dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła + Kocioł Junkers

    Posiadam instalacje ogrzewania podłogowego na parterze (zawór mieszający ) oraz grzejniki na piętrze- całością obecnie steruje kocioł junkers 14kw + (dwa moduły mm100)
    Całość obecnie jest na krzywej grzewczej, podłogówka jak i grzejniki spokojnie pracują do -2C na zewnątrz z wodą do 35C (pompa ciepła pracowała by na temperaturze do 35C)


    Planuje do kotła gazowego podłączyć pompę ciepła Panasonica. Problem polega na tym ze domyślnie wszystkie zawory i pompy musiałbym przepiać do pompy ciepła i to ona sterowała by całością instalacji i w razie spadku temperatury poniżej zadanej uruchamiała by i sterowała kotłem gazowym sygnałem 0-10V


    Jednak boje się przerw w dostawie prądu bo wtedy żaden z systemów nie badzie działał, gdybym chciał awaryjnie opalić kocioł gazowy na zasilaniu awaryjnym będzie to bardzo kłopotliwe z przepinaniem wszystkich przewodów i rozwaleniem wszystkiego.

    Myślę nad takim rozwianiu.
    Jak temperatury będą do -2C pozostawię prace pompy a jak poniżej, uruchomię kocioł kondensacyjny ręcznie. (przełączę prace z pompy na kocioł )

    Jak rozwiązać przepinanie 2 pomp i siłownika zaworu 3d raz do pompy ciepła a raz do kotła ?
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 22-11-2022 o 17:42

  2. #2

    Domyślnie

    Po co chcesz wydawac kolejne pieniadze i komplikowac instalacje oraz utrudniac przyszle sterowanie?

  3. #3

    Domyślnie

    Mam założoną instalacje fotowoltaiczną i nie mam co zrobić z nadmiarem energii w magazynie, obecnie zjadam ten prąd grzałką 2KW +2KW ( przy mniejszym zapotrzebowaniu odpalam jedną, przy większym drugą ) zamontowaną w sprzęgle hydraulicznym ale wydaje mi się to mało efektywne.


    Obecnie zrobiłem to sobie samemu na tej grzałce w sprzęgle działa to tak
    Wyjąłem zworkę od termostatu on/off w kotle gazowym, kocioł przestał grzać (gazem), obecnie steruje temperaturą w domu ale z energii z grzałki tz jeśli jest za gorąco to skręca zawór 3d a na piętrze wyłącza pompy, wtedy sprzęgło zaczyna nabierać temperatury i termostat odłącza grzałkę i tak sobie to działa całkiem sprawnie bez obsługowo.

    Jak grzałka nie daje rady to (wkładam zworkę) kocioł startuje (grzeje) dodatkowo wspomagam go grzałką lub nie.
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 22-11-2022 o 17:39

  4. #4

    Domyślnie

    Po co zakladales fotowoltaikę, skoro nie zużywasz tyle prądu?
    Cierpisz na nadmiar pieniędzy?

  5. #5

    Domyślnie

    Nakręciłem się przez rodzinę ze kończą się te super mega warunki, na dachu mam 10kw i teraz zastanawiam się co dalej.
    Szkoda mi to tak "zjeść " przez grzałkę (co własnie robię ), z pompy były by spore oszczędności ale znowu inwestycja i rozwalanie kotłowni

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie ma teraz co kombinowac i wdawac sie w dodatkowe koszty. Albo zostaw grzalke w sprzegle, albo daj grzalke do zasobnika CWU.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Mam PV, "gaz z rury", oraz PC . Zakładane w kolejności jak w poprzednim zdaniu.

    Obecnie używam tylko pompy ciepła do grzania domu i c.w.u. gdyż prądu z PV starcza na wszystko. Opłaty stałe za gaz to około 100 złotych na rok, więc nie jest zbyt dużo.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8

    Domyślnie

    Możesz grzać osobno kotłem lub pompą ? (pewnie masz jeden obieg bez dodatkowych zaworów mieszających) wtedy nie ma problemu

    Po co taka duża pompa ciepła, jeśli masz gaz to nie lepiej było ci iść w mniejszą żeby tak nie taktowała w ciepłe dni, a te kilka dni mrozów odpalić gaz ?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    Możesz grzać osobno kotłem lub pompą ? (pewnie masz jeden obieg bez dodatkowych zaworów mieszających) wtedy nie ma problemu

    Po co taka duża pompa ciepła, jeśli masz gaz to nie lepiej było ci iść w mniejszą żeby tak nie taktowała w ciepłe dni, a te kilka dni mrozów odpalić gaz ?
    Mam tylko grzejniki i mogę grzać osobno, jeden obieg - Junkers oraz PC są obok siebie.

    PC w ciepłe dni nie taktuje, może spaść z mocą poniżej 300 W.
    Gaz jest w rezerwie na ciężkie czasy lub awarię PC.

    Trochę się znam na tych rzeczach, prawie wszystko zmontowałem samodzielnie więc cała inwestycja nie pochłonęła "oszczędności życia".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #10

    Domyślnie

    Ja również będę montował samodzielnie (monoblok ), ale obecny układ CO mam mieszany (grzejniki + podłoga) dlatego w układzie są 2 pompy+ siłownik zaworu 3D

    Ostatecznie odszedłem do wniosku że pompy CO i zawór 3d będę przełączał przełącznikiem 1-0-2 lub zastosuje przekaźniki jak będę potrzebował to jednym ruchem przełączę wszystko miedzy kotłem a pompą ciepła.

    Bedzie to działało tak ze pompa będzie sterowała całością instalacji, kiedy temperatura spadanie poniżej ustawionej granicy w sterowniku pompy będzie załączał się kocioł gazowy jako dodatkowe źródło ciepła ale pompa nadal będzie sterować instalacją (co do sterowania kotłem, pompa podaje napięcie w zakresie od 0-10 do kotła, do junkersa jest moduł właśnie na ten zakres napięcia )
    Nie wiem tylko jak zachowa się kocioł jak będzie bez pomp i zaworu 3d wysterowany napięciem od 0-10 mam nadzieje ze to taki tryb nadrzędny i po prostu grzeje.

    W razie braku prądu( odpale UPS), tym przełącznikiem przepnę wszystko ponownie do kotła i kocioł będzie grzał swoją krzywą na zasilaniu UPS

    W takim układzie mam system który współgra ze sobą albo dwa niezależne

    dobrze kombinuje ?

    Co do hydrauliki to będę wpinał wszystko w sprzęgło (równolegle) i dodatkowo beforek na zasilaniu pompy szeregowo.
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 24-11-2022 o 15:56

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Mam PV, "gaz z rury", oraz PC . Zakładane w kolejności jak w poprzednim zdaniu.

    Obecnie używam tylko pompy ciepła do grzania domu i c.w.u. gdyż prądu z PV starcza na wszystko. Opłaty stałe za gaz to około 100 złotych na rok, więc nie jest zbyt dużo.
    Oj widzę że jest tu kilka mieszanych instalacji
    a kolega to ma prawie identyczny zestaw , u mnie stoi Daikin 8 + 7 kWp z kotłem 21kW gazowym
    instalowane w odwrotnej kolejności niż pisane .
    Czekam jeszcze na płytę sterującą PC / piec ale jakoś cisza podobno problemy z elektroniką choć zamowienie złożone w lipcu , piec gazowy jeszcze nie uruchomiony .
    Na razie grzeje PC i jest dobrze .

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    W 2021 roku zakręciłem zawór gazowy w skrzynce na zewnątrz i jak na razie nie ma potrzeby go otwierać. Jeśli przyjdą "trzaskające mrozy" to kto wie - może skorzystam z Junkersa.
    W ubiegłym sezonie grzewczym pracowała PC 6 kW na freonie R410 (też Daikin). Nie pamiętam ile razy (nie więcej jak 10) włączałem jedną lub drugą klimatyzację.

    Obecna PC przy temperaturze zewnętrznej -20 st.C z samej sprężarki daje ponad 6 kW. Hydrobox oprócz zbiornika 230 litrów na ciepłą wodę w środku ma 2 osobne wyjścia do grzania domu: jedno na podłogówkę, drugie na grzejniki. Zawory przełączająco-mieszające oraz pompy obiegowe są w środku.

    Mimo że jest to model z którym nie miałem do czynienia to bez pomocy instalatora skonfigurowałem wszystko tak, że pracuje zgodnie z moimi potrzebami.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #13

    Domyślnie

    Nie lepiej mniejsza pompa żeby nie taktowała w cieplejsze dni a w konkretne mrozy (których u nas jest kilka dni w roku) wspomagać się kotłem gazowym.
    Ja właśnie stoję przed dylematem czy kupić Panasonica 5KW który może dogrzać do w moim przypadku -5 (uwzględniając zyski bytowe oraz bez grzania CWU w tym czasie) albo iść w 7KW które może grzać do ponad -8C razem z CWU

    nie wiem co robić 5KW czy 7KW

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    nie wiem co robić 5KW czy 7KW
    Jakie jest OZC budynku oraz ile osób?
    Oszczędności z PC w stosunku do gazu to ok;40 %
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 29-11-2022 o 14:01
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #15

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    Nie lepiej mniejsza pompa żeby nie taktowała w cieplejsze dni a w konkretne mrozy (których u nas jest kilka dni w roku) wspomagać się kotłem gazowym.
    Ja właśnie stoję przed dylematem czy kupić Panasonica 5KW który może dogrzać do w moim przypadku -5 (uwzględniając zyski bytowe oraz bez grzania CWU w tym czasie) albo iść w 7KW które może grzać do ponad -8C razem z CWU

    nie wiem co robić 5KW czy 7KW
    Pozostał bym przy pompie 6 kW zwłaszcza że dodatkowo dokupiłem w ubiegłym roku styropian na dom i mam obecnie 23 cm warstwę.

    Ale jak się nadarzyła za "dobre pieniądze" nowa jednostka zewnętrzna 8 kW na czynnik R32 (6 kW z 2018 roku była na R410A) to nie mogłem się powstrzymać ją kupiłem. Planowałem że wymienię j. zewnętrzną na nowszą w lecie tego roku pozostawiając hydrobox wiszący na ścianie.
    Jednak w maju kupiłem hydrobox dedykowany do j. zewnętrznej 8 kW - na dodatek zespolony z zbiornikiem c.w.u. 230 litrów firmy Daikin.

    Pompa ciepła na czynniku R32 jest wydajniejsza od PC na R410A, zwłaszcza w temperaturach -15 st i niższych.

    Jeśli kupisz pompę 7 kW a nie 5 kW, zwłaszcza jeśli ta mocniejsza znacząco nie będzie droższa będziesz miał większą możliwość wyboru kiedy czym lepiej grzać.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #17

    Domyślnie

    a jak u ciebie ta 8kw się zachowuje w temperaturach +10 do 0C

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    a jak u ciebie ta 8kw się zachowuje w temperaturach +10 do 0C
    Mam ustawioną pracę w trybie "najcichszym". Nie taktuje przy +10 st. Najmniejszy pobór EE to poniżej 300 W. Pobór prądu rośnie stopniowo ze spadkiem temperatury zewnętrznej.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #19

    Domyślnie

    Jak wygląda dostępność Daikin 4kw monoblok ?
    Jak obsługa dwóch obiegów grzewczych (grzejniki, podłogówka) ?
    Da się połączyć kocioł z pompą ?
    Daikin 4KW z tego co widzę na wykresie spokojnie do -8C w mojej sytuacji

    ile taki zestaw by kosztował co dodatkowo do monobloka bym potrzebował
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 01-12-2022 o 16:20

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Daikin ma w wersji split 4,6,8 kW. Wiem że starsze modele (na R410A) były produkowane również w zestawach fabrycznych jako hybrydowe z kotłem gazowym.
    Firma jako jedna z pierwszych (od 2018 r.) przeszła na R32 to rozpoznaj co mają w aktualnej ofercie.
    Cen nie znam, ale z pewnością nie należą do najniższych.
    Na tym portalu znalazłem "klasyczny" zestaw (bez gazu):
    https://allegro.pl/oferta/daikin-alt...SABEgIfb_D_BwE

    Tu link do hybryd:
    https://www.daikin.pl/pl_pl/grupy-pr...SAAEgKZq_D_BwE
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony