dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie Rekuperacja, dobór urządzenia do budynku

    Pytanie odnośnie rekuperacji.
    Czy ktoś zna jakiś model z takim układem z kruccami od góry do stropu jak na planie?
    Mam tak wyprowadzone flexy 200/160 przez strop.
    Montaż do ściany z lewej aby można było otwierać ręku od strony strzałki.


    Drugie pytanie jeżeli zimą jest suche powietrze to należy zainwestować w nawilżacze pokojowe, czy dodatkową skrzynkę nawilżacza na kanale rekuperatora czy może tylko rekuperator z odzyskiem wilgoci da radę utrzymać wilgotność w zakresie 40-60? Reku niby wysusza już suche powietrze.
    Mam mieć 125m2 docelowo do wentylowania. Wg projektu mam mieć 350m3/h wymieniane.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Mam tak wyprowadzone flexy 200/160 przez strop.
    Te do czerpni i wyrzutni jak odizolowane od stropu?
    Co do samego układu - co za różnica, jak i tak musisz dać kawałki elastycznej rury żeby wibracje się nie przeniosły? Więc dowolnie "przetasujesz" sobie.


    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Drugie pytanie jeżeli zimą jest suche powietrze to należy zainwestować w nawilżacze pokojowe, czy dodatkową skrzynkę nawilżacza na kanale rekuperatora czy może tylko rekuperator z odzyskiem wilgoci da radę utrzymać wilgotność w zakresie 40-60? Reku niby wysusza już suche powietrze.
    Mam mieć 125m2 docelowo do wentylowania. Wg projektu mam mieć 350m3/h wymieniane.
    Rekuperator nie dokonuje żadnego znikania wody. Osuszać może ERV - bo skoro jeden strumień nawilża, to przeciwny osusza (tak samo jak jeden schładza, to drugi ogrzewa). ERV o wysokiej sprawności drastycznie zmniejsza przesuszenie - ale w największe mrozy może nie dać rady i wilgotność może spaść w okolice 35% (zależy jeszcze od domu - np. jak ktoś ma akwarium i/lub dużo zieleni, to powinien dać radę). Jak zamontujesz ERV, to przetestuj, czy Ci wystarcza. Najwyżej kupisz ze dwa czy trzy nawilżacze pokojowe. Jak bez ERV - pokojowe nie dadzą rady i trzeba kupić porządny kanałowy (droższy od dobrego rekuperatora i pożerający masę energii).

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Te do czerpni i wyrzutni jak odizolowane od stropu?
    Co do samego układu - co za różnica, jak i tak musisz dać kawałki elastycznej rury żeby wibracje się nie przeniosły? Więc dowolnie "przetasujesz" sobie.
    Przez strop który będzie zasypany 40cm celulozy przechodzą flexy 160mm wew z izolacją z wełny 2cm. Czyli zwisa po 1.5m flexa.
    Racja można flexy dowolnie tasować tylko czy takie mijanie może coś zagiąć, zawęzić kanał elastyczny. Trochę gimnastyki ale chyba da radę.



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rekuperator nie dokonuje żadnego znikania wody. Osuszać może ERV - bo skoro jeden strumień nawilża, to przeciwny osusza (tak samo jak jeden schładza, to drugi ogrzewa). ERV o wysokiej sprawności drastycznie zmniejsza przesuszenie - ale w największe mrozy może nie dać rady i wilgotność może spaść w okolice 35% (zależy jeszcze od domu - np. jak ktoś ma akwarium i/lub dużo zieleni, to powinien dać radę). Jak zamontujesz ERV, to przetestuj, czy Ci wystarcza. Najwyżej kupisz ze dwa czy trzy nawilżacze pokojowe. Jak bez ERV - pokojowe nie dadzą rady i trzeba kupić porządny kanałowy (droższy od dobrego rekuperatora i pożerający masę energii).
    OK, przejrzę sobie jakieś rekuperatory z odzyskiem wilgoci.
    Jakieś marki dobre sprawdzone? Z tego co widze to masz IZZI z erv. A na rynku jest masa producentów rekuperatorów.

    Akurat ten izzi ma taki układ jak potrzebuję
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	product_630762b6aa1847_83827918.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	59,5 KB
ID:	462438


    A co z oczyszczaniem powietrza? Stacjonarne czy może dokanałowe na nawiewie rekuperatora?
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 28-11-2022 o 11:01

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony