dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Klimatyzacja w nowym domu - prośba o poradę

    Witam,
    W przyszłym roku startuje z budową, ale nie wiem jak rozgryźć temat klimatyzacji w domu... jeśli mógłby ktoś mi pomóc doradzić to będę wdzięczny.

    Dom parterowy, 135m2 całość, bez garażu, strop monolityczny, bez schodów, poddasze nieużytkowe. Wentylacja mechaniczna.
    Dom będzie ustawiony tak, że salon i kuchnia będą wystawione na słońce od rana do wieczora. Inne pokoje dzienne albo do południa, albo popołudniu.

    No i pytanie - jaki system klimatyzacyjny wybrać?

    1. Myślałem nad rekuperatorem WANAS PRESTIGE, który nawilża, a także może schładzać lub ogrzewać. Podejrzewam, że nie będzie on tak wydajny jak zewnętrza jednostka, ale może uda mu się schłodzić o 2-3 stopnie salon? Tylko rozumiem, że WANAS rozprowadzi mi chłodnie powietrze do każdego pokoju jednocześnie i równomiernie? Nie będzie możliwości wyłączenia chłodzenia np. w jednym pokoju?

    2. Robić osobną jednostkę klimatyzacji, dodatkowe kanały, nawiewy i wywiewy w pokojach itp. Można wtedy zrobić regulację przepływu chłodnego powietrza, lub po prostu zakręcić anemostat.

    Wiadomo, opcja nr 2 lepsza, ale też sporo droższa. Co wybralibyście na moim miejscu? Jeśli opcja nr 2, to nie wiem, czy nie zrobić tylko klimy w salonie i kuchni, bo tam na pewno będzie gorąco w lecie.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Rekuperacja nie służy do schładzania i nie osiągniesz zamierzonego efektu.Za mały przepływ i brak regulacji nawiewanej temperatury.Ten co Tobie takich głupot nagadał to zapewne sprzedawca tego wanasa a ludzie łykają tego typu kity jak małpy banany.Niektóre mity a jest wiele w branży budowlanej pokutują latami i jest je ciężko wykorzenić.Najlepiej to widać ,że ktoś nie ma lub nie umie używać klimatyzacji jak ustawia w trybie chłodzenia w pomieszczeniu na 19stopni i później zdziwiony ale jak to przecież ja w takiej temperaturze chodzę na krótki rękaw i czuję się dobrze.W takiej to ty zamarzniesz bo klima w tym trybie wyrzuca sporą ilość wilgoci i przez to nie odczujesz komfortu a lodowate zimno.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ten rekuperator ma nędzną sprawność.
    Nawilżacz wymaga dostarczenia sporej ilości energii (sprawdź ciepło parowania).
    A to oznacza czystą rozrzutność.

    Łączenie wentylacji z klimatyzacją jest trudne. Przede wszystkim z powodu drastycznie różnej potrzeby przepływów. Żeby to zrobić sensownie trzeba zrobić recyrkulację - tylko część powietrza pobierać z zewnątrz (tyle, ile potrzeba świeżego) a większość pobierać z wnętrza (tyle, ile trzeba do skutecznego chłodzenia).
    Słusznie zauważasz problem ze sterowaniem - nie tam, gdzie potrzebujesz najwięcej chłodu (czy ciepła) potrzebujesz również najwięcej świeżego powietrza.

    To, co kombinujesz jest rozwiązaniem dla entuzjastów (np. pracowników sprzedawcy tego rekuperatora) - drogie i trudne w sensownym montażu, trudne w regulacji, drogie i mało komfortowe w eksploatacji.

    Montuj dobry reku z ERV i EC + zwykłą klimę tam, gdzie masz największe zyski bytowe i słoneczne, czyli w salonie/korytarzu (wybierając lokalizację patrz głównie pod kątem dmuchania tam, gdzie sporadycznie pojawia się człowiek).

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Tak jak w postach powyżej.

    Jedyne co można dodać, to tylko w przypadku gdybyś miał pompę gruntową z opcją chłodzenia pasywnego to do zastanowienia się, czy nie iść w glikol jako czynnik chłodniczy całej instalacji i wykorzystać ten chłód + klimakonwektory

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Tak jak w postach powyżej.

    Jedyne co można dodać, to tylko w przypadku gdybyś miał pompę gruntową z opcją chłodzenia pasywnego to do zastanowienia się, czy nie iść w glikol jako czynnik chłodniczy całej instalacji i wykorzystać ten chłód + klimakonwektory
    rozważałem montaż klimatyzacji kanałowej - mam PC z możliwością chłodzenia ale szybko zrezygnowałem z jednego powodu - brak sensownej możliwości sterowania temperaturą w osobnych pomieszczeniach, są już takie możliwości w kanałówkach ale to baardzo drogie rzeczy.
    Ostatecznie zamontowałem multisplit - 5kw w salonie i 2,5 kw w sypialni

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Klimakonwektory plus Dz to średni pomysł, bo temperatury zasilania da dość wysokie - nawet w pionowym.

    Nie wiem jak teraz, ale jak budowałem dom, to producenci oferowali sterowanie strefowe. M.in. LG. Jak dla mnie kanalowka to jedna lepszych opcji, a na pewno najbardziej estetyczna. Dodatkowo można optymalnie rozmieścić nawiewy i wywiewy.

  7. #7

    Domyślnie

    2 splity, jeden większy drugi mniejszy w zależności gdzie jest większe pomieszczenie, nie montuj multisplita ponieważ jest trudniejszy w naprawie oraz zawsze masz możliwość chłodzenia jak jeden padnie

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Klimakonwektory plus Dz to średni pomysł, bo temperatury zasilania da dość wysokie - nawet w pionowym.

    Nie wiem jak teraz, ale jak budowałem dom, to producenci oferowali sterowanie strefowe. M.in. LG. Jak dla mnie kanalowka to jedna lepszych opcji, a na pewno najbardziej estetyczna. Dodatkowo można optymalnie rozmieścić nawiewy i wywiewy.

    Pisałem tylko o pionowym źródle i klimakonwektorach kanałowych i to pomysł bardzo dobry przy dobrze zaizolowanym i szczelnym domu. Dodatkowo pracując regenerują dolne źródło.
    Jeżeli dadzą za mało (w 80% czasu chodzą pasywnie), można zawsze przejść na tryb aktywny i korzystać niczym z klimy.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam u siebie pionowe DZ 3x80m. Używam do chłodzenia pasywnego, ale płaszczyznowego. Po dociśnięciu przez całe lato, w sierpniu miałem już temperatury na wejściu około 15 stopni. Przy płaszczyznowym chłodzeniu to nie jest problem - daje radę dzięki minimalizacji zysków słonecznych. Przez całe lato system wyciągnął z domu 4000kWh z COP średnim 26.
    Zerknij na tabele klimakonwektorów i wydajność przy danym zasilaniu - moc chłodzenia przy takiej temperaturze zasilania jest znikoma.
    Przejście na chłodzenie aktywne wymaga zbiornika na wodę lodową, dodatkwych zaworów przełączających - dodatkowo mało która gruntówka to potrafi. Jeśli miałbyś przechodzić na tryb aktywny, to chłodzenie pompą ciepła przestaje mieć sens i lepsza dodatkowa jednostka niż komplikowanie instalacji ogrzewania.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał tenior Zobacz post
    2 splity, jeden większy drugi mniejszy w zależności gdzie jest większe pomieszczenie, nie montuj multisplita ponieważ jest trudniejszy w naprawie oraz zawsze masz możliwość chłodzenia jak jeden padnie
    też rozważałem ten wariant ale nie chciałem obwieszać elewacji jednostkami klimatyzacji,..

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Tak jak w postach powyżej.

    Jedyne co można dodać, to tylko w przypadku gdybyś miał pompę gruntową z opcją chłodzenia pasywnego to do zastanowienia się, czy nie iść w glikol jako czynnik chłodniczy całej instalacji i wykorzystać ten chłód + klimakonwektory
    Rozważałem trzy opcje:
    1. Klimatyzator kanałowy do systemu WM - cena od 11 tys. + montaż, średni-niski efekt
    2. GWC - wysoki koszt, efekt średni (ale przyda się cały rok - także do grzania)
    3. klasyczne klimatyzatory - średni koszt, wysoki efekt

    Wybrałem trzeci. Jeśli miałbym dodatkowe 50-90k, to wziąłbym również opcję nr 2.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 23-11-2022 o 12:00
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12

    Domyślnie

    Na etapie budowy domu, jeśli ktoś zleca wykonawstwo instalacji poszedł bym w indywidualne klimakonwektory ścienne na poddaszu i w salonie, reszta podłogówka.
    Są na rynku ładne klimakonwektory. https://www.google.com/search?q=gall...A_enPL834PL834
    System jako grzewczo-chłodzący zasilić wszystko z rewersyjnej pompy ciepła.
    Dzisiaj preferowany jest "szybki montaż klimatyzacji przez ścianę"
    Nikomu nie będzie się chciało robić takiego systemu i celowo będą odstraszać ceną.
    Zrobią wszystko by ci udowodnić, że montaż splita jest dla ciebie lepszy - bo to jest jednodniowa robota i szybka kasa.

    Kombinowanie z jednym klimakonwektorem i podziałem strefowym to już zabawa dla pasjonatów, który we własnym zakresie taki system skomponują.
    Głównie ze względu na to, że na rynku nie ma gotowców plug&play.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Na etapie budowy domu, jeśli ktoś zleca wykonawstwo instalacji poszedł bym w indywidualne klimakonwektory ścienne na poddaszu i w salonie, reszta podłogówka.
    Są na rynku ładne klimakonwektory. https://www.google.com/search?q=gall...A_enPL834PL834
    System jako grzewczo-chłodzący zasilić wszystko z rewersyjnej pompy ciepła.
    Dzisiaj preferowany jest "szybki montaż klimatyzacji przez ścianę"
    Nikomu nie będzie się chciało robić takiego systemu i celowo będą odstraszać ceną.
    Zrobią wszystko by ci udowodnić, że montaż splita jest dla ciebie lepszy - bo to jest jednodniowa robota i szybka kasa.

    Kombinowanie z jednym klimakonwektorem i podziałem strefowym to już zabawa dla pasjonatów, który we własnym zakresie taki system skomponują.
    Głównie ze względu na to, że na rynku nie ma gotowców plug&play.
    dobrze mieć czasami dwa oddzielne urządzenia, jak zepsuje się PC to zawsze można się poratować klimatyzacją do grzania , no chyba, że w umowie z dostawcą jest krótki termin na usunięcie awarii

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    dobrze mieć czasami dwa oddzielne urządzenia, jak zepsuje się PC to zawsze można się poratować klimatyzacją do grzania , no chyba, że w umowie z dostawcą jest krótki termin na usunięcie awarii
    Każda dobra PC ma 2 źródła grzania (rezerwowa grzałka)
    Grzałkę odpalisz nawet na najprostszym agregacie prądotwórczym.
    Więc jeśli mówimy o rezerwowym źródle ciepła, to dodatkowa klimatyzacja będzie 3 systemem grzewczym.

    Wg mnie, lepiej mieć rezerwową grzałkę w zasobniku.
    W nowym domu jak wyłączysz ogrzewanie to dopiero po 3 dniach będziesz musiał ubrać sweter.
    A weź wytłumacz dziecku, że się dzisiaj w zimnej wodzie kąpie

    Ale rozumiem, argumentów na dodatkowy "szybki montaż" słyszałem już bez liku.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Każda dobra PC ma 2 źródła grzania (rezerwowa grzałka)
    Grzałkę odpalisz nawet na najprostszym agregacie prądotwórczym.
    Więc jeśli mówimy o rezerwowym źródle ciepła, to dodatkowa klimatyzacja będzie 3 systemem grzewczym.

    Wg mnie, lepiej mieć rezerwową grzałkę w zasobniku.
    W nowym domu jak wyłączysz ogrzewanie to dopiero po 3 dniach będziesz musiał ubrać sweter.
    A weź wytłumacz dziecku, że się dzisiaj w zimnej wodzie kąpie

    Ale rozumiem, argumentów na dodatkowy "szybki montaż" słyszałem już bez liku.
    nie jestem instalatorem, za to potwierdzam to co mówisz o "szybkim montażu" - miałem takiego właśnie instalatora, który usilnie mnie namawiał na montaż obu jednostek "przez ścianę" ale wyszło w rozmowie, że ma właśnie dzień czy dwa "luzu" - natychmiast podziękowałem. Z drugiej strony miałem rozmowę z człowiekiem od mitsubishi heavy - w mojej opinii bardzo rzetelnie podszedł do oferty ogrzewania kanałowego ze strefowym zarządzaniem temperaturą - dla mnie bajka rozwiązanie ale niestety koszt dwa razy większy od multisplita, który ostatecznie zamontowałem

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony