dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Ustawienie wydajności pomp obiegowych

    Instalacja: pompa ciepła,bufor podłączony równolegle,za buforem dwa obiegi grzewcze OP na zaworach mieszających z siłownikiem.Jak należy ustawić wydajności pomp obiegowych tej w PC względem dwóch pomp na odbiory?Dziękuję za odp
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 26-11-2022 o 23:07

  2. #2

    Domyślnie

    No jeśli masz tylko 2 obiegi wtórne i oba mają zawory mieszające to zaczął bym od poprawek w hydraulice, bo to co piszesz wskazuje, że cię naciągnęli na zbędne koszty, albo to tylko początek problemów i błędów w instalacji.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Jak należy ustawić wydajności pomp obiegowych tej w PC względem dwóch pomp na odbiory?Dziękuję za odp
    To dwie niezależne rzeczy.
    Optymalizujesz osobno czas i szybkość/moc grzania pompy ciepła i zupełnie osobno odbiór ciepła z bufora.

    Inna sprawa, że mieszenie ciepłej wody z zimną przy PC to czysta rozrzutność przy 100% podłogówce. Kto Ci w ogóle bufor wcisnął? Takie rozwiązanie ma (jakiś) sens przy instalacji mieszanej czy samych grzejnikach.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    Widzisz gdzieś u mnie rozrzutność?
    Mam 100l bufor
    Czujnik Temp. bufora jest zainstalowany na jego zasilaniu tuż przy jego wlocie
    A czujniki zasilania co są zainstalowane tuż za pompami obiegowymi
    Gdzie tu strata o której tak wszyscy piszą?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20221126_090926_SUPLA.jpg
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	462403
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz197710 Zobacz post
    Widzisz gdzieś u mnie rozrzutność?
    Mam 100l bufor
    Czujnik Temp. bufora jest zainstalowany na jego zasilaniu tuż przy jego wlocie
    A czujniki zasilania co są zainstalowane tuż za pompami obiegowymi
    Gdzie tu strata o której tak wszyscy piszą?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20221126_090926_SUPLA.jpg
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	462403
    Masz bufor/sprzęgło 100 l i dwa obiegi grzewcze jeden na piętro drugi na parter;
    - jak sterowane są obiegi?
    - jaką moc cieplną mają grzejniki dla 45/35/20 C?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    Pompy sterowane są przez PC
    Co do grzenkow to nie wiem jaka mają moc ale są przewymiarowane dosyć mocno
    Tam gdzie się dało dodałem grzejnik taki sam jak byl
    Tam gdzie się nie dało założyłem 3 panelowy zamiast 2 panelowego
    Przy - 8 ostatnio nie wychodziłem wyżej niż 38 stopni
    W okolicach zera wystarcza mi ok 30 - 32
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz197710 Zobacz post
    Pompy sterowane są przez PC
    -bez termostatów???
    - obiegówka na parterze na niższym biegu?
    Przy - 8 ostatnio nie wychodziłem wyżej niż 38 stopni
    W okolicach zera wystarcza mi ok 30 - 32
    Jakie OZC budynku???
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 26-11-2022 o 11:24
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    No jeśli masz tylko 2 obiegi wtórne i oba mają zawory mieszające to zaczął bym od poprawek w hydraulice, bo to co piszesz wskazuje, że cię naciągnęli na zbędne koszty, albo to tylko początek problemów i błędów w instalacji.
    A jeśli pompa obiegowa w PC nie ma potrzebnej wydajności?Z projektu wynika,że dla instalacji potrzebny jest większy przepływ,to jakie jest inne wyjście niż bufor?A po drugie o czym nie wspomniałem jest układ hybrydowy PC+kocioł gazowy.Instalacja wykonana zgodnie z dedykowanym schematem Vaillanta.Dwie strefy grzewcze: parter sterowany przez VRC720 i piętro zdalne sterowanie VR92 A jezeli chodzi o naciąganie to jeżeli już to "sam się naciągnąłem") bo ja jestem wykonawcą tej instalacji)
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 26-11-2022 o 23:41

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    A jeśli pompa obiegowa w PC nie ma potrzebnej wydajności?
    Z projektu wynika, że dla instalacji potrzebny jest większy przepływ, to jakie jest inne wyjście niż bufor?
    Zawsze można zamontować dodatkową pompę obiegową, a bufor dać w szeregu na powrocie,
    lub tak wyregulować przepływy, aby na buforze nie było strat ciepła jak u kolegi Tomasz197710
    Sprawność PC jest tym większa im niższa jest temperatura czynnika grzewczego w instalacji
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz197710 Zobacz post
    Widzisz gdzieś u mnie rozrzutność?
    Mam 100l bufor
    Czujnik Temp. bufora jest zainstalowany na jego zasilaniu tuż przy jego wlocie
    A czujniki zasilania co są zainstalowane tuż za pompami obiegowymi
    Gdzie tu strata o której tak wszyscy piszą?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20221126_090926_SUPLA.jpg
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	462403
    Jak udało Ci się uzyskać taką samą temp bufora i na grzejnikach? wyglada że podmieszanie wody w buforze zerowe. Jaką masz pompke obiegową? pewnie przy jej ustawieniach i pomiarach siedziałeś troche aby uzyskać takie podmieszanie?

    Mógłbyś wrzucić linka do tego zestawu czujników Supli?
    Termometry masz przyklejone do rurek rozumiem?
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 27-11-2022 o 20:09

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    Nie mam pojęcia nic nie robiłem tak samo się dzieje
    Pompy mam grunfos alpha 1 ustawione na ten grzejnik (ma jeszcze opcje podłogówki)

    https://allegro.pl/oferta/sonoff-wif...ly-11490045265

    Czujniki przyklejone do rurek i owinięte taśma kauczukowa
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    A jeśli pompa obiegowa w PC nie ma potrzebnej wydajności?Z projektu wynika,że dla instalacji potrzebny jest większy przepływ,to jakie jest inne wyjście niż bufor?A po drugie o czym nie wspomniałem jest układ hybrydowy PC+kocioł gazowy.Instalacja wykonana zgodnie z dedykowanym schematem Vaillanta.Dwie strefy grzewcze: parter sterowany przez VRC720 i piętro zdalne sterowanie VR92 A jezeli chodzi o naciąganie to jeżeli już to "sam się naciągnąłem") bo ja jestem wykonawcą tej instalacji)
    To czego nie piszesz, żeś majętny i szarpnąłeś się na dwa indywidualne sterowania pogodowe?
    Mogłeś od razu opisać podstawowe komponenty sytemu, uniknęlibyśmy uszczypliwości.

    Wszystko masz z Vaillanta?
    Pompa podłączona do regulatorów?
    Ogólnie to pompa ciepła jeśli nie jest połączona w system z zewnętrznymi porodówkami to powinna "żyć własnym życiem"

    Nie wiem, jak Vaillant
    Ale nawet te chińskie pompy mają wbudowane przepływomierze i pompy sterowane PWM by sobie zarządzać pompą obiegową.
    Dzięki temu pompa sama dostosuje się do rozbioru ciepła.

    Ustawiać można instalacje, które zostały skrupulatnie policzone od OZC na dobrym projekcie kończąc.
    Jeśli instalacje skomponowałeś na wyczucie, to tak samo musisz ustawić pracę pomp.
    Z ich ustawieniem najlepiej postępować jak z krzywą grzewczą.
    Ustawić nisko, i zwiększać jak układ nie dogrzewa.
    Jeśli masz instalację grzejnikową, to pompy na minimum i baw się krzywymi grzewczymi.
    Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na taki pytanie,
    Zapotrzebowanie na ciepło jest zmienne w zakresie 0-100%
    Pompa ciepła nie jest w stanie pracować 0-100%

    Standardowy dom jednorodzinny (jako zwarta bryła) obywa się na jednej krzywej grzewczej i sterowaniu on/off dla obiegu poddasza i parteru.
    Dwie indywidualne krzywe grzewcze to rozwiązanie dla nietypowej rozległej bryły, lub obiektów wielofunkcyjnych.

    Jeśli twój dom jest zwartą bryłą, powinieneś dojść do ustawień kiedy zawory mieszające będą zawsze otwarte.
    Myślę, że znudzi ci się to po pierwszej zimie i wrócisz raz jak chwyci na dłużej z mrozami po -20 st.C

    Trochę za dużo niewiadomych, by coś doradzić.
    Przede wszystkim nie napisałeś, czy masz termostaty na grzejnikach
    I jakie masz tam pompy na obiegach wtórnych.
    Jest subtelna różnica między np. WIlo Stratoss, a zwykłą pompą 3 biegową.

  14. #14

    Domyślnie

    Ja nie z tych uszczypliwych)Przepraszam jak moja wypowiedź mogłaby na to wskazywac.Wszystko z Vaillanta bo "obce"sterowniki to już proteza.Pompy będą podłączone do modułu mieszacza VR71,wszystkie urządzenia komunikują się po eBUS OZC zostało skrupulatnie policzone(przeze mnie)+projekt instalacji więc wiem jakie są projektowe przepływy i wydajnosci pomp.Instalacja to 100%podlogowka.Pompy Wilo Stratos Pico więc wszystko można precyzyjnie ustawić a wartości czyli wysokość podnoszenia i przepływ jest widoczny na wyświetlaczu.Pytam o ustawienia pomp bo korzystając z programu wygrzewania jastrychu nie mogłem osiągnąć wymaganej temp.zasilania.Z PC na bufor szło powiedzmy 45st a z bufora na instalacje dużo mniej.Wiec musiałem wyjść z programu wygrzewania i ręcznie podnieść temp zasilania pompy.Teraz się zastanawiam jak w codziennym użytkowaniu będzie tak duża strata na buforze(

  15. #15

    Domyślnie

    Doszedłeś do błędnych wniosków.
    Jeśli z bufora wychodziło mniej niż z pompy, to znaczy że podłoga (dom) potrzebuje więcej.
    Dlatego nie wygrzewa się w nowym (pełnym wilgoci) domu całej instalacji jednocześnie.
    Zrób sobie wygrzewanie osobno dla parteru i poddasza.
    Bufor nic nie traci - w przyrodzie nic nie ginie.

    Ciekaw jestem jak ten system Vaillanta będzie pracował w rzeczywistości.
    Ponieważ masz 2 obiegi grzewcze, oba o zmiennym przepływie po stronie instalacji.
    Ciekaw jestem czy pompa ciepła koryguje krzywą do najbardziej niekorzystnego aktualnego obiegu, czy wyłącznie redukuje przepływ na wbudowanej pompie.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Lary jesli masz na tak mały zbiorniku 80 L stratę zasilania nawet 4 st . to myślę że masz za szybki obieg na dużym obiegu, też taką opcję próbowałem gdy szukałem innego ustawienia . Gdy obieg był najwolniejszy to temp zasilania się wyrównywały ale ciepło słabiej dochodziło do najdalszych grzejników. I odwrotnie .
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

  17. #17

    Domyślnie

    Albo za wolny na małym obiegu. Sprawdź ustawienia pompy ciepła. Jak się da to ustaw delte na 3 st Celsiusa.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony