dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Wyposażenie/rozwiązania w nowym domu

    Hej,

    staję się powoli posiadaczem domu Archon - "Dom w lipcówkach" w stanie surowym otwartym - jest dach

    Obecnie zaczynam się interesować oknami.
    Zamierzam wstawić przyzwoite okna z ciepłym montażem w warstwie ocieplenia.

    W planach ogrzewanie podłogowe(może pompa ciepła w przyszłości ale obecnie piec gazowy) w całym domu (szkoda bo mam dębowy parkiet), wentylacja mechaniczna(rekuperacja), klimatyzacja no i może piecyk. Dom ma kominy jak w projekcie.

    No i tu się rodzi moje pytanie: jak to wszystko połączyć?
    Archon ma projekty instalacji ale oddzielnie i nie wiem czy jakoś się to pospina.

    Dodatkowo co mnie jeszcze zastanawia to ocieplenie nieużytkowego poddasza. Chciałbym mieć rupieciarnie tam i nie wiem czy lepiej ocieplać strop czy połacie dachowe?

    Z góry dzięki za podpowiedzi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro planowałeś rekuperację, dlaczego budowałeś kominy?

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Przy kominach i piecach mocno traci się na szczelności więc podejście, by iść w stolarkę w warstwie ocieplenia ma mały minus. Ale skoro budżet na to pozwoli to czemu nie-przy okazji będzie więcej miejsca by ukryć puchę na rolety i dać pod nią z 10 cm dobrej izolacji.

    Co do instalacji - te powinien zaprojektować ich wykonawca względem Twoich potrzeb, zastosowanych materiałów (zapotrzebowania na energię przy danych rozwiązaniach)itd.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    skoro planowałeś rekuperację, dlaczego budowałeś kominy?
    Czytałaś post autora? Jak wyobrażasz sobie grzanie gazem bez kominu?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Czytałaś post autora? Jak wyobrażasz sobie grzanie gazem bez kominu?
    w budynkach jednorodzinnych można mieć przewód koncentryczny poziomy przez ścianę do kotła gazowego o mocy nie większej niż 21kw

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Hej,

    staję się powoli posiadaczem domu Archon - "Dom w lipcówkach" w stanie surowym otwartym - jest dach

    Obecnie zaczynam się interesować oknami.
    Zamierzam wstawić przyzwoite okna z ciepłym montażem w warstwie ocieplenia.

    W planach ogrzewanie podłogowe(może pompa ciepła w przyszłości ale obecnie piec gazowy) w całym domu (szkoda bo mam dębowy parkiet), wentylacja mechaniczna(rekuperacja), klimatyzacja no i może piecyk. Dom ma kominy jak w projekcie.

    No i tu się rodzi moje pytanie: jak to wszystko połączyć?
    Archon ma projekty instalacji ale oddzielnie i nie wiem czy jakoś się to pospina.

    Dodatkowo co mnie jeszcze zastanawia to ocieplenie nieużytkowego poddasza. Chciałbym mieć rupieciarnie tam i nie wiem czy lepiej ocieplać strop czy połacie dachowe?

    Z góry dzięki za podpowiedzi.
    Ocieplenie zrób na stropie bo inaczej będziesz grzał przez strop kubaturę strychu.
    Instalacje można się uprzeć i robić wg projektu ale można zmienić.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 23-11-2022 o 10:20

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem najlepiej ocieplić strop i dach o ile są na to środki. Ja mam ocieplone poddasze i do tego ocieplony strych. Oczywiście ciepło w zimie w nim nie jest, ale zapewne bez tego ocieplenie byłoby zimniej i na strychu i więcej energii traciłbym na ogrzanie domu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Zamierzam wstawić przyzwoite okna z ciepłym montażem w warstwie ocieplenia.
    Kosztuje dużo a niewiele oszczędza.

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    W planach ogrzewanie podłogowe(może pompa ciepła w przyszłości ale obecnie piec gazowy) w całym domu (szkoda bo mam dębowy parkiet),
    Masz SSO i parkiet? Czego żałujesz?

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Archon ma projekty instalacji ale oddzielnie i nie wiem czy jakoś się to pospina.
    Co chcesz łączyć? Kominy (poza dymowym) zaślepiasz - kasa w błoto.

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Dodatkowo co mnie jeszcze zastanawia to ocieplenie nieużytkowego poddasza. Chciałbym mieć rupieciarnie tam i nie wiem czy lepiej ocieplać strop czy połacie dachowe?
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...4%87-czy-strop

  8. #8

    Domyślnie

    @Elfir dom kupuje w stanie SSO no i komin już tam był. Burzył go nie będę


    @Kaizen co do okien to jeszcze zobaczę jak mi wycenią i jaka jest realna różnica między ciepłym montażem w ścianie a tym w warstwie ocieplenia.
    Co do dębowego parkietu to na podłogówkę z tego co doczytałem to się taki nie nadaje bo izoluje ciepło i pracuje w miarę zmiany wilgotności.
    Dzięki za materiał z ociepleniem, chyba faktycznie ocieplę strop.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Co do dębowego parkietu to na podłogówkę z tego co doczytałem to się taki nie nadaje bo izoluje ciepło i pracuje w miarę zmiany wilgotności.
    Papier wszystko przyjmie. Nie mam problemu z drewnem na podłogówce. Zawsze przy drewnie warto pilnować wilgotności. Oczywiście rodzaj okładziny trzeba uwzględnić przy obliczeniach i projektowaniu podłogówki (i nie wierz hydraulikowi, że od trzydziestu lat wszędzie daje co 10cm i wszyscy zadowoleni).



    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-czy-grzejniki

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    jest cos takiego jak parkiet warstwowy i w 100% nadaje sie na podlogowke.

    Inna rzecz, ze nim polozysz jakikolwiek parkiet musisz miec pewnosc ze podloga-wylewka jets wygrzana i ma odpowiednia wilgotnosc - i to nie tylko tą na 2 milimetrach powierzchni tylko calosciowo.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Czytałaś post autora? Jak wyobrażasz sobie grzanie gazem bez kominu?
    Nie mam kominów i grzeję gazem. Cud jakiś?
    Jest rura spalinowo-powietrzna puszczona przez ścianę

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    @Elfir dom kupuje w stanie SSO no i komin już tam był. Burzył go nie będę
    Napisałeś "staję się powoli posiadaczem domu Archon - "Dom w lipcówkach" w stanie surowym otwartym - jest dach"
    To nie sugeruje kupna tylko dociągniecie budowy do etapu SSO

    bez problemu mozna kłaść parkiet na ogrzewanie podłogowe.
    tutaj możesz podpytać autorki bloga jak się sprawuje:
    https://www.houseloves.com/blog/2015...a-deska-chapel
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 29-11-2022 o 20:11

  13. #13

    Domyślnie

    @Kaizen
    Dziękuję za filmik,
    czyli jest możliwe użycie drewnianego parkietu z litego drewna, limitem jest grubość parkietu oraz trzeba mieć świadomość, że od grubości zależy to ile energii pójdzie na straty związane z drewnem.

    @Elfir dzięki za blog jednak jest on o parkiecie drewnianym lecz klejonym z chyba 3 warstw. Ja mam lite deski, które będą bardziej pracować.

    Jeszcze się zastanowię nad tym parkietem choć osobiście chciałbym go położyć ale mam na to jeszcze trochę czasu.


    Mam jednak inne rzeczy w pierwszej kolejności do zdecydowania i potrzebuje trochę podpowiedzi.

    Dom w stanie surowym otwartym więc powoli szukam okien w okolicach Krakowa i będę wysyłał prośby o wycenę do firm.
    ALE
    Projekt jest bez rekuperacji i podłogówka jest zaplanowana tylko w jednym pomieszczeniu a ostatecznie rekuperacja ma być wraz z podłogówką w całym domu.

    Nie mam jeszcze projektu rekuperacji i nie wiem jakiej średnicy będą przewidziane przewody wentylacyjne, które prawdopodobnie będą biegły w warstwie styropianu na piętrze.

    Od fi przewodów wentylacyjnych zależy o ile podniesie się posadzka a to prawdopodobnie wpłynie na drzwi balkonowe.

    Podpowiedzcie proszę jak to rozplanować? Od ustalenia czego zacząć?

  14. #14

    Domyślnie

    Okna w warstwie ocieplenia nic nie dają, a przynajmniej niewiele. Ja mam w posadzce na pietrze kanały 75 i 50mm gdy musialem przejśc przez elektrykę. 8cm styro.
    Kominy wyburzyć.

  15. #15

    Domyślnie

    @pandzik z okien w warstwie ocieplenia w sumie zrezygnowałem więc będę robił normalnie w murze jeszcze tylko podszkolę się jak i z użyciem jakich materiałów jest najlepiej no i zobaczę co oferują firmy których wycenę dostanę.

    Ale nurtuje mnie jeszcze rozprowadzenie przewodów wentylacji do pomieszczeń na parterze w styropianie podłogi na piętrze.
    Mianowicie w projekcie otwory na drzwi balkonowe 100 szerokości i 230 wysokości(światło ościeży) (mierzyłem i mają 101/242) a drzwi do pomieszczeń 80szer/200wys (w świetle ościeżnicy) nie zmierzyłem realnie ile zostawione.

    Pytanie to czy rury fi75 i podłogówka mi się tam zmieści czy skazany jestem na rury wentylacyjne fi50 ?

    Czy kominów nie da się zaślepić? Ogólnie dom ma dwa kominy i i w planach jest wstawienie kominka do salonu.
    Ostatnio edytowane przez Janki19 ; 04-12-2022 o 18:40

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    czyli jest możliwe użycie drewnianego parkietu z litego drewna, limitem jest grubość parkietu oraz trzeba mieć świadomość, że od grubości zależy to ile energii pójdzie na straty związane z drewnem.
    Pan parkieciarz ma marne pojęcie o stratach energii. Energia nie znika (pierwsza zasada termodynamiki). Sama okładzina bezpośrednio nie powoduje wzrostu strat - natomiast powoduje konieczność zwiększenia temperatury w głębi wylewki. I to, jeżeli nie jest powiązane ze skuteczniejszą* termoizolacją od podłoża w przypadku podłogi na gruncie (na wyższych kondygnacjach nie będą to straty, tylko grzanie niższej kodygnacji), powoduje pewien wzrost strat. Natomiast to co kiedyś było problemem, to maksymalna temperatura powierzchni okładziny. Najczęściej producenci zastrzegają, że nie może być wyższa, niż 27*. Dla współczesnego domu (spełniającego EP 2021 a nawet 2017) to żadne wyzwanie.
    A co do szpar, to pojawiają się przez niską wilgotność względna w sezonie grzewczym. Żeby tego uniknąć trzeba stosować nawilżanie a jeszcze lepiej rekuperację z odzyskiem wilgoci o wysokiej sprawności.

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Projekt jest bez rekuperacji i podłogówka jest zaplanowana tylko w jednym pomieszczeniu a ostatecznie rekuperacja ma być wraz z podłogówką w całym domu.
    A jak ten projekt chce uzyskać EP w limicie przy braku rekuperacji? Kocioł na pellet czy kolektory maja to uratować?


    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Od fi przewodów wentylacyjnych zależy o ile podniesie się posadzka a to prawdopodobnie wpłynie na drzwi balkonowe.
    Pozbądź się balkonu.

    *skuteczniejsza może oznaczać grubszą, ale może tez oznaczać lepszą - np. w sypialniach, gdzie zazwyczaj nie ma dużego obciążenia podłogi, możemy dać tyle samo EPS80 o lambdzie 0,03 a gdzie indziej, gdzie jest inna okładzina EPS100 o lambdzie 0,033 i straty będą takie same a i koszt może być ten sam (do dokładnego policzenia).

  17. #17

    Domyślnie

    @Kaizen
    Co do okładzin to producentem jest las dziadka i tartak sąsiada(grubość 2,4cm , dąb) więc te 27* nie jestem pewien czy się będzie tyczyło tych klepek. A starczy ich na salon z jadalnią na parterze i na połowę piętra dlatego się zastanawiam nad tym. Ale dziękuję za informacje wiem, że można to zrobić a byłem bliżej rezygnacji.

    Co do domu to jak patrzę na stronę Archon to ma EP (gaz) 68,51 [kWh/(m²*rok)] bez rekuperacji i podłogówka w jednym pomieszczeniu. Jednak budowa zaczęta w 2019 a projekt to datę nawet z 2016 widziałem ale nie jestem pewien czy wtedy był zamawiany i co ona oznacza więc w momencie zamawiania projektu mógł on spełniać inne normy. Poproszę o skan wyliczeń z oryginalnego projektu.

    Balkon - hmm początkowo w projekcie go nie było ale developer sobie dodał więc jest . Ładny widok na góry więc raczej go zostawię.

  18. #18

    Domyślnie

    kolejne pytanie

    przewidziane mam na piętrze 5cm styropianu i 5 cm wylewki a drzwi balkonowe 100 szer/230wys (otwory teraz mają 101/242cm ).

    W chwili obecnej zmieści mi się rura do rekuperacji fi50 a lepiej by było chyba dać fi75. Czy jestem w stanie jakoś dać 8cm styropianu zamiast 5cm i w ten sposób wygospodarować sobie miejsce na większą rurę (nie zmieniając rozmiaru drzwi)?
    Czy muszę jednak zmniejszyć wysokość drzwi z 230 na 220 cm ?
    Jakie mam opcje w tej sytuacji?

  19. #19

    Domyślnie

    Hej,

    powiedzcie mi jeszcze jak wygląda od strony formalnej dodanie rekuperacji do projektu który jej nie przewiduje?

    Chodzi o to, że zamówię projekt rekuperacji w firmie a później co? Czy mogę sobie kanały rozprowadzać czy musi być jakaś adaptacja tego projektu lub zgoda kierownika budowy ?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Hej,

    powiedzcie mi jeszcze jak wygląda od strony formalnej dodanie rekuperacji do projektu który jej nie przewiduje?

    Chodzi o to, że zamówię projekt rekuperacji w firmie a później co? Czy mogę sobie kanały rozprowadzać czy musi być jakaś adaptacja tego projektu lub zgoda kierownika budowy ?
    Na tak postawione pytanie odpowiedź jest jedna... to zależy.

    Zalezy od tego czy jest to zmiana istotna. Ja bym zapytał projektanta czy zastąpienie zaprojektowanej wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną za takie uznaje.
    Pojawia sie natomiast pytanie dlaczego nie zapytac o to kierownika budowy?
    Projekt zawiera projektowaną charakterystykę energetyczną budynku. A ta sie zmieni po zmianie rodzaju wentylacji. Poza tym w przypadku niektorych rodzajów źrodel ogrzewania powinno się przeanalizowac dopuszczalność zastosowania wentylacji mechanicznej.
    Inna kwestia jesli kierownik budowy weźmie sobie to na glowę i nikt nie bedzie wnikal w Nadzorze Budowlanym.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...przepis%C3%B3w

    pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Tompas ; 01-01-2023 o 21:16

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony