dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Murowanie komina systemowego ponad strop przed więźbą

    Witam

    Mam dylemat ponieważ chciałbym samemu wymurować kominy systemowe zanim na budowę wejdą dekarze, jednakże mam obawy czy kominów nie przewróci wiatr do tego momentu. Wyższy z kominów będzie wystawał 5m ponad strop. Pytanie więc nasuwa się takie czy to robić, czy nie, a jeśli tak to czy jakoś zabezpieczać przed przewróceniem (zastrzały itp).

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.295

    Domyślnie

    Nic się nie przewróci. Komin będzie związany ze ścianą parteru natomiast pustak kominowy posiada w rogach otwory do zbrojenia.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Przed zalaniem stropu wymurowałem 3 pustaki ponad i nie wkładałem prętów, bo byłem przekonany, że trzeba je tylko w części ponad dach wystawić. Teraz już nie idzie się przebić przez zaprawę w otworach żeby włożyć pręta. Nie pomyślałem o tym, że lepiej byłoby zazbroić cały komin dla bezpieczeństwa.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.295

    Domyślnie

    To mały problem. Jest ściana nośna na parterze przy kominie ?
    Komin jest związany ze stropem? podczas zalewania wkładałeś np. styropian?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-11-2022 o 09:05
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    To mały problem. Jest ściana nośna na parterze przy kominie ?
    Komin jest związany ze stropem? podczas zalewania wkładałeś np. styropian?
    Komin na parterze wymurowany przy ścianie nośnej. Dylatacje zrobiłem z dwóch warstw papy.

    Będę próbował przebić się przez otwory z zaprawą. Mam takie szpilki skręcane do uziemienia. Spróbuję trochę potłuc żeby złapać prętami fi12 chociaż kilka warstw poniżej stropu.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemasso Zobacz post
    Komin na parterze wymurowany przy ścianie nośnej. Dylatacje zrobiłem z dwóch warstw papy.

    Będę próbował przebić się przez otwory z zaprawą. Mam takie szpilki skręcane do uziemienia. Spróbuję trochę potłuc żeby złapać prętami fi12 chociaż kilka warstw poniżej stropu.
    A po co Ci ta dylatacja komina i ściany. To ma być ze sobą związane. I na dodatek jeszcze materiał palny..... papa!!!!!

    Faktycznie zaczynam się bać o ten komin.........nie dość że stoi na papie, nie jest związany ze ścianą i chyba jeszcze stropem to wystaje ponad dach.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-11-2022 o 16:05
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    A po co Ci ta dylatacja komina i ściany. To ma być ze sobą związane. I na dodatek jeszcze materiał palny..... papa!!!!!

    Faktycznie zaczynam się bać o ten komin.........nie dość że stoi na papie, nie jest związany ze ścianą i chyba jeszcze stropem to wystaje ponad dach.
    Jest związany ze ścianą zaprawą. Papa jest tylko w przejściu przez strop, żeby beton nie związał się z kominem.

    Szpilkami niestety nie udało się przebić. Zaprawa twardsza od pustaków.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.295

    Domyślnie

    Nie ważne. Gdy będziesz murował komin od stropu w górę to wsadź 4 pręty lub przynajmniej 2 po przekątnej .
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemasso Zobacz post
    Jest związany ze ścianą zaprawą. .
    To niedobrze. Powinien pracować niezależnie. Ja mam nawet częściowo wkuty w ścianę - ale między pustakiem kominowym a BK jest piana montażowa.
    Przejście przez strop było zdylatowane EPS (nie pomnę dokładnie - minimum 2cm dookoła). Wyżej oprócz pustaków systemowych dalej murowanych dookoła szła "obudowa" z BK a powyżej dachu cegła. BK nie tylko dźwiga cegłę i czapę, ale też jest niezłą termoizolacją na niecieplonym poddaszu.

    Co do meritum - komin ma być niezależny od konstrukcji i być stabilny.

    Komin jest konstrukcją integralną i nie może mieć bezpośredniego styku z żadnym innym elementem konstrukcyjnym budynku. Pomiędzy kominem a budynkiem należy wykonać dylatację z materiałów elastycznych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony