dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    chmielik

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    9

    Domyślnie Czym ocieplić ?

    Witam , może ktoś z Was ma jakiś pomysł na ocieplenie tych niebieskich rur.Na początku powiem że strych jest " zimny " , pod deskami znajduje się wełna i puszki rozprężne w strefie ciepłej. Czerpnia , wrzutnia , tłumiki ocieplone ok ale niebieskie rury jak w załączniku. Zastanawiam się jak to ocieplić bo jak powietrze nawet wstępnie podgrzane w rekuperatorze przejdzie przez 20 m to i tak dostanę po plecach chłodem. Może ma ktoś z Was jakiś pomysł ? Dzięki.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20221120_191442.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	462245   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20221120_191452.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	462246   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20221120_191504.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	462247  

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    dobrze widzę ,że pe-flex "leci" po krokwi ?
    ps. kanał do puszek rozdzielczych masz sztywny jak widzę ? Krótki kanał - "cicho" jest na nawiewie ?
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 21-11-2022 o 09:43

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    chmielik

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    9

    Domyślnie

    Szczerze powiem że nie wiem z jakiej rury jest zbudowany kanał wentylacyjny. W takim stanie kupiłem dom . Po podłączeniu czujników i sterownika uruchomiłem i z hałasem jest ok.Rekuperator znajduje się na naszą sypialnią i samej pracy rekuperatora nie słychać , nie ma też żadnych wibracji. Jak jest cisza w nocy a rekuperator ustawię na 50 % to delikatnie słyszę w zasadzie przy jednym z anemostatów delikatny szum przepływu powietrza . W nocy w zasadzi nie potrzebuję takiej wentylacji więc w harmonogramie ustawiłem 25 % , jest idealna cisza.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    pewnie wypowiedzą się bardziej doświdczeni Koledzy - ale ja bym szybko ten kanał z krokwi ściągał i dawał na podłogę.
    Co do ocieplenia rur leżących - jest jak jest - pozostaje jedynie rozłożyć na tym coś ( wełna , styropian ? ) - tylko patrząc na stryszek - nie dość ,że bedzie to ciu...to wyglądało - a przecież nie będziesz wykładał całej połogi styropianem ( wełna odpada bo jak przejdziesz )

    Jeszcze sobie pomyślałem czy nie rozwiązaniem byłoby - gdzie się da - zrobić takich "rynienek" ze styropianu w formie - boki i góra. Można je łączyć za pomocą np pianki. Lub opcja droższa ale najlepsza wg mnie - pianka pur i jazda z góry na kanały

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12072_10a.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	68,3 KB
ID:	462249
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2022-11-21_113133224.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	7,9 KB
ID:	462248  
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 21-11-2022 o 10:30

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    chmielik

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    9

    Domyślnie

    ok ... dlaczego uważasz ten kanał na krokwi to zły pomysł ?.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    wg. mnie to nie jest zły a tragiczny pomysł - to zadziała jak "radiator"

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał chmielik Zobacz post
    ok ... dlaczego uważasz ten kanał na krokwi to zły pomysł ?.
    Bo te wszystkie kanały wymagają solidnego ocieplenia na poddaszu w strefie nieogrzewanej. Na krokwi będzie to trudniejsze. Łatwiej wszystkie te rury prowadzić razem i razem je solidniej ocieplić na podłodze.
    Skoro pod deskami jest wełna, czyli też sufit podwieszany, a to jest idealna przestrzeń do prowadzenia tej kanałów wentylacyjnych. Być może poprzedni inwestor nie przewidział (a raczej architekt w projekcie), więc zabrakło wysokości pomieszczenia na obniżenie sufitów dla dodatkowej instalacji.
    Albo w planach miał ocieplenie dachu do kalenicy i stworzenie ogrzewanego stryszku, wówczas takie poprowadzenie tych kanałów miałoby cokolwiek sensu - pełny nieograniczony dostęp do serwisowania instalacji + ogrzewaną przestrzeń na przechowywanie bardziej wrażliwych przedmiotów (stabilna temp. na takim stryszku). Może pod tym kątem warto zweryfikować projekt tej chałupy.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał chmielik Zobacz post
    Witam , może ktoś z Was ma jakiś pomysł na ocieplenie tych niebieskich rur.
    Bez sensu, że nie zostały położone wcześniej i przykryte wełną. Trzeba je przykryć co najmniej 20cm izolacji (w tym tę na krokwi z każdej strony - a przecież się nie da). Tak samo skrzynki rozdzielcze. I całe nic zostanie na składowanie gratów. Czyli "Paaanie, kto to Panu tak spiiiiiiilił?"
    Jak zależy Ci na graciarni, to bym poważnie rozważył poważniejszą rozbiórkę i przełożenie rur na strop.
    Słaba izolacja to nie tylko straty ciepła, ale co gorsza wykraplanie się pary wodnej i ryzyko pojawienia się życia w rurach.

  9. #9

    Domyślnie

    A właśnie jak wygląda teraz sytuacja przy tych aktualnych mrozach?
    Ciekawe czy w skrzynce rozprężnej i w rurach stoi jakaś woda? Nie leje się z anemostatów?
    Jaką temperaturę ma powietrze nawiewane do domu?

  10. #10

    Domyślnie

    Powinny isć w warstwie ocieplenia. Teraz to masz zabawe z izolacją. Dodatkowo należałoby je odciąć od deski, bo z samej góry to niewiele da.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał chmielik Zobacz post
    Witam , może ktoś z Was ma jakiś pomysł na ocieplenie tych niebieskich rur.Na początku powiem że strych jest " zimny " , pod deskami znajduje się wełna i puszki rozprężne w strefie ciepłej. Czerpnia , wrzutnia , tłumiki ocieplone ok ale niebieskie rury jak w załączniku. Zastanawiam się jak to ocieplić bo jak powietrze nawet wstępnie podgrzane w rekuperatorze przejdzie przez 20 m to i tak dostanę po plecach chłodem. Może ma ktoś z Was jakiś pomysł ? Dzięki.
    Hej, u mnie wszystkie rury będą na nie ogrzewanym strychu jednak izolowanym pomiędzy krokwiami 15cm wełny. Wszystkie rury będą szły po podłodze jak u ciebie i ja to zrobię tak, że pod położę styro, nad i z boków rur położę paski wełny 15cm i zrobię zabudowę tych kanałów z resztek płyt meblowych, które mi zostały z jakichś realizacji. dzięki temu nie zgniotę wełny a strych dalej b\ędzie mógł być użytkowany bez obawy, że zgniotę wełnę...
    Ostatnio edytowane przez sruba014 ; 22-11-2022 o 16:59
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał chmielik Zobacz post
    Witam , może ktoś z Was ma jakiś pomysł na ocieplenie tych niebieskich rur.Na początku powiem że strych jest " zimny " , pod deskami znajduje się wełna i puszki rozprężne w strefie ciepłej. Czerpnia , wrzutnia , tłumiki ocieplone ok ale niebieskie rury jak w załączniku. Zastanawiam się jak to ocieplić bo jak powietrze nawet wstępnie podgrzane w rekuperatorze przejdzie przez 20 m to i tak dostanę po plecach chłodem. Może ma ktoś z Was jakiś pomysł ? Dzięki.
    zabezpiecz to szybko jak doradza Kaizen bo wodę w kanałach już pewnie masz skoro uruchomiłeś rekuperację... Rekuperator tez pewnie ( nie widać jaki to model) powinien być odpowiednio zabezpieczony. Poczytaj o punkcie rosy.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    chmielik

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam , Panowie nie czas dywagować jak powinno być a jak zostało zrobione przez poprzedniego inwestora. Może faktycznie cały strych miał być ocieplony i dla tego tych rur nie zabezpieczył.
    Odpowiadając na pytanie , mój rekuperator to Komfovent DOMEKT R 600 H
    Teraz sytuacja jest taka ja na foto i pomyślałem że zrobię tak:
    Zdejmę rury z krokwi jak radziliście , odkręcę metalowe paski mocujące rury do podłogi . Od podłogi odizoluję sztywną wełną lub styropianem 50 a same rury owinę wełną 150 . Mimo tego że sam rekuperator ścianki ma ocieplane to zbuduję na nim igloo ze styropianu 100 lub 150. Robota lubi głupich ale co innego teraz mogę zrobić.
    Dzięki za podpowiedzi.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    najlepiej zasypać granulatem skalnym cały strop. Wóczas wszystkie szczeliny zostaną dokąłdnie wypełnione a tez w przypadku chęci sprawdzenia czegokolwiek przy przewodach po prostu przegarniesz granulat i przewody beda widoczne
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony