dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Wybór pompy ciepła split klasy premium

    Przeczytałem pełno postów na forum i nie tylko aby jak najlepiej wybrać Producenta oraz model pompy ciepła. Postanowiłem jeszcze raz odświeżyć temat (zaktualizować/wymienić informacje).

    Szukam pompy ciepła klasy premium - ważna dla mnie jest jak najmniejsza awaryjność oraz energooszczędność (cena początkowa nie jest dla mnie aż tak istotna)

    Wyłoniłem kilka firm, niestety co wątek to inne opinie,
    Moja aktualna lista pomp ciepła typu split:

    - Panasonic
    - Nibe
    - Bosch
    - Mitsubishi

    W domu mam 100% podłogówki. Wstępne wyliczenia wskazują iż 8kw będzie odpowiednie.

    Proszę podzielcie się swoimi opiniami na temat użytkowania/montowania powyższych pomp ciepła.
    Z mojego rozpoznania na prowadzenie wyłania się Bosch compress 3000, niestety nie znalazłem nigdzie daty wydania tej wersji.
    Najstarsze modele ma firma Nibe które już długo nie są uaktualniane, co odpycha mnie od tej firmy.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał r_don Zobacz post
    Moja aktualna lista pomp ciepła typu split:
    - Panasonic
    - Nibe
    - Bosch
    - Mitsubishi
    Wg; forum Pompy ciepła;
    Mitsubishi ; Daikin ; Panasonic ; Samsung ; LG
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3

    Domyślnie

    Bosch i premium - kpisz czy o drogę pytasz? A może to po prostu kryptoreklama (1 post użytkownika).

    Pemium wiodące to Mitsubichi i Daikin, która lepsza nie wiem Mitsu droższe od Daikina.

    Mitsubichi, Daikin i LG mają PC na czynniku R32 już od czterech lat. (przynajmniej mniejsze jednostki poniżej 10 kW).
    A Bosch nadal sprzedaje starą generację kompresorów na czynniku R410a.
    https://www.bosch-thermotechnology.c...s-e-1222030-p/
    I patrząc na starą generację kompresora podejrzewam, że jest to składak na cudzych podzespołach.
    Większość firm składających PC - robi to kupując sprężarki od Mitsubichi.

    Nie wiem jak Daikin. Ale Mitsubichi i LG są producentami sprężarek, więc produkują na własnych podzespołach.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 02-12-2022 o 09:05
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    ....

    Pemium wiodące to Mitsubichi i Daikin, która lepsza nie wiem Mitsu droższe od Daikina.

    ........
    Większość firm składających PC - robi to kupując sprężarki od Mitsubichi.

    Nie wiem jak Daikin. Ale Mitsubichi i LG są producentami sprężarek, więc produkują na własnych podzespołach.
    Daikin jest producentem sprezarek i o ile wiem montuje je tylko we własnych wyrobach.
    Co do tego co lepsze jezeli porównujemy Daikina i Mitsu to Daikin ma serwis fabryczny, serwis który ma 24 godz. na reakcje od momentu zgłoszenia na infolinii. Nawet jezeli by były porównywalne ceny, parametry i awaryjność to fakt posiadania swojego serwisu przez Daikina premiuje moim zdaniem własnie jego. Ostatnio miałem zgłoszenie od klienta, a było to w niedzielę rano godz. 8 ze pompa przestała pracowac. Poniewaz tylko montujemy a nie serwisujemy poradziłem klientowi aby zglosił to na infolinię. Po poł godz. zgłosił sie serwis i zdiagnozował zdalnie problem, niestety nie dało sie naprawic zdalnie wiec po 8 godzinach pojawił sie u klienta i pompę naprawił (a było to podkreślam w niedzielę). Oby wszystkie serwisy fabryczne innych producentow tak działały. Miałem tez przypadek ze serwis chciał przyjechać po 6 godz. od zgłoszenia, ale klienta nie było w domu.

  5. #5

    Domyślnie

    To nie jest reklama tylko moje przemyślenia. Bardzo dobrze ze napisałem tutaj na forum bo okazuje się ze były nieprawidłowe. Czyli w takim razie będę skupiał się na Mitsubichi oraz Daikin.
    Nie ukrywam ze bardzo doceniam wasze wypowiedzi i proszę o więcej bo są bardzo pomocne. Wybór pompy jest ważny bo to ogromny koszt.

  6. #6

    Domyślnie

    Dodam może tutaj również i formacje o moim budynku:
    https://cieplo.app/wynik/1d6sx

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał r_don Zobacz post
    Dodam może tutaj również i formacje o moim budynku:
    https://cieplo.app/wynik/1d6sx
    Na ile te obliczenia są wiarygodne, a nie są, ale jakis opis domu jest, to wystarczy Daikin Altherma 8 kW. Skoro jestes z Tarnowa zadzwon to cos doradzę.

  8. #8

    Domyślnie

    Przypuszczam, że Panasonic również może produkować własne sprężarki, ale pewności nie mam.

    Gdy już myślisz o Daikinie, to przy OZC 6,3 kW - model 6kW poradzi sobie do -15/-16*C,
    a model 8 kW do -19*C bez pomocy grzałki.
    6 kW będzie miała mniejszy potencjał do taktowania, i w połączeniu z PV można ją polecić z grzałką 6V o mocy 6 kW.
    A przy ogrzewaniu podłogowym i braku PV można się pokusić na 8 kW - następnie grzać 70% w tanich godzinach nocnych z taryfą G12W lub G13.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_defrost.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	462562
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Przypuszczam, że Panasonic również może produkować własne sprężarki, ale pewności nie mam.

    Gdy już myślisz o Daikinie, to przy OZC 6,3 kW - model 6kW poradzi sobie do -15/-16*C,
    a model 8 kW do -19*C bez pomocy grzałki.
    6 kW będzie miała mniejszy potencjał do taktowania, i w połączeniu z PV można ją polecić z grzałką 6V o mocy 6 kW.
    A przy ogrzewaniu podłogowym i braku PV można się pokusić na 8 kW - następnie grzać 70% w tanich godzinach nocnych z taryfą G12W lub G13.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_defrost.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	462562
    Bez OZC bo CW nim nie jest to tylko gdybanie.

  10. #10

    Domyślnie

    Czyli w takim razie decydował będę pomiędzy:
    Daikin Altherma 8 kW a Mitsubishi Zubadan 8kW

    Jakieś jeszcze spostrzeżenia/opinie macie na ich temat?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał r_don Zobacz post
    Czyli w takim razie decydował będę pomiędzy:
    Daikin Altherma 8 kW a Mitsubishi Zubadan 8kW

    Jakieś jeszcze spostrzeżenia/opinie macie na ich temat?
    @Marco36 i ja mamy pompy Daikin, on 6 kW a ja 8 kW i nie narzekamy.

    Są to nowego typu pompy.
    Zaczynałem od PC Daikin z 2008 roku i widzę sporą różnicę w ostatnich modelach - stale jakieś ulepszenia. O Mitsubishi się nie wypowiadam, ale sądzę że też jest "do przodu".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Daikin jest producentem sprezarek i o ile wiem montuje je tylko we własnych wyrobach.
    Co do tego co lepsze jezeli porównujemy Daikina i Mitsu to Daikin ma serwis fabryczny, serwis który ma 24 godz. na reakcje od momentu zgłoszenia na infolinii. Nawet jezeli by były porównywalne ceny, parametry i awaryjność to fakt posiadania swojego serwisu przez Daikina premiuje moim zdaniem własnie jego. Ostatnio miałem zgłoszenie od klienta, a było to w niedzielę rano godz. 8 ze pompa przestała pracowac. Poniewaz tylko montujemy a nie serwisujemy poradziłem klientowi aby zglosił to na infolinię. Po poł godz. zgłosił sie serwis i zdiagnozował zdalnie problem, niestety nie dało sie naprawic zdalnie wiec po 8 godzinach pojawił sie u klienta i pompę naprawił (a było to podkreślam w niedzielę). Oby wszystkie serwisy fabryczne innych producentow tak działały. Miałem tez przypadek ze serwis chciał przyjechać po 6 godz. od zgłoszenia, ale klienta nie było w domu.
    Mam PC Mitsubishi i nie narzekam na ten sprzęt.
    Natomiast gdybym miał teraz wiedzę o zasadach serwisu Daikin, który opisałeś to wybrałbym PC Daikin bezwzględnie. Muszę niestety napisać, że serwis Mitsubishi realizowany via ich "autoryzowane" zakłady montażowe/serwisowe to w mojej opinii i z mojego doświadczenia daleko do doskonałości... Do tego w Mitsubishi aby utrzymać 5 letnią gwarancję to praktycznie muszę rocznie wykonać 2 przęglady po 500 brutto czyli 1000 pln co roku . Nie wiem jak to wygląda w Daikin pod tym względem.
    I tak nieco zainspirowany czasem reakcji serwisu Daikin popatrzyłem na kartę gwarancyjną Mitsubishi - kurczę to dramat ! - zobowiązują się do naprawy najpóźniej do 14 dni roboczych nawet do 26 dni roboczych gdy część trzeba sprowadzić - czyli jak mi się PC zepsuje w styczniu to mogą naprawiać do połowy lutego ... to chyba trzeba by się z domu wyprowadzić !
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 04-12-2022 o 19:42

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    Mam PC Mitsubishi i nie narzekam na ten sprzęt.
    .... Do tego w Mitsubishi aby utrzymać 5 letnią gwarancję to praktycznie muszę rocznie wykonać 2 przęglady po 500 brutto czyli 1000 pln co roku . Nie wiem jak to wygląda w Daikin pod tym względem.
    ....
    Dlatego napisałem ze przy porównywalnych kosztach, parametrach i awaryjności trzeba brać pod uwagę serwis. Wracając do tych awarii które opisałem chodziło o zmianę parametrów serwisowych, nie awarie sprzętowe. Co do awarii pozagwarancyjnych to czasem są uszkodzenia wywołane wyładowaniami i przepięciami, ale na to tylko pomaga ubezpieczenie. Jezeli chodzi o 5 letnią gwarancję to wystarczy jeden przegląd w roku czyli 4 przeglądy w 5 latach gwarancji. Kosztu przegladu nie podam, bo nie jest on stały i ustala go serwis, ale koszt podobny do Mistsu.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 04-12-2022 o 20:49

  14. #14

    Domyślnie

    Serwis w Daikinie, w ubiegłym roku 450 zł, w obecnym roku 500 zł wymagany raz rocznie.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Serwis w Daikinie, w ubiegłym roku 450 zł, w obecnym roku 500 zł wymagany raz rocznie.
    dzięki za info, czyli polowa taniej.
    Dodam, że jestem bardzo zadowolony z oprogramowania mitsubishi związanego z krzywą pogodową - trochę prób było ale jak już dobrałem ostateczne parametry krzywej to jest super - niezależnie od temperatury zewnętrznej w domu zawsze w okolicach 22 stopni ( tak mi zależało) - zero zmian krzywej .
    Stąd nie bardzo mnie przekonują argumenty - nie kupuj markowej PC kup tanią ona i tak mam sprężarkę taką samą jak ta markowa ... tyle , że sam hardware to nie wszystko , ważne jest także oprogramowanie i jak to wszystko działa w kupie. Dobre firmy raczej nie sprzedają swojego know-hau.

  16. #16

    Domyślnie

    Od siebie dodam, że Daikin może rozszerzyć gwarancję do 10 lat. Tylko zorientuj się ile to kosztuje bo pamiętam, że nie mało (każdy kolejny rok odpowiednio droższy).

  17. #17

    Domyślnie

    To jeszcze dodam od siebie ze hydraulik wykonujący u mnie prace poleca: Nibe oraz Bosch - według was (dla mnie ekspertów) warto brać je pod uwagę?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał r_don Zobacz post
    To jeszcze dodam od siebie ze hydraulik wykonujący u mnie prace poleca: Nibe oraz Bosch - według was (dla mnie ekspertów) warto brać je pod uwagę?
    Poleca tez ich serwis?

  19. #19

    Domyślnie

    Tak, ponieważ jest w okolicy.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał r_don Zobacz post
    Tak, ponieważ jest w okolicy.
    Zapewne serwis instalatorski, bo dla fabrycznego odległość nie ma zadnego znaczenia. Skoro instalatorski, to warto sprawdzic terminy usuniecia awarii, MiroMirek sprawdził to dla Mitsu i zadowolony z nich nie był.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony