dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Ciąg wsteczny w wentylacji z nasadami kominowymi

    Witam,
    W domu w jednym kominie gdzie są dwa kanały wentylacyjne z kuchni i łazienki wieje mi do środka domu. Zakupiłem dwie nasady kominowe na każdy kanał i działało to przez pół godziny. Już się cieszyłem, że w łazience wreszcie ciepło się zrobiło aż tu nagle znowu wieje z obu kanałów do domu. W okresie zimowym jest to problematyczne a wiemy że nawet latem niebezpieczne. Co należy zrobić jeszcze aby zmienić kierunek ciągu.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak wysokie kominy?
    Jakie nawiewniki i w ilu oknach?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matifcb Zobacz post
    Witam,
    W domu w jednym kominie gdzie są dwa kanały wentylacyjne z kuchni i łazienki wieje mi do środka domu. Zakupiłem dwie nasady kominowe na każdy kanał i działało to przez pół godziny. Już się cieszyłem, że w łazience wreszcie ciepło się zrobiło aż tu nagle znowu wieje z obu kanałów do domu. W okresie zimowym jest to problematyczne a wiemy że nawet latem niebezpieczne. Co należy zrobić jeszcze aby zmienić kierunek ciągu.
    Nasady to nie rozwiązanie problemu z cofką z komina. Jeśli zostały źle dobrane to one bardziej popsują wentylację grawitacyjną niż cokolwiek poprawią. Generalnie strata pieniędzy.
    Z kanału wieje do środka domu z powodu braku bilansu między siłą czynną w kominach a ilością powietrza, które jest w stanie przedostać się z zewnątrz do domu (np. poprzez nawiewniki w oknach). Jeśli jeden z kanałów ma mocniejszy cug to będzie "wyciągać" powietrze z drugiego kanału, który ma słabszy cug, bo i tak będzie łatwiej pokonać te opory niż opory drobnych nieszczelności domu. Jak widać problemu nie rozwiąże się poprzez dodatkowe zwiększenie cugu w kominach.
    Zatem, nawienwiki powinny być w każdym pomieszczeniu za wyjątkiem łazienek.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam mało nawiewników bo tylko w jednej parze okien. Wiem że to mało bo jak balkonowe uchyliłem to ciąg był prawidłowy. Ale jak to rozwiązać? Nie da rady nawiewników dorzucić w oknach a całych ościeżnic plastików nie zmienię. Ogólnie też niefajnie jakbym miał rozszczelnial okno i wprowadzać zimne powietrze do pomieszczenia. To jedyny powód dlaczego to chce zrobić. Żeby zimne powietrze nie wlatywalo do domu zwłaszcza teraz zima..

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie 2 tyg od wykonania wentylacji z piwnicy nagle zaczęło zawiewać do wewnątrz, mam tam kotłownie. Nie wiem dla czego nagle się tak stało. Wcześniej był kominiarz i sprawdzał to było ok i wywiewało. Teraz naleciało wilgotnego zimnego powietrza i na ścianach wilgoć a było suchutko. Otwory wentylacyjne na górze komina są po obu stronach wycięte. Komin na wysokości 8 m.

  6. #6

    Domyślnie

    Wentylacja działa na zasadzie nawiew powietrza do domu - wywiew powietrza na zewnątrz. Ile przyszło tyle wyszło. Jak nie ma skąd nawiewać powietrza to nawiewa z komina/kanalizy czy klatki schodowej w bloku a wywiewa może drugim kominem/kanałem albo jakąś ukrytą dziurą. Jak nie ma rekuperacji/gwc czy jakiejś nagrzewnicy to nawiewa z taką temperaturą jak jest na zewnątrz. Jak nie chcesz żeby skądkolwiek wiało to musisz zlikwidować wentylację, zatkać kominy i się dusić. Tak to działa i nie inaczej.

    Utarło się że najlepszym miejscem do nawiewu przy wentylacji nie-mechanicznej są okna, szczególnie jeśli pod nimi znajduje się grzejnik który od razu podgrzeje wlatujące powietrze. Do nawiewu z okien można stosować mikrowentylację albo nawiewniki (ktore na zime mozna przymykac). Nie wiem co to za okna ze nie da się nawiewników zrobić? Do plastików bierze się frezarkę i jedzie.

    Oczywiscie z nawiewnikow czy mikro bedzie wialo zimnem jak na polu jest zimno. Na tym ta zabawa polega.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 25-11-2022 o 15:04

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matifcb Zobacz post
    Nie da rady nawiewników dorzucić w oknach a całych ościeżnic plastików nie zmienię.
    Wytnij w każdym oknie w każdej uszczelce (bo zazwyczaj jest kilka) z 5cm (najlepiej z przesunięciem, żeby w razie ostrego zacinania deszczu czy śniegu nie wpadało do środka a i hałas mniej będzie wpadał).

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    Teraz naleciało wilgotnego zimnego powietrza i na ścianach wilgoć a było suchutko.
    Teraz, gdy jest zimno zimno na zewnątrz, powietrze jest bardzo suche (100% wilgotności względnej @ 0* to jakieś 28%@20*) i wilgoć to szybciej świadczy o zbyt słabej wentylacji.

  8. #8

    Domyślnie

    Chce zmienić ten ciąg tylko że względu naplywaniu zimnego powietrza. Także robienie nawiewników mija się z celem. Chce zamontować wentylator z klapkami. Jak będzie wiał wsteczny to klapki będą zamknięte. Jak ktoś włączy światło to będzie wentylator działać.

    Wczoraj postanowiłem na jakiś czas zatkać kominy i zostawić tylko jeden drożny w toalecie. Rzeczywiście zaczęło dobrze wyciągać powietrze parę godzin aż nagle przyszedł deszcz pewnie pogoda się zmienila i nagle ciąg znowu był wsteczny.

  9. #9

    Domyślnie

    Napływanie zimnego powietrza = wentylacja. Nie chcesz napływu ani z okna ani z komina to może napisz skąd chcesz żeby to powietrze dopływało albo napisz ze chcesz zlikwidować wentylacje w budynku to będzie prościej coś doradzić.

    Możesz kupić jakies chinskie kadzidło i zrobic obrzed gromniczny to ci pokaże cyrkulacje powietrza w mieszkaniu.

  10. #10

    Domyślnie

    jest to dom. Chce zlikwidowac z jednego kanalu w kominie ciag wsteczny. Na te chwile mysle o zalozeniu wentylatora w toalecie ktory wymusi wciaganie powietrza, jak wentylator nie bedzie dzialac to mialby klapke zeby powietrze sie nie cofalo z komina do domu a jak bedzie prawidlowy ciag ( zmienia sie to nie wiem od czego, raz jest w dobra strone a po 2 godzinach znowu wjede do domu) to powietrze prawidlowo pojdzie w komin.

    Robie to tylko po to aby zima nie miec w toalecie 18 stopni przez nawiewanie zimnego powietrza.

    Wiem ze nawiewniki pewnie by pomogly ( otwierajac okno ciag w toalecie sie od razu zmienia na prawidowy ) ale nie chce wprowadzac do domu wiecej zimnego powietrza.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matifcb Zobacz post
    Chce zmienić ten ciąg tylko że względu naplywaniu zimnego powietrza. Także robienie nawiewników mija się z celem. Chce zamontować wentylator z klapkami. Jak będzie wiał wsteczny to klapki będą zamknięte. Jak ktoś włączy światło to będzie wentylator działać.
    Jak wcześniej próbowałem wytłumaczyć, z pustego i Salomon nie naleje.
    Komin wyciągnie tyle powietrza z domu ile musi (w danych warunkach atmosferycznych, przy danej różnicy ciśnień i temperatur) i tym samym do domu zostanie wciągnięte tyle samo zimnego powietrza niezależnie którędy.

    Powietrze będzie zaciągane każdą możliwą drogą, co może być bardzo niezdrowe. Dlatego celem nawienwików jest ukierunkowanie przepływu powietrza w sposób uporządkowany i prawidłowy. Nawewniki są niezbędnym elementem systemu wentylacji grawitacyjnej.
    Niestety połowa projektantów żyje mentalnie jeszcze w średniowieczu nieszczelnych okien, więc nie uwzględnia tego w projektach.
    Rozszczelnianie okien jest wyłącznie doraźnym rozwiązaniem, bo jest nieprzewidywalne (każdy egzemplarz okna ma inne parametry) i dostarcza zbyt wiele powietrza z zewnątrz, czyli podnosi koszty eksploatacji i obniża komfort. Natomiast nawiewniki można dobrać idealnie (jeśli zostało obliczone przez projektanta inaczej pozostaje metoda prób i błędów), one kierują strumień chłodnego powietrza w stronę sufitu, więc zanim trafi w strefę przebywania ludzi zdąży się ogrzać i będzie komfortowo.

    Jeśli nadal będą pojawiać się niekomfortowe momenty to może zwyczajnie za słabe jest ogrzewanie, trzeba podnieść temperaturę. System ogrzewania musi pokryć straty na wentylacji. Cudów nie ma, za to jest fizyka.
    Ewentualnie można przydławić kratkę wentylacyjną, która za mocno wyciąga żeby zmniejszyć cyrkulację powietrza (skoro najwyraźniej wykonawca spaprał budowę lub projektant pomylił się w obliczeniach). Same naweiwniki również mają funkcję zdławienia przepływu, jednym ruchem.

    Cytat Napisał Matifcb Zobacz post
    Wczoraj postanowiłem na jakiś czas zatkać kominy i zostawić tylko jeden drożny w toalecie. Rzeczywiście zaczęło dobrze wyciągać powietrze parę godzin aż nagle przyszedł deszcz pewnie pogoda się zmienila i nagle ciąg znowu był wsteczny.
    I to już pokazuje właściwa drogę. Przez chwilę udało się zbilansować kanały. Czy nasady nadal są zamontowane? Czy kominy są na dachu płaskim czy skośnym? Przy skośnym projektant powinien był uwzględnić kierunki najczęściej wiejących wiatrów (samo wyprowadzenie kominów powyżej kalenicy nie zawsze jest wystarczające) i obliczyć system na najgorsze możliwe warunki. Teraz pozostaje kombinować.
    U siebie w mieszkaniu w bloku mam identyczną sytuację z dwoma kominami wentylacyjnymi mimo zamontowania nawiewników. Wspólnota zamontowała nasady i turbowenty, bo najwyższe piętro w ogóle nie miało ciągu w kominach. Teraz więc totalnie zaburzyła się wentylacja u mnie.
    Ale przy tej okazji odkryłem, że nawiewniki mam źle zamontowane - otwory w ramie na które został zamontowany są o wiele za małe, więc nawiewnik ma może 40% fabrycznego przepływu. Jak będzie lepsza pogoda to będę rozwiercać otwór.
    Może też zweryfikuj swój nawiewnik.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  12. #12

    Domyślnie

    nawiewnik mam tylko w 2 oknach. reszta okien nie ma, Nasady zdjalem z komina i mysle nad ich oddaniem do sklepu, Nie bedzie wiatru to nie beda sie krecic nawet. Jeden komin zatkalem na stale byl on wczesniej uzywany do pieca na olej opalowy w kotlowni, Mam pompe ciepla wiec ten komin juz nie jest potrzebny a on bardzo mocno wyciagal powietrze z domu na zewnatrz. Zatkalem go zeby wlasnie powietrze wymusilo na innym kominie wlasnie w tej ferelnej toalecie wyciaganie powietrza a nie jegp wdmuchiwanie, tak jak pisalem wczoraj pomoglo ale na pare godzin.

    Teraz mysle nad tym aby w toalecie zamontowac wentylator z klapka. Zeby powietrze nie wpadalo z taka moca, pewnie przeleci przez taki wentylator ale mam nadzieje ze nie bedzie tak dmuchac jak teraz.

  13. #13

    Domyślnie

    Zrób zdjęcia dachu ale tak żeby były wszystkie kominy wentylacyjne oraz okna na poddaszu.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kishoth

    Zarejestrowany
    May 2023
    Skąd
    Starachowice
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cześć. Mam problem z cofką kominową, co jakiś czas zdarza się że śmierdzi w łazienkach i jest to uciążliwa sprawa. Nawiewników w oknach nie mam (niestety taki dom kupiłem...) Teraz pytanie czy nawiewniki faktycznie by tutaj załatwiły sprawę? Ewentualnie jako jest koszt zamontowania tychże. Myślałem również o tym żeby wspomóc cyrkulację mechaniczna i na komin dorzucić wiatraki zasilane energią słoneczną, ale czy to pomoże?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Fizyki się nie oszuka. Wentylacja potrzebuje nie tylko wywiewu (komin) ale też nawiewu (nawiewniki w oknach to najtańsza i najłatwiejsza opcja).
    Przeczytaj jeszcze raz ten wątek i obserwuj własną wentylację. Sprawdzaj wszystkie kanały, jaki mają ciąg i o jakim kierunku w zależności od pogody, pory dnia. Sprawdzaj zarówno przy szczelnych oknach jak i przy rozszczelnionych. Teraz nie za bardzo jest sens, bo o tej porze roku wentylacja grawitacyjna działa słabiej, trzeba poczekać do jesieni, gdy będą chłodniejsze dni to różnica będzie bardziej widoczna. Oczywiście same kominy went. mogą też być spaprane, wówczas sam montaż nawieników może nie rozwiązać w pełni problemu. Niemniej nawiewniki są integralnym elementem wentylacji grawitacyjnej przy nowoczesnych szczelnych oknach.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    To, czego ktoś CHCE nie ma nic wspólnego z wentylacją!
    Zwłaszcza - grawitacyjną.
    Od zawsze pracą takiego systemu rządziły, rządzą i rządzić będa prawa Natury!
    Najlepiej jest poznać/zrozumieć te prawa.

    ZAWSZE działało to tak, że OGRZEWASZ powietrze we wnętrzach aby NATYCHMIAST wywalić je kanałem wentylacyjnym na zewnątrz.
    To, czy jest to komuś miłe czy nie - natura ma W DUPIE!
    Brak poprawnie działajacego systemu wentylacji to proszenie się o kłopoty a bywa, że jest zagrożeniem życia.

    To duże forum...
    Na temat wentylacji jest tu sporo wątków.
    CZEMU nie zadacie sobie trudu poczytania i zrozumienia - co i po co - w dziedzinie wentylacji zrobić trzeba?
    Wszelkie próby zrobienia z domu komory próżniowej różnymi wentylatorkami wywiewnymi, klapkami czy nasadami to skrajny debilizm.
    Nie są i nie mogą być skuteczne!

    DLACZEGO NIE BUDUJECIE DOMÓW ZGODNIE ZE SZTUKĄ I OBOWIĄZUJĄCYMI ZASADAMI?!!!
    PRZY BRAKU WENTYLACJI MECHANICZNEJ JEST NAKAZ WYCIĘCIA FRAGMENTÓW USZCZELEK OKIEN, WE WSZYSTKICH OKNACH !!!

    Tu macie kilka linków do brakujących Wam informacji...
    https://forum.muratordom.pl/showthre...BC-i-w-poprzek!
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-quot-wykonany

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Macie jakś pomysł na to, aby raz na zawsze wytępić debilne postawy typu -"nie po to kupowałem szczelne okna, aby w nich uszczelki wycinać i żeby mi zimnem pizgało.." ?
    Jak się CHCE mieć szczelne okna, to buduje się wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną zrównoważoną.
    MOŻE być bez rekuperacji (odzysku ciepła).

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 11-05-2023 o 09:06
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony