dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie Wentylacja CO2 sterowana - spostrzeżenia

    Od jakiegoś czasu używam czujnika CO2 MHZ19B do sterowania wentylacją.
    Próg ustawiony na 750ppm.

    O ile same algorytmy działają spoko, o tyle sam czujnik bywa kapryśny. Mimo wyłączonego ABC potrafi nagle obniżyć odczyty o 100ppm. Konieczny jest wtedy spacer na zewnątrz i kalibracja.

    Postanowiłem zakupić SCD30 jako referencję. Początkowo rozjazd między SCD i MHZ19 miałem dośc spory. Oba kalibrowane na zewnątrz w tych samych warunkach, ale SCD pokazywał ponad 100ppm więcej przez cały czas.

    Dopiero pin HD do masy poprawił sytuację, ale wciąż pokazuje trochę mniej. Po API się kalibrował, ale offset się jednak sporo różnił.


    Niebieski to MHZ

    Pora na spostrzeżenia.

    1.
    W teorii potrzeba 30m3/h. Ale na jaki poziom CO2 w domu możemy wtedy liczyć? No właśnie. Okazuje się, że wcale nie taki niski.

    W nocy na rodzinę 2+1 mam nawiew 147/126 - załóżmy jako efektywny wywiew - czyli te 126m3/h.
    W scenariuszu przy otwartych drzwiach poziom CO2 w całym domu nieco spada - jak widać na wykresie. Ale kiedy w domu pozostają 2+1, to ten sam flow nie wystarcza żeby obniżać CO2 - co widać na wykresie. Około 20 następuje kulminacja. Póki co, steruje po MHZ - przy 850 włącza się druga kompensacja do 200m3. Niewiele zabrakło żeby się włączyła - a w tym dniu w sumie sporo przebywałem w garażu.


    2.
    Kiedy wszyscy wieczorem idą do łazienek poziom CO2 w domu spada, ale dość mocno rośnie w nawiewie. Całe wydychane CO2 trafia do wywiewu bez dyfuzji - zamknięte drzwi. Dlatego sterownie po poziomie CO2 w wywiewie to totalna pomyłka. Takie sterowanie ma sens tylko wtedy gdy wszystkie drzwi są otwarte.
    Zamknięte drzwi w sypialni - poziom CO2 na wywiewie maleje, bo dom zbiera powietrze z całego domu i tylko w niewielkim stopni z sypialni - wentylacja zmniejsza nawiew i jeszcze pogarsza sytuację.

    3.
    Aktywność vs sen robi ogromną różnicę na zapotrzebowanie na tlen. Czujniki są mega czułe - otwarcie drzwi sypialni rano to skokowy wzrost po kilkunastu sekundach na dole.

    Co mnie dziwi? Mimo tego, że dmucham więcej niż 30m3 na osobę, poziom CO2 pozostaje ledwie na akceptowalnym poziomie. Czy czuć różnicę?
    Pracuje z domu, często po 10-12h i jest zdecydowana różnica, szczególnie przy naprawdę intensywnych dniach.
    A teraz czemu 30m3 to wcale nie tak dużo?
    Powietrze nawiewane miesza sie z tym w domu, szybciej niż działa wentylacja, więc wyciąg wyciąga także część tlenu, który nawiewa wentylacja.

    Można to porównać do szklanki wody, do której stale nalewa się małym strumieniem woda, a z drugiej strony jest odsysana. Na środku jest dozownik barwnika. Mimo ciągłej wymiany, woda będzie zawsze lekko zabarwiona.
    Co ciekawe, nawet wentylacja działajaca na najwyższych obrotahc przez dłuższy czas nie jest w stanie zbić do 400ppm. Dopiero dłuższa nieobecnośc domowników pozwala obniżyć CO2 do tego na zewnątrz.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #2

    Domyślnie

    dziękuję za opis. Mam analogiczne obserwacje co do czujnika MHZ, zdarza się, że nagle znacznie zawyża bądź obniża wskazania. Zauważyłem też, że nawet jeżeli włączę rekuperator na maks ( u mnie to jakieś 300m3/h) to i tak jest lepszy o wiele efekt obniżania co2 gdy przez 1-2 h nikogo nie ma w domu a centrala ustawiona na minimum ( u mnie jest to 70m3)

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    A gdzie ten czujnik jest zainstalowany? W kanale wywiewu w jednostce?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W salonie. W wywiewie miałem dla testów.

    U mnie nawet jak ustawie 600m3/h to CO2 przy obecności osób w domu spada wcale nie tak szybko jakbym myślał.
    Przy 460 pracowała 2h, a CO2 spadało naprawdę powoli,
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5

    Domyślnie

    Mam wymiennik krzyżowy ze "słabym odzyskiem ciepła". Problem CO2 występuje u mnie w miesiącach letnich, gdzie różnica temperatury nawiewu z temperaturą w domu jest bardzo mała.
    W zimie nie mam problemu, ze zbijaniem CO2 nawet na niskim biegu, bo powietrze które wlatuje do domu miesza się z racji dużej różnicy temperatur szybciej niż "ciepłe".
    Również używam MHZ-19B

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	56,2 KB
ID:	462491
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 29-11-2022 o 18:22

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja u siebie nie zauważyłem różnicy zimą czy lato. U mnie latem różnica temperatury nawiewu jest jeszcze większa niż zimą, bo nawiewam 15 stopni, a w domu mam 23.

    Nie wiem czy temperatura ma większy wpływ na dyfuzję. Bo otwierając drzwi sypialni, powietrze momentalnie rozchodzi się po domu - co widać na czujniku co2
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 29-11-2022 o 19:10

  7. #7

    Domyślnie

    Cholera wie, piszę co zaobserwowałem, ale może wilgotność (w zimę mam niską) ma jakiś wpływ na dwutlenek węgla?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Na CO2, pytanie czy na wskazania czujnika może mieć.
    W jakich warunkach był kalibrowany?
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 29-11-2022 o 20:29

  9. #9

    Domyślnie

    Niezależnie jak kalibrowałem, (na powietrzu poza domem, czy za pomocą wbudowanego systemu), efekt zawsze taki sam +-100PPM

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    MHZ19 znowu sam się rozkalibrował (ABC wyłączone)



    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #11

    Domyślnie

    Ja mam ABC włączone, bo mi to po prostu działa. Rozrzut nie przekracza 100ppm, jak kalibruje go na świeżym powietrzu

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy włączonym ABC ustawiał mi najniższą dobową wartość jako 400PPM. Co powodowało, że wentylacja wysterowywała coraz niżej i niżej.

    Gdyby przez kilka godzin nie było nikogo w domu i udałoby się codziennie osiągać 400ppm to spoko, ale wystarczy weekend i ABC już rozwala kalibrację.

    Przy 3 osobach w domu wymiana 130m3/h non stop nie pozwala zejść z poziomem CO2 poniżej 700ppm.

    Zostaw go na powietrzu na 2h, potem nie zabierając go do domu zapnij pin HD do masy. Kaliborwanie po API nie dawało mi wiarygodnych wartości - ale o tym nie wiedziałem.
    Obserwuję scd30 i wygląda o wiele stabilniej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Skalibrowałem ponownie MHZ przez API, ale pokazuje prawie 100ppm mniej niż SCD30 - a przed tym skokiem różnica była o wiele mniejsza.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Skalibrowałem ponownie MHZ przez API, ale pokazuje prawie 100ppm mniej niż SCD30 - a przed tym skokiem różnica była o wiele mniejsza.
    Mi już dawno padł i świruje (nawet wystawiony na zewnątrz pokazuje przeróżne wartości). MHZ widać ma krótką żywotność.
    Na początku MHZ też dziwnie działał, ale po wygrzaniu przez ładnych kilka miesięcy działał sensownie (oczywiście kalibrowany od czasu do czasu, bo się rozjeżdżało - ale po kalibracji było OK).

    Chyba zamówię SCD40.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Już przeniosłem automatykę na SCD30 i działa git.

    A czym się różni scd40 od scd30?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A czym się różni scd40 od scd30?
    https://www.symmetryelectronics.com/...ked-questions/

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ciekawe, nie widziałem go wcześniej.

    Póki co scd30 też wydaje się stabilny i powinien być spokój.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Owczar, możesz po krótce napisać jak masz zrobioną instalację? Chodzi mi o to gdzie są czujniki, jak i czy w ogóle sterujesz obrotami wentylatorów nad- i wydmuchowych itd. Czy sterowanie masz na 0-10V czy jeszcze inaczej.

    Rozmawiałem wczoraj z inżynierem ze Smay i powiedział mi, że będą szykować sterowanie wymianą w poszczególnych pomieszczeniach poprzez CO2 dla domków jednorodzinnych. Póki co wyliczyli mi taki system wersji biurowej na ok. 25 tysiecy (plus cala wentylacja do tego). To jest za wiele. Swegon ma też coś takiego, ale za cenę x3 - kosmos

    Jak to ogarnąłeś - jest gdzieś wątek? Chętnie poczytam.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie opisywałem całości rozwiązania. Tylko zasadę działania. W wolnej opiszę wszystko.

    Sterowanie po CO2 w każdym pomieszczeniu z osobna nigdy się nie zwróci

    Ja to zrobiłem na zasadzie 2 stref. Dzienna, która praktycznie cały czas jest otwarta plus nocna. Jako referencja wybrałem sypialnię gdzie poziom CO2 jest zawsze najwyższy.
    Będą oczywiście sytuacje, że wentylacja się oszuka - np wejdzie kilka osób do innej sypialni - np znajomi dzieciaków i zamkną drzwi.
    Może kiedyś dołożę czujniki CO2 do pozostałych pomieszczeń i taki stan będzie uwzględniony i spowoduje przepięcie stref plus zwiększenie wydatku wymiany.
    Na dobrą sprawę można by się pokusić o klapy przemykające w skrzynkach rozdzielczych i zamykanie stref gdzie nie ma ruchu plus sprawdzanie poziomu CO2. Tylko to też się nigdy nie zwróci, a krótkotrwały wzrost CO2 też nikogo przecież nie zabije, więc nie ma większego sensu tak komplikowanie układu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dzięki za odzew.

    Zwrot w ogóle nie powinien tutaj być kryterium, bo chodzi tylko i wyłącznie o komfort. Z tego co się orientowałem, to w najprostszej postaci taki system śledzenia CO2 mógłby się składać z czujnika CO2 i siłownika z nim spiętego sterowaniem 0-10V. I to już będzie działać. Problem jest taki, że jeśli pojawi się w domu liczba osób inna niż ta, na którą ustawia się wymianę w rekuperatorze, to pojawią się zbyt wielkie nad- lub podciśnienia w układzie. Czyli: trzeba zbierać dane ze wszystkich czujników, sumować i sterować centralą wentylacyjną wg tych symarycznych zapotrzebowań. Smay wycenia elektronikę centralną na 10-12 tysi plus czujnik CO2 ok. 1000 zł, plus Belimo z przepustnicą plus ....

    Sądziłem, że jakoś ogarnąłeś problem tej elektroniki, bo tu potrzeba prawdziwe sterowanie. Sterowanie wentylatorami czujnikiem (pod, nad)ciśnienia się nie sprawdzi, już to wiem, bo w Smay próbowali Robią nową wersję iFlow, już nie na 0-10V tylko po ModBusie zczytują poziomy CO2 i algorytm przelicza na obroty wentylatorów w reku.

    Czekam z niecierpliwością, bo może jednak uda się to ogarnąć za mniejsze pieniądze, np czujnik CO2 nie musi kosztować 1000 zł.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony