na takie zmiany – masz pewne rozwiązanie i jesteś w uprzywilejowanej sytuacji, że produkt jest dostępny wiec jak masz pełen zbiornik to zima Ci nie straszna. Na chwilę obecną mogłoby się okazać, że gaz ziemny nie wyszedłby Ci ani złotówki taniej niż gaz płynny. A od nowego roku gaz ziemny ma podrożeć i wtedy dopiero rachunki by Cię zjadły. Na Twoim miejscu poczekałbym na rozwój wypadków odnośnie cen i podziałał w domu. Może zrezygnuj z grzania garażu i ogrodu zimowego, bo tam pewnie ucieka bardzo dużo ciepła. Pytanie też, jak jest ocieplony dom? Sprawdź sobie kamerką termowizyjną, gdzie ucieka najwięcej ciepła.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Póki co faktycznie wstrzymam się z GZ.

    Ogród i garaż mają cały czas wyłączone ogrzewanie.

    Planuje zrobić audyt energetyczny.
    Może upolować używany Junkers ZSBR 16-3A.
    Używany, bo ten model bylby prawie pług'n'play z aktualnym ZSBR 28-3a. Cała elektronika Heatronic3 tj. fw200x1+fb100x2+ipm1x2+ipm2x1+ism1x1 mogłaby zostać. Więc koszt w zasadzie zerowy poza robocizna.

    Przewymiarowany piec na moje potrzeby to jedno, ale:
    • Wspomniany ogród zimowy został dobuduwany w ~2010-2012. Nie został on zbyt dobrze odizolowany od domu - nie ma tu mowy o ciepłym montażu przejścia.
    • Salon oprócz wyjścia na ogród zimowy, ma jeszcze przeszklenie 3800x2400 oraz 2000x2400. Wszystko dwuszybowe z ~2004, niby u=1.1. Choć po takim czasie to nie wiem.
    • Na stropie jest wełna chyba 20cm (tak jest w projekcie), ale dziury do GK (sufit w salonie) to już gołym okiem/ręką wyłapałem. No wiadomo po takim czasie trochę też już siadła. Może obryzgam to wszystko wełna wdmuchiwana. Audyt powinien podpowiedzieć od czego zacząć.
    • Wentylacja grawitacyjna.



    Co do umowy cena jest zamrożona aktualnie na 12,3zł za m³. W sierpniu2023, będzie podwyższona do 14,x zł. 12,3 to chyba aktualnie standard, tak na szybko orientując się w necie. Aktualna średnia dobowa z ostatnich kilku dni to 4,9m³
    Ostatnio edytowane przez PatrykKa ; 25-11-2022 o 08:32

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PatrykKa Zobacz post
    Co do umowy cena jest zamrożona aktualnie na 12,3zł za m³. W sierpniu2023, będzie podwyższona do 14,x zł. 12,3 to chyba aktualnie standard, tak na szybko orientując się w necie. Aktualna średnia dobowa z ostatnich kilku dni to 4,9m³
    Propan raczej jest wyceniany w litrach. Jak przyjmiemy 1 l = 0,254 m3 to wychodzi biorąc ostatnią cenę Greengaz = 2,64 zł/litr brutto wychodzi 10,39zł/m3. - więc ponad 15% drożej płacisz względem ceny rynkowej. To typowe przy dzierżawie zbiornika że przepłacasz - ale też, jak rozumiem, nie obchodzi Cię tankowanie i nie musisz zamrażać pieniędzy i płacisz dopiero za gaz wyciągnięty ze zbiornika. Przy obecnej inflacji to też ma znaczenie.

  8. #8

    Domyślnie

    Dokładnie płacę za zużyty gaz miesiecznie. Ja nie pamiętam już gdzie, widziałem cenę w okolicy 3,10. Nie obchodzi mnie też UDT.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony