dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie Ogrzewanie hybrydowe - kilka źródeł ciepła w domu. To się opłaca!

    Odwiedziliśmy z kamerą kilka domów, gdzie jest kilka źródeł ciepła. Kiedyś było to nielogiczne i nieopłacalne. Dzisiaj, kiedy ceny węgla poszybowały w górę, kiedy nie jest pewne żadne z nośników energii - może tak właśnie trzeba? Co o tym sądzicie?



    Legenda:
    1.01 Dom ogrzewany kotłem na pellety, kotłem gazowym i kolektorami słonecznymi.
    3.25 Dom ogrzewany kotłem gazowym, kolektorami słonecznymi, grzałką elektryczną, instalacja fotowoltaiczna.
    5.50 Dom ogrzewany kotłem gazowym, powietrzną pompą ciepła i kominkiem z płaszczem wodnym. Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego.
    7.10 Dom ogrzewany urządzeniem hybrydowym: kondensacyjny kocioł gazowy i powietrzna pompa ciepła w jednym.

    „Z węgla na prąd” to kolejny odcinek poradnika antysmogowego „Pozbądź się kopciucha” przygotowanego przez SPIUG - Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych dla właścicieli domów, którzy planują modernizację kotłowni węglowych.

    Patronat cyklu: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, BOŚ - Bank Ochrony Środowiska, MURATOR
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 24-11-2022 o 09:22
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  2. #2

    Domyślnie

    W obecnych czasach na pewno warto. Ja rozkminiam jeszcze inne połączenie. Piec zgazowujący drewno + bufor + piec kondensacyjny na gaz
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  3. #3
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    Czym ogrzewać dom w czasach, kiedy ceny nośników energii są tak niestabilne. Drożał gaz, drożeje energia elektryczna. Doświadczenia pana Piotra to odpowiedź na trudne czasy: hybrydowa pompa ciepła Magis Combo V2 firmy Immergas – pompa ciepła i kocioł kondensacyjny w jednym.
    Pan Piotr użytkuje urządzenie od połowy 2018 r. Po 4 latach jest bardzo zadowolony z decyzji o wyborze nowatorskiego urządzenia; bezawaryjnej pracy Magis Combo, kosztów ogrzewania i przygotowania c.w.u. Dodajmy, że pan Piotr ma też instalację fotowoltaiczną o mocy prawie 10 kWp. Rozliczana w systemie net-meteringu (80% produkcji zmagazynowanej w sieci pobiera bez opłat) pozwala zasilać pompę ciepła energią elektryczną pozyskaną z własnej instalacji także zimą.
    Zobaczcie, co o montażu i pompy ciepła i kotła kondensacyjnego mówi instalator, pan Krzysztof Korol. Taka instalacja będzie wykonana tak, jakby w kotłowni były dwa urządzenia grzewcze. Musi być przyłącze gazu, a w ogrodzie stanie jednostka zewnętrzna pompy ciepła.
    O doświadczeniach pana Piotra pisaliśmy w artykule „Czym ogrzewać dom” w nr 10/22 „Muratora”. Artykuł z tezą, że wiele źródeł ciepła w domu – chociaż początkowy wyższy koszt wydaje się problematyczny – jest dziś jak najbardziej wskazane, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo energetyczne w czasach kłopotów z dostępnością i kosztami nośników energii…


    MAGIS COMBO V2 – hybrydowa pompa ciepła
    1. Kocioł kondensacyjny z pompą ciepła typu split
    2. Wydajność – COP nawet 5,2
    3. Ogrzewa, chłodzi oraz produkuje ciepłą wodę użytkową
    4. Klasa energetyczna A++ dla temperatury 55oC
    5. Automatyka sama wybiera optymalne w danej chwili źródło ciepła!

    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    W obecnych czasach na pewno warto. Ja rozkminiam jeszcze inne połączenie. Piec zgazowujący drewno + bufor + piec kondensacyjny na gaz
    Tu nie ma co "rozkminiać" tylko zakładać. Ustawiamy różnicę pomiędzy panelami i kocioł gazowy dogrzewa dom na wypadek braku wody w buforze.

    PS.
    Jak dla mnie to:
    1. kocioł zgazowujący z buforem ciepła + grzałka w układzie C.O. (nocna taryfa)
    2. gruntowa pompa ciepła pracująca w harmonogramie (nocna taryfa)
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 25-01-2023 o 22:30
    Regulamin forum

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    To dobre rozwiązanie korzystane z energii w jakiejkolwiek postaci i z różnorodnych źródeł jednak jest to bardzo drogie i bardzo nieekonomiczne, ponadto dezorganizuje życie w nowym domu, zajmuje mnóstwo miejsca, komplikuje instalacje generuje koszty(utrzymanie w sprawności, przeglądy, magazynowanie i zakup paliw, opłaty abonamentowe itp)
    Jeśli ktoś zaczyna "zabawę" w budowanie, a potem zastanawia się nad ekonomicznym(najbezpieczniejszym) źródłem ciepła w dzisiejszych lub jakichkolwiek innych czasach to nawet rządzący nam tego nie ułatwiają.
    Same dotacje o paliw poróżniły społeczeństwo,
    drożyzna nośników energii!!!!
    namawianie ludzi i dotacje na piece gazowe, potem się z tego wycofanie,
    promowanie i dotacje do pomp ciepła i limity w zużyciu energii elektrycznej,
    dotacje do fotowoltaiki i późniejsza niekorzystna zmiana sposobu rozliczenia nadprodukcji
    likwidacja pieców na paliwa kopalne i zakazy palenia i korzystania z kominków, a potem dotacje do drewna kawałkowanego
    Co jeszcze nas spotka? Mamy pecha , że mieszkamy w klimacie gdzie wymagane jest ogrzewanie przez 7mc w roku, ale nikt nie przewidzi polityki, a to bezpośrednio przekłada się na to jakie koszty ponosimy stosując odpowiedni system do zapewnienia ciepła by żyć.

    A z własnego "widzi mi się" mam piec kondensacyjny dwufunkcyjny , kominek z PW, instalacje FV zapewniającą prąd, CWU i ogrzewanie gdy nie pracuje na paliwie stałym czy gazie. Ze Słońca pozyskuję ciepło (instalacja solarna CO i CWU) i prąd z instalacji FV do napędu grzałek elektrycznych w zasobnikach CO i CWU oraz energię elektryczną dla PC zapewniającą ciepło w okresach przejściowych.
    Z paliw odnawialnych w kominku mogę pozyskać ciepło do CO, CWU.
    I tak się zastanawiam mam chyba wszystkie możliwe systemy - tylko po co? jak wystarczył jeden gdyby w tym kraju żyło się normalnie i kotłownia w moim domu byłaby normalna jak z katalogu - nowoczesnego XXI wiecznego domu.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Do wszystkich aktualnie dozwolonych sposobów ogrzewania potrzebujesz prad czyli magazyn lub agregat. Jedyne bezpieczne, to mieszkanie nad oddziedziczoną turbiną wodną. Prąd zawsze, fakt że nie całkiem darmo bo każde urządzenie wymaga dozoru (zastawy, kraty itp.) i opłat za wodę & kanał oraz trochę dudni, lecz mozna się przyzwyczaić - jak we młynie. Opowieści o CO grawitacyjnym (niezbędny był tylko pniak i zapałki, inny opał to już był full wypas!), to już historia z czasów grudniowej wojny PL-PZPR.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Opowieści o CO grawitacyjnym (niezbędny był tylko pniak i zapałki, inny opał to już był full wypas!), to już historia z czasów grudniowej wojny PL-PZPR.
    A nie no bo pewnie – tylko co i jak o tym gadać skoro jest kilka tematów założonych o tym - https://forum.muratordom.pl/showthre...85-%C5%BCe-tak - i w kilku już miejscach dyskusja się toczy tylko o czym, że za komuny co wszystkich za twarz trzymali ale chociaż jakoś tam dbali, że jak im za granicę ludki spiepszyć nie mogą, to choć by im nie pozamarzali a teraz jest jakoś na odwrót – więc co – przez te ich wymysły jak kogoś nie stać na te ich technologie nowe – na które mało kogo jest stać z powodu cen technologii i do niej nośników – to co ma zrobić – w zimnicy siedzieć – zamarznąć – czy z bocianami na zimę do ciepłych krajów odlecieć – ot i filozofia w tym cała a wszelkie gadanie jak to z miału na pellet i tak dalej wyłączając z tego jeszcze antysmogowe i zeznania do CEEB jest daremna oraz żenująca – tak na marginesie, to dobrze trzeba mieć w głowie narobione by teraz instalować sobie kocioł gazowy z pompą ciepła skoro z prądem tak jak i z gazem ma być coraz gorzej.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    ... tak na marginesie, to dobrze trzeba mieć w głowie narobione by teraz instalować sobie kocioł gazowy z pompą ciepła skoro z prądem tak jak i z gazem ma być coraz gorzej.
    Z jakim paliwem jest coraz lepiej?
    Z atomem czy z węglem ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Z jakim paliwem jest coraz lepiej?
    Z atomem czy z węglem ?
    To takie pytanie retoryczne jest – a Ty co i jak wolisz – mieć wróbla w garści czy gołębia na dachu ?

    Mało Ci tego o czym tu i ówdzie o tym była mowa, to już lata będą o tym a do tego np. mini elektrownie wiatrowe czy nimi elektrownie wodne - te zmiany praw prosumentów w PV, co to ma być – te antysmogowe i ta CEEB inwigilacja – te prawo ich nowe, że na chatę wleźć Ci se mogą - tak to ma ten bój wyglądać o to powietrze czyste czy to jest bój o to jak wypukać jeleni z kasy i ich życia ?
    Chyba będzie Ci tego choć to tylko wierzchołek góry lodowej a początek tego ładu zielonego.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Teraz jest węgiel a atomu nie ma.
    Później nie będzie węgla a atom może będzie.
    Mini elektrownie wiatrowe nie pomogą bo niewiele prądu wytwarzają i będą obciążać stare sieci tak jak instalacje PV.
    Mini elektrownie wodne niestety już nie powstaną.
    Kasę z ludzi wyciągają firmy typu Orlen i jeszcze wmawiają, że robią to dla ich dobra.
    Durny lud w to wierzy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson29 Zobacz post
    Bredzisz kolego , oj bredzisz
    Orlen nie wyciąga kasy od ludzi i nie wmawia, że nie obniżył ceny dla dobra ludzi?
    Gaz na giełdach jest tańszy niż przed początkiem wojny na Ukrainie a gaz i prąd droższe niż były.
    Orlen ma nadzwyczajne zyski których nigdy wcześniej nie miał.
    Przypadek? Nie sądzę.

    Zamiast hasła "bredzisz" podaj konkrety.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12

    Domyślnie

    No muszą Ci zabrać w paliwie aby dać Ci tańszy gaz. Tak działają wszędzie .

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Tak, ceny gazu dal indywidualnych odbiorów są dotowane ale mowa jest o nadzwyczajnych zyskach firm typu Orlen.
    Państwo "dotuje" a nie Orlen.
    Pisałem o cenach gazu i energii elektrycznej a nie o cenach paliw na stacja benzynowych.
    https://energia.rp.pl/gaz/art3778442...rzed-dwoch-lat
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Notowania cen gazu na świecie
    Natural Gas Futures: 2,46 USD/MMBTU (-8,21%)
    Data: 2023-02-01
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2023-02-02 at 16-13-52 Notowania - indeksy giełdowe ceny surowców rynek energii - w.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	17,2 KB
ID:	463588
    https://www.wnp.pl/gazownictwo/notow.../?zakres=10000
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Państwo "dotuje" a nie Orlen.
    haha serio ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson29 Zobacz post
    haha serio ?
    Państwo "dotuje" naszymi pieniędzmi.
    Wszystkim zabiera (sami dajemy) wg własnych reguł a daje po uważaniu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Wegiel to przezytek czy tego chcemy czy nie. Gaz wkrotce tez odejdzie ale nie tak szybko. Wraz z polityka klimatyczna UE bedzie nastepowac dekarbonizacja budynkow, chyba nie musze tlumaczyc co to znaczy i to niensa zadne teorie spiskowe tylko te slawne kamienie milowe za miliardy. Sam nadwyzki pradu spalam w kimie. Nadwyzki niewielkie bo mam tylko 4.34kwp a klima to tani chinczyk 3.6kw i wiecie co? Dom na Podkarpaciu czyli raczej chlodny rejon i w grudniu spalilem max 5m3 gazu a w styczniu 3 moze 4m3 na CO. Nie mam podlicznika ale wiem ile idzie na cwu wiec estymuje. CO dzialalo po 2 noce a reszta klima ktora chodzi non stop (czasem sie wylacza bo osiagnie temp) pozera cale 500-600W. Czy to duzo? Wydaje mi sie ze nie. Jak wszystkie domy beda dobrze ocieplone to gaz bedzie glupota (sam mysle ze niepotrzebnie to zakladalem ale jak jest nowy kociol to niech bedzie) wegiel to na bank odejdzie w zapomnienie bo ma same wady i zero zalet. Po pierwsze izolacja a potem juz kazde zrodlo ciepla nie zabija bo zapotrzebowanie na energie niskie. Dzis bym pewnie montowal monobloka 5kw. Najwyzej przy ekstremalnych mrozach bym dogrzal oporowo cop1 ale pewnie by to nigdy potrzebne nie bylo. Kominy, kominki, pellety... A po co to komu. Pompa ciepla dobrze dobrana i w zapasie jakas grzalka na wypadek super mrozow lub awarii pompy.

  18. #18

    Domyślnie

    Węgiel , gaz , drewno i wszystkie inne badziewia niech będą z nami tak długo jak tylko się da . Ludzie muszą mieć możliwość wyboru . Musimy zacząć otwierać się na wschód, nie ma co się panoszyć i strugać głupka. Polityka wielowektorowa, brak wrogów wśród sąsiadów.
    Hohoho ale naoglądałem się Sykulskiego , odbija mi już .
    Ostatnio edytowane przez lolson29 ; 03-02-2023 o 06:51

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson29 Zobacz post
    Węgiel , gaz , drewno i wszystkie inne badziewia niech będą z nami tak długo jak tylko się da . Ludzie muszą mieć możliwość wyboru . Musimy zacząć otwierać się na wschód, nie ma co się panoszyć i strugać głupka. Polityka wielowektorowa, brak wrogów wśród sąsiadów.
    Hohoho ale naoglądałem się Sykulskiego , odbija mi już .
    Przecież otworzyliśmy się na Wschód: czołgi na ruskich z Korei bierzemy. Mamy tam zero wrogów
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony