dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie zamarzanie skroplin z PC

    w ubiegłą zimę zdarzyło mi się parę razy, że zamarzł odpływ skroplin, według serwisanta potrafi to być niebezpieczne jeżeli lód zablokuje wirnik. Stad rozpoznałem nieco temat. Otrzymałem takie info od serwisu cyt. " Koszt zestawu przyłączeniowego kabla grzejnego mitsubishi do Pana pompy wynosi 230 euro netto. Do tego należy doliczyć kabel grzejny, którego koszt wynosi około 80 zł netto"
    czy może ktoś stosuje takie rozwiązanie ?, sprawdza się ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    w ubiegłą zimę zdarzyło mi się parę razy, że zamarzł odpływ skroplin
    Masz tam cos włożone? Mi w klimach nigdy nie zamarzło na tyle, żeby ciepła woda spływająca z wymiennika w czasie odszraniania nie utorowała sobie drogi. Ale jak masz tam jakieś kolanko czy rurkę to tak, zatka się.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz tam cos włożone? Mi w klimach nigdy nie zamarzło na tyle, żeby ciepła woda spływająca z wymiennika w czasie odszraniania nie utorowała sobie drogi. Ale jak masz tam jakieś kolanko czy rurkę to tak, zatka się.
    mam odpływ ale to rura 40 i bez kolanek, zdarzało się w bardzo mroźne dni przez kilkanaście dni, że rosła warstwa lodu na tacy ociekowej , defrost nie nadążał i po prostu skropliny jak stalaktyt rosły

  4. #4

    Domyślnie

    Kabel grzejny na tacy obowiązkowo.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    mam odpływ ale to rura 40 i bez kolanek, zdarzało się w bardzo mroźne dni przez kilkanaście dni, że rosła warstwa lodu na tacy ociekowej , defrost nie nadążał i po prostu skropliny jak stalaktyt rosły
    Każda ścianka to cos, co może obrastać lodem. I w końcu zrobi się czop którego woda z kolejnego defrostu nie będzie w stanie roztopić. Nic w "podłogę" jednostki zewnętrznej nie montuj. A jak zamontujesz, to włóż tam kabel grzejny.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Każda ścianka to cos, co może obrastać lodem. I w końcu zrobi się czop którego woda z kolejnego defrostu nie będzie w stanie roztopić. Nic w "podłogę" jednostki zewnętrznej nie montuj. A jak zamontujesz, to włóż tam kabel grzejny.
    no tak, taki jest plan opisany w pierwszym moim poście , ale chciałbym wcześniej poznać opinię tych którzy to zastosowali a szczególnie gdy mają "zestawu przyłączeniowego kabla grzejnego do PC" bo przecież gdzieś ten kabel trzeba podłączyć i dobrze aby jego włączaniem sterowała PC

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    w ubiegłą zimę zdarzyło mi się parę razy, że zamarzł odpływ skroplin, według serwisanta potrafi to być niebezpieczne jeżeli lód zablokuje wirnik. Stad rozpoznałem nieco temat. Otrzymałem takie info od serwisu cyt. " Koszt zestawu przyłączeniowego kabla grzejnego mitsubishi do Pana pompy wynosi 230 euro netto. Do tego należy doliczyć kabel grzejny, którego koszt wynosi około 80 zł netto"
    czy może ktoś stosuje takie rozwiązanie ?, sprawdza się ?
    Jeśli taca zamarza to może być krzywo ustawiona j. zewnętrzna (sprawdzić czy otwór odpływowy na tacy jest najniżej). Można też powiększyć "dziurę" którą odpływa woda.
    Powinno pomóc.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Nie prościej zdemontować tacę ociekową ? Od paru osób usłyszałem, że to raczej utrudnia życie i uszczupla kasę
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Nie prościej zdemontować tacę ociekową ? Od paru osób usłyszałem, że to raczej utrudnia życie i uszczupla kasę
    W niektórych pompach taca jest elementem konstrukcyjnym, więc nie można - np w Althermie z 2008 rok. Obecne jednostki zewnętrzne Althermy 3 mają parownik-skraplacz niczym nie blokowany od spodu - woda z defrostu spływa poza konstrukcje j. zewnętrznej.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #10

    Domyślnie

    Jak masz tackę, to załóż dowolny kabel grzejny na tackę i kawałek w rurkę odpływu( kilkadziesiąt wat ). Nie podłączaj to pompy tylko do jakiegoś termostatu (np, sonoff TH16) i będzie działać.

  11. #11

    Domyślnie

    może się komuś przyda; potwierdzony koszt oryginalnego zestawu przyłączeniowego kabla grzejnego do PC Mitsubishi SUZ-SWM80VA 8 kw wynosi 230 euro netto. Do tego należy doliczyć kabel grzejny ale to już koszt rzędu kilkudziesięciu pln
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 20-12-2022 o 14:12

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    może się komuś przyda; potwierdzony koszt oryginalnego zestawu przyłączeniowego kabla grzejnego do PC Mitsubishi SUZ-SWM80VA 8 kw wynosi 230 euro netto. Do tego należy doliczyć kabel grzejny ale to już koszt rzędu kilkudziesięciu pln
    To cena z montażem od instalatora? podali ci numer artykułu tego akcesorium?

    Pytam, bo starsze jednostki Mitsubishi posiadały w standardzie możliwość podłączenia grzałki, potrzebna była do tego jedynie odpowiednia wtyczka:
    PAC-SE60RA-E
    https://www.hojero.pl/pac-se60ra-e-m...pustu-skroplin
    Instrukcja:
    https://planetaklimata.com.ua/instr/...Manual_Eng.pdf

    Być może w tych nowych ECO inwerterach jest analogicznie.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    To cena z montażem od instalatora? podali ci numer artykułu tego akcesorium?

    Pytam, bo starsze jednostki Mitsubishi posiadały w standardzie możliwość podłączenia grzałki, potrzebna była do tego jedynie odpowiednia wtyczka:
    PAC-SE60RA-E
    https://www.hojero.pl/pac-se60ra-e-m...pustu-skroplin
    Instrukcja:
    https://planetaklimata.com.ua/instr/...Manual_Eng.pdf

    Być może w tych nowych ECO inwerterach jest analogicznie.
    dzięki za odzew, cena bez kosztów instalacji, w ogóle to jakaś kuriozalna sytuacja - najpierw nie mogli podać ceny bez złożenia zamówienia , bez złożenia nie mogli także podać daty dostawy tego akcesorium, jak już złożyłem to zamówienie to nie mogę się doprosić o podane kosztów instalacji (bo jeszcze zestaw nie dotarł)...etc. I tak się zachowuje poważna firma. Nie wiem już co o tym sądzić. Dopytam jeszcze o podanie numeru tego zestawu.
    Tak czy inaczej nie mam wyjścia , aby utrzymać 5 lat gwarancji musi mi to zamontować autoryzowany serwis - czyli pewnie za coś co kosztuje realnie 200-300 pln zapłacę jakieś 2000pln ( z montażem).
    Ale każdy kij ma dwa końce , skoro oni tak traktują Klientów to ja zamierzam reklamować najdrobniejszą usterkę , chociażby rdzewiejące wkręty na jednostce zewnętrznej - bo właśnie zauważyłem, że rdzewieją
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 28-12-2022 o 22:02

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Tak , zwłaszcza za wtyczkę z kostką trzy stówy... To jest warte 10PLN , taka wtyczka jest do dobrania , bo to pewnie standard JST..

    Tak samo metr przewodu grzewczego kosztuje max 20PLN....
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    To cena z montażem od instalatora? podali ci numer artykułu tego akcesorium?

    Pytam, bo starsze jednostki Mitsubishi posiadały w standardzie możliwość podłączenia grzałki, potrzebna była do tego jedynie odpowiednia wtyczka:
    PAC-SE60RA-E
    https://www.hojero.pl/pac-se60ra-e-m...pustu-skroplin
    Instrukcja:
    https://planetaklimata.com.ua/instr/...Manual_Eng.pdf

    Być może w tych nowych ECO inwerterach jest analogicznie.
    wydobyłem z mitsubishi oznaczenie to jest MAC-061RA-E, nie rozumiem dlaczego taka zwykła kostka połączeniowa ma kosztować 230 euro netto, można to samemu zbudowac ?, załączam schemat
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat mit.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	18,0 KB
ID:	463070
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 29-12-2022 o 09:00

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    wydobyłem z mitsubishi oznaczenie to jest MAC-061RA-E, nie rozumiem dlaczego taka zwykła kostka połączeniowa ma kosztować 230 euro netto, można to samemu zbudowac ?, załączam schemat
    "Mercedes" !!!

    To się da zrobić nawet nie kupując tej wtyczki za 230 EUR
    Kwestia Gwarancji - obudowę musisz otworzyć.

    Ja bym się na siłę w to nie pchał.
    Kup sobie taki kabel grzewczy:
    https://allegro.pl/oferta/kabel-grze...3-0899cd14e87b
    I przyklej go aluminiową taśmą od spodu tacy ociekowej, razem z rurą którą odpływają skropliny.
    Nikt ci za to gwarancji nie odrzuci, a problem rozwiążesz.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    "Mercedes" !!!

    To się da zrobić nawet nie kupując tej wtyczki za 230 EUR
    Kwestia Gwarancji - obudowę musisz otworzyć.

    Ja bym się na siłę w to nie pchał.
    Kup sobie taki kabel grzewczy:
    https://allegro.pl/oferta/kabel-grze...3-0899cd14e87b
    I przyklej go aluminiową taśmą od spodu tacy ociekowej, razem z rurą którą odpływają skropliny.
    Nikt ci za to gwarancji nie odrzuci, a problem rozwiążesz.
    też o tym już myślałem ale nie mam niestety wyprowadzonego gniazda, trzeba by ryć ścianę i elewacje lub pociągnąć zasilanie z PC ale to chyba kiepski pomysł . Mitsubishi wskazało mi alternatywę (MAC-642BH-U1) w postaci grzałki, okazało się, że nawet ktoś sprzedaje
    https://allegro.pl/oferta/grzalka-ta...uz-11749379211

    jak myślisz, czy ta grzałka (to ma 120 wat) na tyle rozgrzeje skropliny, że nie zmarzną jak będą ściekały przez te 60 cm rurą ( ma 4 cm średnicy) ?
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 30-12-2022 o 08:01

  18. #18

    Domyślnie

    Tego ci nie powiem.
    Moc grzałki jest wystarczająca, by zabezpieczyć jednostkę zewnętrzną.

    Instalator jednostki spierniczył robotę.
    I to on powinien wyjść z inicjatywą by ten problem naprawić.

    Dziwi mnie to, że pchają Cię w stronę oryginalnej grzałki, kiedy problem stanowi nieprawidłowo wykonany odpływ z jednostki.
    Dlatego kabel grzewczy o niskiej mocy, który grzeje stale wszystkie komponenty (tacę + odpływ) jest pewniakiem.
    Wyciągnięcie z jednostki zewnętrznej gniazda zasilającego to 10 min roboty i to całkiem rozsądny pomysł.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 30-12-2022 o 09:59

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Jeśli zamarza woda w rurze odpływowej to wysoce prawdopodobne jest że zestaw fabryczny do grzania tacy też się nie sprawdzi.
    Dogrzać trzeba rurę odpływową.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    zamarza raczej w kolankach odpływowych, u mnie przy mrozach na poziomie ~ -10 i lepiej właśnie zbetoniło odpływ z samej tacy ociekowej do rury kanalizacyjnej fi50, samo kolanko to takie małe 'gónwo' wtykane w tacę. Na wiosnę wyklepię sobie taką tacę z odprowadzeniem do rury odprowadzającej fi50 i będzie OK. Przy 2-3 dniach na -10 poradziłem sobie ciepłą wodą, mam zamiar kupić 2m kabla grzejnego i podpiąć do tacy poza PC, będę włączał jak potrzeba.
    Dlaczego tak - ponieważ ogrzewana taca ociekowa sterowana z klimy Gree potrafił wciągnąć 5kwh na dzień (2 jednostki zew.) przy mrozach ........ trochę niemało
    Ostatnio edytowane przez a.gwozdz ; 30-12-2022 o 21:25
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony