dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Wymiana instalacji lelektrycznej

    Czy to jest uczciwa cena 4200zł z umową za wymianę całej instalacji elektrycznej w 2 pokojowym mieszkaniu ( 48m2) i doprowadzenie zasilania 3 fazwego?
    Chce dodać , że 200 metrów przewodu ( 100x1,5 i 100x 2,5) i 1000szt uchwatów ja daje swoje , a elektryk resztę czyli tylko przewód 5x,2,5 jakieś 10 metrów , puszki , rozdzielnice itp

    Elektryk powiedział , że uchwyt pod kabel które kupiłem typu T i UWP , że nie są zbyt dobre i on mocuje na blaszki aluminiowe ? Lepsze są te blaszki?

    Czy zatynkowanie bruzd z przewodami jest zazwyczaj wliczone w cenę wymiany elektryki ? Czy tynkowanie już jest po mojej stronie?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.244

    Domyślnie

    Jeśli doliczyć doprowadzenie 3faz nie wiadomo czy z korytarza czy kanałem z piwnicy cena z bruzdowaniem wydaje się OK.
    Nie wiadomo co na owe 3 fazy mówi spółdzielnia lub inny zarządca budynku.
    Zależy jeszcze od materiału ściennego : ceramika czy suporeks.
    Uchwyty UWP są całkiem dobre ale w zależności od materiału ściennego można wybrać inne dogodniejsze rozwiązanie.
    Odnośnie zaklejania bruzd to cena powinna to obejmować ale konkretnie musisz się dogadać, nie wiadomo co u owego elektryka obejmuje cena.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Przewód 3 fazowy idzie z klatki i ta rozdzielnia tylko z korkami jest na klatce akurat znajduje się na moim pietrze i od niej do moich drzwi to jakieś 2- 2,5 metra plus jakieś 3 metry do licznika , który znajduje się w moim mieszkaniu . Tak mój główny licznik znajduje się w moim mieszkaniu , bo to kiedyś tak robili . Czyli w lini prostej będzie jakieś 5- 6 metrów do mojego licznika, nawet nie 10 .
    A materiał ścienny , to chyba suporeks.

    Czemu miałaby sie spółdzielnia / zarządca przyczepić do 3 fazy ? Chodzi o jakieś przeciążenie przewodu WLZ ? Czy o prace na klatce? To sa mieszkania bezczynszowe nie ma zarządcy . Pytałem sie sąsiad czy się zgadza , aby doprowadził przewód pod instalacje 3 fazową i się zgodził .

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.244

    Domyślnie

    Po pierwsze to prace na klatce , po drugie to grzebanie i samodzielna przeróbka w rozdzielni elektrycznej która jest nie tylko Twoja ale i sąsiadów co staje się ingerencją w instalacje wspólną domu a to jest prawnie zabronione a co najważniejsze to jak ma się do tego zakład energetyczny i przydział mocy przyłączeniowej dla mieszkania, typ instalacji oraz licznik energii elektrycznej który znajduje się na klatce lub u Ciebie w mieszkaniu.. Elektryk dokona wymiany licznika1 fazowego na 3 fazowy i w zakładzie energetycznym załatwi za Ciebie zawarcie nowej umowy, czy po prostu podłączy pozostałe dwie fazy bez licznika lub do zabezpieczeń sąsiadów
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Pytałem sie elektryka czy prace na klatce i doprowadzenie przewodu 3 fazowego wymaga zgłoszenia odpowiedział , że nigdy nie zgłaszał . Tylko zgłasza rozplombowanie licznika dzwoniąc pod 991 .

    Czyli prace na klatce podłączenie kabla 5 żyłowego musi również zgłosić elektryk ZE ?

    Elektryk mówił , żebym zostawił swój licznik , a jest jednofazowy .

    Mozesz wyjaśnić o co chodzi " czy po prostu podłączy pozostałe dwie fazy bez licznika lub do zabezpieczeń sąsiadów" , bo chyba tak chce zrobić ten elektryk jak piszesz . Ale mogę sie mylić , ja sie na tym w ogóle nie znam.

    Czy muszę mieć z góry potwierdzenie od ZE , że w moim mieszkaniu mozna wykonać instalacje 3 fazową ?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.244

    Domyślnie

    No sam pomyśl. Rozliczasz się z ZE na podstawie licznika 1 fazowego..... na jakiej podstawie będziesz się rozliczał po doprowadzeniu 3 faz......
    Masz zawartą umowe z ZE na określoną moc przyłączeniową 230V i np. 4 - 5kW i zabezpieczenie 20A
    Jak to będzie po doprowadzeniu 3 faz, według czego się będziesz rozliczać?
    Przecież 3 fazy to moc przyłączeniowa 12kW której nie masz w umowie.
    Porozmawiaj z elektrykiem bo to mi śmierdzi samowolą a on to jakiś partacz nie mający pojęcia który Cię wsadzi na minę.

    Do ZE występujesz o warunki przyłączenia na 3 fazy z mocą np. 12kW a oni w warunkach ustalają miejsce przyłączenia i wymieniają licznik na 3 fazowy i plombują go.
    . Licznik jest własnością ZE a jego wymioana jest w ich gestii,
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-11-2022 o 22:42
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Niestety musiałem zmienić elektryka . Kolejny elektryk żąda 5000 zł netto za samą robociznę bez tynkowania bruzd na kable . Czy to uczciwa cena? Bo czuje , ze ten fachowiec che mnie naciągnąć . Dodam , że przewody o rożnym przekroju łącznię 250metrow ja daje plus 1000 szt uchwytów na przewody.
    W mieszkaniu nie ma żadnych mebli wiec prace dla fachowca są ułatwione.

    To jest mieszkanie 2 pokojowe , w umowie mają tylko być zainstalowanie podstawowe gniazdka , plus 2 TV wejścia antenowe , bez internetu ,
    Plan z instalacja 3 fazową niestety nie wypalił i pozostanie jednofazowa.

    Czyli 5000zł + 23%vat + rozdzielnica po elektryka stronie i rożnego rodzaju zabezpieczenia to wyszłoby ponad 6500 zł ? Chyba jednak cena " lekko" przesadzona. Co sadzicie?

    A może elektryk rozliczać sie o dzieło czyli podatek vat wtedy 12% ?
    Znalazłem art w internecie , ze położenie instalacji elektrycznej jak najbardziej można zaliczyć do umowy o dzieło.
    Ostatnio edytowane przez m3rty ; 07-12-2022 o 22:47

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał m3rty Zobacz post
    A może elektryk rozliczać sie o dzieło czyli podatek vat wtedy 12% ?
    Mylisz VAT z podatkiem dochodowym. VAT nie zależy od rodzaju umowy.

    Cena zależy od różnych czynników - zbierz inne oferty.

  9. #9

    Domyślnie

    Tak przepraszam faktycznie dochodowy to jest 12 % o dzieło.

    Znalazłem w internecie art , że od robót instalacyjnych lub montażowych można zastosować 8% stawkę VAT . Ale czy tyle naliczyłby ten elektryk to od niego zależy .

    Jednak poszukać innych ofert ? Tez uważam ,że za dużo chce.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Dostałeś drugą ofertę podobną i nadal Ci dużo... Tydzień pewno będzie siedział u Ciebie jak nie dłużej (widząc jak tu jęczysz to nawet nie chce myśleć jak będziesz wydziwiał na etapie robót...) i 5 tyś to za dużo...

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Dostałeś drugą ofertę podobną i nadal Ci dużo... Tydzień pewno będzie siedział u Ciebie jak nie dłużej (widząc jak tu jęczysz to nawet nie chce myśleć jak będziesz wydziwiał na etapie robót...) i 5 tyś to za dużo...
    Człowieku dobrze ty się czujesz?

    Jaką ofertę podobną dostałem ? Czytać nie potrafisz? Pierwsza oferta to brutto na rękę i 50% jak nie więcej materiałów dawał elektryk . Ten drugi elektryk żąda 5000zł netto i muszę dać więcej materiałów niż przy pierwszym . ( plus 23%Vat)

    Nie udzielaj się w moim temacie , jest wiele innych na tym forum i tam będziesz mógł się wykazać , chyba.

    "jęczysz" - jesteś elektrykiem ? Do klientów też się tak zwracasz? Czy tylko taki "mądry" jesteś przed monitorem ?
    Ostatnio edytowane przez m3rty ; 08-12-2022 o 18:55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony