dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - osobne rozdzielacze na każdym piętrze

    Witam.

    Zastanawiam się, jak usprawnić sterowanie ogrzewaniem podłogowym.

    Obecnie posiadam:
    - pompa ciepła
    - bufor
    - rozdzielacz podłogówki (skrzynka) w kotłowni
    - drugi rozdzielacz na piętrze

    Obecnie działa to w najbardziej standardowy sposób. Czyli gdy temperatura w domu spadnie załącza się pompa obiegowa, wychładza bufor co załącza pompe ciepła. Przepływy mam tak ustawione żeby łazienki nagrzewały się do wyższej temperatury.

    Problem jest taki, że przy obecnych temperaturach ogrzewanie załącza się raz dziennie na kilka godzin i potem dom już trzyma okolo 21,5-20 stopni. Co oznacza że do wieczora praktycznie nie załączy się ponownie ogrzewanie podłogowe, łazienka się wychłodzi i podczas kąpieli wrażenia są średnie (w pozostałych pomieszczeniach 21 stopni jest ok ale w łazience pasowałoby 23).

    Pytanie do ekspertów jak to teraz przerobić żeby w każdym pokoju i łazience mieć sterownik na którym ustawia się temperaturę i dana pętla jest tak długo otwarta dopóki nie dogrzeje pomieszczenia?

    Znalazłem wiele rozwiązań ale wszystkie działają z jednym rozdzielaczem. Nie mam pojęcia jak to spiąć z dwoma rozdzielaczami.
    Dodatkowe utrudnienie jest takie, że pomiedzy rozdzielaczem w kotłowni a tym na piętrze nie ma żadnego przewodu. Każdy z rozdzielaczy ma za to dostęp do zasilania 220V.

    Z góry dziękuję za sugestie osób, które rozwiązały ten problem wykorzystując jakieś rozwiązania bezprzewodowe.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Chyba najbardziej ekonomiczny i tani sposób to dołożenie do regulatora programatora. Jeśli jest tak jak piszesz to dodatkowa nastawa jednego odcinka czasu z grzaniem który będzie w okresie kąpieli i tym samym zastąpi ten wieczorny odcinek grzewczy który jest zbyt późno.

    Programator będzie działał niezależnie i odpowiadał za ogrzewanie w czasie kąpieli. Ten wymuszony odcinek grzewczy zastąpi normalny wieczorny odcinek ogrzewania wymuszany przez regulator gdy spada temperatura.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki, jest to rozwiązanie ale to sprawi tylko tyle ze na czas kąpieli będzie grzała cała podłoga w domu.

    Niestety jeśli ogrzewanie załącza się raz na dobę to rozgrzanie podłogi zajmuje z 2-3 godziny więc szukam jakieś lepszej, szybszej opcji (pompa ciepła szybciej dogrzeje jedno pomieszczenie bo jest tam niewiele wody).

    W idealnym rozwiązaniu to na każde pomieszczenie potrzebuje po jednym sterowniku plus spięcie tego sterownika z odpowiednimi pętlami ogrzewania.
    Czyli domyślnie zamknięte wszystkie pętle. Gdy w którymś pomieszczeniu (np. łazienka) temp spadnie to załącza się pompa obiegowa, wychładza bufor i jak trzeba załącza się PC.

    Jest to o tyle istotne, że mam kilka pomieszczeń które są mało eksploatowane i tam chciałbym np zamiast 21,5 ustawić 20 stopni. Nie jest to takie proste zeby zrobić to sterując przepływami.

    Tak jak wspomniałem w opisie, zrobienie tego z jedną rozdzielnią jest proste. Potrzeba:
    - listwę sterująca do montażu w rozdzielini która steruje pompą obiegową oraz "głowicami" zamontowanymi na poszczególnych pętlach
    - wspomniane głowice
    - sterowniki w pomieszczeniach

    To czego nie wiem to jak zorbić zeby ta listwa sterująca na piętrze powiedziała listwie na parterze, że ma załączyć pompę obiegową.

  4. #4

    Domyślnie

    elektryczny piecyk do łazienki, programowalny.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Kupujesz listwę TECH z regulatorami i elektrozaworami. Regulatory przyporządkowujesz do pętli i pomieszczeń. Listwa jest bezprzewodowa i może uruchamiać pompę ciepła i pompę obwodową od rozdzielacza. W zależności od ilości pomieszczeń i pętli kupujesz określony system.
    Uruchamianie pompy tylko i wyłącznie dla jednego pomieszczenia nie jest ekonomiczne i w skrajnym przypadku kończy się sytuacją ze źródło ciepła chodzi długo grzejąc po kolei pomieszczenia z których każde zachowuje się całkiem inaczej..... schładza szybciej lub wolniej itp/
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony