dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Halas z rekuperacji

    3 miesiące temu uruchomiliśmy rekuperację. I nastąpiło wielkie rozczarowanie. Niestety nawet na najniższym biegu jest mocno słyszalna. Zwłaszcza w sypialniach - po prostu gwiżdże wiatr. Czym to może być spowodowane? Oporami w kanałach? Ale o ile nasza sypialnia jest najdalej od centrali i jest kilka zakrętów po drodze to już sypialnie dzieci sa praktycznie nad nią i odcinki stosunkowo krótkie. Czy istnieją jakieś możliwosci wyciszenia tej instalacji bo żyć sie nie da..Mam ochotę ją po prostu wyłączyć. Dodam, że wszystkie kanały (oczywiscie peflexy) idą w stropie parteru więc nie ma za bardzo możliwości ingerencji w ich układ.
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Szklana kula mi zamarzła i nie widzę.
    Jakie tłumiki, jakie rury od reku do skrzynek rozdzielczych, jakie skrzynki rozdzielcze, jakie skrzynki rozprężne, jaki rekuperator i jak to poskładane? Opis i fotki by się przydały.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Centrala Prodmax 600 z odzyskiem wilgoci, wymiennik entalpiczny core, wentylatory EC. Kanały peflex 75, skrzynki metalowe. Żadnych tłumików. Żadnego spiro. Centrala w garażu w lewym narożniku, wszystkie połaczenia (czerpnia, wyrzutnia, nawiew, wywiew) dość krótkie (max 1m). Za to kanały (z wyjątkiem 2 do pokoi nad garażem) dość długie (dom w kształcie litery T, centrala na końcu nóżki, głowna część użytkowa domu w "daszku") , Zdjęcia mogę wkleić ewentualnie jutro ale żadnych udziwnień tam nie ma.Mam wrażenie, że u mnie na 1 biegu jest hałas jak u innych przy przewietrzaniu. Coś strasznego..
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Centrala Prodmax 600
    Jak do domu 170m2 to jakie masz przepływy? Pewnie na minimum za duże przepływy. Ile w sumie rur nawiewnych i wywiewnych?

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    skrzynki metalowe. Żadnych tłumików. Żadnego spiro.

    No, to i przy sensownym przepływie cicho nie będzie. Skrzynki prostopadłościenne rezonują, tłumiki potrzebne albo chociaż ich namiastka czyli sonodec (elastyczne).

    Ale jak nie spiro - to jak połączony rekuperator ze skrzynkami rozdzielczymi?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-11-2022 o 03:10

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie wiem jak sprawdzić te przepływy. Na 1 biegu mam wymiane na poziomie 180 m3. Dom ma dużą kubaturę bo jest z antresolą i bez sufitów podwieszanych=duże wysokości pomieszczeń. 11 rur wywiewnych i 11 nawiewnych. Ale jednak 2 rury spiro mam w przejściu przez sufit garażu (łączą skrzynki rozdzielcze z centralką). Sama centralka podłączona do ukladu na sonodecach. Czy te tłumiki da sie dołozyć na etapie zakonczonej instalacji? Gdzie sie je dodaje, żeby były skuteczne? Jak chodzi o te wielkie sztywne to różne opinie krążą w sieci, niektórzy wręcz je demontują i daja sonodecki i to dopiero pomaga. Przed anemostatem (bo jednak nie wszystkie anemostaty /rury jednakowo hałasują.. Czy gdyby były za duze przepływy da sie je jakoś mechanicznie stłumić czy trzeba grzebać w samej centrali i nie wiem modyfikować software żeby wentylatory wolniej śmigaly..
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Nie wiem jak sprawdzić te przepływy. Na 1 biegu mam wymiane na poziomie 180 m3. Dom ma dużą kubaturę bo jest z antresolą i bez sufitów podwieszanych=duże wysokości pomieszczeń.
    Duża kubatura pozwala zmniejszyć przepływy, bo tyle samo wydychanego przez ludzi powietrza mniej je "zatruje" niż w niskich, małych pomieszczeniach. To nie kubaturę się wentyluje, a ludzi. Istotna jest co najwyżej liczba pomieszczeń. Bo (prawie) nikt w domu jednorodzinnym nie bawi się w przepustnice i podążanie wentylacji za ludźmi, więc każde pomieszczenie w którym ludzie przebywają długo powinno być wentylowane jakby ciągle w nim byli.

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    11 rur wywiewnych i 11 nawiewnych.
    Bardzo mało jak na takie przepływy. Ja mam 2x mniejszy reku i po 12 peflexów 75 - i tak gdzieś od 60% obrotów jestem w stanie w nocy, w zupełnej ciszy w sypialni poznać, czy wentylacja chodzi. Poniżej cisza.

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Sama centralka podłączona do ukladu na sonodecach. Czy te tłumiki da sie dołozyć na etapie zakonczonej instalacji?
    Tłumiki, jak miejsce pozwoli, da się dołożyć. Montuje się między rekuperatorem a skrzynkami rozdzielczymi. Ale jak masz chociaż metrowe kawałki sonodec perforowanego, to powinny tłumić niewiele gorzej a dużo taniej od dedykowanych tłumików.

    Mój projekt:
    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?335926

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Czy gdyby były za duze przepływy da sie je jakoś mechanicznie stłumić czy trzeba grzebać w samej centrali i nie wiem modyfikować software żeby wentylatory wolniej śmigaly..
    Trochę bez sensu zwiększać opory instalacji, żeby zmniejszyć przepływy płacąc za prąd. Ale możesz powstawiać w/przy anemostatach tłumiki/przepustnice (pe-flex też ma w ofercie). Jak jeszcze nie masz, to możesz włożyć dokładniejsze filtry (F7 widzę mają w ofercie standardowe) co zwiększy opory i zmniejszy przepływy.
    Sprawdź też, czy rekuperator nie ma trybu "poza domem" czy podobnego obniżający wydajność do minimum i/lub czy nie można zmniejszyć przepływów z użyciem korekty teoretycznie służącej do zbilansowania nawiewu i wywiewu, ale u mnie da się skorygować w dół o 50% jednocześnie nawiew i wywiew i obroty wentylatorów spadają o połowę względem nastawionych.
    Przydałoby się sprawdzić, jak zachowuje się CO2 przed i po zmniejszeniu przepływów. Przyda się do wyregulowania instalacji w poszczególnych pomieszczeniach i miałabyś pewność, czy to faktycznie kwestia nadmiernej wentylacji, czy jednak trzeba szukać innego rozwiązania, żeby utrzymać CO2 w ryzach (największe stężenie powinno być nad ranem w sypialni z dwoma osobami przy zamkniętych drzwiach)

  7. #7

    Domyślnie

    Siedzisz tu tyle czasu i kupujesz 600 metrowy reku. Dziwne. Pewnie instalator taki "mondry". 3 domy wystawiłem znajomym i za kazdym razem debile chcieli pakowac coś wiekszego od 300ki do średniego domu.

    Ja często chodzę na 50m3, 80m3 i na 5 osób starcza. Zwykle mam 100m3 i to jest maks niesłyszalności. Powyżej już słychać bo mam skrzynki rozdzielcze 30cm od reku A jego wentylatorki stały się głośniejsze. Muszę je pokryć pianką.

    Sprzedaj dziada i kup 350kę.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziad trochę kosztował ale jest na gwarancji. Ma podjechać serwis producenta więc może pogadam i poszliby na wymianę. A co do wyboru to na swoje usprawiedliwienie dodam, że oczywiście że instalator dobierał i mam to co mam. Siedzenie na forum nawet 10 lat niewiele by dało jak człowiek nie jest techniczny: Przy drugim domu będe mądrzejsza o ile go wybuduję. A póki co jeśli do wymiany nie dojdzie to wypróbuję pomysł Kaizena z tym tłumikiem do anemostatu. Kosztuje grosze a zapewne coś pomoże.
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kaizen, dzięki za sugestie. Na pewno do zastosowania od zaraz i bez większego problemu. Tryb poza domem mam więc zaraz wypróbuję. Co do korekty teoretycznej to być może jest coś takiego ale w opcjach dla instalatora bo w menu użytkownika nic takiego nie widzę. Co do pomiarów to raczej umówie sie z serwisem producenta bo tak jak pisałam ja techniczna za bardzo nie jestem i nie wiem nawet jak by się do tego zabrać, a już kolejnej sprawności zdobywać nie chcę. Jeśli oni nie będą w stanie zrobić tych pomiarów to trudno, dam sobie spokój i będę żyć w nieświadomości
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  10. #10

    Domyślnie

    Tylko na trybie poza domem spadać może wydajność. U mnie od razu na 50m3 , przy ujemnych temp., wchodzi nagrzewnica. Nie jest to spory udział, ale zawsze. Na wyższych obrotach włącza sie dopiero od sporo niższych temperatur.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Niestety okazuje sie, że u mnie w trybie urlopowym i poza domem centrala ustawia sie na bieg zerowy
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  12. #12

    Domyślnie

    Nazwa taka. Pewnie ma z 75m3 min. U mnie to 50m3

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zadzwonię do producenta bo oprócz zera jako bieg pokazuje 0 m3 na wymianie więc nie wiem..dałam ciała z tą centralą, było wziąć mniejszą no ale cóż mądry polak po szkodzie
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Ja tłumika na rurach nie mam, ale sąsiad polecał. Mówił, że wyciszył upierdliwe dźwięki, które słyszały dwie osoby na pięć mieszkających w domu. Jak patrzę na wykresy, to może to być prawda. W sumie, koszt duży nie jest a być może da ulgę.

    Zwykły sonodec - https://www.ventia.pl/pl/produkty/DE...ie-DEC-Ventia/

    Tłumik - https://peflex.cennik24.pl/peflex/tl...ny-akudec-8981

    Mam tłumiki w anemostatach w sypialniach w saloniku nie mam. Różnicę słuchać tylko wśród nocnej ciszy. Tyle że stosowałem się do zaleceń mojego projektanta który polecił mi dawać po dwie rury do wszystkich anemostatów oprócz łazienki, gdzie mam trzy. Ponoć jest przez to ciszej, niż w przypadku jednej rury.

    Jeszcze taka ciekawostka - mam czerpnię w podbitce. Kiedyś usadowił się pod nią mój pies i szczekał. Od czepni do reku mam ok 10m rury metalowej i będąc w pomieszczeniu gospodarczym przy reku, słyszałem psa w reku jakby obok mnie szczekał. Poszedłem do sypialni stanąłem pod anemostatem ale nie słyszałem przez niego psa tylko z zewnątrz, więc ok 2,5m zwykłego sonodeca i tłumik w anemostacie coś dają.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Też mam centralę 600m3 i żadnego z tych problemów - bez żadnych tłumików.
    Jedynie centrala wpięta jest poprzez sonodec.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie też wpięta przez sonodeck. Tyle, ze dość krótkie odcinki 1,2-1,5 m. Też mam po 2 lub 3 rury na każde pomieszczenie i niestety hałas jest. A może to wina samej centrali, wentylatorów? Oglądałam filmik na YT gdzie pracującej centrali w ogóle nie słychać tymczasem u mnie w garażu szum aż miło. Więc może po prostu coś z samym urządzeniem jest nie tak? Strach pomyśleć jakby ona była zamontowana np. w pralni przy kuchni. A jak jest u Was?
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie odcinki nawet krótsze.
    Zdecydowanie to może być wina centrali - moja jest ledwo słyszalna.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wzywam zatem serwis zanim zacznę kombinować z tłumikami. Dzięki bardzo za wasze cenne uwagi. I na koniec jeszcze jedno pytanie. Wczoraj jak wymieniałam filtry znalazłam bryłke lodu na filtrze czerpni. Filtr był też w połowie mokry. W sonodecku też była wyczuwalna wilgoć na ściankach. Instalator stwierdził, że przy obecnej pogodzie (lekki mróz, wilgotność 100%) tak może być na najniższym biegu i zalecił mi włączanie wyższego biegu na co najmniej godzinę dziennie. Czy to ma sens i rzeczywiście pomoże? Najlepiej byłoby wlaczać ten bieg na noc no ale ten hałas więc robię to z samego rana póki co.
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Prawdę mówiąc, to bardzo dziwne i nie widzę możliwości pojawienia się wody na filtrze czerpni.
    Owszem, wilgotność względna jest wysoka, ale bezwzględna niska.

    Ta wilgoć na sonodec była wyczuwalna w środku czy na zewnątrz?
    Żeby filtr na czerpni zrobił się mokry, musi dojść do kondesacji, a żeby takowa zaistniała, do filtra musi dostać się powietrze o wyższej wilgotności bezwzględnej niż ta na zewnątrz.
    W mojej thessli z wymiennikiem ERV na najniższym biegu mam 78m3/h i nigdy od tej strony nie robi się nic mokre. Jedyne miejsce gdzie może powstawać kondensacja od strony wywiewu i tylko na wymienniku.
    To co piszesz może świadczyć o nieszczelności.

    Jeśli monter obwinia wysoką wilgotność na zewnątrz, to nie wie o czym mówi....
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Co do pomiarów to raczej umówie sie z serwisem producenta bo tak jak pisałam ja techniczna za bardzo nie jestem i nie wiem nawet jak by się do tego zabrać, a już kolejnej sprawności zdobywać nie chcę. Jeśli oni nie będą w stanie zrobić tych pomiarów to trudno, dam sobie spokój i będę żyć w nieświadomości
    Instalator też raczej nie ma pojęcia o pomiarach CO2 w pomieszczeniach (a jego stężenie w reku nawet wyposażonym w taki czujnik kompletnie nic nie mówi o potrzebach wentylacyjnych w poszczególnych pomieszczeniach). Gorąco polecam wypożyczenie albo kupno czujnika CO2 i obserwowanie, jak zachowuje się poziom CO2 w różnych pomieszczeniach w różnych sytuacjach i dostrojenie obrotów wentylatorów oraz przepływów (kręcenie anemostatem dużo nie daje - ale można spróbować a jak nie pomoże, to zamontować tłumik w celu zmniejszenia przepływu) do faktycznych potrzeb.

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Wczoraj jak wymieniałam filtry znalazłam bryłke lodu na filtrze czerpni. Filtr był też w połowie mokry. W sonodecku też była wyczuwalna wilgoć na ściankach.
    Obstawiałbym nieszczelność - czyli że dostaje się tam (w końcu tam jest podciśnienie, bo wentylatory wysysa powietrze) z wnętrza domu (albo w jakiś sposób z wywiewu albo nawiewu - u mnie taki problem był spowodowany wysuwaniem się wymiennika). Nie ma możliwości, żeby z powietrza, które jest ogrzewane skraplała się woda - za to jak wpadnie nawet względnie suche z wnętrza i zostanie schłodzone, to skraplanie prawie pewne.

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    zalecił mi włączanie wyższego biegu na co najmniej godzinę dziennie. Czy to ma sens i rzeczywiście pomoże? Najlepiej byłoby wlaczać ten bieg na noc no ale ten hałas więc robię to z samego rana póki co.
    Chyba nie pamięta, że masz ERV. Taki zabieg jest potrzebny gdy nie ma odzysku wilgoci. Przy ERV im niższe obroty tym wyższa sprawność i nie psuje jej zaleganie wody w wymienniku.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony