dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Czy można przygnieść wełnę z 15 na 10 ??

    Jak w temacie... wykonawca chce mi drugą warstwę wełny na skosach, przygnieść na 10 cm bo mówi, że szkoda miejsca i że tak można. Czy nie straci wełna właściwości paroprzepuszczalnych ???

  2. #2

    Domyślnie

    Architekt napisał w projekcie że można tak zrobić? Jesli tak to zgniataj

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Wykonawca może różne rzeczy mówić a i tak nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to co mówi.
    Zapytaj wykonawcę jakie ma podstawy techniczne do takich stwierdzeń.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Właściwości paroprzepuszczalne są tu mało ważne ponieważ wełna na skosach tak czy inaczej będzie odizolowana za pomocą folii paroszczelnej. Po drugie to przygniatając ją spowoduje zmniejszenie jej grubości co pomimo wzrostu gęstości odbije się na izolacji cieplnej.
    Po trzecie to przygniatając ją doprowadzi do zetknięcia wełny z deskowaniem bądź z membraną co spowoduje brak wentylacji tej części oraz możliwość gromadzenia wilgoci
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Podsumowując: NIE wolno.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.743

    Domyślnie

    Wolno tylko ta 15-ka będzie działać jak 10-ka i tyle w temacie .

  7. #7

    Domyślnie

    No właśnie, tłumacze gościowi ale on swoje, że tak robił i nie przejmuje się, że dogniata wełne do membrany, twierdzi że to nie ma znaczenia. W zasadzie to tylko kilka arkuszy ma ułożonych poprawnie czyli widać dylatacje i całościowo styka się krokwiami po bokach.On twierdzi że wełna się rozpręży i ułoży. Postraszyłem KB i dalej nic ,gość zlewa i pewny siebie jest. W piątek przychodzi KB osobiście. Chciałem mieć ocieplone poddasze już przed zimą bo grzeje już ,a inni nie wiadomo jakie terminy.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    No właśnie, tłumacze gościowi ale on swoje, że tak robił i nie przejmuje się, że dogniata wełne do membrany, twierdzi że to nie ma znaczenia. W zasadzie to tylko kilka arkuszy ma ułożonych poprawnie czyli widać dylatacje i całościowo styka się krokwiami po bokach.On twierdzi że wełna się rozpręży i ułoży. Postraszyłem KB i dalej nic ,gość zlewa i pewny siebie jest. W piątek przychodzi KB osobiście. Chciałem mieć ocieplone poddasze już przed zimą bo grzeje już ,a inni nie wiadomo jakie terminy.
    A to nie jest tak, że zgniatając wełnę jeszcze pogarszasz jej właściwości? Zweryfikuj to sobie ale kiedyś czytałem, żeby nie ugniatać i upychać wełny.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    No właśnie, tłumacze gościowi ale on swoje, że tak robił i nie przejmuje się, że dogniata wełne do membrany, twierdzi że to nie ma znaczenia. W zasadzie to tylko kilka arkuszy ma ułożonych poprawnie czyli widać dylatacje i całościowo styka się krokwiami po bokach.On twierdzi że wełna się rozpręży i ułoży. Postraszyłem KB i dalej nic ,gość zlewa i pewny siebie jest. W piątek przychodzi KB osobiście. Chciałem mieć ocieplone poddasze już przed zimą bo grzeje już ,a inni nie wiadomo jakie terminy.
    To może niech zgniecie na 1 cm, da się! Ciekawe skąd ci ludzie biorą swoje pomysły
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Nie powinno się zgniatać wełny ! po pierwsze ingerujemy w strukturę matriału niszcząc w ten sposób włókna . o drugie wzór na opór cieplny mówi jasno R=d/lambda . Jak zgnieciesz wełnę 15cm do 10cm to zgodnie z powyższym wzorem będzie izolowac jak 10tka
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    Nie powinno się zgniatać wełny ! po pierwsze ingerujemy w strukturę matriału niszcząc w ten sposób włókna
    To dlaczego paczki wełny fabrycznie zapakowane są tak mocno skompresowane skoro zgniatanie niszczy strukturę wełny?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    Jak w temacie... wykonawca chce mi drugą warstwę wełny na skosach, przygnieść na 10 cm bo mówi, że szkoda miejsca i że tak można. Czy nie straci wełna właściwości paroprzepuszczalnych ???
    NIE WOLNO ZGNIATAĆ bo izolatorem w wełnie nie są włókna tylko powietrze pomiędzy nimi.
    Nie jest też prawdą że zgnieciona 15-tka do 10 cm będzie działać jak 10-tka. Będzie gorzej niż 10-tka bo stosunek objętości włókien do objętości powietrza będzie gorszy po zgnieceniu.

  13. #13

    Domyślnie

    Jest to wełna rozprężna, też leżała 1,5 roku w garażu zanim ją zamontowałem i bałem się, że straci swoją sprężystość bo przecież jest zgnieciona w rulony ale tutaj ładnie się układa i rozpręża . Miałem wcześniej najtańszą wełnę jaka jest (brązowa) do tymczasowego zakrycia otworów przy murłacie i też ją ugniatałem, raczej nic się jej nie stało po 1,5 roku, a była wilgoć jeszcze z tynków i wylewek. Nie skurczyła się ani nic.
    Czyli tyle opinii co ludzi, to samo ze szczeliną dylatacyjna przy membranie (bez deskowania) majster mówi, że nie trzeba i że nawet szkoda że nie wziąłem grubszej wełny jak krokwia 18.
    KB mówi że powinna być dla świętego spokoju nawej jak mam membrane wysoko-paroprzepuszczalną. I bądź tu mądry ...
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 08-12-2022 o 13:20

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_kopaczewski Zobacz post
    To dlaczego paczki wełny fabrycznie zapakowane są tak mocno skompresowane skoro zgniatanie niszczy strukturę wełny?
    Nie wiem o jakich paczkach mówisz, ale poziom kompresji paczki dopasowany jest w taki sposób żeby nie uszkodzić struktury materiału. Natomiast jeżeli chcesz scisnąc węłnę z 15cm do 10cm to oczywiscie możesz ale nie oczekuj że materiał będzie dawał parametry wełny 15sto centymetrowej. Po prostu zgodnie z fizyką się nie da . Wzoru na opór cieplny nie oszukasz
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    Nie wiem o jakich paczkach mówisz, ale poziom kompresji paczki dopasowany jest w taki sposób żeby nie uszkodzić struktury materiału. Natomiast jeżeli chcesz scisnąc węłnę z 15cm do 10cm to oczywiscie możesz ale nie oczekuj że materiał będzie dawał parametry wełny 15sto centymetrowej. Po prostu zgodnie z fizyką się nie da . Wzoru na opór cieplny nie oszukasz
    Nie pisałem nic o oporze cieplnym bo to nie podlega dyskusji, jeżeli zgniecie się 15 to 10 to opór nie będzie nadal jakby to była wełna 15. Ciekawe jaki by był opór? Ciekawscy mogli by zrobić jakieś badanie.

    Piszę o np takich paczkach https://zapodaj.net/a24066f38adfb.png.html


    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    Nie powinno się zgniatać wełny ! po pierwsze ingerujemy w strukturę matriału niszcząc w ten sposób włókna . o drugie wzór na opór cieplny mówi jasno R=d/lambda . Jak zgnieciesz wełnę 15cm do 10cm to zgodnie z powyższym wzorem będzie izolowac jak 10tka
    Piszesz, że nie powinno się zgniatać wełny bo niszczą się jej włókna to pytam dlaczego w takim razie wełna od producenta w opakowaniach jest zgnieciona? Kupowałem różne grubości wełny jak ocieplałem poddasze i np pierwsza i ostatnia płyta krawędzie miała sprasowane z 15 do zaledwie kilku centymetrów.... Wiadomo jak się zastretchuje miękki klocek to na krawędziach jest najbardziej ściskany przez folię.
    Czyli producent może ściskać jak chce ale użytkownik już nie bo poniszczy?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony